Какъв е рискът да съм хванала бяс??
Преди около седмица ме одраска улична котка, докато я галех.. Не ми изглеждаше агресивна или болна, но е улична, кой знае какво и има.. Направо ще се побъркам.. Хукнах веднага да го измия и превържа, не беше дълбоко ама все пак текна кръв. Такива страшни неща четох за тая болест, не мога да си намеря място просто, само за това мисля.. И уж, ваксината е единственият начин да оживееш, ама на, има срок от няколко дни и аз го изпуснах.. Сега и да съм хванала бяс, няма спасение, явно ще трябва да се примиря.. Иначе съм от Варна, Цветния квартал, не знам дали тук има бясни котки, просто не знам с кой да говоря, какво да правя.. Не мога да се успокоя. Опитах се да намеря информация, но навсякъде пише различно, на едни място пише, че последно е имало бяс през 2017, а пък един приятел ветеринар ми вика, че последно било чак преди 10 години.. Просто не знам, искам точна информация, нямам сили повече.. Моля ви помогнете, много ме е страх.. Внушавам си, че имам симптоми, ту ме боли корема, ту гърба, мисля си, че е от това.. Четох, че е от първите симптоми..
Ще полудея..

Коментари

1.   Стига глупости, аз си играя с животните котки и кучета са ме драскали и нищо не ми е станало.

2.   Ветеринаря не ти ли каза, че е невъзможно с одраскване, а само с ухапване?

3.   Flower hood-а Е топ, там бяс няма, спокс.

4.   Иди на преглед.

5.   Разбирам да те е ухапала, да се притесняваш. Бяс има в слюнката, от нокът няма как да го хванеш.
И да беше отишла, тая ваксина се слага само в региони с риск от бяс - тоест където има диви животни в досег с домашните.

6.   Течеше ли й пяна от устата? Това,че не е изглеждала агресивна,или болна,не значи,че не е била болна. Много често животните са преносители на зараза,без да издават признаци (симптоми) за това. Може и да е била кротка,но ако е треперила и й е текла бяла пяна от устата,е задължително колкото се може по-скоро да отидеш на лекар, за да ти промие раната, да я дезинфекцира за всеки случай и да я превърже, за да си сигурна ,че няма да ти се случи нищо. После пиши ,дали си се оправила.

7.   Паниката е по опасна от бяса. По скоро някаква тетанусна инфекция може да ти предаде подобно одраскване, а не бяс. Бяс може да се предаде чрез ухапване, а не от драскане. Бесните животни изпускат лиги и си личат по външни признаци, а и котките трудно хващат бяс. Ако не си имунизирана против тетанус, прегледай се при личниян лекар и решете как да действаш, но без паника!

8.   Имаш хипохондрия

9.   За твоето местоположение по това време на годината шансът е 18, 5 %. Дай повече подробности за котката.

10.   Няма как да си се заразила.
Болестта се предава чрез УХАПВАНЕ, каквото при теб е нямало и то САМО ако животното е заразено. Първо не те е ухапала. Второ, шанса да оцелиш болно животно е много малък. Трето още по малко вероятно хем, да е болно, хем да изглежда добре.
Била си притеснена и вероятно, за това не си обърнала внимание, за начина на предаване на болестта.
Малко полезна информация:
Другия път, дезинфекцирай одраното с малко спирт или кислородна вода (тя не щипе)), защото ноктите им са мръсни и непочистена рана може, да се възпали. Водата не е правилният избор, предполагам от дете предполагам знаеш, че раните е желателно, да се почистят от микроби.
Единственото от одрано е това, ако е дълбоко и не почистено предвид мръсните им нокти, да не се възпали, което пак е малко вероятно предвид моя опит. Когато раните са големи и има възпаление (подуване, зачервяване) върху голяма част около раната е хубаво, да се потърси лекар, който да постави ваксина или да оцени опасността от по сериозно възпаление. Като това пак важи не само за котки, а и за непочистени предмети, повърхности и т. н.

11.   Ако това се е случило в близост с циганската махала, със сигурност е била бясна, защото там всички са бесни. Ако си хванала бяс, най-сигурнят признак е, че нощтно време ще започнеш да лаеш по луната. Това стане ли, бясна си и гледай да не започнеш да хапеш хората, защото може и да те набият.

12.   Бях в същото положение преди 5 години. Яко си пролича хипохондрията. Едно улично коте, което беше болно (имаше инфекция на лицето, но със сигурност нямаше бяс), ме одраска когато се опитах да го галя и да му дам храна на няколко пъти.

Чудех се какво да правя и реших да отида в болницата да питам и там ми казаха, че трябвало да ми сложат ваксина срещу бяс и тетанус. Сложиха ми ваксина (ходи се няколко пъти), ама хипохондрията е по-силна от ваксината - започнах да чета за бяса, а това е страшна болест. Чета, чета и все повече си мисля, че го имам въпреки ваксината (имаше някаква статия как ваксината не проработвала в някои случаи и си викам може и при мен да е така). Получих първата си паник атака тогава, не знаех какво представляват до него момент.

Бясът се предава основно чрез ухапване и е практически невъзможно чрез одраскване. Плюс това самите бесни животни не искат да се защитават (както котката е направила чрез опитите си да драска), а искат да нападат. Шансът да имаш бяс е нулев, но за твое успокоение може да отидеш да ти сложат ваксината против бяс. Покрива се от здравната каса.

13.   Най-много бартонелоза (cat scratch disease) да си хванала.

14.   Какъв бяс бе? Аз от малък прибирам уличните котки в нас и постояно съм влачил котки и кучета вкъщи, драли са ме хиляди пъти, винаги бях надран като си играя с тях и нищо не ми е ставало, нито съм се ваксинирал нито нищо. Внушавате си, нищо не може да ви стане.