Доколко важен е за вас годежния пръстен?
С приятелят ми се познаваме от няколко години, като последните 3 години той работеше извън страната. Виждахме се веднъж годишно за по 2 месеца. Беше ми изключително трудно да съм във връзка от разстояние, но вече се прибра за постоянно и всичко е ок. Искам да отбележа, че съм била вярна през цялото това време. Знам че и за него важи. И двамата сме осъзнати хора и вярността е важна за нас, за да има истинска връзка.
Обаче... предложи ми да се оженим, ей така, както си вървяхме, даже не се гледахме един друг в конкретния момент. Как да кажа, все едно ме попита искам ли дъвка. Съгласих се, защото го обичам. Той не е За годежните пръстени. Колкото и нескромно да звучи, мисля че заслужавам пръстен поне... след цялото това чакане...

Коментари

1.   Ша умра от смях. Предполагам, че той заслужава часовник, може би, за това че не те е оставил с пръст в уста, след като си го чакала.
Мъжете, в болшиството си, не са романтични и нямат такива бръмбъраи в главата. Освен това, всичкит тези румантики, се очаква, че те ще ги плащат. Жената само стои и обича.
След като, той не ти дава това, което очакваш, защо не го зарежеш. А и, до сега къде си гледала.

2.   Имаме 45 годишен брак по любов и още се обичаме. Не ми е купувал годежен пръстен, това е излишно. Не е стиснат, изкарва много пари и купувал ми е много подаръци, бижута, часовници. Ти си се съгласила да се ожените, млади, съвременни хора сте, това е условност. Приемаш го като материална награда ли? За вярност и преданост?
Вярност, преданост и любов нямат материален израз. Замисли се всъщност ще бъдеш ли наистина щастлива с този човек, имате ли общи интереси, хобита, можеш ли да търпиш гадната му страна на характера, приоритетите ви общи ли са? Поговорете за деца, жилище, бъдеще, всеки от вас се е променил мйого за 3 години.

3.   Аз получих годежен пръстен. Вече 10 години не съм го свалила от ръката си. Нося го с гордост и често хората заглеждат годежния пръстен и халката ми, които са сложени заедно на един пръст, и двата са с малки камъчета и се допълват заедно. Но около мен няма жени с годежни пръстени, явно е рядкост вече. Аз съм на 31г. между другото.
За нас е важен, защото е ритуал, но пък може момчето да няма възможност, това не значи че не те обича. Виж, ако има пари и харчи е лошо, но ако е бедно момче е важно какво има в сърцето!

4.   И той е подходил дърварски, и ти малко прекаляваш. Във всеки случай можеше да е по-изобретателен, а не да го изтърси така. Дори едно "пръстенче" от станиол или отварачка от кенче бира можеше да извади, паднал на колене. Щеше да е мило и сладко, пък реалният пръстен ще си дойде след време, голям праз. Не казваш дали това му е поведението през цялото време, има хора, които съвсем не са романтични и досетливи. Ако иначе се държи добре с теб и усещаш, че те обича, не е болка за умиране.

5.   Различните жени имат различно мнение. Според мен е важно човекът до теб да те познава и да се примири с такива дреболии като това, че искаш пръстен. Не е фатално за финансите му, не е нужно да струва хиляди, но теб ще те зарадва жеста.
От друга страна, изкривеното ми съзнание много харесва предложението, което ти си получила, защото е съвсем неподправено, неорганизирано и лишено от шума, който годежите имат по принцип. За мен пръстенът е просто красива и незадължителна вещ.
Това е само моето мнение, няма никакво значение, че то не се припокрива с твоите виждания, защото говорим за теб в тази тема. Искам да кажа, че правилният мъж е много по-важен от наличието или липсата на пръстен, въпреки това можеш да поговориш с годеника си. Предполагам, че ако му обясниш човешки, че ти се иска да го направите една идея по-официално и романтично, би следвало да те разбере. Пак казвам- не е нужно пръстенът да е много скъп
Желая ви цялото разбирателство и любов на този свят! :)

6.   При нас се случи по сходен начин. Много ми е криво, защото си мечтаех за това, а стана толкова обикновено. Хората като разберат, че ни предстои сватба питат къде ми е годежния пръстен, което е нормално, те не знаят, но ми бъркат в раната и се чудя какво да измисля.

9.   И на мен мъжът ми ми предложи вкъщи и без пръстен. Честно казано останах малко разочарована, но приех и сега имаме щастлив брак. Просто не всички мъже са романтични натури, каквито ни се иска, и не всичко в живота става според нашите представи. Някои хора не са особено оригинални, но не е болка за умиране.

10.   Оххх, милата... ами... мисля че си права... много мъже не носят пръстените си, но при жените е друго. При нас това е като трофей, хаха. А и ясно заявяваш пред света, че си имаш мъж. Жените взимат тези неща доста по-сантиментално и лично, затова може би мъжът ти пренебрегва необходимостта от пръстен. Мисля че трябва да говориш с него и да му кажеш, че за теб това е важно... няма нищо по-важно от честната и отворена комуникация в една връзка... хубаво е да се питаме тук в този сайт, но така често избягваме реалния събеседник, към когото трябва да се обърнем... затова те съветвам да седнете и да си поговорите както трябва по тази тема...

Относно предложението - това е прекалено детско и лешо смешно дори, да ти предложи на улицата? Сигурна ли си, че не го е направил на шега или го е казал ей така, да те подготви един вид за ИСТИНСКИЯ момент? Ако е бил сериозен, за мен това е доста безотговорно и дори тъпо! Но всеки си има своя начин... не знам какъв е мъжът ти, може би е по-притеснителен, тих, за сметка на креативен и оригинален?

12.   според мен трябва да му кажеш. при повечето момичета годежът и сватбата не са просто някакво събитие, а е нещо което са чакали и мислили от малки. винаги когато нещата не се случат по начина по който искаш се разочароваш и така е и в твоя случай. според мен ако го обсъдите ще стигнете до консенсус. успех :)

13.   Аз съм омъжена с деца, нямаме пръстени, оженихме се в делничен ден, без сватби, рокли и дандании. Вместо да храним и поим хората си направихме страхотна екскурзия двамата. Годеж също не сме имали. За което не съжалявам.
Ако обичаш някого и си му била вярна за някакъв пръстен ли си го правила? Би трябвало да те радва предложението му, макар и не като по филмите и факта, че ще сте заедно.

15.   Почти всичките ми приятели са на тоя хал, живеят заедно, но от кумова срама или от натиск от родители/половинка се прави някакво жалко подобие на предлагане/годеж, като голяма част от тях даже не купуват пръстен и не правят каквото и да е събиране, макар и скромно, като особено трагични са една двойка на 40, мъжът извади един пръстен на баба му и го даде на жената и оттогава твърди, че са сгодени. Ако искаш се жени, ако искаш недей, но такива трагични имитации са без коментар.

16.   Получих годежен пръстен на 18-ата година от връзката ни.
Никога не ми е бил фикс идея, но когато видях - закупен от "Тифани и Ко", подбран внимателно, за да е в тон с другите ми пръстени, разбрах че си е струвало чакането и че този човек наистина държи на мен, обича ме и си е направил труда да разбере вкуса ми за бижута и да ме зарадва. Това говори много повече от хиляди обяснения с думи.

17.   Те халки не носят вече, ти за един годежен пръстен. Ако толкова искаш, кажи му, не е въпрос дори за пари - има и по сто лева, златни с циркони. На мен ми предложиха с бирена капачка тип пръстен, на шега... Ама моя наистина се оказа стиснат. Късно го разбрах, хаха.

18.   Твоят поне иска сватба, а моят ми подари един пръстен.когато разбра че ще става баща и с това ще си остана. Вече всичко си има той няма нужда да се бръкне с още пари поне за подпис. Ама аз съм си виновна изобщо не трябваше да забриминявом преди да подпишем поне.

19.   Бих носила халка, но годежен пръстен не ми трябва. Нито шумна сватба. Трябва ми човекът, с който да остареем заедно.
Ако толкова държите на стереотипите и ритуалите, измислени от някой си някога, цял живот ще сте разочаровани от брачния си живот защото ще имате изисквания и нужди, които другият не е длъжен да ви покрива. А на мен ми казват, че съм имала високи очаквания към мъжете. Вижте се какви очаквания имате вие и за какви глупости!

20.   Предложението за брак с годежен пръстен не е българска традиция. От познатите ми, знам само една двойка, която е направила годеж с пръстен. А за поколението на родителите ми пък въобще да не говоря. Това е някаква култура привнесена от Холивуд, която надявам се да не се прихване в България, както други "празници" (Св. Валентин, Хелоуин, комерсиалната Коледа и т. н. ).

Нека да предположим, че мъжът няма да се изхвърля с някакъв скъп пръстен за над 1 000 лева, а да вземе някакъв за 500-600. Ти не би ли искала вместо пръстен за тези пари да идете на екскурзия някъде за три дни, до Барселона да речем, като по този начин отпразнувате годежа си и да ви остане един скъп и мил спомен до края на живота ви. Пръстенът е просто една вещ и както почти всички вещи не означава нищо. Докато спомените са почти всичко.

Колкото за самия начин, по който ти е предложил - да, не е било най-умното нещо, което е могъл да направи. Но някои хора просто нямат чувство за такт, но това не означава, че по-малко хора от другите. Просто всички сме различни. Като искаш романтика си кажи директно, щом той не схваща, че е важно за тебе.

21.   Ми да ти дам аз един пръстен тогава, ей го битака до нас.
Неее, не си толкова евтина нали, пък и толкова много си чакала, как без годежен пръстен, бива човеко да се бръкне за няколко хилядарки мъчени пари и на него да му е кеф за диамантена дрънкулка да ги даде.

М31

22.   Аз пък не държа толкова на пръстен.
По ми е важно моят мъж да ме обича.

М56

23.   За мен е изключително важен и супер много се кефя на моя. Имам приятелки, които са от 5-6 г. във връзка и все още не са им предложили и доста често се заглеждат завистливо по моя годежен пръстен и халката. Много е жалко, че повечето мъже не са романтични и в днешно врене не се държи на брака, на традициите. Годежният пръстен не е милиони има по 100-200 лв. и то златни. По пръстена, с който ти предложи може доста да се съди за връзката и това колко добре те познава.

24.   Аз носих годежния си пръстен 3 години. Все не ни оставаше време да организираме сватбата. След като се оженихме официално и сложих халка, го свалих и сега си го нося като обикновено бижу според тоалета.
Историята на този годежен пръстен е забавна. Коледа е, ние сме у родителите ми. Идва моментът да си разменим подаръците. Всеки подарява някакъв голям пакет - вътре комплект хавлии за баня, дамска чанта, аз подараявам сервиз за хранене, на мъжа ми - мечтания му електрически коплект за бръснене и т. н. Идва неговият ред и той вади някакво съвсем миниатюрно пакетче. Леко подтиснах разочарованието си и го отворих. Вътре - кадифена кутийка, която той взе от ръцете ми, в този момент родителите ми се изнизаха от стаята и аз съвсем се обърках. И той коленичи като по филмите и започна обичайната за такива случаи тирада: обичам те, искам да прекарам живота си с теб и така нататък. Казах "Да". Отваря той кутийката, вади пръстена и.... той не ми става.
След празниците първата му работа беше да иде да поръча нов. Да, обаче и той пък ми беше голям и пак не ставаше. Изработиха му трети. И в ювелирния магазин му казали: "Ако и този път не стане, донесете някой пръстен, който годеницата ви носи, за да мерим по него". Той рекъл: "Ааа не, ако и този път пръстенът не стане, ще търся булка, на която й става, че ми писна вече! " Третият пръстен обаче се оказа по мярка.
И така някак цифрата 3 се оказа числото на връзката ни. 3 години по-късно се оженихме на 3 май.
Какво да ти кажа, авторке, тук повечето ти казват, че то мъжете просто не са романтични и това с пръстените са глупости. Може и така да е, но ако ТИ си романтична, би трябвало мъжът до теб да знае това и да се съобрази с него. Пръстенът е жест, който задава тона на целия брак. Той означава, че мъжът уважава твоята чувствителност, желае да те направи щастлива и цени тадициите. Аз съм твърдо ЗА годежния пръстен, пък бил той и сребърна халкичка с камъче, защото дори да не е скъп говори много за отношението на мъжа към жената, с която свързва живота си. Пръстенът е ритуал. Ние в нашето ежедневие често подценяваме важността на ритуалите, а те са начин на комуникация.

25.   Номер 15, ако мъжът ми навремето беше извадил пръстена на баба си - семейна реликва - щях да бъда на седмото небе! Ето, това вече щеше да е истински романтичен жест!

28.   Мъжката любов е такава:" Обичам те, ама ако можеш да ми излезеш максимално евтино." Затова нищо не дава или не го прави както трябва.

29.   Ако за теб е важно, кажи му, го. Моя ми предложи по същия начин. Казах му, че държа и на пръстена и то да е диамантен.
Това, че за някои жени пръстена не е важен, няма значение ако за теб е важен. Просто му го кажи, защото мъжете не ги знаят тия неща, не четат мисли. Кажи му го.

30.   Моя като ми предложи без пръстен, го питах това сериозно ли е, защо няма пръстен?

31.   Жена съм. Няма какво да се лъжем- кофти начин да ти предложат. Това, че няма пръстен също не е приятно. Но все пак може би просто не е романтичен. Пръстенът, предложението не са толкова важни, ако се държи добре с теб и сте щастливи заедно и се разбирате. Но ако цялото му отношение към теб е както и предложението му... бягай докато е време.