Вярвате ли в любовта?
Пише ви анонимно момиче, на 20 години. Отварям тема, която предполагам я има в доста форуми, но все пак ще се радвам редакторите да я пуснат. Какво мислите за любовта, съществува ли в днешно време? Аз имам мои причини да не вярвям, тъй като ми е било доказвано немалко пъти. Според мен, няма любов в 21век, а само страст и нищо друго. Ще се радвам да чуя вашите мнения.

Коментари

1.   Нищо повече от мъки не е.

2.   Според мен има две състояния:
1. Похот, желание за интимност, базирана на образ в момента, за човек който реално не познаваме.
2. Влюбеност, която трае няколко месеца, до година - две.
И при двата случая, после хормоните утихват, започваш да опознаваш човека, да свикваш с него и спира да те влече така.
За мен няма любов, а ако има тя е нещо кратко, природата го е измислила за да имаш интимен контакт, да има наследници, после отиваш при нов партньор и пак има наследници, за да има разнообразие в гените... да се възпроизвеждаме.
Всичко според мен опира до това толкова просто нещо.
Иначе разумния човек избира половинката си по това да е приличен на външен вид, да се разбират и да могат да разчитат един на друг.

3.   Разбира се че има истинска любов! Реална, гореща изпълваща с щастие. Среща се рядко в днешно време, защото и стойностните хора вече са рядкост ;)

4.   Вярвам, защото съм я изпитала. Не мисля, че любовта сега е различна от любовта преди. Просто преди условията са били други, хората много повече са зависели един от друг и е било неизбежно да не се привържат.

5.   Има я.Ти си се влюбвала ,нали така? Това ,че не ти е било отвърнато не означава ,че не съществува.Ще я срещнеш и тогава ще разбереш ,че съществува.

6.   Погледнете стари хора на по 70 години,които все още се държат за ръце-ами че това е любовта.Всичко друго е инстинкт,поза,далавера,имидж.

7.   Любовта си я има, но е за правилните хора а не за "консуматорите" от "21 век". Носиш ли "ценностите" на 21 век и отношението на хората от 21 век ще получаваш и това, което те получават като отношение. Не е въпрос на "намиране на истинската любов", въпрос на жертвоготовност на егото е и на изграждането и, защото както е казано: "Любовта е дълготърпелива, пълна с благост, любовта не завижда, любовта се не превъзнася, не се гордее, не безчинствува, не дири своето, не се сърди, зло не мисли, на неправда се не радва, а се радва на истина; всичко извинява, на всичко вярва, на всичко се надява, всичко претърпява." а пък хората на 21 век са: "'Човеците ще бъдат самолюбци, сребролюбци, самохвалци, горделиви, хулници, към родители непокорни, неблагодарни, нечестиви, недружелюбни, непримирими, клеветници, невъздържани, неукротими, недобролюбци, предатели, безочливи, надути, повече сластолюбци, нежели боголюбци, които наглед имат благочестие, но от силата му са се отрекли." Съответно отношението на типичния "консуматор" от 21 век не се връзва с качествата необходими за процъфтяването на любовта и затова не се виждат много примери на любов.

8.   Много хора бъркат понятията привличане, страст,похот, влюбване и любов. Когато човек е истински влюбен, страстта и похотта остават на заден план. На преден план са интелектуалното и духовно сливане и тогава физическото. Другото е просто секс. Любовта наистина съществува, но не всеки е способен да я почуства. Не съществува може би вечната любов, освен несподелената.

9.   любовта не съществува , жените дрънкат за нея защото не намират друг начин чрез който да убедят мъжете да бъдат с тях през месечния им цикъл.

10.   Разбира се, че я има, ако имаш късмет ще я срещнеш, може да не е като в приказките,но я има. номер 3. е прав. Трябва и човекът да е стоиностен

11.   Все още съществува просто се среща рядко, а и хората са прекалено страхливи да и се отдадат.

12.   След всичко, което преживях - НЕ!

13.   Ако говориш за любовта, значи трябва да говориш и за омразата. Те обгръщат психологични и емоционални фактори.

Както би изпитвала любов или яд към близък човек; така би изпитала любов и яд във такава форма и към половинка. Работата е там че любовта със партньор включва и романтично-сексуална страна. Сексуалната страната е поради животинското в теб а романтиката е илюзията за перфектната връзка пресъздадена ни от холивуд. В момента в който се опознаете добре чрез диалог и предизвикателства (опит), тогава се насажда допълнително любов и / или и разочарование.

Любовта както я бленуват хората е само във филмите и книгите. Ако искаш да си вкараш яко във съня, започни за четеш книга. Те ти вкарват най-много. Иначе, господин идеален не съществува. Същото важи и ако мъж си търси жена или мъж-мъж, жена-жена и прочие.

14.   Вярвам единствено в любовта към себе си, към семейството, към приятелите, любовта към работата, любовта към живота и любовта ми към моето куче. От там нататък не мога да говоря, защото не знам какво е любовта с друг човек. Имал съм няколко връзки, от които само лошо съм видял. Човешките отношения са сложни, особенно в 21 век. Днес ти казват, че те обичат и не знаеш какво означава това. За мен любовта е постоянство, дейсвие.. постоянство да издържиш, когато има лоши моменти и да подкрепяш партнъора си. А в днешно време при най-малката причина и край на връзката. Най-често егоистична.. омръзване и т.н..
Рядко ще срещнеш човек, който да е готов да изживее целият си живот с теб, каквото и да се случва, който ще те обича каквото и да направиш. Както родителите ти, кучето ти и т.н..

15.   Има любов, но рядко е щастлива и споделена. Още по-рядко дълготрайна.

16.   Разбира се, че съществува. Не вярваш, защото не ти се е случила. Грешно интерпретираш твоя опит като любов. Няма как на 20 да разбереш това.

17.   Любов съществува. За съжаление обаче в 90 % от случаите тя не е взаимна. И обикновенно единия страда от това, докато на другия му е все тая. Това носи само болка и тъга !

18.   Има. Ама трудно се среща и още по-трудно се познава.

Плюс това.. има това, в каквото вярваш и нищо друго!

Ако ти решиш, че няма любов... то такава няма, защото ти си господар на собствения ти свят. Ако решиш да не предаваш убежденията си, че има... то тогава винаги ще съществува, за теб. Дали ще я срещнеш е отделна тема.

""Истинската любов" е просто взаимното споделяне, на разбирането за любов, на двама души." Братан, 2019.

19.   НЕ.

20.   Аз пък вярвам, че има любов. Вярно, че не е като страстта, да я срещаш зад всеки ъгъл, но все пак съществува. Разликата е там, че обичта се изгражда, тя изисква малко работа и търпение- да опознаеш другия, да си преглътваш ината от време на време, да си склонен да комуникираш, когато ти се иска просто да затръшнеш вратата драматично. Любовта е нещо, което можеш да изпиташ мигновено, но се иска работа, за да го развиеш и съхраниш. Съществува, ама на хората им е по-лесно да я отхвърлят.

21.   "Всичко е толкоз сложно, така е само в любовта!Ти намери човек, който държеше на теб и те обичаше. А това, че в една любов единият трябва да страда, е толкоз стара, стара истина..."

Л

22.   Не вярвам....привличане, интерес... това само има.

23.   Всички носим любовта в себе си. Въпрос на време е как ще я изразим и дали сме готови да я изпитаме, ако някой ни я даде...

24.   Разбира се , че има :)
Стига да намериш правилния човек !

25.   Аз все още вярвам в любовта, колкото и да са ме наранявали и с колкото и женкари да съм опитвала, това не ме е отклонило от вярата, че любовта и истинските неща съществуват. Все пак нали знаете, в каквото вярваш - това си ти, това е, което привличаш. Има всякакви хора, които могат да те накарат да не вярваш в любовта, но това не е тя, любовта е красива, взаимна, всеотдайна, любовта е всичко най прекрасно, и я пожелавам на всички, както и на себе си.
" Любовта не се чака, не се търси, не се моли, не се анализира, не се идеализира - тя просто се случва." М. Авелок

26.   За известно време я усетих и мислих,че наистина е любов,но дали е било любов,само с поглед я разбирах както и тя мен,разбирах я без да ми говори с думи,още с първия поглед разбрахме,че всичко ще има нещо,толкова истинско и хубаво,но беше за кратко впоследствие други фактори...Все още ми е в мисълта и съзнанието,но игнорирам и гледам да не я мисля.Изтрил съм я отвсякъде,така и ми стана по-добре без да я виждам по фейсбук и разни други подобни платформи.Но се радвам,че изживах дори за кратко и усетих нещо толкова прекрасно както и тя,обичах и недостатъците и,дразнехме се ,карахме се сладко за нещо,наистина мисля,че ми беше сродната душа ,така я усетих.Не знам как някой хора скачат от връзка на връзка,аз преди всичкото трябва да усетя човека от първия момент,а това е трудно в днешно време,но тази случка с това момиче с което бях повярвах,че има нещо!

27.   Не съм попадал на романтична жена. Даже има голям шанс да ме избегне покрай темите за чувства и обич. Тези откровения не водят до нищо добро и това е доказано.. Повече търсят нахакани и отракани мъже. Там където се говори за любов и се гледат професии и кариери някак не ми е романтично. Познавам една уж много влюбена двойка и ако мъжа слезе на 600лв. ще ги видя дали ще са заедно хмм...

28.   Хората я наричат любов - Аз я наричам заблуда.Категорично НЕ вярвам.Вярвам че всичко е интереси.Аз съм млад,строен и привлекателен мъж.Не съм пръв хубавец и от женско внимание не мога да се оплача,но гледам да има дистанция и да не попадам в заблудата.

29.   Любов никога не е имало, не само в 21 век... Навремето обаче, хората са зависели повече един от друг, имали са по-реални взаимоотношения, и някакси... по-малко е била лъжата и преструвката. Иначе що са се събирали - просто оцеляване. Но когато са виждали оцеляването си взаимно, зависели са един от друг, пак по-друго е било. Днес всеки вижда оцеляването си самостоятелно, егоистично. И мъжете, и жените искат да правят пари, кариера и да са независими. Което автоматично изключва двата пола да имат и общо бъдеще. Това прави и взаимоотношенията по-повърхности. А това не е само в т.н. "любов", но и приятелства. Всичко днес е временно, докато другия не види изгодата си някъде другаде, с някой друг. Особено важи точно за вас жените, колкото и да се правите че търсите нещо по-... Пак има останали някои по-старомодни мъже, макар и да са рядкост, но истински романтични жени, които и търсят правилнит тип мъже... аз лично съм попадал на една или две такива, а съм вече на 36... Т.е. - не, не вярвам в любовта... И в стаст не вярвам, защото за мен страстта трябва да е следствие на любов, на интимност поне някаква. В днешно време, бих го нарекъл просто нагон, мастурбация в презерватив, пък било и с друг човек...

30.   Вярвам и мисля, че я усетих. Въпреки възрастта ми (17г.), вече срещнах сродната си душа... и я изгубих. Не бях виждала такъв човек като него никога досега. Беше мил, загрижен, много забавен, един от най-интелигентните и извисени хора за своята възраст, човек с потенциал да промени света. Обичах го, но го узнах чак след като по стечение на обстоятелствата се отдалечихме и спряхме да си говорим. След като осъзнах факта, че това беше единственият човек, който можа да породи чувства у мен, за които не съм и подозирала, единственият човек, с когото аз бях ЖИВА, 2 години заспивах всяка вечер с мисълта за него. Някои хора ще ме наречат жалка. И аз така се наричах. И аз исках да продължа напред. Но всеки ден го виждах и все повече и повече се влюбвах в него. Не в тялото или в лицето му, никога не са били значими за мен. Душата му бе красива, начинът му на мислене и интелигентността му пораждаха неимоверна страст у мен. Но това лято просто си казах :"достатъчно". Бяхме се засекли на една улица и просто се подминахме. Видях, че никога не бих могла да породя у него дори искрица любов към мен. И го приех. Сякаш вече изхабих цялата си енергия. И така стигаме до днес, когато отново се виждаме. Поздравяваме се с усмивка и често срещаме погледи. Но аз приключих. А и той се е променил много. Превърнал се е в част от стадото, вече не мога да го различа от другите празноглавци. Жалко... Но да, истинската любов съществува. И пожелавам на всекиго да я изпита. И внимавайте - гледайте заради егото, ината и някой друг свой недъг да не я изтървете.

31.   Има такава любов, но излиза много скъпо, а хората искат да се самосъхранят, затова тя ги плаши и те я избягват. Тук парадокът и иронията на съдбата е, че страхът и инстинктът за самосъхранение също са убийствени, така че, въпросът е каква смърт да избереш.

32.   Номер 31, този твой коментар прилича на жалък опит да се направиш на интересен/на. Ако избягват тази любов как знаят, че е убийствена. Що за глупост въобще.. любовта и уважението са живот и стимул за живот съответно. За самосъхранение от любовта? Това звучи болно, честно. Човек без ценности може да превърне и дар(любовта) в нещо неприятно.

33.   Всичко е в главата. И Обикновено не е от двете страни.