Кво ми се правите на шокирани бе? Родители, на вас говоря.
Тъй като в този сайт пишат предимно възрастни хора, мисля че е добро място да се обърна към вас. Аз също съм полу-сирак защото моя баща беше убит като куче в катастрофа, но като не сме известни, никой не съобщи по новините, както и да е, не в това е проблема. Не съм сигурен в кой раздел да пусна темата, затова я пускам в най-четения.
Като гледам колко сте изненадани, че някакъв се надрусал и седнал да кара, ми става ясно, че вие нямате хал хабер в каква среда са израстнали децата ви. За мен това което стана на светофара е логично и закономерно следствие от средата в която израстнахме родените през 90-те години, и в която все още растат родените след 00 набор, защото нищо не се е променило, даже става по-зле. Изненадва ме само защо сега се сетихте? Защото убиха известен човек? Сетила се Мара да се побара. Вие не познавате собствените си деца, а средата в която те са израстнали няма нищо, ама баш нищо общо със средата в която вие сте израстнали като сте били юноши, или тинейджъри, както е модерно да се казва сега. Възрастните хора като манталитет нямат нищо общо с днешните младежи, това е очевидно, все едно нямат никаква връзка помежду си. Вие не успяхте да възпитате децата си, провалихте се като родители, провалиха се и учителите, децата ги възпитава компанията в училище, музиката, известните "личности" по телевизията, риалити предаванията, плеймейтки, рапъри и т.н., всеки келеш има компютър, телефон, и от тях се възпитава, може да си помислите, че това е майтап, но то е факт. Вие като родители нямате никакъв авторитет в сравнение с така наречения "хай лайф", децата ви не живеят в реалния свят, те живеят във фейсбук, инстаграм, ютуб - от там се учат, от там се възпитават, телефона им влияе повече отколкото вие. Не знам за какви мислите наркоманите - сигурно за някакви митични същества с рога и опашка, но всъщност те са съвсем обикновени хора и ако искате да видите наркоман - погледнете собствените си деца. Има много голяма вероятност и те да са наркомани, защото наркотиците са навсякъде. А щом те зарибят още като дете, вече като възрастен е много трудно да спреш. Навремето в килийните училища по-големите ученици учели по-младите. Днес по-големите дрогират по-малките. Ако се направи една анкета ще се учудя ако повечето деца не са наркомани. В училище е по-лесно да си намериш наркотици отколкото да си купиш книга. Сигурно и дилърите ги мислите за някакви митични същества, но не, те са съучениците на вашите деца, не е нужно детето да има някакви връзки, за да си вземе трева, амфети или квото и да е, във всяко училище си има дилъри и те не се крият, просто вашето дете отива и казва - дай ми за 10, за 20, за 30 лева - зависи колко джобни му давате. В университетите е същото. Университета е едно продължение на училището, няма никакво надграждане, а точно обратното - има продължение на деградацията. Кво мислите, че правят децата ви като кажат - излизам да се видя с приятели? Седят на някоя пейка и пият натурално сокче? Какво мислите, че правят дъщерите ви като кажат - отивам да се видя с приятелки и се облекат като проститутки? Че те на 20 години вече не си знаят бройката бе, свирките ги въртят все едно ближат близалка, гъзовете им са цъфнали като майски рози. Ако това ви звучи шокиращо, значи просто нямате елементарна представа кои всъщност са вашите деца. Вие тотално сте абдикирали от функцията си на родители и затова заслужавате дрогирани келеши, с колите които вие сте им купили, да ви газят по улиците. Вие отгледахте това поколение, вие допуснахте да израстне в такава среда, вие не успяхте да ги възпитате - сега ще си носите последствията. Къде бяхте досега? Всеки ден децата се дрогират, всеки ден има катастрофи и това не е спирало от поне 20 години. Ама сега понеже жертвата е известна личност и по новините почнаха да тръбят от сутрин до вечер, изведнъж се стреснахте. Ми къде бяхте досега бе, мишки? Днешните 20-25 годишни българи растат в такава наркоманска среда още от 13-15 годишни, с години са оформяли характера си на агресивни наркомани, на които не им пука за нищо. Това не е от вчера. Мислите ли, че тримата герои в Аудито вчера са решили - абе я да се надрусаме и да блъснем някой? Те това го правят от 5-6 години. Сега почнахте да вадите техни стари снимки от фейсбуците им и да се възмущавате какви вулгарни били. Ми те тия снимки са от преди 5 години бе, "шокирани", тогава не ги ли виждахте? Защо си мълчахте? Сега сте много потресени. Ми ако не беше Милен Цветков, а бай Гошо, тогава щяхте ли да сте шокирани? Или просто щеше да е поредната жертва за статистиката? Жалки лицемери сте, и аз имам роднини загинали в катастрофи, то в днешно време май всички имаме, ама като не са известни - на кого му пука? Не се пишат статии в сайтове, не се съобщава по новините. Съчувствам само на роднините на въпросния журналист, защото и моя баща беше убит в катастрофа и знам какво е. Но тия които квичите и цвилите във фейса сте едни лицемери. Много сте силни на писане на коментари във фейсбук, това го признавам, номер 1 сте. Трябваше някой от "елита на обществото" да умре и по новините да се говори за това от сутрин до вечер, за да се сетите в каква кочина растат децата ви и в какви изроди са се превърнали. Години наред не се интересувахте в каква среда израстват собствените ви деца, затова сега ще жънете каквото сте посяли и така трябва да бъде. Пак казвам, заслужавате да ви газят дрогирани келеши, защото вие ги отгледахте и вие ги създадохте, те са продукта на обществото което вие им изградихте. Няма нищо случайно на този свят. Не може още от дете отвсякъде - музика, телевизия, компания в училище - абе всичко, да те облъчва колко е модерно да си наркоман, да караш с 200, да се биеш, а от теб да излезе човек. Колко е силна психиката на едно 13-15 годишно дете? Ами то не знае нищо за света, то няма оформен мироглед, то сега гради характера си, и тъй като вие не можете да го възпитате, него го интересува какво е модерно и се води по модата. Ами модата днес е такава - да си наркоман, да се правиш на голям играч като караш с 200 и да дрифтиш по улиците, да се биеш, да крадеш, за момичетата е модерно да приличат на проститутки и "яките пичове" да ги дупят и да им го дават в устата, и години наред такъв характер оформят децата ви, вие това не го ли знаехте??? И като почнеш веднъж с този начин на живот, после на 20-25 години вече си оформен наркоман и боклук, и е много по-трудно да се поправиш, ти дори не искаш да се поправиш, защото за теб това вече е нещо нормално, както за вас е нормално сутрин да пиете едно кафе и да пушите една цигара. Затова на един такъв като убиеца на Милен Цветков и да му кажете какво е направил, той няма да ви разбере, той ще ви се присмива и просто ще чака да го пуснете на свобода, защото неговата ценностна система вече е оформена по такъв начин, че това за него е нещо нормално. Допуснахте децата ви да се закърмят с чалга, рап, дрога и агресия, и сега ще си носите последствията. Тези деца също са жертва като Милен Цветков, в една война жертви падат и от двете страни на барикадата, няма добри и лоши. Хубаво го нападате шофьора на Аудито и тия дето са били с него в колата, но вашите деца най-вероятно са същите, просто нямате пари да им купите един мощен джип и достатъчно дрога, за да покажат и те на какво са способни като забравят къде се намират. Ние родените през 90-те години, също и тези след 2000, сме изгубено поколение, бих казал, че сме децата на прехода, прехода който вие създадохте, такива станахме защото такива ни направихте, в училище и университета на нищо не ни научиха, но беше много лесно да се купят всякакви видове наркотици, а единиците които не го правят, бяха заклеймявани като смотаняци и идиоти, учителите и родителите само цъкаха с език и се правеха, че нищо не виждат, а може би бяха слепи и наистина не са виждали, полицията беше на 50 метра от училище, но никой пръста не си помръдна да спре дрогата, за сметка на това сега глобяват ако някой седне на пейка в парка и вие им ръкопляскате как ви пазят, еми заслужавате да ви газят бе! Сега това изгубено поколение на прехода порастна, станаха на по 20-25 години и ще видите в пълния им блясък какви деца сте отгледали. Тепърва ще сърбате чорбата която си надробихте. Това са вашите деца, те са жертва на обществото в което се родиха и израстнаха, общество което вие построихте, не се сърдете на някой друг и търсете проблема в себе си. Не съм бил роден през комунизма, не знам как е било тогава, няма как да коментирам предишния режим защото не го познавам, но това което виждам с просто око е че има огромна пропаст между възпитанието и ценностната система на хората родени преди и след комунизма, дали това е добро или лошо - всеки да отговори сам за себе си. Кое е добро и кое е лошо, е въпрос на гледна точка.

Коментари

1.   Напълно съм съгласна с теб за всичко. Отвратена съм от моето поколение. Всичко, което каза е абсолютно вярно. Има за какво да сме ядосани, защото всички станаха боклуци. Къде замина човечността, емпатията, загрижеността и отзивчивостта? Еми няма ги....Защото нашите родители прецениха, че няма да се интересуват за нас. Относно катастрофите - при мен случая е същия, а именно полу-сирак с починал баща от катастрофа. Но кой узна за това?- Никой. Разочарована съм, няма как да не бъда. Налага ми се да раста с такива хора и изобщо не е лесно,когато не искаш да си като тях.
Момиче 14г.

2.   Браво!!! Кажи им го в очите на тия скапанаци!!!

3.   Е малчо, аз съм роден през комунизма и ще ти кажа, че тогава нямаше дрога, но за сметка на това имаше други неща, от които умираха хора. Ще те изненадам но шофирането с висока скорост не е измислено от вас, секса също, а свирките още по малко, за теб е изненада но майка ти също е правила свирки.
През културния за теб комунизъм познати деца убиха мой приятел с удар с метална тръба в главата, сбили се, бяха само на 14г. Мъчели се да спрат автомобил да го закара в болница, спряли една лада, собственика й отказал да не му нацапат седалката с кръв и момчето почина. Един камион сгази друг мой познат през 1984г и него погребахме, беше на 16г. Други мои познати се осъкатиха за цял живот с бомбички миниум и бял бронз. А колко деца са осъкатени от "война" с камъни и павета! Да не ти разправям за изнасилванията и убийствата при тийнежъри и младежи, това че нямаше фб ги остави невидими и ти дава днес куража да си мислиш, че само вашето поколение има лоши изяви. А истината е че ТВУ като Бойчиновци не са отворени през 2000г. нито затворите са отворени по ваше време.
Да вие сте децата на прехода, но онези бяха децата на комунизма и разлика няма. Тоест всяко време, без значение политика си има келеши. Вашите родители не ви обръщали внимание, да не мислиш че през комунзма родителите имаха време? Работеха в завод по 8 часа и след това работеха нещо друго на частно до тъмно, уикендите копаеха зеленчукови градини, работеха и нощни смени и оставяха децата си сами у дома през нощта. Единстевената разлика, която намирам, че вашето поколение разполага с повече джобни за хамбургер, а на нас ни се налагаше да си сготвим нещо от хладилника виж филма "куче в чекмедже" как когато бяхме на по 5г си пържехме яйца сами, а вие на 20г не можете едно яйце да си изпържите.
Иначе си прав че родителите на келешите са виновни за келешлъка, независимо в кои времена се е случило, лошото възпитание прави от децата келеши.
Сравняваш възпитанието и ценностната система на убиеца на Милен и тази на майка му ли? Мислиш че ценностната им система е различна? Тя е дете на комунизма, родена е през комунизма, аз разлика в ценносната система на майката и сина не виждам, ти къде я видя?

4.   Тук проблемът не е само дрогата, а известните и богати родители на замесените младежи. Все едно не се изписа чии деца са и напъните на майката да излезе суха. Проблемът е много по-сериозен от дрогирани млади хора.
Този случай показва как има нужда от строги закони и как парите оправят всичко. Затова хората роптаят. На мястото на журналистът можеше да е всеки.

5.   Като цяло подкрепям това, което каза. Но положението не е толкова черно, колкото го изкарваш. А ако виждаш само това навсякъде около себе си, трябва да се замислиш дали средата ти е подходяща.

Аз също съм "дете на 90-те", а отскоро й майка. Знам, че преди имаше наркомани, но никога не съм имала близък контакт с тях. В класа ми имаше само двама, за които се знаеше, че пушат трева и не съм общувала с тях. Също така нямах представа къде и от кого мога да си купя наркотици (не, че съм искала). В университета (УНСС) по същия начин - не съм чувала нищо за продажба на наркотици. Явно защото не съм се интересувала, а и моите приятели също. Явно сме били от "задръстените", но смея да твърдя, че бяхме мнозинство. Поне в средите, в които аз съм се движела.

Искам да кажа, че не само родителското възпитание е ключово, дори няма голямо значение, когато човек е разумен и съвестен. И съм сигурна, че едно дете може да бъде такова, ако намери правилната приятелска среда. Поне при мен май това не оказа особена роля, защото майка ми почина, когато бях малка, а баща ми се държеше зле с мен - бой, наказания и т.н. Докато бях тийнейджърка винаги ме е обвинявал, че съм курва (изгубих девствеността си чак на 20). Освен това ме следеше дали пуша и ми казваше, че съм наркоманка (а аз никога не съм припарвала дори до цигара). Понякога ми се е искало да превърна всичките му обвинения в истина, поне да има за какво да ми се кара. Но успях да се запазя такава, каквато искам да бъда, благодарение на приятелите ми, които също са свестни и никога не сме се интересували от такива неща.

Да, през живота ми съм се запознавала с малко на брой наркомани, най-вече тревомани или зависими от цигари, и никога не съм продължавала контакт с такива хора. Винаги съм гледала да бъда обградена от нормални и дори ако някой пуши, трудно ще ми стане приятел. За мен наркоманите и дилърите наистина са митични същества, защото страня от такива субекти, както и всеки нормален човек би го направил.

Катестрофите наистина са ужасен начин човек да загуби живота си, но те се случват навсякъде. Дори в страни, където няма чалга култура. В другите страни е просто статистика и не се обръща специално внимание на всяка отделна катастрофа в новините, защото ще трябва да се говори само това денонощно. Всеки, който се качи в колата, трябва да осъзнава риска, че може нещо да се случи, и да го поеме. Аз също се возя често в кола, която мъжът ми кара. Той е отличен шофьор, но винаги знам, че пътуването може да ми е последно. Никога обаче аз няма да шофирам, защото знам, че нямам талант за това. Но който го е страх от катастрофа, най-добре да си пътува с градския транспорт.

6.   И как точно са виновни родителите, след като са принудени да работят по 8 ч.и реално виждат децата си само вечер, ако не са навън с приятели? Ако детето е презадоволено се стига дотам. И ако има достатъчно акъл в главата и прецени, че приятелската компания му вреди, ще я смени. Смятам, че не всички от поколението след 00 са изгубени. Аз съм по-скоро възмутена, че започнаха да събират пари за децата му, а за всички които са загубили близки в ПТП и са останали сираци никога не са организирали такива кампании. Знаете ли какви искове се предявяват към застрахователите? Обикновено са в шестцифрени суми. После не знам кой им ги плаща и въобще откъде идват тези пари и дали се харчат разумно.

7.   Така е, но рибата се вмирисва от към главата. Защо децата в България се гледат трудно, защо няма достатъчно внимание. Защо ли, защото с 1 заплата е невъзможно да се живее, жената работи 8 часа и няма време за децата. В чужбина където съм, жените работя почасово или въобще не работят. Да не ми се хвалят с най-дългото майчинство. Втори проблем училището, абсурден обем знания на академичен стил, неразбираем и ненужен и в същото време никой не обръща внимание на важните неща, как да окажеш първа помощ, какво става в тяло ти като пиеш и се друсаш, нещата които ще ти трябват в живата.
Кому е нужен този 12 клас губене на време, 18-19 г. младежи безцелно се мотаят, а студентството, да сравняваме ли Студентски град с университетските градчета по света. По цял свят младите са в нета, но в училището в което учи моето дете телефона трабва да е изключен, защото сензори реагират веднага, от 10 клас работят и учат, получават заплата за това, учители и психолози следят и информират полицията за всевъзможни нарушения, стига се до детски съд, социални часове и обучения, защото си кривнал. Има я превенцията. Нета е залят с информация, погледни статистиката за абортите. Естествено, че трябва да има сексуално възпитание в училище, защото родителите не са подготвени да дадат такова, както каза един психолог и това трябва са се направи професионално. Въобще проблемът е много по-дълбок за да се стигне до тук. Роситилите ги няма, место и физически, работейки някъде по света, баби и дядовци трудно спранящи се новото време и различните деца, неадекватно училище с агресивна, негативна среда и не та последно място хора с много пари, случайно натрупали ги и когато това не е градено поколения, комбинация простотия пари, води до страшни неща. Само се, чудя защо все навр2ждат а някого, а те остават невридими. Е това не го разбирам.

8.   Напълно те подкрепям. Жена на 29 години съм. Още в трети клас имахме съученички, които се криеха да пушат зад училище всяко едно междучасие. После след 8-ми клас имаше деца, които пушеха трева всяко междучасие. Имах съученичка, която си носеше в шише водка и портокалов сок и си пиеше по време на училище. Имаше и такива, от по-големите, които си купуваха по 10, 15 прахчета аулин, зада се надрусат в училище. Имах съученички, които в голямото междучасие се запознаваха с женени мъже в кварталното кафене и после си купуваха по няколко блистера аспирин, за да си спират цикъла. Същите тези се оплакваха как всеки път, щом срещнат нов мъж, им излиза херпес на устата. Имаше и момичета с вече един опит за самоубийство. Имаше момичета, които на 15 бяха опитали вече повечето видове дрога и на купони не знаеха с кого си лягат и какво са правили на сутринта. Мислите си, че съм учила в най-долнопробното училище? Не, възпитаничка съм на немска гимназия, с един от най-високите балове за прием, ако това изобщо има значение. Майка ми е била свидетел как други майки се свалят на бащи и учители по време на родителски срещи.

9.   Много ми хареса написаното от теб, авторе. Аз мисля по същия начин. Съпругът ми и той. Това е една от причините да отбягваме хората, да нямаме приятели и да гледаме единствено в семейството си. Хората станаха лоши. В удобни моменти порицаваме арогантни хора, когато видим че се държат лошо с някой на обществени места и по такъв интелигентен начин го правим, че човека потъва вдън земя и мълчи. Най-често "жертвите" ни са богаташи със скъпи коли. Тогава удоволствието ни е по-голямо...
Дано се оправи тази държава, ама надали...
Жена 31 г.

10.   Браво номер 1, не се губи сред стадото, на България и трябват читави жени, а не тези "пробващите" от всичко и всички. На България и трябват бъдещи читави майки и бащи, не ставай като тях, дръж се. Ти си малка надежда в тази развратна и гнусна държава, която следва евро-подчовешките мулти-култи ценности. Съжалявам за теб и автора на тази тема, несправедливостта е възможна защото тези, които имат власт в България създават хората по този модел по който те имат интерес. Това е възможно точно поради липсата на истински семейства и ужасната гнусна анти-човешка пропаганда с тези музики с ориенталски ритми, а и лошите примери, които се издигат, а именно най-долните и леки жени и мъже.

11.   Прав си за съжаление. Аз съм от тези, които никога не са пробвали дрога. Не, че не са ми предлагали. Дрога взимат хората, които са имали нужда от родителско внимание и майчина любов. Когато не са я получили, посягат към наркотици.

12.   Съгласна съм с теб! Аз съм набор 06 не пия, не пуша и не ходя да се друсам зад блока, както по-голямата част от моя набор. Близка съм много с майка ми, както и споделям неща, които искат мои приятели, като да ходим до някой град с влак без никой да знае. Другите крият и лъжат. Ако някой родител чете това. Не притискайте детето ви особено, ако е тинейджър. Когато иска да излезе пуснете го. Иска да се види с приятели вечер позволете ми. НО преди да ги разпитвате и да се опитвате да се сближите опитайте да бъдете с него приятели. Не го обвинявайте, ще го е страх да ви сподели, ако е направило нещо, което не трябва. Помогнете му. Намерете заедно решение на проблема! Успех!

13.   Родена съм през 1998 година. Не съм израснала в света, за който говориш. Приятелите ми не са част от него. Да, той е бил някъде там около нас, но не, повечето от нас, както и от тези година-две по-малки от нас, не са участвали. Аз съм на годините, на които е онова момче, което блъсна Милен Цветков. Никога не съм шофирала, ако съм пила алкохол, а наркотици никога не съм употребявала. Нямам приятели, които да се качват на колата след било и две глътки уиски.
Имам съученици, които са пушили трева. Те не бяха много. Родителите им не бяха лоши, опитваха се да ги контролират, правиха всичко по силите си. По-голямата част от тях са приключили отдавна с това, само двама-трима минаха на по-силни наркотици. Никой родител не иска дъщеря му на 16 години да не си знае бройката, никой родител не иска сина му на 16 години да е пробвал всяко едно забранено вещество.

Говориш грубо, слагаш общи знаменатели. Ето това е модерно, а не дрогата. Модерно е да разбираме от всичко, да знаем много, да лепим етикети, да порицаваме и съдим. Модерно е да си отваряме устите, само за да наречем някого утайка. Хиперболизирал си поне половината от изреченията, които си написал. Света, за който говориш е в американските филми. Не е шокиращо, че някой си е наркоман, има и такива и на всички ни е ясно. Но това не означава, че е нормално. Не означава, че трябва да махнем с ръка и да го приемем. Когато обществото започне да приема дрогата за норма, тогава очевидно обществото е деградирало.

14.   Поздравявам номер 1, че на тази възраст вече е осъзнала някои неща и напълно подкрепям автора на статията! Браво, много добре и точно си го написал!
ж28

15.   Напълно съм съгласна с всичко, което си написал. Като гледам наборите си, се ужасявам.
Момиче, 20 г.

16.   Авторе, ти самият имаш ли дете/деца? Може би си някъде към 30те? Ако имаш, ще ми е интересно да споделиш част от родителския си опит, как възпитаваш детето си ти? Както и по какъв точно начин ти се противопоставяш на злото в заобикалящата действителност? Освен с гневното си писание в Сподели.нет против тези, които се възмущавали във Фбук, против родителите, учителите, обществото и пр.всичките под един знаменател. Излишно е да ти казва човек, че има и хора като учениците на Теодосий Теодосиев, шампионите ни по информатика, математика, шах, като отличниците, които изумиха западните преподаватели, като тези, които си изкарат парите с труд, а не с наркотици и далавери, кой ли ги е възпитавал пък тях? Човек вижда това, което иска да види.

17.   Наистина много хора си заминават в катастрофи, но само известните ги броим за живи явно! Жалко, истинско лицемерие! Относно погубеното поколение и аз се считам за един от тях - 96 набор съм и потвърджавам думите на автора. Проблемите обаче наистина са комплексни - медии, орбазователна система, среда, родителски контрол.

Родителите не се занимават и чакат в училище или на частни уроци да им възпитават децата, в училище пък даскалите са с 0% авторитет и отиват колкото да си изкарат часа. Употребата на наркотици вече се счита за нещо нормално, сякаш не е кой знае какво като го комбинираш с тийнейджърски келешлък ей това става. От модерния "запад" ги лепнахме тия наркотици. Защо нищо не казахте за дискотеките ? Там се друсат като полудели и е като сборен пункт за дилъри и наркоманчета. Ама нали държавата лапа от данъци и не ги закачат и няма "акции"..

Абе като цяло цялата тази "демокрация" и "толерастия" не ни понесе на нашите географски ширини. Просто не е на нас и много изпуснахме юздите. Чак вече тръбят да се легализирала марихуаната, как ли пък не! Вместо в наргиле барове вече по цял ден да ми пушат трева келешите! И то легално! Мен ме спаси това, че се осъзнах 17-18 годишен и влезнах горе-долу в релси. Някои и след 20 не се осъзнават.. Иначе и аз бях почти същият келеш..

18.   Аз лично не съм шокиран, дори от доста време насам очаквах такива неща. Дори бих казал, че са напълно закономерни и логични. Даже да те успокоя-за в бъдеще ще стават още по-невероятни и безумни случки. Какво си се разревал-всичко си е в реда на нещата. Време е мамините синчета да пораснат и да разберат, че околния свят не е компютърна игра и фейсбук. Че джипчето е хубаво нещо, но може и да ти стане ковчег. А чичко Калашников прави дупки в тялото с диаметър 10 см.
Живота се учи по лесния и трудния начин-трудния има предимството с това, че знанията и научените уроци са по-дълготрайни и полезни. Явно това разглезене отроче е решило да получи дълготрайни и полезни уроци. Уважавам избора му и го аплодирам безрезервно.

19.   Евала!

20.   Съжалявам за загубата ти и те разбирам добре. Но не ме впечатлява написаното от теб. Има 18 коментара чакащи преди моя, предполагам всичките са в този дух, колко си прав и колко зле са нещата. Но не си прав....
Роден съм през 80-те, израстнал съм през 90-те и в годините след 2000-та. Всички тези неща съм ги слушал дословно и за нашето поколение. Нито чалгата, нито дрогата, нито пияните келеши са избретение на вашето поколение. Всичко това го имаше и по наше време, но 90-те бяха далеч по-лошо време от сега. Мизерията беше потресаваща, несигурността в пъти повече, освен опасността да те размаже пиян келеш, също беше много вероятно да смаже разбесняла мутра, защото просто защото си се оказал на грешното място и време. Онова бяха мутренските години, годините на страх, на несигурност.
И въпреки това от нашето поколение станахме хора. Имаше и тогава ку*ви, имаше дилъри, имаше келеши, имаше и накркомани. Някои си останаха боклуци, други се оправиха. Така че нищо ново не си открил, може би сега са малко повече, може би отпадъка се набива на очи повече, от колкото нормалните младежи. Аз обаче виждам всеки ден нормални 20 годишни момчета и момичета, които учат, работят и се борят да успеят. Не мисля, че заслужават подобни квалификации.
Това е от мен, за другото си прав, всеки ден умират хора по този начин, но се вдигна шум когато жертвата беше известен и обичан човек. От нас зависи обаче дали ще продължим да допускаме това да продължава. Трябват тежки наказания за тези келеши. Няма разлика дали терорист стреля с автоматично оръжие в мол или дрогиран келеш кара със 120 в центъра на града. И съответно трябва да си получи заслуженото.

21.   Малко си краен. Нещата никога не са само черни, нито само бели. Не забравяй обаче, че хората сме просто говорещи животни и никой импулс, характерен за животните, не ни е чужд. И агресията, и ранната сексуална активност, и желанието за подражение на стадото... Не очаквай прекалено много от другите, защото това е сигурен начин винаги да си нещастен и разочарован... Време е да приемеш, че животът е такъв, какъвто е, и да внимаваш за себе си. Не можеш да накараш света да те пази.

22.   Пропуснах в коментара си по-горе да кажа, че освен възпитанието има и самовъзпитание. Идва момент, когато човек сам прави избори и отговаря за тях, като например дали да влезеш в кръчмата и дискотеката или в библиотеката, музея, изложбата, дали да пуснеш порно или чалга и треторазредни сериали или канал Меццо или Хистори и т.н., дали да ровиш с часове из фейса или да отвориш Читанка. инфо или сайта на Лувъра...И още много неща, за които родителите му може и да не са знаели.
Не е нормално да си на 30-40 г и нагоре и да обвиняваш поколението на родителите си за всичко негативно в живота. Като нещо не ти харесва, правиш опит да го промениш, не само да тръбиш колко е черно и гадно всичко наоколо и да ореваваш нета как поколението ти било загубено. Ако лично ти се чувстваш загубен е съвсем друг въпрос.

23.   Работата е много скапана и е причината, 15% от моят випуск, дирекнто да замине в чужбина след XII клас, а други имаше, още V, VI с родителите си. Едни братя заминаха при майка си в Швеция на 14 и 16 години. Други 15-20% заминаха след това. Доста учиха и сега вече има все повече и повече живеещи и работещи хора, които като ги попиташ, дали ще се върнат някога, повечето гледат новините, гледат обстановката и учтиво отказват.

24.   "Чак вече тръбят да се легализирала марихуаната, как ли пък не!"

Да, ще стане и това. Проблемът е, че самите хора са калпави и не стават за нищо.

25.   Това отказ от отговорност ли е? Нали сега вие сте обществото, хайде действайте анти дрогата, от 7 години имаш право да основаваш фондации, да регистрираш сайтове за помощ и какво ли не, какво направи Ти? Или сте толкова прецакани, че и вие нищо няма да направите? Като нас, само че с друг мотив. На нас ни беше виновна липсата на свобода, а на вас свободата. И ще е така, докато се рееш из твоите измислени висини и сочиш "Вие сте", все едно си паднал от Марс преди малко. Когато има вие, няма ние. Хората се друсат яко още от Уудсток, това не е нов проблем, новият проблем, е "Вие" и липсата на общество.

26.   Когато бях малък ,четох книжки .А днешните дечица,гледат телефони.Проблем е възпитанието ,то изгражда хората.Проблем е.Подвизавам се тук ,в този сайт пд името 17 годишен.На толкова и съм за това наистина не мога да говоря много за товазно според мен ако едно дете ,макар и с риск за неговата психика,ако не му се загатне по правилния начин за болката в живота ,за мъката ,за тъгата ,то няма да стане силен индивид и човек.Просто така е устроен светът .Идва момент в който губим домашни любимци,губим баби ,дядовци ,губим майките си ,бащите си .Губим своето семейство и с тази болка и отговорност ,ние си създаваме ново,като главен член.Но днешните деца ,наистина са твърде ...хах НеЛишени от неща.
Те не четът сериозни книги и не гледат житейски филми.Тяхната мисъл е да се забавляват с глупави клипове .Е има и прекрасни деца ,отличаващи се от това разглезване.Нонпрекраснонзнаете ,че щом в света настъпи болката ,сивотата и загубата на близък човек,започвате да гледате на светът с други очи.Номне със злоба и омраза.Това е за слабите.След тежките моменти,човек става по- силен .
Всеки е минал през своя си живот .Всеки е обичал,мразил ,бил е нараняван,бил е ощастливен.Но сме толкова различни.
И да ,сега младите си нямат работа.Пилеят времето си .Не са видели че животът е крехък.Животът е днес ! Не утре!
И родителите трябва да научат децата си на това .Да създават ,да обичат ,да ценят малките неща!
Дайте им сурова среда ,примесена с любов,от която те ,ще създадът градината на животът си.
Баланс между хубаво и лошо.
Не всеки ще успее...
Но това е родителския дълг!
Те са тук за да ни преведат през света ,разкривай ли ми всеки аспект от него ,но и също оставяйки ни сами да го опознаем.
Поздрави!

27.   Толкова млад и толкова гневен! Всички те смятат за върховно прав. Да, има нещо вярно и то е, че има подобни общества като описаните от тебе. Една част от младите хора живеят от ден за ден, от пари до пари, пият пред блока и играят на вързано, без възможности за реализация и бъдеще. Други искат добро бъдеще и работят над себе си, без да харчат пари за пиене и дрога. Някои имат богати розители, но и там се разпределят в същите категории.
Жал ми е, че си събрал толкова гняв и ненавист към имащите родители, семейства и подкрепа. Ако си вложил толкова хъс в реализацията си и си се измъкнал от дъното чудесно.
Аз загубих баща си от инфаркт на 16 години, бях ученичка в НГДЕК. Работих в кухнята заведение в Люлин, видях всякаква измет, но плащаха и хранеха. Ако останеше непродадена храна не се гнусях и вземах за в къщи. Оцелях, следвах задочно, работех и не, не съм имала пари за цигари, пиене и дрога. Не съм правила свирки. Единствено мислех за себе си как да се съхраня като нормален човек, да се квалифицирам и да се измъкна от мизерията. Успях с лишения, недоспиване и късмет.

28.   Проблемът е в това, че са били друсани, или че преди това им се е разминал въоръжен грабеж, и че знаят че като се провери регистрацията на колата ще ги пуснат мометално? Щото цяла Холандия се друса законно и нямат толкова ПТП-та.

29.   Проблемът е в това, че са били друсани, или че преди това им се е разминал въоръжен грабеж, и че знаят че като се провери регистрацията на колата ще ги пуснат мометално? Щото цяла Холандия се друса законно и нямат толкова ПТП-та.

30.   Авторе браво първо за твоята зрялост.Второ имам деца точно на възраста на извършителите.Трето виждала съм такива родители по родителските , че ме е било винаги страх за децато ми.Било ме е страх и че вървим по тънък лед точно с възпитанието.Когато семейните ценности се разминават с тези на джунглата на вън , е много лесно детето ти да стане или плячка или хищник .И двете роли са ужасни.Но Бога ми страх ме е и винаги ме е било страх.Не е достатъчно само аз да кажа -чедо не се пресича на червен сфетофар.Трябва и някои друг родител да научи неговото дете , че не се преминава с автомобил на червено.И прочия примери.Мислех че е мои дълг не само да ги пазя , а и да ги науча как сами да се опазят.А сега отново съм в паника...Защото живеем в общество достатъчно е 10% да не спазват правилата да нямат съвест и настава плач и скърцане със зъци !
Впрочем в далечната 96 когато все още учех тези които се друсаха казваха на нас които не се друсаме -задръстеняци.Бяхме 21 срещу двама .И въпреки че те умряха скоро след бала и до днес помня колко готини бяха и модерни те , а ние не .Не им е лесно на днешните деца .И за това отговорност носиме възрастните .

31.   Напълно подкрепям коментар номер 3. Авторе, ако си го прочел, върни се и пак го прочети. Много истина има в него. А за наркотиците: първо смятам, че в България трябва да се забрани продажбата на цигари на деца. Пуша от 14 г., но ако нямаше тогава кой да ми продава цигарите, нямаше да пуша. На 30 съм и не мога да ги откажа, а искам деца. Проклинам наркотиците (цигарите също са наркотици), дилърите и всички продавачи на магазини за Алкохол и цигари, които продават цигари на деца. Една нещо ми се озъби преди година, такава продавачка и й казах много да не говори, защото я виждам как продава всеки ден на децата от Джон Атанасов гимназията цигари. Веднага млъкна.

32.   Ж34
Темата е хубава и съм съгласна с доста от написаното в нея. Авторитета на родителите работи до 14-16 възраст, да отправиш критика към родителите си или да искаш по-добър модел от тях е нещо хубаво и естествено. Дете на 7 години се гордее, че баща му кара икарус и ходи с удоволствие с него на работа, разказва на съучениците колко е готино и е горд, на 16 години по-скоро би го премълчал, би си задал въпроса защо баща му не е искал нещо повече от живота си и т.н. Та за всяко малко дете родителите са прави за всичко и са най-готините на света. Когато вече избираш по-готините модели за подражание в живота вече си проличава дали родителите ти са те зарязали, разчитайки на училището да свърши цялата работа.
И съм напълно съгласна с теб, че децата не споделят с родителите си и те не знаят доста неща за тях, аз лично не споделях, моите родители са добри хора, но винаги поставяха тяхния интерес пред моя, съответно даваха лоши съвети. За много от нещата, които за мен бяха страхотна драма те казваха тия глупости и някак си рано загубих интерес, казвах им каквото искат да чуят и те вси по-рядко питаха. Дразнеше ме и супер много това, че само ми нареждаха какво да правя, сега аз имам малко дете и се чудя дали ще успея да съм приятел на детето си, а не само родител.
Тъжно е това, което пишеш, но ти го пишеш, защото го виждаш около себе си. Виждаш това, което ние не искаме да видим.

33.   "Не им е лесно на днешните деца ." А на кои им е било лесно? На онези, които са загубили бащите си във войните ли и са блъскали от малки по нивите или са чиракували? На онези, които за един виц да отивали по лагерите, които са бачкали задължително по месец от ваканцията безплатно и за едната манджа по бригадите, които се бореха с десетки и стотици кандидати за да влязат в университета? На онези, които по 2 години караха казарма? Да не казвам какво беше пък ако си от семейството на "врагове на народа". На онези, които в гладната Жан Виденова зима чакаха с часове на опашка за хляб, докато родителите им работеха за 10 долара? Които ядяха бой или от мутрите или от полицията или и от двете? Да не продължавам, че ще стане много дълго...
Винаги на едни им е било трудно, а на други лесно. И някога и вчера и днес. И най-малко паниката и страхът, които предавате и на децата си ще ги научат да се справят с трудностите.

34.   Пиши грамотно и в правилната секция следващия път.

35.   Исках да изчакам коментарите, за да напиша моя.

Аз съм от хората, които са били и от двете страни на бариерата. Гнусната наркоманска и пропаднала и... Ами "нормалната", където съм сега и където повече ми харесва. Идвам от добро семейство на трудолюбиви родители, които работиха ден и нощ, за да осигурят всичко възможно на единственото си дете, сиреч аз. Нищо никога не ми е липсвало...поне материално. Тук беше проблема. Липсата на внимание явно ме е накарало да започна да правя глупости, защото моя пубертет не беше никак лек.
За мен, авторът е прав. Израстнах в такава среда. Не съм я търсила, тя сама ме намери. И в гимназията, и навсякъде все имаше такива хора и според мен бяха много повече от другите. В момента съм в университета и уча уж елитна специалност...еми, много се разочаровах когато разбрах, че и в моята група има такива хора, че и са по-зле. Не общувам с тях, защото си научих урока, макар и по трудния начин.

Проблемът на родителите ми, поне според мен и според тях: прекалената свобода, която ми дадоха и прекалено многото джобни, които ми даваха тогава, защото имах предостатъчно пари за всичко. Въпреки че имах вечерен час 20:00, докато не завърших гимназия, това не ме спря.
Малко предистория : имах едно гадже, с което ми мина цялото тийнейджърство, което както се досещате предполагам, хич не беше читаво. Наркоманче, което едвам завърши гимназия. Аз обаче упорито си държах на него и понеже нашите не можаха да го разкарат, просто търпяха. След като завърших гимназия реших, че съм много силна и вилна (по това време вече си бях изявен наркоман) и се изнесох от нас, спейки по квартири на приятели, без пари и с 3 чифта гащи. Ами след не особено много време се прибрах вкъщи подвила опашка, зарязвайки тая измет.
Ето тогава с родителите ми седнахме и поговорихме на искрено и лично, аз им казах, че имам проблем с наркотиците и, че не искам да живея този живот повече( което си е така, в момента се отвтащавам), а те направиха всичко възможно, за да ми помогнат с условието, че ако кривна ще загубя всичко.

И въпреки това, никога не съм се качила в кола докато съм неадекватна, а можех да карам. Това, което аз правех когато употребявах наркотици се свеждаше до цъкане на разни игри и ходене до магазина.

В момента се отвтащавам от миналото си, честно. Бих искала да изтрия всичко това, което е било, но не мога.
Не бих желала да си помислите "Бивш наркоман няма", четейки тези редове, защото от тогава до сега съм доказала на себе си многократно, че не искам да се връщам на това място.

Едното винаги е за сметка на другото. Ако нашите ми висяха на главата постоянно щеше да стане друг проблем. За себе си мога да кажа, че го направих, защото се чувствах виновна за нещо и исках да се наказвам плюс външното влияние на това момче тогава плюс желанието ми за внимание. Лоша комбинация.
И не съжалявам наркомани, защото познавам тяхното мислене и тяхната психика.
Изобщо, тая тема е супер обширна и на мен лично ми е много болна, но проблема е масов и не виждам какво може да се наодави, за да се спре.

36.   За мен важни са първите 7 години. 92ри набор съм и бих казал, че случих на страхотни родители. Въпреки тогавашните мизерни години, родителите ми бяха сплотени и добри. Вкъщи никога не съм виждал цигари (и те са наркотик) и никога не съм виждал баща си пиян. За синтетични и други дроги да не говорим.
Но едновременно с това родителите ми бяха доста широкоскроени и модерни хора. Опитваха се да ми обяснят какво представляват наркотичните вещества и как действат. Естествено, без сочене на пръст и монолог тип "я си станал наркоман, я съм те убил".
И така вече почти на 28 години, наркотици не взимам. От време на време пия алкохол с компания и това е.
Трева съм пробвал 2-3 пъти от любопитство, и то преди доста години.
Изобщо не ме блазнят тия неща, можеби защото родителите ми са проявявали разбиране към дрогата и наркоманията, а не са я заклеймявали с тежки речи.
Спомням си на времето учих в Художествена гимназия, за там постоянно се говореше, че е сварталище на наркомани.
Но всъщност наркоманите бяха в елитните гимназии като Езикова и ПМГ. Доста често зависимите са излъснати богаташки дечица с големи джипове и "бъдеща" кариера.

37.   Не знаеш как е било през комунизма... Еми същото е било. Родителите оставят децата, държавата да ги отглежда. Затова такива сериозни са били тогава (сериозни мерки) и сега пак по същия начин - родителите оставят децата да бъдат отгледани от държавата. Разхлабени мерки, отпаднали закони, заменени с по-леки и така просто родителите те пускат по течението. Държавата ни пропадна и децата също. Защото няма закони, няма училища, учителите не могат да въдворят ред в класната стая... Защо? Защото вече не е комунизма и вече малко по малко се обръщат нещата, изплъзват се от контрол, защото контрола спря след комунизма и вече ето ти свободен човек. Ето родителите колко възпитават децата си. Държавата ги е отгледала това е. А държава отдавна нямаме.
Йо-Йо