Извличане на злато от мобилни телефони.
Здравейте на всички днес попаднах на една статия в която се пишеше че в старите ни телефони и във новите се крие злато. Изгледах няколко клипа в едини изкараха от 700 грама мобилни телефони 1 грам злато което не е никак малко. Та идеята ми е дали това е истина и дали някой се е занимавал с такова начинание?

Коментари

1.   Пълни глупости. Ще изкараш две прашинки злато от един телефон.

2.   Търси стари мощни радиолампи,особено тези от металокерамика.

3.   Едно време в сервизните книжки на руските телевизори пишеше количеството злато, сребро, платина и др. И никак не беше малко.

4.   Много по-малки е количеството на златото . Има и разни други метали разбира се . Ще ти са необходими да събираш хиляди телефони, за да има икономическа полза от това

There are 0.034 grams of gold in each cell phone, according to the U.S. Geological Survey. That's the equivalent of 0.001 troy ounces, worth about $1.82 at today's prices. There are also 16 grams of copper, worth about 12 cents, 0.35 grams of silver, worth 36 cents, and 0.00034 grams of platinum, valued at 2 cents

0.034 грама злато = на 0.001 тройунция . 1 тройунция = 31.1 грама . Тоест от 1000 телефона , ще извадиш някъде 31.1 грама злато . 1731 долара е 1 тройунция в момента

друго - 16 грама мед в телефон = 12 цента , 0.35 гр. сребро = 36 цента и платина за 2 цента , като количество - 5 знака след десетичната запетайка!!!!!! Не знам към коя дата са цените

5.   Злато има не само в телефоните но и в най-различни други електронни компоненти като процесори, конектори за РАМ памети и д.р., но е в много малки количества. 700 грама са грубо 2-3 телефона и със сигурност няма да има 1 грам злато вътре. Ако са били 700 грама само процесорите това ми звучи по-вероятно. Процеса на извличане на това злато е малко неприятна процедура, трябва да се работи с азотна и солна киселина. Ако успееш да намериш безплатно или на много ниска цена голямо количество електронни компоненти, тогава може да е икономически изгодно за извлечеш златото от тях.

6.   Не.
Да речем, че искаш да изкарваш, за времето и труда си... 2 пъти минималната - около 7 пъти на час, за 8 часа на ден.

Това означава, че ще трябва да намериш телефон, да го поръчаш, всичко да е пефектно, да извлечеш толкова злато, че като извадиш цеата на телефона, доставката му, процеса на извличане на злато, транспорта до търговеца, както и това, че имаш купчина отпадъци, които може и да са токсични (не съм химик, не ги разбирам) и да изкараш поне 7 лева на час труд, иначе по-добре си спести зора и стани бариста.

Ако извличаш злато за 2 лева от телефон (и това е смела прогноза), тряба този телефон, да ти е струвал под 2 лева. Сега добави и доставка. Ако намериш 1000 телефона по 1 лева и ти ги достават за общо 100 лева, може да кажех "ихуууу, 900 лева печалба". Обаче имаш да зизвлечеш златото от 1000 телефона. Колко време, ще ти отнеме? За да си стинеш 7те лева на час, ще трябва да изличаш златото от поне почти 8 телефона ... на час. Тоест - имаш 7.5 минути, да отделиш на телефон. И това е целият процес - от поръчката му, до приемането му, до извличането на златото, до поставянето му в изгодна форма, до доставка до купучача.

И дори не говорим, за това колко опасно и трудно е, нито колко предварителна подготовка ще се иска.

След целият този зор - честито - изкарваш колкото една продавачка в мола, ама на нея поне и плащат осигуровките.

Нерентабилно отвсякъде. Освен ако златото не стане поне 3-4 пъти по-скъпо след 2 дена, то няма "файда", но ако се слчи, ще има кораби каращи боклуци към някоя фабирак в Китай.

7.   До тук ти описаха само техническата и икономическата част от ПРОЦЕСА. Не забравяй че има и доста тежка юридическа част. Нека си представим, че си си организирал идеалните предпоставки, и си извлякъл 100 грама злато и? Какво го правиш? Как го узаконяваш за да може да го продадеш? ..... виж това заглавие на един документ:

НАРЕДБА за условията и реда за вписване в регистъра и за
изискванията към дейността на лицата, които осъществяват
дейност по ДОБИВАНЕ(к,м), преработване и сделки с благородни метали и
скъпоценни камъни и изделия със и от тях по занятие
Приета с ПМС № 181 от 26.07.2004 г., обн., ДВ, бр. 69 от 6.08.2004 г., в сила от 6.08.2004 г., изм., бр.
104 от 27.12.2005 г., изм. и доп., бр. 76 от 21.09.2007 г., в сила от деня, следващ деня на обнародването в
"Официален вестник" на Европейския съюз на регламента на Европейската комисия, с който Приложение
Съвета от носно въвеждането на схема за сертифициране в рамките на Кимбърлийския процес се допълва с
адреса и задачите на българския Орган на Общността, бр. 14 от 17.02.2012 г., бр. 12 от 13.02.2015 г., изм.,
бр. 18 от 1.03.2019 г., в сила от 1.03.2019 г.
Сборник закони - АПИС, кн. 9/2004 г., стр. 248........................................

Ето ти линк към целия документ:

https://www.mi.government.bg/files/useruploads/files/naredba_za_usloviqta_i_reda_za_vpisvane_v_registara_i_za_iziskvaniqta_kam_dejnostta_na_licata,_koito_osashtestvqvat_dejn.pdf

Сега ти си на ход :).....е , и успех (но само ако спазваш закона)