Обичам го - но не и религията му
Здравейте - търся съвети за моята история.
На 22 години съм и излизам с момче който е на 30. Заедно сме вече 2 години и половина, но проблема е че се крием. Някои от неговите приятели знаят за нас, но нито семейството ми нито моите приятели знаят за това.
Причината за това е че аз съм християнка а той е мюсюлманин. И драмата живеем в чужбина но се прибираме в България всяка година.
Нито в моето нито в неговото семейство има смесени бракове и затова се притеснявам. Как да се примеря да кажа на моите родители че излизам с помак, като знам много добре че няма да са съгласни?

Обичаме се много с приятелят ми, но има някой неща, когато става на въпрос за традиции и обичай, за който не се разбираме. Евентуално ако имаме деца, аз бих искала да ги кръщавам, а той не.
Той иска да са с две имена (помашко и българско), аз в никакъв случай.
Не знам как да се преборя с тези проблеми когато става на въпрос за религия в нашата връзка...

Коментари

3.   Щом няма консенсус за деца,имена ,т.е от сега имате разминавания значи не сте един за друг

4.   Момче на 30...

Вие тука верно се дундуркате като пеленаци до 101 години.

Вие, с тея различия, нямате абсолютно никаква работа заедно. Замо си губите времето един на друг, докато вече не опре ножа до кокъла и не се изпокарате.

Обичате се, викаш... много... ама никой не би направил компромис с убежденията си. Страшно много се обичате и двамата.

Да не говорим, че религия през 2019... трябва да си умствено-изостанал да изповядваш.

Братан.

6.   Била съм с същата ситуация с арабин,но чист арабин . Връзката ни беше хубава,но си дадохме сметка,че един ден трябва да имаме деца и каква религия ще изповядват те. Моето семейство не го харесваше заради религията,но казаха,че ако съм удебена,че това е моя човек,един ден може би ще го приемат.Неговите пък родители бяха починали,но братята и сестрите му нямаха нищо против. Аз нямах против да празнуваме и неговите и нашите празници ,но по погрешка му бях честитила коледа и той много се обиди.Тогава ми стана ясно,че това е връзка без бъдеще.Обясних му,че му трябва арабка и ,че няма да го бъде това.До ден днешен като говоря за него ми се пълнят очите със сълзи и ми липсва ,но не съм го виждала вече година и си имам приятел българин християнин.По-добре е да приключиш всичко докато е време.

10.   Режи и бягай... колкото по-надалече, по-добре. Ако не, цял живот и ти и децата ти ще страдате. Вие сега имате проблеми, а само си представи, какво чудо ще е след свтбата ви! Той не само че, никога няма да се промени, но ще стане и по-лош! Това е най-репресиращата за жените релгия. Живота си е твой, избора също, но мисли и за децата ви.

12.   Ами, миличка, като си избираш мъж няма "Това искам, онова не искам!". Услугата е пакетна, ако мога така да се изразя...
Избираш пакет "Пешо" и той си върви с неговите предимства и недостатъци. Избираш пакет "Гошо" - и той е със своите плюсове и минуси. Избираш пакет "Ахмед" - и той така...
Избийте си от главата веднъж завинаги, че ще се хванете с мъж, който на вас ви харесва, а после ще го превъзпитате, така че да ви хареса още повече... Няма такъв филм... Човек дори и с всички сили да желае да ви угоди, опасявам се че резултатите ще са твърде далеч от очакваното...

18.   Какви религии, какви пет лева в 21 век. Помак съм, родителите ми искат жена ми да е мюсюлманска. От рано ги обработвам, че може и да не е. После се примираха, сега ги обработвам, че може и да е рускиня. И с това взеха да свикват. Казват само"Да има човещинка" Аз лично емоционално-интелигентен човек обвързан с религии не познавам. Жал ми е за такива, които биха пренебрегнати чувства заради религиозни различия.

19.   За съжаление ограниченията и предразсъдъците са много и сте в чужбина дори. Какъв е проблемът да живеете, като нормални съвременни хора, да празнувате всички празници, децата ви да са с международни имена и един ден сами да изберат религията си.

20.   Както виждате религиите разделят хората. Откажете се от вярата в глупости и няма да имате никакви проблеми.

26.   Като човек живял и видял много ще ти споделя следното:

Всеки човек има свободна воля и сам решава, кое е важно за него. Но така или иначе вярата в Бога е едно от най-важните неща в живота на човека.

Аз като православен християнин никога не бих направил компромис с вярата си и въобще не бих започнал такава връзка!
Преди години се бях влюбил в жена от друго вероизповедание(тя също ме харесваше), но още в много ранен етап прекратих тези отношения и въобще не допуснах да се се стигне до връзка.

Сега съм щастливо женен за православна християнка, обичаме се много, ходим заедно и редовно на Богослужения в Православен храм и един ден, ако Бог благослови да имаме деца - ще положим всички усилия да ги възпитаме като православни християни.

Аз смятам, че ако се ожениш за човек от друго вероизповедание това ще ти създаде много допълнителни проблеми и ще страдаш не само ти, а и бъдещите ви деца и цялото ти семейство.

Бог да те умъдри и просветли!

28.   Нищо чудно, че до 2050 година няма да има българи. Българките не раждат българчета, а българите ако вземат чужденка, децата им приемат нейния език и култура. Като кандидатствам за работа в CV-то си ще напиша, че говоря мъртъв език - български. След като самите българи не искат да ги има, изчезването е гарантирано. Успех на тези които ще владеят българските земи след изчезването на българите, дано те са по-способни.

31.   28, обаче знаеш ли - българи ще владеят земите ни. А такива като тебе отдавна ще са се удавили в злъчта си...
Бягай и не говори езика, че така е най-лесно... Обаче си знай, че още през 1762 година, под чуждо робство, Отец Паисий е задавал въпроси на такивата като тебе - явно още тогава са били немалка част от българите... А от тогава и до ден днешен все още ни има...

32.   28, ако 2050 г. има 20 млн българи, какво ще се промени за теб? Ще станеш от гроба да тропнеш едно хорце ли?

33.   Само казвам как изглеждате отстрани. Всеки сам да прецени дали това е добре или зле.

35.   Администраторите - две мои мнения за религията просто не ги публикувахте, а две подобни на някого другиго даже и махнахте. А позволявоте на "модерни" профани, без грам знание да изпъкват на фона на "назадничевите религиозни". Поне имайте някаква обективност. Аргументирани мнения не се публикуват, а всякакви квалификации съответно да. Това не си спомням да съм го чел като правило, поне спазвайте собствените си правила. Първо - християнка не може да живее с мюсюлманин. Не познавам умен човек прочел корана и да остане в тази религия. Второ - без християнството българи просто нямаше да има. Елементарен исторически факт. Църквата освен за чисто духовната част на народа тогава, се погрижи и за паметта. "Дякон" Левски, това е ония дето умря за вас, предполагам сте го чували. А и още няколко стотин хиляди за 5 века и над 24 въстания. Така да го вметнем. А защо се налагаше да умират, защото някой се обиждаха от Рождество.

36.   За един народ е важно едно-националната идентичност, не виждам как би се запазила с такива кръвосмешения, не толерирам расизма, той е грозно нещо, но когато става въпрос за запазване на българското християнско семейство не одобрявам такива връзки

37.   Ако имате религиозни разногласия, още сега приключвай тази връзка. Ти си тази, която ще страдаш след време.

38.   Проблемът е ,че не го обичаш.

39.   До но. 20
Прав си че някои религии разделят хората, но не всички. Например християнската религия проповядва мир, братство и любов и обединява хората. Преди всяко богосложние в църквата, първото нещо което попа ще направи, е да поздрави с добре дошли, всички хора дошли в божия храм, без начение коя религия изповядват! ----"Ако имаш две ризи, дай едната на този който няма и една. "
В същото време, ако християнин, будист или последоваел на някоя друга религия влезе в джамия, опитайте се да си представите какво ще му се случи.

40.   Тази история истинска ли е?? Как така момче на 30 години? Или и тази история е провокация да ни гледате сеира? НО АКО тази история е истинска, махай го тоя. Извинявай, че ще ти го кажа, но аз не понасям помаци. За мен това са нищо, нито са турци като турци, нито са българи като българи за мен са нищо. Религията винаги е контролирала света, винаги. Сега е мил с теб, но вкара ли те в брак, ти обещавам, че всичко ще се промени за теб. Не очаквай да те разбере, не очаквай и ти го да разбереш. Той е на 30, а ти си на 22 какво правиш с този? Връзките с много-разлика никога почти никога не свършват добре. Не можа ли да си намериш някой на 22-24? Казвам ти момиче, сега си наивна и влюбена но вкара ли те в брак, всичко за теб ще се промени! А и помисли за тези деца, колко ще им бъде трудно. Според мен този го зарежи.... защото нищо добро не те чака.

Хелга

41.   Ами ако живеете в чужбина, що не вземете да се интегрирате? Децата си вместо чужденци, що не ги адаптирате към там където сте отишли? Или само за пари отивате щото хората там са 21-ви век?

42.   Тая откачената се хванала с тоя резак. Той не само че е мюсюлманин, но и помак. Родът му си е сменил религията за пари и облаги. Никава съвест, никакво достойнство.
Стигнал съм до извода, че от българките всичко може да се очаква. Те не подбират и карат на ред - цигани, турци, помаци, араби, негри.... всичко върви. Българката ебе наред и нищо не я спира. За нея, колкото по- голяма отрепка е боклука, по-добре. След това се чудят, защо всички нормални хора в Европа ги отбягват и им се подиграват........ Наричат ги двуцевките.

43.   До номер 42: То е много лесно само да плюем. Така е, предатели са. Но ние как да ги направим отново българи? Какво да ги правим, хем не ги искаме, щото да нас не са българи, хем такива като теб им казват да се смесват с християни, за да станат българи. Направо да ги затрием някак си, за да сме само българи. И те се се множат, как да ги направим отново българи, имаш ли предложения?

44.   №43 Не можеш да ги направиш българи, защото те са мюсюлмани и мразят християните и всяка друга рлигия. Прочети глава 9 в курана и всичко ще ти стане ясно. В нея аллах им казва; "Отивайте в не-мюсюлмански земи! Лъжете хората там! Търгувайте с тях! Заблуждавайте ги и когато сте готови, избийте ги, обезглавете ги и првърнете земята им в мюсюлманска! "

45.   Чета коментарите и се чудя колко ограничени хора има в 21 век... И какво като е мюсюлманин бе? И какво като е помак? Той не е ли човек? Или само българите сме голяма работа.
Авторке, щом се обичате, окей. Аз не виждам нищо нередно. Ти си остани християнка, той мюсюлманин, но не намесвайте религията с любовта, забравете за тези традиции и обичаи, просто се обичайте и си живейте живота. Също така не определяйте религията на бъдещите си деца, оставете ги те като пораснат сами да изберат в какво да вярват. Сложете им интернационални имена. Що се отнася до родителите ви, ще се примирят, ще приемат все някога. Никой не може да раздели двама, които се обичат, особено в тези времена. Познавам толкова семейства със смесен брак и са щастливи. Празнуват всички празници, обичат се и се уважават.
Успех!

46.   Номер 45, ти сериозно ли или...? "Какво като е помак? " Леле, вие, които никога не сте живели сред помаци, наистина представа си нямате какво е това чудо! Приказваш пълни глупости, честно. 21 век било, да си останели който какъв е и това е... това са глупости. Как си представяш авторката да празнува Възкресение Христово, а нейният да седи и да се моли на килим по 5 пъти на ден? ! Как се живее така? ! Само като пуснеш кадри от "Време разделно" и ти става лошо... една част са били с отсечени глави на дръвника и са умрели за Христовата вяра, а помаците... едни чисти българи, които заради това да получат чифт волове или имоти и да плащат по-малко данък, сменили вярата си. Ми тия хора седят и буквално ще ти целунат краката единият ден, а на другия ще ти забият ножа в гърба. Това е най-кофти при тях, НИКОГА не знаеш какво им се върти в главата в действителност. И друго нещо - ти специално, номер 45, ако имаш дъщеря, ще й позволиш ли да има дете от мъж, чието собствено име е например Стефан или Александър или Ангел (има доста помаци с такива прекрасни български имена) и изведнъж ''страхотната'' фамилия Ч*иев или Ч*е*к**чев например? !! Които са си чисто турски! Или например една част от семейството помашко е с български имена, а останалата рода с турски??? И какво става - излиза, че ако момичето е християнка, тя и тя става предател, ако вземе помак... Ей, много лесно ви се приказва на вас, които не сте живели сред помаци и не ги познавате. Защо Бог ни слага граници? ! Може ли да накараш един човек да стане християнин, ако той за толкова години след Освобождението на България категорично отказва да се върне към корените си и отново да стане християнин? Че някои даже се и гордеят, че не са християни, пък на личната им карта пише българи. Супер гаден е животът, така да знаете.
На авторката искам да кажа, че... ситуацията е кофти и май е по-добре да не сте заедно. Не знам какво да кажа друго.

47.   Авторката, какво става, има ли развитие по проблема ти?