Да остана ли при него или не?
Здравейте, аз съм жена на 28 и с приятелят ми сме заедно от две години, а от малко повече от една живеем заедно. Отношенията ни бяха наред, без сериозни конфликти и разминавания. Откакто коронавирусът се появи в България обаче, аз съм силно разтревожена по ред причини, една от които е собственото ми здраве. Аз съм много болнава и след всеки грип получавам някакво усложнение и ми предписват антибиотици, имам хроничен цистит, леко нарушено кръвообращение и едва преди няколко месеца отказах цигарите, защото вече се чувствах много зле от тях и се задъхвах супер лесно (пушех от 16-годишна възраст, и то по много), теглото ми също е малко под нормата и не качвам килограми колкото и да ям. С две думи, страх ме е, че има голям шанс нещата да протекат зле, ако се заразя с ковид. Работя от вкъщи, пазарувам само с онлайн доставки, включително за хранителните продукти, спазвам всякакви мерки, излизанията ми са единствено с приятеля ми, и то само с колата и сред природата, където няма хора - за федербал, разходка или нещо такова. Не се виждам с никой от началото на пандемията. Тук идва проблемът с него - той се пазеше отначало, но му писна и започна да го кара през просото, работи в претъпкан офис, размята някаква маска по джобовете, не я носи почти никъде, пътува насам натам при роднини, обядва с колеги и прочие, лъже ме че прави едно, за да съм спокойна, а всъщност прави съвсем дуго и вече му нямам никакво доверие. Разбирам го, той никога не боледува, живее му се и болестите са нещо далечно за него. В началото се ядосвах, вече съм се примирила с този факт. Щом не иска да се пази - това си е негово решение и очевидно не мога да го променя, но така излага и двама ни на риск, а сякаш не му пука. Аз се отделих да спя и обитавам отделна стая в момента, но напрежението и притесненията вкъщи доведоха до появата на паник атаки, което с години не ми се беше случвало. В момента съм на кръстопът - дали да опазя връзката си или да заживея сама, тъй като имам апартамент в друг квартал, в който не съм пускала наематели и все още е празен. Според мен изнеса ли се, връщане назад няма, а не мога да взема решение какво да правя. Ако има хора, които са на мнение, че короната не съществува, ще помоля да се въздържат от коментари. Всички останали ще помоля за някакъв съвет. Благодаря за вниманието.

Коментари

1.   Короната съществува, но то си прекалено параноична. Шансът да се заразиш и нищожен, а да умреш - още по-малък. И аз бих се дразнила на мястото на приятеля ти. Не си разваляй връзката заради глупости. Още много време ще трябва да живеем в присъствието на вируса. Колко време смяташ да се криеш от света?

2.   С толкова различни мирогледи, а и предвид факта, че той не те уважава и те лъже "за да не му надуваш главата", по-добре го зарежи. Не ми звучиш като да умираш от любов по него, ще си намериш по-нормален човек. Аз също бих прекратила такава връзка, някой ден ще остареете заедно и пак ли ще си ходи по забавления...

3.   Остани при приятеля си. Не може да се опазиш от всичко. Представи си, че се нанесеш в другия апартамент и там се разболееш от съсед примерно. Това е вирус, няма как да се опазиш. Ползваш общ асансьор с други хора, нали? Не може да си седиш все вкъщи, отиваш до магазина, разминаваш се с хора, всичко е възможно. По тази логика трябва да спреш да живееш. Не вярвай толкова на медиите. Най-голямата манипулация е чрез използването на страх. Живей нормално, прегърни гаджето си, излизай с него, забавлявай се. Или прекарай живота си затворена вкъщии пазеща се от всичко живо. Избора е твой.

4.   Просто си прекалено параноична. Не е полезно за психиката ти.

5.   Здравей, вирусът съществува и някои вече го изкарахме. Мисля, че предвид развитието на нещата в момента в България, трябва да свикнеш с идеята, че рано или късно ще бъдеш изложена на вируса (ако вече не си била). Не можеш да живееш в страх, нито затворена с месеци и години. Стоенето вкъщи е много по-разрушително за имунната система. Колкото и да се пазиш, това просто е страшно заразно и много лесно се пренася и разпространява. Да - вирусът е опасен, непредвидим и удря точно по слабите места. Аз също имам хронични заболявания, заради които се притеснявах. Неприятно е, но ако си обръщаш внимание и започнеш да вземаш активни мерки още при появата на първите симптоми и не се лъжеш, че е просто настинка и можеш да го караш навън и на крак, шансовете да премине без усложнения и да не засегне дробовете са повече от добри.
Приеми, че е неизбежно рано или късно да се сблъскаш с вируса. От теб зависи да си по-добре подготвена. Изчисти си храненето, ако още не си. Наблегни на пресни плодове и зеленчуци, лимони, качествени източници на протеини и качествени мазнини. Пий много вода. Изключи тестото, сладкото и млечните продукти от режима си. Бъди по-активна навън сред природата, излизай по-често на разходка, запиши да тренираш нещо, свързано с аеробно натоварване. Съгласувай с личния си лекар, какво би могла да вземаш като хранителни добавки, за да подсилиш организма си. Ще се справиш. Не можеш да живееш само в страх, изолирана зад четири стени - сама вече виждаш какви плодове почваш да жънеш от това, че доброволно си се карантинирала. Ще се справиш!

6.   На това твоето му се казва хипохондрия. И лечение от него няма. Хипохондриците са много неприятни за съжителстване.
Иначе при разумно спазване на дистанция, дезинфекция и маска, не пречи да се излиза. Можете да отидете на селски туризъм, има чудесни къщи за гости, съвсем празни сега.

7.   Горкото момче, дори не подозира, че искаш да го зарежеш заради такава тъпотия. По-добре да се разделите - по-добре и за него, и за теб. Жените винаги с лека ръка забравяте всичко хубаво (със сигурност е имало такова през немалкото години, през които сте били заедно) и ств готови да сложите края заради една такава простотия С или без вирус - животът продължава и не може да искаш от него да спре да живее нормално. Ако искаш поговори с него, излей си душата и ще ти мине за някакво време, но се съмнявам да останете заедно, щом се е стигнало дотук. Даже не съм сигурен, че короната е истинският проблем, а има нешо друго.

8.   Ще започна с това, че имам астма и съм в рискова група. Освен това от години пуша и това допринася. За няколко години 6 пъти взимам в болница от сезонен грип заради усложнения.

Не мисля, че поведението ти е нормално и адекватно. Звучиш като една параноичка и откачалка. Освен това модерните “паник атаки” сами си ги измисляте и сами се диагностицирате. Спаси момчето от тормоза, който му налагаш обсебвайки него и дома му. Посети и психолог.

9.   Когато започна пандемията, дядо ми разказа една басня: Тръгнала чумата да ходи в едно село. Като разбрала за това, една майка затворила дъщеря си в ракла, за да не я намери чумата. Дошла чумата, измрели много хора и си продължила по пътя. Майката отворила раклата и видяла, че дъщеря й се задушила и умряла вътре.
Та така и твоята работа. Познавам няколко души, които са много по-болнави от тебе, често са по болниците по различни причини. Излизат си отново сред хора и нищо им няма. Изолацията повече ще те разболее от самия вирус.

10.   Виж, и аз съм преболедувала короната и никак не е страшно. Една позната ( възрастна жена при това ), беше болна от рак. След това се разболя от короната без симптоми. И се оправи. Изкара го много леко, а имаше рак. После почина от рака, но това е друг въпрос. И въпреки че почина от рак те я вкараха като починала от ковид. А тя вече се беше оправила отдавна! Така че бройките са фалшиви. А относно приятеля ти не се развеждай, поговори с него. Обясни му че се притесняваш. Надявам се да съм помогнала!