Възможно ли е родител да има лоши намерения към нас
Обществото си е консервативно. Прието е, че майката винаги обича дъщеря си и винаги й мисли доброто. Все клишета, ама верни ли са винаги? Какво става, ако майка ни системно ни кара да се чувстваме зле. Оправдава се, че го прави за наше добро, то оправдания винаги има. Може би когато сме малки деца, е полезно да бъдем критикувани, за да свикнем и с това. Приветствам градивната критика. Аз съм обаче жена на зряла възраст и майка ми не спира да ме хули и упреква за какво ли не. Разговорите ни са съсредоточени върху това какво трябва да направя, какво не съм направила, какво е правилно в живота и за какво съм виновна. Това чувство за вина буквално ме смазва. Нито съм пропаднала наркоманка, нито с нещо съм кривнала от пъти кой знае колко. В училище бях прилежна зубърка, задръстена, девствена до 19, след това се поотраках. Основното, с което й бода в очите, е че имам свое мнение. Това адски много я дразни. Държи се сякаш нямам право на свои мисли, действия и чувства, въпреки че постоянно повтаря обратното. Живея самостоятелно от години и се издържам сама. Това не й пречи да ми внушава колко съм зависима от нея. Преди й се оплаквах доста, тя ме хулеше, че само се оплаквам и не мога да се оправям сама. През последните месеци й се хваля много и започна да ме упреква, че летя в облаците. Каквото и да направя, обикновено не е достатъчно и не е доволна, защото предварително си има строги критерии и очаквания какво, как и кога трябва да бъде. Избягва да ме упреква директно, а по скоро го постига с внушения и манипулации. Наскоро бях на едно събитие, похвалих й се, че съм завързала контакти и съм се запознала с много приятни хора. Почна да ме хули, че мисля само за забавления. После се похвалих след ден два, че съм имала успешна работна среща и пак почна с критиката. Реагира апатично и укорително, ако съм щастлива и се радвам за нещо. Питах, ако утре кажа, че ще се омъжвам или съм бременна, пак ли ще реагираш така, тя каза "Да. Да скачам от щастие ли искаш? " Да ама тя е доста емоционална. Просто в случая не се радва за мен и й е все тая. Също така ме наказва с такова безразличие, защото цял живот се пазя да не я запознавам с никое гадже, а тя точно това иска - да я държа в течение. Използва всяка възможност да настрои мен срещу мъжете и тях срещу мен. Излишно е да казвам, че последното ми гадже, с което я запознах, два дни след това се обърна срещу мен и ме заряза. Каза, че съм му "завиждала", задето се разбира по-добре с наще. Държи се сякаш не сме майка и дъщеря, ми приятелки, които се конкурират. Непрекъснато се самоизтъква и омаловажава всичко смислено, което приказвам и направя. Разправяла ми е, че не мога да си хвана гадже, че й завиждам на добрите отношения с баща ми. Постоянно ми набива в главата, че имам комплекси, което е пълна глупост. Не само че нямам, ами не съм и нещастна, както ми внушава. Тя директно ми казва какво мисля и чувствам. Казва "Не, ти се нещастна, то се вижда, аз знам по-добре". Или "Нещо ти е криво и търсиш повод да се заядеш". Тва обаче не е така. Тя извърта нещата когато и както й е удобно и винаги аз съм черната овца. С тия подмятания освен да ме сдухва и да ме кара да се мразя, нищо друго не постига. Не съм на 5 години да ме възпитава. Тя просто ме мачка по тоя начин. Обича да командва и да е център на вниманието. Цял живот й обяснявам, че ме потиска тва постоянно да ми сипва сол, но на нея аргументът й е, че съм си го заслужила, то нали за всичко аз съм виновна в тоя свят и че тя няма да се променя, защото е права. Винаги се мисли за права за всичко и до там. Ако нещо не я устройва, причината и вината е в теб. Тя е перфектна. Единствената й грешка в живота била, че прекалено добре се е държала с мен и съм много "разглезена". Наскоро измисли, че трябвало да й давам пари, като се пенсионира. То репертоарът се променя постоянно, критериите и претенциите растат. Упреква ме, че грешно й интерпретирам думите и много мисля. Но аз вече спрях и да се замислям. Просто единственото, което усещам с цялата си същност е, че нещо не е наред. Че ме кара да се чувствам зле, че ми внушава вина и че не го прави с добро, както твърди. Така ли и е и в другите семейства?

Коментари

1.   Не прочетох всичко, да родителите винаги мислят доброто. 19 си е нормална възраст за секс, защо да е на 14. Понякога ти трябва да взимаш решенията си, другата страна може да не смята така, но и ти също знаеш за себе си.

2.   Естествено, че може. Не виждаш ли какво се случва в България, по света... и на теб. И аз имам долна и злобна комплексарка.

3.   Номер 1, нещо ти е лошо май...

Родителите не винаги мислят доброто на своите деца. Понякога ги обвиняват за своите собствени неуспехи или завиждат на техните. Щом си голяма и зряла, обясни на майка си, че е тъпо парче и че трябва да внимава какво говори, ако иска да имате комуникация като големи хора.

Simple as that.

4.   Естествено, че не. Идеализират родителите си само малките деца. Като си боклук, си оставаш боклук и след като родиш. Колко хора познаваш, които са били лоши, егоисти, манипулатори и след раждането като с магическа пръчка са се променили и изведнъж са станали добри хора, желаещи само децата им да са щастливи? Майката на мъжа ми само го тъпчеше, манипулираше, сваляше самичуствието и му внушаваше, че без нея не може, защото е некадърник. Аз държах да комуникираме с нея, “защото му е майка и му мисли доброто”. Излишно е да казвам, че и стещу мен се обърна. Единственият начин е да прекъснеш контакт. Ние намалихме и просто си остана същата злобна и манипулативна интригантка, мислеща си, че сме длъжни да й търпим обидите. Разговорите също не помагат. Лошият човек си е лош и това е, без значение дали ти е родител.

5.   Честно казано, не мисля, че който и да било родител желае нещо лошо на детето си. По-скоро има проклети родители, които искат децата им, дори вече зрели хора да изпълняват техните желания и да продължават да ги командват цял живот. Това не е с цел да им навредят, а просто, защото смятат това за правилно. Когато детето или вече големият човек отвърне негативно на някое тяхно желание, те се озлобяват и се започва със заяждането. Всичко това се случва на подсъзнателно ниво. Това са просто родители със страхотен инат, не можещи да приемат чуждо мнение и желаещи винаги да бъде тяхното. По този начин се създава впечатление, че едва ли не мразят децата си. Аз това го пиша от свой собствен опит. Аз съм голям мъж, син на разведени в пуберитета ми родители. Разведоха се поради ужасните си характери, характеризиращи се със страшен инат. На прав поглед нормални хора с образование и нормални професии. Но и двамата не падат по гръб. Майка ми не смее да се скара с който и да било, но не приема чуждо мнение, мълчи и не може да се разбереш по никакъв начин с нея. Баща ми пък скандалджия, който също е страшен инат и на моменти неконтролируемо си изпуска нервите. До ден днешен те се опитват да ме командват и да налагат мнението си. Проблемът съм решил, като общувам рядко с тях, макар и да живея на 200 метра разстояние от единия и на 3-4 км от другия. Това ти е спасението. Спираш да общуваш с нея и това е. Виждате се и се чувате в месеца 1-2 пъти, защото все пак това е родител и толкова. Аз се чувствам определено в хиляди пъти по-спокоен, когато не съм с тях. То си има и приказка, че родителите лошо не искат да ти направят, но поради простотия или инат могат буквално да ти съсипят живота и здравето.

6.   Възможно е. Цял живот страдам заради копелето, което по документи ми се води "баща".

7.   Прочети една статия в нета: " Нарцистичната майка и нейното дете". Психични аномалии. Тя не осъзнава че ти вреди. Чрез теб изживява себе си. Ограничи контактите до минимум.

8.   Да, наистина прочети статията, за която пише Номер 7

9.   Разбира се, че все още си зависима от нея - психически зависима. Продължаваш да търсиш одобрението й. Спри да се надяваш, че тя ще се промени. Това е един психично болен насилник, обесебил живота ти и единственото спасение е да я отрежеш от него. В момента те държи подчинена, възползвайки се от нуждата ти да получиш признание. То никога няма да дойде, каквото и да направиш, колкото и да постигнеш. Твоята стойност не се поставя от нея, а от теб, и няма как човек, който се цени, да продължава да стои с някой, който само го мачка.

10.   И според мен трябва да ограничиш контактите с нея. Моята майка също понякога прекалява и ме подтиска, дори задушава, но усещам че изобщо не осъзнава, че го прави.
Хубавото при теб е, че вече си отделно от нея можеш да прецениш кога да я виждаш и не, положението при мен не е такова, но се надявам и аз да успея да се отделя в най-скоро време.

11.   Ти защо комуникираш с нея? Ограничи контактите, не звъниш, не ходиш в тях, имаш свой живот. Никой на никого не е длъжен да го търпи. Който ми прави мръсно, злослови срещу мен, интригантства и ме разделя от приятели го отстранявам от живота си. Моята майка смяташе, че съм длъжна да я слушам, да правя каквото тя харесва и да филтрира приятелите ми. Искаше да ме раздели с партньора ми. & Отсвирих я и умря в самота. Не ми беше жал за нея, всичките и роднини я използваха, те бяха добри, аз лоша.
Родителите биват всякакви хора, добри и лоши, умни и глупави. Никой не е длъжен доживотно на когото и да било. Децата ги раждаме по желание и ги отглеждаме с обич, а не за да имаме длъжници.
Ж67

12.   Поведението на майка ти не е свързано с теб, а само с нея самата. Тя не го прави за добро или зло. Просто не може иначе. Няма никаква рефлективна способност. Предполагам, че личният ѝ живот е безкрайно беден и се опитва да живее чрез теб. Всъщност ТЯ чувства това или онова, но ти го приписва на теб. Недай си Боже да си по-добра или по-добре от нея! Естествено си по-млада, по това не може да те бие. И се почва конкуренцията: коя е по-слаба, по-успешна, по-добра майка, с по-добър мъж и т. н.