Матура по философия
Моля за помощ всеки, който е държал матура по философия да ми даде съвет за успешен подход, начин на бързо запаметяване на голяма информация, както и какви помощни средства да ползвам - добри помагала, сайтове и други. Много се притеснявам и как ще напиша есето. Благодаря предварително!

Коментари

1.   Даже не бях чувал че има матура по философия.
Но ти имаш няколко месеца за учене. По-добре е бавно да учиш за да запаметиш за дълго време в мозъка си информацията.

2.   Защо избра матура по философия? ! Пък сега- олеле! Избери си друг предмет, ако не е късно.

3.   Май месец ходих на матура по философия.
Изкарах 5 без да уча, нищо не съм отваряла буквално дори в часовете не съм влизала.
Единствено решава предните матури. Има едно приложение матура философия, изтегли си го.
Гарантирам ти, че ще я вземеш. Щом без да уча вързах 5 с малко усилие ти ще стигнеш до 6.

4.   сайтчето е толкова забутано, че дори не може да ти качат темата в правилната секция...

5.   Просто решавай много примерни тестове. Аз така я изкарах с много добър, без 4 години да съм и отворила учебник.

6.   Здравей, мила! Понеже и аз съм се решила на матура по философия, информацията наистина е безумно много, но има ли желание има и начин :) Като за начало събери учебниците психология/логика/етика и право/философия и на една тетрадка си препиши най-важните неща! Решавай пробни матури, вземи си тетрадка с тестове (мисля, че по книжарниците има) И аз съм на тръни за това есе, но ще се види резултата накрая! Та, ако наистина ще си тази матура, УСПЕХ!

7.   ПРАВО
Върховен главнокомандващ е президентът
Общественият договор е идея,която обяснява произхода на държавата
-ДЕЙСТВАЩАТА КОНСТИТУЦИЯ В Б-Я Е ПРИЕТА ПРЕЗ 1991
-ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ СЕ ПРОВЕЖДАТ ПРЕЗ 4 ГОДИНИ-
-КМЕТ СЕ ОПРЕДЕЛЯ С МАЖОРИТАРНА ИЗБИРАТЕЛНА С-МА
-МЕСТНИ ИЗБОРИ СЕ ПРОВЕЖДАТ ПРЕЗ 4 ГОДИНИ
-240 НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ В НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ
-ОСНОВЕН ОРГАН НА УПРАВЛЕНИЕ В БГ ДЪРЖАВА Е - ПРАВИТЕЛСТВОТО(мин съвет)
-ПРЕЗИДЕНТСКИ ИЗБОРИ ПРЕЗ 5 ГОДИНИ
-ОБЛАСТНИЯ УПРАВИТЕЛ СЕ НАЗНАЧАВА ОТ МИНИСТЕРСКИ СЪВЕТ
-БЪЛГАРИЯ-ПАРЛАМЕНТАРНА РЕПУБЛИКА
-ЗА ДА СЕ ОБРАЗУВА ПАРЛАМЕНТАРНА ГРУПА СА НЕОБХОДИМИ ПОДПИСИТЕ НАЙ МАЛКО НА 10 ДЕПУТАТИ
-СЕДАЛИЩЕТО НА МЕЖДУНАРОДНИЯ НАКАЗАТЕЛЕН СЪД СЕ НАМИРА В ХАГА
-ДЕКЛАРАЦИЯТА ЗА ПРАВАТА НА ЧОВЕКА И ГРАЖДАНИНА Е СЪЗДАДЕНА ПРЕЗ 1789Г
-СЕРВИТУТ-ПРАВО ЗА ПОЛЗВАНЕ НА ЧУЖДА ВЕЩ
-ОБРАЗОВАНИЕТО В Б-Я Е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ДО 16Г.
-ПРАВНИТЕ НОРМИ ПОДЛЕЖАТ НА ТЪЛКУВАНЕ-
-ЗА ИЗМЕНЕНИЯ ИЛИ ДОПЪЛНЕНИЯ КЪМ К-ЯТА СА НУЖНИ 181 ГЛАСА
-ЗА ИЗБОР НА НАРОДЕН ПРЕДСТАВИТЕЛ ТРЯБВА ДА СИ НА 21 ГОД
-ЕВРОПЕЙСКИ СЪД ПО ПРАВАТА НА ЧОВЕКА СЕ НАМИРА В СТРАСБУРГ
-ВСЕОБЩА ДЕКЛАРАЦИЯ ЗА ПРАВАТА НА ЧОВЕКА Е ПРИЕТА ПРЕЗ 1948Г
-1989Г ПРИЕТА КОНВЕНЦИЯ ЗА ПРАВАТА НА ДЕТЕТО
-Общата воля-Русо
-ГРАЖДАНСКИ КОДЕКС- ПРАВНИ НОРМИ, ОБХВАЩАЩИ ГРАЖДАНСКОТО ПРАВО
-СЕДАЛИЩЕ НА НАТО- БРЮКСЕЛ ; ООН-НЮ ЙОРК ; ЮНЕСКО-ПАРИЖ
-ПРЕДСТАВИТЕЛНА ДЕМОКРАЦИЯ СЕ НАРИЧА ХОРАТА ИЗБИРАТ СВОИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ КОИТО ДА ВЗИМАТ ПОЛИТ.РЕШЕНИЯ ОТ ТЯХНО ИМЕ

ПСИХОЛОГИЯ-
Съвестта при Фройд се свързва със свръх-аза
-ВЪЗНИКВАНЕ-ВИЛХЕЛМ ВУНД 1879Г (19 ВЕК)
-МЕТОДИ-САМОНАБЛЮДЕНИЕ,НАБЛЮДЕНИЕ,ЕКСПЕРИМЕНТ,АНКЕТА
-ПСИХОАНАЛИЗАТА(ЗИГМУНД ФРОЙД) ИЗСЛЕДВА НЕСЪЗНАВАНЕТО,ИНСТИНКТИТЕ И НАГОНИТЕ, ЕРОС-И-КТ ЗА ЖИВОТ;ТАНАТОС ЗА СМЪРТ;ЛИБИДО-ЕНЕРГИЯ
КОЯТО СТИМУЛИРА ДА СЪЗДАВАШ
-Психоаналистичната психология защитава тезата,че поведението се ръководи от инстинктите
-Нива на моралното развитие според Колберг-
:Предконвенционалният морал (4-10 г.) е външно базиран. На етап едно – ориентацията към наказанията, моралните решения
се фокусират върху властта на авторитетите и избягването на наказанията.Съжденията на етап две
са хедонистично ориентирани: действия, които удовлетворяват собствените лични потребности, се разглеждат като морални.
:Конвенционален морал (10-13 г.) е типичен за възрастните. Тези, които мислят по конвенционален начин съдят моралността
на действията, сравнявайки ги с гледната точка на обществото и очакванията. На етап три е включено междуличностното съгласуване:
човек се придържа към правилата, които са били интернализирани, за да доставя удоволствие и да бъде одобряван от значимите други
:Постконвенционален морал (след 13 г.) – Това според Колберг е равнището на истинската нравственост.Именно на това равнище
човекът съди за поведението, като се основава на своите собствени критерии, което предполага и високо умствено развитие.
-Супер его-свръх АЗ( съвкупност от морални очаквания и изисквания)
-Его- Аз-съобразява се с реалността
-Ид( то) инстинкти,нагодни,подчинява се на удоволствието
-СУБЛИМАЦИЯ-ОТПОР НА ЛИБИДОТО
-ПИРАМИДА НА МАСЛОУ(потребност от фил.мислене;самоакт-я;одобрение;общуване;сигурност работа дом;физиологични процеси)
-Аз-образ-Личен(реален и идеален)- какво съм за себе си -------- Социален(реален и идеален)- какво съм за другите
-Прозорец на Джохари-отнася се за личността(публична личност;сляпо петно;частна личност;несъзнавано)
-4 СТИЛА НА РОД.ВЪЗПИТАНИЕ
-авторитарен(строг контрол);авторитетен(добре балансирани ф-ции);либерален;небрежен

-СТРАТЕГИИ ЗА РАЗРЕШАВАНЕ НА КОНФЛИКТИ
-Отдръпване,избягване(костенурка) избягва конфликта
-Примирение(мече)притеснява се от конфликтите ( елемент на подчинение,саможертва)
-Налагане,доминиране(акула) - конфликта като битка
-Интеграция,сътрудничество (сова) - обсъжда за взаимно решение
-Компромис(лисица) конфликта е притъпен, но не е разрешен

АНАЛИЗ СИНТЕЗ-МИСЛЕНЕ
ФИЛОСОФИЯ-
Метафизика – изследва природата и първоначалата на съществуващото и света;
Епистемология – изследва познанието, същността и възможността на познавателния процес;

Хедонизъм-учение за щастието,основано на удоволствието
Утилитаризъм-учение за ползата от морала
Релативизъм-теория за относителността на доброто
Епикурейство- удоволствието от задоволяване на жизнените потребности.
Ригоризъм-дълг
Евдемонизъм- щастието, блаженството, е висша цел на човешкия живот и основа на нравственото поведение на човека.
Пиронизъм- Пирон,който отрича възможността да се познае истината и затова препоръчва хората да се въздържат от даване на оценки и
вземане на решения.
Софизъм-няма абсолютна истина (Протагор)
Цинизъм-отхвърляне на материалното,живот до природата (Диоген)
Стоицизъм-чрез самоконтрол и отдръпване от нещата, над които нямаме контрол, да станем безразлични към болката и удоволствието, бедността и богатството.

Холерик-силен,активен и неуравновесен
Сангвиник-силен,активен и уравновесен
Флегматик-силен, пасивен и уравновесен
Меланхолик-слаб,пасивен и неуравновесен

Гносеология-познанието
Онтология-битие
Аксиология-теория за ценностите
деонтология-за дълга

В какво можем да се съмняваме?-Декарт
Как е възможно познанието-Кант
Коя е първоосновата на света-Талес

ЛОГИКА-
-Аристотел-
Или;или- ДИЗЮНКЦИЯ
Ако;то- ИМПЛИКАЦИЯ
Тогава и само тогава- ЕКВИВАЛЕНТНОСТ
И-конюнкция
-Определението разкрива съдържанието на понятието; Делението разкрива обема

-Дедуктивни- от по-висока степен на общност към по-ниска степен степен на общност.
-Индуктивни- от по-ниска степен на общност към по-висока степен на общност.
-Традуктивни- =
Oбщо взето в това се състои матурата ти. Изрешавай миналите матури, научи си това по-горе и ти е гарантирана 5-цата поне! Успех.

8.   Има едно помагало "Матура за отличен" на Просвета. Има всички предмети, питай в книжарниците за философия или ако няма в твоя град потърси в интернет. Решавай тестове и матури от предните години. Успех!