Ограничен човек-значение?
Здравейте, на 23 г съм, въпросът ми е какво разбирате, когато кажат за някого, че е много ограничен/а. Мен лично са ме определяли така приятелят ми и най-добрият ми приятел също. Нещо от сорта "едно от лошите ти качества е, че си ограничена и единствено ще можеш да се промениш като го проумееш". Искам да се променя, но не знам какво точно да направя(може би съм ограничена, защото нямам много опит)? Всяко мнение по темата ще ми бъде от полза!

Коментари

1.   Ограничен е шиороко понятие - може да означава тесен мироглед, неприемане чуждото мнение и др. Ако дадеш конкретна, във връзка с която са те нарекли така, ще мога да бъда по-конкретен.

3.   Това, като искаш да обидиш якого, че не е като теб, ама си прекалено политокоректен, затова изтрелваш тая заучена фразичка и си мислиш, че "затапваш другия". Или просто си чешеш егото.

4.   Нямам представа какво визират. "Ограничен" може да е синоним на "инатлив", може на "предубеден", а може и да е на "прост".

За мен ограничен е човек, който дотолкова се е вкопчил в защитаването на собствените си виждания, че дори за миг не му минава през ума да опита да погледне по-дълбоко в чуждото виждане, да зададе въпроси за него, да го опознае, и едва когато е опознал в детайли мнението на опонента си и причините за него, да изгради своите убеждения. Тоест, за мен ограничен е човек, който вижда един дебат като "аз съм срещу теб, искам да те победя на всяка цена и ще използвам всичките си ресурси, за да съм отгоре", а не "аз и ти да открием златната среда заедно и да си вземем по малко опит и мъдрост един от друг".

За мен също така ограничен е човек, който не чете редовно книги, не общува с представители на всички прослойки на обществото, а вирее в свой затворен кръг; човек, който много вика или лесно повишава тон; човек, който е "кибритлия" и "къс фитил", тоест лесно се гневи и това прераства във вербална или физическа агресия; човек, който лесно поставя етикети и категоризира хората, без да си е дал труд да ги опознае както трябва; човек, който лесно съди мненията на другите.

Фактът, че си задаваш този въпрос, лично за мен говори, че ако действително се припознаваш в някое от горните описания, не си от неспасяемите случаи, а има много потенциал в теб. Заслужаваш моето уважение дори само заради тази тема. Желая ти успех! :)

5.   4, за мен пък точно четящите често са по-ограничени от четящите.

6.   В случая са имали предвид, че си посредствен човек, без адекватен мироглед, съответстващ на възрастта ти. Ако не знаеш значението на някоя дума, потърси в тълковния речник. Фактът, че питаш нас, доказва, че приятелите ти имат основание да мислят така. Едва ли целта им е била да те обидят, по-скоро е било да те накарат да се позамислиш евентуално.

7.   Ограничен може да е човек без обща култура. Примерно не знае кой е Бетовен, Ремарк или Микеланджело. Може и да е човек, който не приема чуждо мнение. Ако е първото- лесно е, има уикипедия и можеш да прочетеш всичко. Ако е второто, то е добре да се позамислиш защо е така.