СУ или ПУ (Молекулярна биология или Фармацевтични биотехнологии)
Здравейте! Тази година съм в 12 клас и се колебая къде да кандидатствам. Искам да се занимавам с микробиология и микробиологичен контрол, но това е само магистър в СУ. Чудя се къде ще получа по-добра подготовка и с коя специалност - СУ Молекулярна биология или ПУ Биотехнологии. Чувала съм, че базата в ПУ е по-добра, но дипломата от СУ се цени повече. Така ли е? Ако имате опит и мнение по въпроса, моля коментирайте!

Коментари

1.   Аз съм завършила Молекуляра Биология в СУ и категорично, бих те посъветвала да избереш тази специалност в София. Следването е трудно, но после се отплаща!

3.   Защо не си натиснеш парцалите за чиста формация? Това е най-доброто.

4.   Не бих препоръчала да учиш в западналия Пловдив.
Насочи се към София, а ако е в провинцията - в Стара Загора или Варна, където има разнообразни медицински и биологични специалности.

5.   С тая специалност в България няма да научиш абсолютно нищо, материалните бази са шега, упражненията проформа, материалът абсолютно повърхностен. Най-добре платената работа, която би те очаквала, ще е като търговски представител във фармацевтична фирма или дистрибутори на козметика и хранителни добавки, но това можеш да го правиш и без да имаш образование в сферата.

Уча в Германия, втора година бакалавър "Молекулярни и приложни биотехнологии" и разликата е от земята до небето. Още в първите два семестъра учим предмети, които в България и в магистър не влизат даже, а практиките са ни много, в последно поколение лаборатории и достъп до големи изследователски центрове. Семестриалните такси са същите като в България обаче.

Ако не си добре с езиците, кандидатствай за 1 година курс по немски на място в Германия, който да ти даде право на прием в университет и директно след това влизай да учиш. Няма да съжаляваш, повярвай ми. За тази една година ще научиш немския на изключително добро ниво.

Трудно е следването много, но си заслужава. Специалността е интересна, не позволявай на мизерните условия в СУ и ПУ да ти убият интереса, дай си шанс да учиш като хората.

6.   В ХТМУ специалността "Биотехнологии" е на нивото на СУ. А все влиза по-лесно.

7.   Смешно е да учиш нещо подобно в България. То и космонавтика може да има специалност, но колко са българските космонавти. Та колко са българските биофармацефтични компании? Ще ти кажа - нито една няма. Избери чиста специалност, напр. фармация.

8.   Какъв е смисълът от специалности които нито имат реализация тук, нито се използват за положителни цени. Прочети малко какво е Big Pharma. Също прочети малко за Dr. Judy Mikovits . Тя има издадени 2 книги как функционира цялото нещо отвътре. От една от най-кредитираните личности в областта, и сринаха кариерата...

9.   3 курс Биотехнологии в Пловдив не в Пу. Ми доволна съм . След Бакалавър мога да избирам къде да следвам магистратура почти безплатно в скандинавските университети ,Канада ,Русия и още 2-3 места благодарение на пратньорствата на университета . Както и докторантура в Япония. Най -добрата ми приятелка завърши молекулярна биология и в момента работи в презтижна европейска лаборатория макар че е " с диплома от Су където нищо не учат ,, и е само бакалавър без голям стаж. Поради разочарование от материала и отношението се преместих от чужд престижен към нашенски университет въпреки пълната стипендия,не че тук ги няма а поне знаят езика който преподават не да сричат на английски . Цялото ми семейство са медицински работници и именно те категорично бяха против да запиша фармация ,особено леля ми която с това си изкарва хляба . Фармацевтичните Биотехнологии , Биотехнологии и Молекулярна биология не са едно и също нещо виж им разликите ,погледни партньорства ,стажове и програми на университета както и проучи преподавателите и постиженията и така вземи решение според мен .