Домакиня отсега или не
Здравейте. Тийнеджърка съм, на 18 години и от 3 месеца живея в моя приятел, на село с техните. Разтребвам нашата стая само засега и в коридора, където спи моето куче. Той се сърди, че не готвя, един път направих козунак и един сладкиш но половината се изхвърли (бяха вкусни! ). Той и баща му имат претенции относно някои храни и не ядат всичко, притеснявам се, че като няма да сготвя като майка му няма да искат да ядат. Миналата година бяхме на почивка с него и техните, но тази година съм решила да сме двама.. Тъй като не ходим почти никъде сами.. или с неговите приятели или техните. Предложих му като завърша училище догодина да отидем в някой град, за да следвам и да живеем.. Нашите са в чужбина и ще ни помагат със средствата както и техните, но и ние ще работим.. той не иска да ги оставя сами, главно защото баща му е вече по възрастен.. Но аз съм му казала че ще трябва да поемем и по нашия път. Той досега не е имал сериозна приятелка като мен. Сърди се, че спя малко до по късно сутрин, като трябва да излезем някъде и започва.. защо съм се гласяла, въртял се да ме чака.. А аз просто искам да бъда красива, млада съм.. Не се приготвям 5 часа само да кажа хаха.. Сега се занимава с люпене на яйца в инкубатор и понякога се налага аз да се занимавам с това през деня докато са на работа.. Но аз нямам желание.. Как да постъпя според вас.. на моите години моите приятели ходят по дискотеки по кафета, Постоянно излизат, Аз обичам да си седя с него вкъщи да гледаме филми и прочие.. но понякога като че ли тези работи с готвенето, чистенето, наглеждането на животните ми писва то по-точно самото мрънка не от негова страна че не искам да го правя, аз не съм казала че не искам просто се притеснявам дали ще направя всичко както трябва а и според вас длъжна ли съм още от сега да го правя

Коментари

1.   Никой за нищо не е длъжен на останалите хора.
Когато завърших се преместих в друг град с приятеля си, заживяхме на квартира. Действително се превърнах в домакиня, което никога не ми е тежало. По едно време приятеля ми започна да мрънка за подредбата на апартамента, казах му, че е голям човек и би следвало да може да реши тези си проблеми адекватно без да чака на мен. Ако аз на 20 години можех да се оправя без да му мрънкам и да чакам на него, то очаквах и той да прави същото като мъж на 23 години. Не съм го оставила гладен, не съм го оставила да се прибере в кочина, но никога не съм правила компромиси с моите цели в живота. Казвали са ми, че съм добър готвач, никога не съм се притеснявала да готвя. Бях твърдо на мнението, че каквото и да направя, поне аз ще мога да си го изям. Ако някой е недоволен, да отиде да си купи храна. При положение, че чистенето беше паднало основно на моите рамене, въобще не търпях критика. Ако види прах, да вземе парцала и да я махне. Домакинството е общо, в него двама човека цапат и се хранят, логичното е и двамата да могат да изчистят и да сготвят. Аз обичам да ми е чисто и обичам да си сготвя нещо домашно, правя го всеки ден по собствена воля, но не понасям някой да се държи с мен сякаш съм длъжна.
Няма от какво да се притесняваш за подобни неща, просто правиш каквото можеш. Ти не си слугиня, ти си млада жена. Нормално е да искаш да се облечеш добре за разходка, да искаш да седнеш на кафе, да се посмееш с приятели и да правиш нещата, които са нормални за годините ти. Млада си, имаш мечти и цели за следване. Ако искаш да си счетоводител, примерно, ще отидеш да учиш, а няма да стоиш на село да гледаш бройлерите. Хората ще идват и ще си отиват, ти трябва да се грижиш за себе си, защото ще живееш със себе си до последната минута.
Няма лошо да можеш да чистиш и готвиш. Даже е много хубаво, защото тези умения са полезни. Въпреки това, никога не бива да се определяш като слугиня в дома си. Ти можеш да си много повече неща освен домакиня и трябва да се бориш със зъби и нокти за себе си. Какво ще стане, ако останеш тук при този мъж и след 4 години той те зареже? Ще ти го кажа директно. Ще седнеш на някоя пейка и ще си мислиш как съучениците ти сега завършват и се развиват в желаните професии, а ти просто знаеш разни неща за люпене на пилета в инкубатор. Следвай собствения си път. На твоите години можеш да си позволиш да не готвиш и да не чистиш, достатъчно е да не оставяш мизерия след себе си. Виж, вече ако искаш да си домакиня, действай, някой трябва и да стопанисва в крайна сметка. В това също няма лошо. Всеки си има собствена представа за живота и трябва да живея според нея. Аз не казвам, че е лошо да си без висше образование и да си домакиня, но ти очевидно имаш други мечти.

2.   Всички тези работи не само, че не си длъжна да ги правиш отсега, а и попринцип не си длъжна изобщо да ги правиш когато и да било.

Приятелят ти и родителите му те готвят да си им слугиня. След някоя и друго година, ако се излъжеш и дете да родиш - край, обречена си доживот на робство! Ти сега си почти като една крепостна селянка, а след време ще те превърнат изцяло в такава, ако им се оставиш.
След като семейството му има нужда от домашна помощница, ами нека си наемат някоя млада пенсионерка срещу прилична съответна сума да им върши нещата.
А ти не се оставяй така да те експлоатират заради едната любов. Най-добре замини да учиш нещо в чужбина при вашите. Много се пази като го правите - не му дабай без презерватив, че като нищо може да те забремени от инат за да те командва по-лесно и върже окончателно.

4.   Махай се от него, докато е време. И не само, защото не е редно на твоята възраст, а защото по принцип не е редно някой да те използва по този начин. Ти си му слугиня, както и на техните. Днес си говорех с една приятелка, която отрано се задоми, на 17, после се вкара в такива неприятности, защото и онзи я използваше, биеше я, техните също се държаха зле с нея, направи й дете... Онзи накрая го убиха лихвари, някак се измъкна така от него, но детето ще расте без баща, тя уж има човек до нея сега, но и там са уклончиви нещата, а знаеш с дете жена колко трудно ще я вземат. Недей да се вкарваш в простотии. Не си го причинявай. Отиди да следваш, живей живота си и си намери НОРМАЛНО момче. Успех!

5.   Авторка: Когато се ядоса на мен, започва да ме блъска и се е случвало 2.. 3 пъти да ми удря шамари.. Казвал ми е в яростта си искаш ли да те пребия.. После като му мине реве и се извинява пф.. Как да постъпя и в този случай :(

6.   Така става като бързате да се събирате с някой, сякаш е единствения мъж в света. Вместо да си излизаш по кафета и дискотеки, да се забавляваш, ти си се набутала да гледаш животни и да домакинстваш. Сама си го избрала това, тези хора са такива каквито са, не можеш да ги промениш. Можеш да си тръгнеш от тях като не си доволна.

7.   Избързала си с това живеене заедно, и то доста. Сега си още прекалено млада, за къде това бързане? Няма смисъл за едната любов да се подлагаш на това. Учи си, развивай се, замини при вашите, а за гаджета и живеене винаги има време. Сега ти е младостта, така ли искаш да я прекараш-в угаждане на майка му, баща му, тяхната къща? И се пази от забременяване.

8.   Не се оставяй заради едните чувства твоят живот да е на пауза и да изоставаш. Този хубавец може да те остави след месеци или години, а после какво? Ще си прекарала някакво време в слугуване на нечии родители, а те не са ти дали нищо насреща. Дори и да живеете заедно, не е това начина да се държат с приятелката на сина им. И, не, не бива да си домакиня отсега, загуба на младост и изоставане. Мъжете ще си идват и отиват в твоя живот, но ти оставаш, ти си важната. Иначе ще изкараш младостта си с едно вечно недоволно гадже и родителите му.

9.   Миличка ти си важна и без да домакинстваш и не е нужно да се доказваш на никого. Често хората приемат за даденост, когато някой друг чисти и готви, не го оценяват освен ако те самите не го правят всеки ден. Чисти и готви за твоите родители когато поискаш..
Е неговия дом чисти само след себе си, ако ти си го изцапала. Не си му майка. Компромис със това как се чувстваш може да правиш само ако и те правят нещо за теб.
Например ако получаваш подаръци/ канят те на вечеря (и те са сготвили) или по някакъв начин те поемат инициатива на теб да ти е добре- тогава е нормално и ти от време на време да помагаш. Но ако това го няма и се държат с теб сякаш си им длъжна- няма нужда нищо да правиш.

10.   На всичкото това, което описа те е и удрял 2-3 пъти и се чудиш как да постъпиш? !? ! Мъж удари ли те, край просто ставаш и се махаш. И да реве и да се тръшка, все тая боклук е. А това да се запреш на 18г на село.... и при такива условия просто е чиста загуба на време и тоя най-вероятно ще ти провали живота и ще ти загуби времето. Изборът си е само твой, но от моя опит мъж удари ли те просто КРАЙ, всичко трябва да се приключи на момента!