Съвет относно връзката ми
Здравейте,

Имам нужда от съвет. Имам сериозна приятелка от две години и някой месец. Живеехме заедно само двамата около година, но поради обстоятелствата се наложи и заминахме в чужбина и в момента живеем с родителите ми.

Проблема идва там, че никога тя не ме разбира за нищо и имам чувство, че на моменти не оценя нищо с някои от изказванията си. Аз работя и се старая всичко да и е добре, а тя постоянно ме упреква и от скоро как една година сме живеели с родители ми и ако не съм искал тя щяла да излезне под наем (не разбирам как като не работи), а дефакто проблем между нея и родители ми няма. Моята идея е да се съберат пари и да си купим наше жилище, а под наем е ясно, че това ще стане много по бавно като не може се отделя толкова много. Другото е, че постоянно е недоволна от мен и то за много малки неща като как не съм и обръщал внимание постоянно ( а аз наистина имам много работа ), защо ми си е спяло и съм си лягам рано някои дни, защо не винаги съм казвал мили думи от сорта добре мило и то всеки път няма как просто. Отделно не разбирам странните и виждания на моменти как едва ли не моята била лесна аз съм имал работа и едва ли не нейната е по трудна от моята като учи в момента език.

Да отбележа също, че от скоро време иска и бебе - да и аз искам ама след време. В момента просто не виждам дете тъй като аз мисля нещата доста от гледна точка на сигурност и в момента само като аз работя, а тя те първа учи език и след това ще мине доста време докато влезне в професията си не мисля, че в просто подходящ момент, а тя си мисли, че просто ей така става и после квото стане стане. Другата причина която не искам е, че на моменти просто е много странна и не виждам никаква мотивация в нея за каквото и да е нито за учене нито за работа. Аз не и давам зор да работи напротив карам я да учи и бих и плащал за курсове и т. н. но като ми отказва и виждам какво прави вкъщи по цял ден от както е Covid-19 и аз работя вкъщи.

Другото е, че постоянно говори с родители с по телефона (минимум 2-3 пъти на ден), а това почва да ми писва. Аз нямам против да се чува, много са приятни родителите и, но 2-3 пъти или повече ми идва в повече особено като някои пъти не е подходящо като например точно преди вечеря или сме излезнали навън и постоянно чака да не би случайно да и се обадят. Аз това не го разбирам просто.

Благодаря Ви предварително.

Коментари

1.   Тя не се чувства добре в чужбина. И ако имате дете може да си го вземе и да се върне в България при родителите си. Споре мен просто се раздели с нея. Тя изглежда нещастна в чужбина.

2.   Изписал си много неща, които карат приятелката ти да изглежда като ужасен човек. Пропуснал си да споменеш какво е било положението преди да заминете в чужбина.
Виждам, че това момиче допуска поредица от грешки, но истината е, че вие двамата просто не се разбирате и не можете да изговорите проблема заедно, за да намерите адекватно решение. Тоест, вие като двойка имате генерален проблем, вината ви е обща.

Мисля си, че ако тя пусне тук една тема, ще звучи по следния начин:
Не мога да работя, защото не знам езика. Опитвам се да го науча, но ми е трудно. Нямаме пари, затова не мога да се запиша на курс. Нямам никаква самостоятелност. Живеем с родителите му, които са добри хора, но не мога да се отпусна напълно. Той не ме разбира, не иска да се изнесем, твърди, че нищо не правя по цял ден. Много ми липсва родината, липсват ми родителите ми и приятелите ми, но той се сърди, когато говоря с тях. Те са единствения лъч светлина, само тези разговори ме държат. Какво да правя?

Разбираш ли? Нито тя схваща, че си претоварен от работа и искаш да следваш принципите си. Нито пък ти разбираш, че е самотна и се чувства като зеленчук. Нормално е да иска да живеете самостоятелно, напълно е нормално да предпочита да сте под наем и да се лишавате, вместо да живеете с родителите ти. Вероятно се чувства неуверена да започне работа, притеснена да поиска пари за курс, опитва се сама- нищо не се получава, губи мотивация. Приятелката ти не е щастлива, много е вероятно да те е последвала сляпо в чужбина и ако е така, трябва поне да се опиташ да разбереш, че се е отказала от целия си живот, за да е нещастна на чужда земя. Не, че е цвете. Ще си остане в този тъжен период толкова време, колкото ѝ е нужно да се амбицира. Ако искаш да спасиш тази връзка, трябва да намериш начин да поговорите, да се изслушате и да вземете няколко важни решения. Не може да я обвиняваш, тя да те обвинява и да сте щастливи заедно.

3.   Изписал си много неща, които карат приятелката ти да изглежда като ужасен човек. Пропуснал си да споменеш какво е било положението преди да заминете в чужбина.
Виждам, че това момиче допуска поредица от грешки, но истината е, че вие двамата просто не се разбирате и не можете да изговорите проблема заедно, за да намерите адекватно решение. Тоест, вие като двойка имате генерален проблем, вината ви е обща.

Мисля си, че ако тя пусне тук една тема, ще звучи по следния начин:
Не мога да работя, защото не знам езика. Опитвам се да го науча, но ми е трудно. Нямаме пари, затова не мога да се запиша на курс. Нямам никаква самостоятелност. Живеем с родителите му, които са добри хора, но не мога да се отпусна напълно. Той не ме разбира, не иска да се изнесем, твърди, че нищо не правя по цял ден. Много ми липсва родината, липсват ми родителите ми и приятелите ми, но той се сърди, когато говоря с тях. Те са единствения лъч светлина, само тези разговори ме държат. Какво да правя?

Разбираш ли? Нито тя схваща, че си претоварен от работа и искаш да следваш принципите си. Нито пък ти разбираш, че е самотна и се чувства като зеленчук. Нормално е да иска да живеете самостоятелно, напълно е нормално да предпочита да сте под наем и да се лишавате, вместо да живеете с родителите ти. Вероятно се чувства неуверена да започне работа, притеснена да поиска пари за курс, опитва се сама- нищо не се получава, губи мотивация. Приятелката ти не е щастлива, много е вероятно да те е последвала сляпо в чужбина и ако е така, трябва поне да се опиташ да разбереш, че се е отказала от целия си живот, за да е нещастна на чужда земя. Не, че е цвете. Ще си остане в този тъжен период толкова време, колкото ѝ е нужно да се амбицира. Ако искаш да спасиш тази връзка, трябва да намериш начин да поговорите, да се изслушате и да вземете няколко важни решения. Не може да я обвиняваш, тя да те обвинява и да сте щастливи заедно. Истината е, че когато човек е потиснат, той не може да бъде особено продуктивен и затъва все повече и повече.

4.   Аре късай с момичето, вместо да си измисляш сума ти оправдания, очевидно не я обичаш.

5.   Такива са много от жените. Гледа да те яържв с дете и после щв ти опява, колко и е трудно на нея, а на теб колко ти е лесно. Свиквай. Или пеосто и постави ултиматум. Срамбо е млад човек да не работи, а да не иска и да учи. Или запичва да учи, или си нмира работа, или да си се връща. Такива дето смо се оплквт и вае нещо не им е наред, най-добре далече от тях. Успех!

6.   Мисля, че ще е добре за теб да намериш начин да се разделиш с тази жена докато още нямате дете.
Очевидно на нея не и е комфортно в чужбина, но според мен, дори и да живеехте в България, пак щеше да намери за какво да мрънка и да обвинява теб за всичко, и най-вече за личните си несполуки. Просто тя няма желание и я мързи да се развива и да напредва в живота, и понеже не иска да си го признае пред себе си, обвинява теб за всичко. Винаги е по-удобно някой друг да ти е виновен за всичко, а ти да си светеца и неразбрания в собствената си глава.
Това с бебето е начин за такива жени като нея да си "бетонират" положението. След него ситуацията за теб рязко ще се влоши и ще станеш обект на постоянно мрънкане и недоволство за всяко едно нещо. Тогава ще се прибавят и обвинения какъв си егоист, как не помагаш достатъчно с грижите за детето, как не изкарваш достатъчно пари, не си купил къща и какво ли още не. Това ще продължи, докато тотално те смачка като мъж или докато не ти писне и не се разведеш с нея. Няма нищо лошо човек да иска и да има дете, това е най-хубавото нещо на света... проблемът е когато това дете се използва за постигането на житейски статут, надмощие и за манипуалция.

7.   Съгласна съм, че социалната изолация може да съсипе човек. Разбрах го, откакто вече половин година работя у дома. Станах някак нервна и прилепчива към мъжа ми. Мрънкам, недоволствам, чакам го по часовник да се прибере от работа и му звъня по сто пъти за всякакви глупости. Сама не мога да се позная. Преди къде време да му се обаждам? ! Повече от 15 години нон стоп лудница в редакцията на ежедневен вестник, колеги, контрагенти, срещи, командировки, работни обяди, планьорки, събития вечер. Аз едва успявах да се домъкна в къщи, а ако и хляб купя по пътя, е подвиг. Не исках и да чуя някъде да излизаме, беше ми писнало от хора, за мен почивката беше да има тишина и да не виждам компютър.
Да, обаче палачинката се обърна. Сега мъжът ми е на този хал, а аз седя у дома и превеждам книги. По цял ден дума не обелвам с никой и вечер искам разговор, музика, общуване, а той, горкият, едва гледа от умора, става в 5 сутринта, два екипа ръководи и цял ден е крещял по строителните обекти. После са седнали на по бира с партньора му да обсъдят какво-що и като си дойде у дома иска душ, вечеря и сън - в този порядък.
Не мога да се понасям, авторе, и съвсем не се хваля с поведението си. Но аз поне съзнавам корените на проблема и се старая да бъда по-малко прилепчива, осебено след като съпругът ми в прав текст ми каза веднъж: "Мила, задушаваш ме, имаш толкова много приятели, излез, виж се с някой, не мога да ти заместя целия свят! " Но как да му обясня, че през деня те, приятелите, са на работа, а вечер всеки бърза да е със семейството си.
Ето, това според мен, авторе, се случва с твоята жена. Тя няма с кого да общува там, а и езика не знае. Колкото и добри хора да са родителите ти, те все пак са друго поколение, а вероятно и те работят. Тя затова и ни в клин, ни в ръкав точно сега иска бебе с надеждата, че това ще внесе разнообразие в живота й. Можеш да й помогнеш като кротко й обясниш на какво се дължи нейната изнервеност и променливо настроение.