Фитнес - ползи и вреди
Здравейте,
Възнамерявам да започна сериозно да се занимавам с фитнес и в момента събирам колкото се може повече мнения. Какви са предимствата и ползите на тренировките в зала и съответно какви са вредите в кратък или дългосрочен план? Изобщо нямам предвид стероидите, така че няма смисъл да ги намесвате. Имам предвид тренировки + протеин и стабилно количество храна. Целта - увеличаване на мускулната маса, силата, издръжливостта. Моля, да коментират хора които действително се занимават или са се занимавали с фитнес, а не дочути неща от тук и там. Благодаря.

Коментари

1.   Библиотеката

2.   Вредите са само и единствено ако посегнеш към анаболите. Друга евентуална вреда е евентуалните контузии. Всичко останало е само плюсове. Аз като трениращ от около година, ще ти кажа следните неща. Първо почни с треньор 1-2 месеца да може да ти покаже фундамента на стойката и кое как се прави. Не тръгвай на своя глава ще патиш. Второ колкото и да ходиш и да блъскаш, без да промениш храната ефекта няма да е кой знае колко голям. И поне 8 часа сън дневно, вярвай ми аз имах един период в който не се наспивах и ходих като пребит, качих мазнини и загубих мусколна маса.

3.   Сила и издържливост са различни неща и се тенират по различен начин, ти да си виждал някой маратонец да изглежда, като култорист?
Иначе фитнеса е ок, страхотно хоби с добавена стойност хубаво тяло. По уредите няма какво да направиш грешно, когато работиш със свободни тежести трябва да имаш хубава техника на изпълнение, за да не си направиш контузия. В залите има момчета, които от доста време с това се занимават и биха ти дали полезни съвети, не се подвеждай по приказки за бързи резултати, те са винаги за сметка на здравето.
Аминокиселини, протеини, витамини са ок. За поемането на стабилно количество храна, аз бих внимавала, защото по този начин се разширява и обема на корема. Всичко, което не трябва на организма се депонира, най-голямарчаст в мастните клетки.

4.   Вреди от спорт и фитнес няма. Има само глупави хора, които си причиняват травми или които оглупяват от самовлюбване в собственото си тяло.

5.   Ползите и вредите зависят от самият трениращ и от това как подхожда с начинанието.
Ако не извършваш упражненията правилно, работиш с тежести над възможностите ти, нямаш правилен подход, стойка и тн. то ще се контузиш и навредиш.
Аз съм на 27 години и от 10 години се занимавам с фитнес и най-различни спортове.
Ще ти дам един пример. В тийнейджърските си години два пъти си контузвах коляното. От там и мускулите на десният ми крак отслабнаха, което доведе до дисбаланс, защото единият крак беше по-силен от другия. От време на време имах и периоди с лека болка и дискомфорт. Един ортопед ме посъветва да започна да ходя на фитнес и да правя упражнения за да стегна мускулите на краката и нещата да се балансират. Така и направих и след време проблема изчезна.
Тоест физическото натоварване с тежести подсилва мускулатурата, което е превенция към настъпването на травми и дисбаланси в тялото.
Има и рехабилитатори, които карат пациентите си да извършват различни анаеробни движения.
Чрез фитнеса си изправих и стойката. Преди години постоянно се изгърбвах и бутах раменете си напред, особено като стоях на компютър. Физическо натоварване плюс стречинг и си реших проблема.
В България за съжаление още свързваме фитнеса с разните назобани татуирани мутри, но той е много повече.
Тренировките с тежести подпомагат и Централната нервна система. Също така човек може да стане по-силен, издръжлив и експлозивен.
Почти всички атлети, от скиори до ММА-бойци, футболисти, тенесисти и тн. тренират и във фитнес залите заради горе-посочените плюсове.
Напиши в тубата "Железните момчета (2002)" да видиш ползите от анаеробните тренировки. Има и един американец "AthleanX" му се казва канала. Той е физиотерапевт и помага на много хора чрез най-различни физически упражнения.
Можеш да напишеш и в нета каква е ползата от анаеробните и аеробните тренировки.

6.   Ами защо не пробваш сам/а и да видиш какви са ползите и негативите?

Тренирам от над година и половина вече. Започнах миналото лято уж с цел бързо да направя малко мускули и да сваля мазнини за плажа. Нямах намерение да тренирам повече от 2-3 месеца честно казано, но се оказа, че ми харесва. Освен това се оказа и, че за 2-3 месеца не може да се постигне кой знае какво :) (е, изглеждах малко по-добре на плажа де). Трябва да знаеш, че ако се захванеш сериозно и искаш по-сериозни резултати трябва да отделиш малко внимание и на храненето. Относно самите тренировки - може да се консултираш с треньор, но аз лично си харесах определена програма от интернет и общо-взето си я следвам с изключително добри резултати (5/3/1 Boring But Big). Общо-взето трябва яко фокус върху основните упражнения - клек, лежанка, тяга, раменна преса. Те са "сложносъставни" (използват повече от един мускул) и може само тези 4 упражнения да правиш и да развиеш супер физика, но за по-бърз и балансиран резултат трябва и малко асистиращи упражнения.

п. с. Коментар 1 ме разсмива с това "библиотеката" - сякаш като тренираш си някакъв назобен тъпак. Всъщност повечето трениращи са съвсем нормални хора с добри професии, средна класа, образовани. Не говорим за анаболните батки, които избиват комплексите си за малоценност.

7.   Не знам защо хората толкова много обичат крайностите... Или не спортуват изобщо, хранят се с вредни храни, или си подлагат организма на прекалено голямо натоварване. Толкова ли е трудно да се сетиш, че е най-добре да спортуваш умерено - за здраве. Силата и издръжливостта ще дойдат и ще ги имаш цял живот, не само докато си млад и докато не си изхабиш организма. Ще имаш мускули, но няма да изглеждаш като киборг. Така ще имаш само ползи, без вреди, но ти си решаваш. Модата или здравето.

8.   Ползите са красиво тяло, здраве, самочувствие, добро настроение. Вреди няма според мен, много важно е да се тренира правилно, за да не се контузиш! Аз ходя на фитнес, от осем години, жена съм и, когато ми се е налагало да пропусна за две седмици(три пъти се е случвало за този период) съм се чувствала много зле. Обожавам да тренирам, спорта е здраве! Комплиментите, които получавам за тялото си много често също определено си заслужават потенето и времето, което отделям за тренировки.

9.   Вреди няма, освен ако не тренираш необмислено и не се интересуваш дали изпълняваш правилно упражнията.
Ползи: ще изглеждаш по-млад от връстниците, по-добър сън, функционалност на тялото, по-добро настроение и може би нови познати.

10.   Така стана, че 5 години работата ми изискваше през ръцете ми да преминават около 3, 5 тона на ден. Една година по-късно след като напуснах, раменните ми стави ме болят силно, независимо, че вече не се налага да вдигам тежко. Хрущялът вече е трайно износен и нещата ще стават само по-зле. Знаеш ли, че Иван Абаджиев караше щангистите да вдигат по 10 тона на ден? А знаеш ли, че тези мъже на 35 години вече бяха пълна развалина и няма нещо което да не ги боли? Всеки ден за тях е една силна болка. Казват ти, че да тренираш няма нищо страшно и има само ползи. Каквоооо? Глупости на търкалета! Мамини синчета, които избиват комплекси с напомпани мускули. Я ги накарай вместо във фитнеса, да вдигат по няколко тона на ден, но вършейки някаква полезна работа! Ще ти се изсмеят директно в лицето, защото това е презряна работа. Не си прецаквай здравето, само защото искаш да изглеждаш като мутра! Вярно е, че нашите момичетата обожават тази визия. Не си причинявай сам жестоки болки, само за да се харесаш на някого. Не ти се вярва нали? Моля! Заповядай! Всичко написано от мен ще стане и дълбоко ще съжаляваш, но здравето няма да върнат нито мазила, нито илачи. Жал ми е за такива като тебе, които си мислят, че визията на тялото ще им осигури всичко в този живот. Е, няма да го осигури! Знаеш ли, че всички обикновени хора, независимо от социалният им статус, открито се присмиват на всички такива бабанки? И не си мисли, че съм някакъв слабак. Имам мускули от работа, но ми се иска тази болка да я няма. Радвам се, че вече не работя с мускулите си, а с ума си!