Изнервена
Здравейте,

Искам да споделя нещо и съответно да получа помощ по въпроса.

С приятелката ми сме заедно от почти година вече ( на по 29 години сме ), проблема е там, че тя се ядосва и се напрага за най - малкото и от мравката прави слон ( за един химикал, че съм я попитал защо е оставен там тя се нацупи и не ми говореше известно време и все такива някакви такива глупости). Като се сърди, тя не да се сърди за 1 час а се сърди ден или повече. Когато седнем да говорим за това, тя си била такъв характер, не харесвала някои неща които правя или не правя разбирам, че има и такива хора но и на мен ми писва. Заради такова нещо бяхме разделени 4 месеца, просто ми кипна и си тръгнах, събрахме се отново, все пак имам чувства към нея и не ми беше лесно. Мислех, че ще има промяна но старта песен на нов глас. Въпроса ми е следния, ако някой от вас е бил в подобна ситуация дали с времето нещата са се изгладили  и какво да направя за да не се изнервя толкова. Ако и кажа да иде примерно да психолог или на Йога тя ще го приеме по съвсем различен начин и сигурно със седмици няма да ми говори.

Коментари

1.   Сподели ѝ всичко, което те дразни, напряга, но директно, без заобикалки. Разбира се, в рамките на добрия тон, ако е възможно.
Ако те обича и е човек, ще те разбере и ще се поправи. Ако пък отново разиграе сцени или обвини теб, значи е време да си тръгнеш. Дал си и вече шансове, които тя не е оценила... Помисли и за себе си. Изглеждаш свестен човек, според написаното.

Ж,22

2.   Можеш да и подариш ваучер за спа, или масаж примерно.

3.   Няма да се промени нищо. Моята ходеше на психолози, психиатри, какви ли не. И нищичко не се промени, накрая ще съсипе и твоите нерви и ще си мислиш, че си един непълноценен човек. По-добре се разделете, колкото се може по-рано иначе ставаш свидетел и приемник на нещо много лошо, което ще се всели в теб идващо от нея и това ще те промени, накрая като ѝ писне от твоите "забележки"(които знам, че са на място), ще ти бие шута. Такива са готови да ти сринат живота, но ти кажеш ли им нещо нормално и спокойно те обвиняват в нещо измислено от тях, колкото да се измести акцентът от отровата, която внасят между вас. Такива жени бягат и от сериозни и конструктивни диалози, така че няма какво да говориш. Спасявай се!

5.   Да си завре шибаната химикалка в задника. Кво я търпиш тая. И изобщо как мъжетв търпят тея подигравки. Не харесвала била някои неша.. Милата тя, да не е принцеса и перфектна, а ти що нв и каза, че не можеш изобшо да я търпиш нея.
Брат опраяй се, кви мъже ств не знам. Кой знае с колко се е наебала за 4 месеца, докато сте били разделени.
Мислиш, че не е ли, ама я питай.
И после пак се е върнала на питомното.

6.   Голяма грешка е да се хващаш с такива сърдещи се жени. Щом за нещо такова дребно се сърди с дни, значи не е добре психически. Ще те разсипе. Бягай с 200 от такива.

7.   На 29 ти е прекалено късно да бъдеш бавачка на някаква лигава мърла. Изискват се усилия от двама души в една връзка, бебето с което си се хванал очевидно си търси дрънкулката. Като си е такъв характер (най-смотаният и неук начин да покаже, че ѝ пука само за нея самата), тогаз да си гние с него. Не е длъжна да се променя, ти не си длъжен да си хабиш живота с такава инфантилност.

8.   Най-добре да се разделите, не сте един за друг имала съм подобна връзка.
Млад си още ще намериш точното момиче.
Приятелката ти, явно няма желание за компромиси, а в една връзка няма как.

9.   Като гледам, единственият ти избор е да си тръгнеш. Тя НЯМА да се промени, напротив - с времето все по-лошо ще става.
Чувства имал... а ако погледнеш напред в бъдещето - имат ли бъдеще тези чувства? Колко пъти трябва "да ти кипне", за да разбереш, че нищо няма да се промени в положиелна посока? Другата възможност е ти да обръгнеш и да спре да ти пука, ама това едва ли ще стане в близките 20 години...
Нека някой друг да ѝ търпи глупостите!

10.   Имам такава приятелка.. същата като твоята и 100 пъти съм и казвала да не бъде такава, защото отблъсква мъжете. Случая им е точно като вашия. Разделиха се пак се събраха и пак тя си продължава.. не знам какво да те посъветвам, но аз посъветвах нея, че ако не и допада нещо да си занимава, защото са на по 30 години и както тя ката и той да не си губат времето. Колкото и рюбов да има така не се живее.

11.   С времето нещата ще си останат така. Тя ти е казала, че е такъв човек. Очевидно не иска да се променя. И ти трябва да избереш - ще живееш с нея каквато е. Или не.

12.   Аз пък ще ти кажа една друга гледна точка. Проблема е в двамата.

1. В теб защото й казваш ". Защо тази химикала е тук". Звучи обвинително. Трябва да й кажеш директно "Тази химикалка не ми харесва тук, ще я преместя". Без упрек в гласа ти. Повече като въпрос, дали тя има против.

2. Проблема е в нея, че се засяга защото има много комплекси, най-вероятно натрисани от родителите й. " Нищо няма да стане от теб един ден". "Виж другите деца колко са внимателни и оставят нещата там откъдето са ги взели, а ти си толкова непохватна".

3. По-добре е изобщо да не й казваш за химикалката, а сам да я преместиш, без дори да задълбаваш върху това което си направил. Ама ти не си зрял още. И се дразниш от дребни неща.

4. И още по добре е тя СЪЩО да ти каже "извинявай ", забелязвайки, че местиш химикалката. Ама тя пък явно е твърде емоционална и невнимателна, както е обикновено при младите момичета. Нито пък е зряла да види каква "грешка" е направила и да си признае вината.

5 Перфектен вариант е, когато ти нищо не правиш, защото не се дразниш от нея. Тя няма защо да се извинява, защото нищо не е направила. Само, че такова разбирателство се ГРАДИ от разумни беземоционални спорове и градивна критика, и много много време съвместен живот.
Вие младите се вземате за даденост един друг и се разделяте след първата кавга за щяло и нещяло.

13.   Хахаххахахах! Ти сериозно ли й правиш забележки къде е оставила химикалка?

14.   Всички те защитиха, обаче си мисля, че ти щом за една химикалка правиш забележка значи си супер прецизен. Моя приятел е много разхвърлен, аз съм подредена и мен това ме дразни. Мъж да го дразнят тия неща ми е малко странно. Може би и твоето поведение не е много правилно замисли се.

15.   Те, ако хората се променяха за ден или седмица, светът щеше да е съвсем различно място и разводите щяха да са само митове.
Приятелката ти просто е с такъв характер, тя не се сърди съзнателно, нравът ѝ е по-силен от разума и се обажда непрекъснато без повод и покана. Такава е, това е. Дори да разговаряш с нея, тя няма да се промени. В най-добрия случай ще ти се извини, но няма като с магическа пръчица да спре да се дразни за глупости и да избухва. Единствения вариант е на теб да спре да ти пука, че тя се сърди заради един химикал. То това и ще се случи, ако не се разделите. Ти ще спреш да се впечатляваш от нейното сърдене, а тя ще започне да се чувства зле, че не ти пука за чувствата ѝ. Такива връзки са почти обречени.

16.   От автора : питате дали виждам бъдеще с нея? Да, виждам и си мисля че все пак може да се промени дори малко. Но, наистина ми идва в повече, ето снощи пак се скарахме заради ядене!!! Аз и повиших малко тон и казах, че и мен ми писва с нейното държание. И тя като каза , че тя била лошата и извъртя така нещата, че едва ли не аз съм се имал за нещо голямо.

17.   Този тип жени не се променят, стремят се винаги да изкарат мъжа виновен. Днес се сърди за ден, утре за ще е за два а после и за седмици. Така убиват самочувствието мъжа, после се сърдят и мрънкат, че не им обръщат внимание и не ги карат да се чувстват жени, еми дръжте се като жени и тогава имайте претенций.
Ж32г

18.   Да те подценяваме професионалната намеса. Ако съм на твое място, говоря с тея, ако желае тръгва да търси помощ, отваря си очите и тръгвате на чисто. Ако не сефдамидли какво ще стане с деца, финансови проблеми и като се стовари реалният живот върху вас, каго те спите, защото са детето му растат зъби и т.н. ще се сринеш и не само ти, ами детето ти. Човек трябва да осъзнава, че има проблем. Ако не го осъзнае потъва още по-дълбок.

19.   Тя прибягва до т.нар. манипулация "Наказание с мълчание" . И най вероятно, ти подсъзнателно я награждаваш в тези моменти, като й предлагаш повече грижи и внимание, за да върнеш баланса в комуникацията. За да счупиш този успешен нейн модел да получава, каквото иска, чрез тази манипулация, трябва да спреш с награждаването й.
Например, следващият път, когато се разсърди неоснователно, вместо да се смущаваш от настъпилото напрежение, се престори, че му се наслаждаваш. Кажи й "Ох, кеф-тишина", или "Повече няма да ти говоря- супер, обещаваш ли?" и си пусни някоя комедия, или се настани удобно да си четеш. Ако ти е трудно да седиш, край пуфтящата, тряскаща врати манипулаторка, кажи й "Излизам, днес не си приятна компания", излез и действително намери нещо, което ще те зареди положително, понеже като се прибереш няма да е сърдита, а отчаяна "жертва" и ще се опита да ти вмени чувство за вина "На теб изобщо не ти пука как се чувствам!". Ок, ама и на нея не й пука ти как се чувстваш през дните сърдене, така че не падай в този капан. Можеш да и кажеш "Пука ми, как се чувстваш, толкова колкото и на теб ти пука как се чувствам аз, когато си ми сърдита за някакъв си химикал. И понеже така, или иначе няма диалог, за да изгладим нещата, не виждам защо трябва да седя и да се напрягам около теб, вместо да изляза и да те оставя да размислиш дали един химикал си струва моето присъствие."
Винаги си задавай въпросите: Основателно ли е? Моята реакция награждава ли поведение, което не харесвам? Има ли старание от другата страна да се възстанови баланса, или цялата отговорност за конфликта е върху мен?
Имай в предвид, че ако идва от взискателно семейство и цял живот й е внушавано, че нищо не прави достатъчно добре и никога не са доволни от нея, всяка забележка й идва твърде болезнена. Дори може да намира критика и забележка, там където ги няма. "Леле, то е станало 20:00 часа, искаш ли да си поръчаме една пица?" Нормална жена ще ти каже "Да, супер, поръчвай, че нямах време да сготвя", а жена, която е свикнала да е "недостатъчно добра" веднага влиза в отбранителна позиция "Какво да направя, че е 20:00, цял ден не съм се спряла, кога по-точно трябваше и да сготвя, ти луд ли си?!"

20.   От автора: само да кажа, че скъсахме с това момиче, по един нормален начин като големи хора. Седнахме поговорихме, тя още си мисли за бившив и така, нямаше смисъл да продължаваме

21.   Значи ще дойде по-добра. :) Дано си намериш свястна девойка, с която взаимно да се направите щастливи.