Наказание за изневяра ?
Въпросът ми е трябва ли според вас да има някаква санкция в закона срещу изневерите при сключен брак? В момента законодателството не прави нищо или почти нищо по този въпрос. Дори се стига до странни парадокси като например жената взима семейния апартамент след развод, защото е майка, въпреки че тя е изневерила.

Какво мислите за някаква форма на глоба, затвор, отнемане на имущество при доказване на изневяра? ЗА или ПРОТИВ. Дайте своите аргументи!

Коментари

1.   Против законови промени.
Дори трябва да сме като в Испания. Жената получава всичко дори и ако само живеете заедно и без да има деца. Мъжът трябва да си носи отговорности винаги и да се грижи за жена си.

2.   Едно време църквата го е наричала грях. Но не може законово да се санкционира. Това, че се жениш за някого, не го превръща в твоя собственост или роб. И не ти дава никакви гаранции за нищо.

3.   Жената взема апартамента на балъци и глупаци. Някога да си чувала жена, омъжена за военен или полицай и да му е взела жилището? Ше го вземе, ама друг път.

Гаро

4.   Авторе, мислиш ли, че мъжете ще спрат да изневеряват? Или мислиш, че наказанието трябва да е само за жени?

5.   Страхотно н. 1 , а жената да си вее байрака.

6.   И как ще докажеш изневярата? Това е, като корупцията - всички знаем, че съществува, ама само Иванчева я "хванаха" по бели гащи. Така ще бъде и с изневерите, хората когато ги правят се крият. Дори и по-някакъв начин да може да се докаже, изневеряващия винаги ще казва, че партньорът му го е пренебрегвал.

Освен това, не е престъпление. Просто двама пълнолетни души доброволно правят секс един с друг, просто не с брачните им половинки или партньорите си. Ако пък стане престъпление и е леснодоказуемо, тогава няма да останат хора на свобода :)

7.   Ха-ха сложете си катинарчета на ония работи и си разменете ключовете!

8.   1, тогава вече никой няма да живее с жени! :)

9.   №1, получава тя "всичко", заедно с мега-шамарите!
То ако стане така, дали някой нормален човек ще се събира с жена изобщо?
Каниш си ги вкъщи, блъскаш по веднъж и изхвърляш! Това ще е "половият живот"...

10.   Гаро, аз съм виждал.

11.   Стига сте писали глупости за тези апартаменти. Ако е съпружеска имуществена общност, макар и да се присъди апартамента на жената тя дължа на мъжа си 50 % от пазарната му цена, т.е неговия дял. Там няма мърдане. Така, че никой на никого нищо не взима, просто се спазва закона, а сега с предсрочните договори е още по-лесно, предварително се разбират.

12.   Изневярата не е престъпление.
Първо ако има изневяра значи има проблем в семейството и това е повод да равносметка и решение дали са продължат напред заедно или е време да се разселят. Има варианта човека просто а си е такъв и другият или трябна а го приеме или да се замисли, защо толкова късно се осъзнава. Има и друг вариант, просто да се освежи връзката чрез една забежка. Истината е, че брака трябва да се поддържа, любов, уважение, разделяне на задълженията, игнориране на месещи се във всичко родители.

13.   Авторе, живеем в Европа, ако си забравил. И ако чакаш законът да ти държи половинката при теб, отпиши го брака си. И да има закон, няма да спре изневярата. И наркотиците са забранени, ама това не е спряло наркоманите.

16.   То, ако лишиш изневеряващия от себе си и това не е достатъчно наказание, значи си бил във връзка, където не си бил ценен.
А за да стоиш някъде, където не си ценен, значи, че толкова вярваш, че заслужаваш.
Искаш законът да се грижи за теб, вместо теб. Би трябвало да сме по-добри от това. В третия свят съм чувала, че има смъртни присъди за изневяра. Но в 20 век, в ужким европейска държава е направо обидно, да не разчиташ на собственото си (не на това на изневеряващия) осъзнаване и самооценка, а да разчиташ закон да ти ги осигурява.

17.   Аз пък съм стигнал до извода, че хората се ядосваме, караме, бием за едното НИЩО!
Гледай от ВИСОКО на нещата! Станалото, станало. Като ти е изневерила с какво ти е навредила? Реално!? Не ти е отрязала едното ухо, че да я мразиш. Нали! Изневярата, лъжите, интригите и всичко друго е ЧАСТ ОТ ЖИВОТА!
Това е живота:) Този на комуто не му изнася може да живее като аскет някъде. Тогава няма да има такива драми. Нали?!Който не го понася, тежко му.
Здрав ли си проблеми нямаш!
М 32

18.   В демократична страна такъв въпрос въобще не може да съществува,ние сме европейци,не араби.

19.   По начина по който пишеш,авторе,разбирам,че си наранен от изневяра.Но наказание за изневяра няма и не може да има-в сегашният живот това дори звучи абсурдно.За жалост изневярата дори се приема за нещо нормално,за част от живота.Тъжно е,но ако убиеш физически един човек ще има някакво там разследване,присъда,затвор.А когато убиеш душата на човек с изневяра това не прави никакво впечатление на никой.Такъв е живота....

20.   Отговорите ги пише подробно в Семейния кодекс. При изневяра , санкция няма в юридическия смисъл на думата, но е укоримо на полето на етиката. Съдът в бързо производство ще разтрогне брак на основание " непоправимо разтройство на брака" поради изневярата. А в СК от 2009 са изрично регламентирани хипотезите, при които родителят, който ще получи попечителството, какви имуществени ползи се има от това. През социализма не съм живяла, но са ми разказвали диви истории за това как при развод жената и децата остават в жилището на бащата, което е негово наследство, докато децата навършат пълнолетие. А примерно, децата са на 2 - 3 г. и повече не може да си препари до жилището 15 г. Сега в СК има кратки срокове, конкретни хипотези, не ги помня детайлно, но мисля че не надвишаваха 2 г. Няма своеволия. Целта е родителят, който няма собствено жилище, но е получил попечителството върху детето, да имам време да се организира, да събере средства, да излезе на квартира.

21.   Закон няма как да има а и да има не знам дали ще има полза. На мен два пъти ми слагат рога.. 1.първия разбрах кво що казах че отивам за риба влязах в багажника на колата след малко нагласена натокана взема цървула и го разхожда с моята кола. Колата почна да лопа спря да види какво става лопането (АЗ) Като излезе от багажника като ги залопа и двамата ама аз то ох ух. И така приключи младежката любов. 2. Втория път вече дете връзка 9г. Пращам я да носи детето на уроци по английски оставя детето на уроци и на кафе с един манго сложих майкито на детето часовника в колата видях на къде отиват нещата говорих с адвокат нагласих всичко за съд и я хванах ол ама защо. Трябвалаи почивка да си помисли какво изка. Добре почивай мисли ама детето при мен а и то така поиска на другия ден подписахме внесах ме документите и така още съм простак че съм я излъгал че за по малко от 24ч съм подготвил документите. (Сега не ми е било лесно все пак излъган предаден белег кофти спомени и т.н.) Но сега мога да кажа че са ми направили най добрата услуга като съм се отарвал от тях. Пусувах виках блъска няма смисъл сега им пожелавам да бъдат здрави и щастливи а живота ще се разплаща с всеки според заслугите. Може би в момента искаш отмъщение наказание но бъди хитър хитра не се оставяй да те правят на маймуна изиграи си картите правилно а наказанието остави за по виши сили.

22.   Що за идиотски въпрос?! Да ме пратят в затвора, защото вече не обичам мъжа си и съм срещнала друг? Омъжих се буквално преди две седмици. По любов. И въпреки това смятам, че, ако съпругът ми спре да ме обича, има пълното право да потърси щастието си с друга жена. Ще ме заболи, но той е свободен човек и заслужава да постига мечтите си. Животът е променлива величина. Отговорът ми на въпроса ти е "не", авторе. Не, не трябва да има законови санкции. Брачното свидетелство не е присъда за доживотен затвор. Семейното щастие не се гради върху забрани.

23.   До Гаро
Явно балакът си ти. Дядо ми е бивш подполковник и женкар. Има два развода, две деца. След всеки развод оставяше по един апартамент, сега живее в къщата любовницата му и не смее да се жени.
Колкото до изневерите и аз съм на мнение, че трябва да има санкции, за да може бракът да придобие някакъв смисъл. И да важи с еднаква тежест и за двата пола. Макар, че вие мъжете имате двойни стандарти по отношение на изневярата. Ако жената изневери, дай да я изгорим на клада, ако мъжът кръшка, значи е мъжкар и му дреме на...

24.   Преди време имаше една тема за жена изневерила на съпруга си. Той ги хванал, ама тя рев сополи и той й простил. Обаче оттам нататък като правели секс , той я карал само да му духа и нищо друго и така три четири пъти в седмицата. Та това не е ли наказание? Темата беше написана от въпросната жена, жалваше се, че не издържала вече на толкова свирки

25.   С едно гадже гледаме филм, драматичен, изневяра, отмъщение,.. И тя ме пита на края, какво ще направя ако ми изневери. Помислих и отговорих, че за наказание ще я обладая анално (до този момент не бяхме правили или говорили за анален секс). Тя се усмихна перверзно и каза, ама ти направо ме караш да ти изневеря, или да те излъжа, че съм ти изневерила.

26.   До 23: В повечето общества изневярата, извършена от съпругата, е незаконна и се наказва строго, докато изневярата на съпруга се толерира или се наказва леко. До XIX век в Англия е било възможно да се подаде граждански иск от оскърбения съпрог за "престъпни разговори". Дори жителите на остров Тробриан, възхвалявани от Бронислав Малиновски през 1927 г. като сексуално освободени хора, наказват със смърт жени, извършили прелюбодеяние.

Обикновено се приема, че този двоен стандарт е типичен пример за предразсъдъците на обществото и нищо повече. Истината е друга. Законите за други престъпления не са такива. Жените никога не са били наказвани по-строго от мъжете за кражба или убийство.

Причината за тази разлика в тежестта на провинението в зависимост дали изневерява мъжа или жената се състои в това, че законът наказва не прелюбодеянието като такова, а единствено възможното въвеждане на чужди деца в семейството. Изневярата от страна на съпруга не води до такива последствия, защото евентуално дете от любовница, би останало при майка му - любовницата, а не в семейството на мъжа. Докато ако съпругата изневери на мъжа си, то той ще трябва да гледа чуждо дете. Никой мъж не иска да гледа чуждо дете, защото така той би облагодетелствал и подпомагал разпространението на чужди гени вместо на своите.

Ейнджъл Клеър от романа на Томас Харди "Тес от рода Д'Ъбървил", преди първата брачна нощ признава на новата си съпруга Тес, че е палувал преди брака. Тогава тя, успокоена, му разказва за собственото си прелъстяване от Алек Д'Ъбървил. Тя си мисли, че прегрешенията им са равностойни.

Ето цитат директно от книгата и вижте какво се случва накрая:

"- Прости ми, както аз ти прощавам, Ейнджъл! Аз ти прощавам.
- Ти - да, ти ми прощаваш.
- А ти не ми ли прощаваш?
- О, Тес, в този случай не може да става дума за прошка. Ти си била една, сега си друга. Боже мой, каква прошка може да има за подобни фокуси?
Клеър я напусна същата нощ."

27.   До 23 (допълнение): Ако мъж изневери на съпругата си, съпругата не губи нищо! Тя няма да гледа чуждо дете - ако любовницата на съпруга и забременее, детето ще го отглежда любовницата, а не съпругата. Съпругата също няма да загуби мъжа си - той си остава нейн съпруг. Докато ако жена изневери на съпруга си и забременее, тогава работата е съвсем друга. Детето ще остане при нея, т.е. ще влезе чуждо дете в семейството. Мъжът ще отглежда чуждо дете, т.е. ще губи време и ресурси за разпространението на чужди гени, вместо на своите. Естествения отбор строго наказва такова прахостничество - неговите гени ще загинат с него и няма да се разпространят в генофонда.

Освен това ако мъж прави секс с много жени и успее да забрамени много от тях, то той ще е печеливш, защото гените му ще се разпространят и евентуално други мъже и любовниците му ще му отглеждат децата. Мъжът просто пръска сперма и си заминава, а наградата му е голяма - много деца, инвестиции от страна на любовниците му в неговите деца.

Докато ако жена прави секс с много мъже, т.е. прави безразборен секс, тя няма да спечели много повече деца, отколкото ако прави секс само с мъжа си, защото тя може да забременее само веднъж на година. Наградата и е никаква - всеки път когато жена прелъсти нов мъж, тя печели малко сперма, която може би не и е нужна (ако вече е бременна), а цената, която жената плаща за безразборен секс е по-голяма - тя губи време и енергия напразно - потомоството и няма да се увеличи. Мъжът може да стане баща след всеки полов акт, но жената може да износи само едно дете за определен период от време. Казанова е оставил повече наследници от Вавилонската блудница.

Затова ако жената изневери, тя се гори на клада, а ако мъжът кръшка, той е голям мъжкар.

28.   Против!
от една моногамна жена, държаща на миногамията, но и на свободата да вземаш сам решения

29.   Интересни тези против законови санкции... Защо изобщо тогава се встъпва в брак? Какъв е смисълът да се озаконява една връзка, а после законът да не носи отговорност за нея?
От друга страна, изказалите се "против", дали наистина са готови да приемат половинката им да прави секс "навън"?
Принципно изневярата се клейми, порицава като престъпно деяние, а всъщност масово се толерира, включително и законово (с бездействие). Странно двуличие?
В крайна сметка не ли по-добре да се заговори за промяна на "моралните норми" - встъпването в брак да не е "обет за вярност".
Факт е, че някои палуващи навън, си гледат семействата много добре и други - верни, не го правят. Факт е, че в много (май в повечето) семейства сексът се случва изключително рядко, понеже единият партньор редовно не е в кондиция. Другият е обречен на вечно страдание ако робува на "остарелите морални норми". Защото ако го кара само по законите, не е нужно да страда... Е да де, ама някои скоропостижно отпътуват към небитието в куфар... А може би ако има някаква юридическа санкция, склонният да изневери няма да го прави, докато не получи официален развод. Не, че има гаранция... Но може би е време нещо да се промени. Кое според вас?

30.   Само за жилището ли се мисли при раздяла? Не ти ли е поне малко мъчно, че семейството ти се разпада? Тази жена не си ли я обичал поне малко? Или е била на абонамент - докато сте заедно и ти е интересно, да ползва някои неща, иначе - на улицата, без да се интересуваш тя как е.

И какво значи твое жилище? Т. е. само ти си плащал, чистил, гледал детето, а жената единствено е хубавеела? Е, в такъв случай съжалявам, не си попаднал на жена. Но колко реално са такива случаи? А колко жени живеят без брак, че уж не било важно и плащат сметки в нещо, което не е тяхно, а накрая - на улицата? Знам такъв случай - 10 години заедно, не са имали брак, той с големи деца, които не го поглеждат, но за имота са първи. И... тя на 50 трябва да започва отначало.

Какви санкции да има при изневяра? 100 тояги на голо? А ако изневерява мъжът? Или тогава ще се намерят оправдания - била напълняла, остаряла, не го разбирала и подкрепяла и... пак той е прав?

Казвайте ги навреме тези неща. Да си знаят жените, че нямат връзка и семейство. Натам отиваме - всичко жената да си изработи и плати сама, за да няма неприятни изненади. Но да не се чудите тогава защо имало "мъжкарани" и "феминистки". Ето затова.

31.   До 9,
"Каниш си ги вкъщи, блъскаш по веднъж и изхвърляш! "
- това ми се вижда рисковано. Въобще не трябва да ти знае адреса. Иначе може да каже че сте живели заедно и да ти вземе апартамента. Най- добре и никакво чукане в кола, че знае ли човек какво може да има в закона... Ако пък много се налага- скриваш номерата.
Най добре на открито, сред природата, по пейките или в хотел (ако вали).

32.   До №30 """" Не ти ли е поне малко мъчно, че семейството ти се разпада? Тази жена не си ли я обичал поне малко? Или е била на абонамент - докато сте заедно и ти е интересно, да ползва някои неща, иначе - на улицата, без да се интересуваш тя как е. """ Този върос с съответният коментар е двупосоче. Защото може да се зададе въпросът, тя не е ли обичала съпругът си, че е тръгнала да се търкаля в чужди легла. Тя помисли ли за децата, при тези секс- игри с чужд партньор, съпругът И, само за временна употреба и удобство ли е и т. н. Когато започнеш тази "игра" трябва да си изключително внимателен и предпазлив. Все едно ходиш по въже над бездънна пропаст. Не променяш навици, не променяш лексика, не променяш облекло, не променяш жестове, не променяш нищо от обичайният си живот, всичко изживяно се крие някъде толкова дълбоко в съзнанието, че все едно е сън и даже на полиграф не може да бъде установено. Нека не се забравя, че женската изневяра е по-тежка, тя води до промяна на генетичната линия в рода. Една позната, която е някакъв шеф в една сертифицирана генетична лаборатория, казва, че има огромен брой проби с тест за бащинство. Не ми се вярва да е случайно явление //Fallschirmspringer//-- Десантчик--"Навсякъде, по всяко време"

33.   30, в описаните от теб случаи жените сами са решили да живеят без брак, не можеш да обвиняваш само мъжете. Щом няма смисъл, да носят последствията - и положителни, и отрицателни. Все пак никой не ги е принудил да стоят и да влагат във връзка, от която да не получат нищо.
Иначе има и обратния вариант - жената остава в семейното жилище, а мъжът - на квартира, независимо, че жилището може да е негово. Никой не е застрахован от кофти развитие на нещата.

34.   Хора, този съдизъм хич не е добър... Тревожа се за партньорите ви, защото една камара ревнивци извършиха престъпления.... Изгубени са душите ви и не знаете с тази мания по насилие и наказания, в какъв затвор душите ви ще се окажат след живота.

35.   А, и тези наказания само за жената ли са, наистина? След като толкова искате..

36.   Защо някои извъртяха въпроса за наказанието, че трябва да е само за жени? !
Отнемането на бащина къща/дом... Звучи ми като да е заложена... В такъв случай трябва да се казват тези неща. Искаш да де жениш - залагаш къщата си. Имаш право да си помислиш преди това дали имаш достатъчно здрави нерви, за да издържиш на всякакви провокации, включително и на изневери.
Защо ли се съмнявам, че ще има много желаещи...?
Смятам, че е време или да се измислят подобаващи наказания за изневеряващите, или да се каже, че сме полигамни и никой не може да търси сметка на партньора си, че ходи и при други.

37.   Наказания, глоби и затвор със сигурност не. Жена ми си знае, че хвана ли я да кръшка, просто си тръгва. Няма да й се моля да стои я. Предполагам, че и тя няма да че търпи да хойкам, но и на мен не ми се занимава с глупости, не обичам лъжата.
Вече за делене на имущество мисля, че в САЩ се взема предвид и се дава по-малко на изневеряващия партньор. Аз не държа на това. Обичали сме се, изградили сме нещо заедно. Чувствата са изстинали, стигнало се е до изневяра, развод. Ок, нека разделим по равно придобитото по време на брака и кой от къде е.

38.   Наказание -не знам. Това е морален въпрос. И зависи от ценностната система на хората. Има такова като мъжа ми за които едно чукане с чужда било дупка в морето, нямало значение и било важно, че се прибирал при мен. Чакам голямата да завърши, да запише университет. Дотогава джоба му да е як, защото ще го разбридам от пари за уроци по детето. После да си стяга джоба за малкия. Пак ще го разбридам от псри за уроци за кандидатстване. Като го обруля хубаво и пишката спре да му става, такъв хубав ритник ще получи, че ще стигне до космоса и обратно. Ако нямаше толкова разходи по децата, отдавна да съм го ритнала. Тъпак. Ако ми беше казал преди брака и децата, никога нямаше да се омъжа за него, камо ли да му раждам деца.

39.   Дали не беше в една от книгите на Айзък Азимов, главните герои бяха двойка сключили договор за старомоден (в бъдещето) брак.
Мисля, че скоро ще се случи това да има различни опции за какъв брачен догов да сключваме. Ще е добре и за двете страни, а който наруши договора, да си има някаква компенсация за потърпевшия.