Котката ми избяга
Здравейте :) Имам мъжка котка, която не е кастрирана и я гледаме в апартамент вече 2 години на първи етаж. Плашлив е, но често стоеше на прозореца да наблудава външния така за него свят. Преди 2 дена видя едно от котките които живеят около блоковете близо до нашата тераса скочи и тръгна да го гони и така го няма вече 48 часа, а се привързах много към него и ми е много тежко. Някои знае ли дали има някакъв шанс да намери обратно път към вкъщи или дари инстинктите му са притупени зареди живота в малък апартамент, не знам дали ще може да си намери храна и вода ако не знае пътя към дома и всякакви мисли ми се въртят в главата. Предполагаме, че е някъде на близо и се е скрил, защото е под стрес и се чудя ако е така след колко дни би се пристрашил да търси път обратно не знам. Моля ви ако някой е запознат със подобни случаи да пише тук ще съм ви много благодарен :))

Коментари

1.   Ами дете излез и го търси. Носи котешка храна, от любимата му. И не отказвай

2.   Моята мъжка котка избяга преди година. Иронията е, че точно мислехме да го кастрираме, за първи път се разгонваше и беше на около година. Котаракът го търсихме в продължение на месец-два. Бяхме направили обява, залепихме я из квартала и често съседи се обаждаха, за да ни кажат, че са видели котката еди-къде си. Това е идея, която можеш да използваш. Аз не очаквах някой да обърне внимание, но много хора се обадиха с информация. След месец го видяхме близо до кварталния магазин, гонихме го около час, но не успяхме да го хванем. Не се страхуваше, просто си играеше. Даваше ни да се доближим на определено разстояние, не повече. И до днес е така. Понякога го виждам, но той очевидно не иска да се прибере, защото отказва да дойде при мен и спазва дистанция от порядъка на два-три метра. Изглежда си доста добре. Притеснявах се, че ще бъде гладен и жаден. Оказва се, че котешките му инстинкти са по-силни, отколкото сме предполагали. Не се притеснявай, котаракът ти ще си намира какво да яде и имай предвид, че със сигурност имате съседи, които хранят бездомните животни. Щом твоят е по-страхлив, значи ще иска да се прибере. Моят си е дивак, то му личеше, че е създаден максимум за дворна котка, а не за домашна. Та, няма да отиде много далеч. Дай му малко време да походи, щом е разгонен, значи е излязъл с конкретна цел и като приключи ще се върне. Можеш да си носиш гранули в себе си, в случай, че го видиш, да го примамиш и хванеш. Много хора са си имали котка-беглец, обикновено се връщат или стоят блио до дома си.

3.   Значи понеже е котка в апартамент, а не такава, която излиза, едва ли е много надалеч, най-вероятно е около блока. Не може да си набави вода и храна, но за няколко дни нищо няма да му стане. Трябва да сложиш тоалетната му на терасата. Така ще си подуши миризмата и ще се върне. Те усещат миризмата на собствената си тоалетна от километри. Друг вариант е да излезеш вечер когато е по-срокойно с фенерче и чиниика с риба тон или сварена риба със силна миризма и да обикаляш около блока, близките храсти и т. н и да го викаш по име. Най-малкото ще го чуеш да мяука ако е там. Дано да се намери

4.   Котките се ориентират добре и със сигурност знае къде е дома му, но защо не се връща е вече странно, освен да е разгонен и яденето да не му е много важно в момента :)

5.   Чакаш да стане 10 - 11 вечерта, когато е тъмно, тихо, няма много коли и хора. Излизаш и започваш да обикаляш като го викаш. Домашните котки обикновено не отиват далеч; най-вероятно е до няколко пресечки, сгушен и не смее да мръдне. Като чуе спасителните викове, веднага ще се яви :)

6.   Когато котките не са кастрирани, винаги бягат. Често се връщат. Обикновено не се отдалечават от района, в който живеят. Можете да го търсите вечер около блоковете. Мисля, че тогава излизат и се събират с други котки. Често се крият под колите, катерят се по дърветата. Можеш да оставиш вода пред блока в някаква кутийка. Дано скоро се прибере!