С психопат ли си имам работа?
Здравейте, пише ви едно объркано момиче на 23. Запознах се с едно момче (20) преди повече от половин година по интернет. От различни градове сме. От тогава сме се виждали само веднъж. И то защото аз положих усилия, той не си мръдна пръста, въпреки че ми обещаваше. В началото беше доста чаровен, добър и обещаващ и си мислех, че съм попаднала на човек. Всъщност наруши обещанията си многократно. Измисляше си истории, лъжеше, но с подробности, сякаш всичко е истина... Хванах се на всичките му игри. Мислех, че просто няма интерес към мен или не е още мъж и не знае как да се държи с момиче или пък е бил нараняван преди и не може да ми се довери. Но нещата взеха да стават все по-зловещи. Щеше да ме вкара в лудницата като излъга, че е болен от коронавирус преди месеци и че е в болница. Ужасно се притесних, а той ме блокира, защото съм била досадна и не съм го оставяла да си почива, здравето му било по-важно. В последствие каза, че се бъзикал с мен, а аз наистина се измъчвах. Попитах го дали е някакъв психопат, дали някога е харесвал някого или е бил влюбен. Каза и двете само като е бил малко дете. Не харесвал никого, но му било приятно да измъчва хората. Отделно ми беше споменавал за жестокост към котката си, отделил я от децата й, за да може "да страда и да й залипсват малките". Каза ми и че не му пука за нищо и за никого като цяло. Не му се занимавало с жени, в следващия момент обаче жената трябва да му е робиня и подчинена, да изпълнява всичко. Ако не изпълнявам, щял да ме пребие и такива глупости, които предпочетох да сметна за шега. Не ми обръща особено внимание, но твърди, че иска да се видим и да се получи нещо, но нищо не прави. Отделно ме обижда за щяло и не щяло. Измисля си неща, за да ме дразни и да ревнувам и да откачам като цяло. И все пак продължавам да го търся, все едно нямам никакво достойнство, себеуважение и себеобич. Явно наистина малко обичам себе си. Интелигентен е и знае обаче как да си изиграе картите с мен. Но нещата са по-дълбоки. Не знам защо продължавам да се връзвам на всичките му номера, може би виждам някакъв потенциал в него или искам да му помогна да стане по-добър човек. И че любовта ми би внесла светлина в живота му... Както казах объркана съм, явно и аз не съм много в ред щом още седя и му позволявам да си прави каквото иска и да ме разстройва така. Но преди да ме нападнете и да кажете, че съм тъпачка (както той ме обижда) опитайте се първо да проявите съчувствие към мен. Връзката ми с баща ми не е най-добрата на света. Няма да се впускам в подробности, но мисля, че детството ми е в основата на това да се влюбвам в токсични мъже и да търпя страдания. Страдам от депресия и тревожност. Четох една подобна тема и видях, че са препоръчали една книга тук: "Параноя на страстта. Наръчник за жените, които обичат прекалено силно. " Откривам себе си в много от откъсите в интернет. Мисля да си я намеря, дано ми помогне. Давайте подобна литература, може да ми е от полза, а и не само на мен, мисля, че не съм единственото момиче с такива проблеми. Благодаря, ако сте стигнали до тук.

Коментари

1.   Той дали е психопат не знам, ама ти със сигурност трябва да посетиш психолог. Явно не си съвсем ок щом си се влюбила в такъв боклук.
Има и една приказка за краставите магарета, дето се надушвали, та си помисли...

2.   Не разбрах, ти мазохист ли си? Не ми звучиш като лош човек и не смятам, че онзи господин заслужава времето и вниманието ти.
Наскоро се запознах с един подобен. На запознанството ни се хвалеше как е побъркал бившите си. И те наистина са можели да го вкарат в затвора, но никоя не е имала подкрепа и сигурност. После той реши да се върти около мен. Оказа се, че има мания за величие и не може да понесе, ако някоя жена няма интерес към него и му казва нещата в очите. Заплашваше ме, но нямаше ефект, защото познавам законите и не се страхувам. Какво може да направи, без да си понесе последствията? Вменяваше ми вина, обиждаше ме индиректно, постоянно ми спамеше онлайн. Накрая се отказа, защото аз не преминах в обяснителен режим и не показах слабост.
Такива хора не заслужават да ги обливаш с любов. Те заслужават да си събереш цялата увереност и да се държиш толкова на ниво, че никой техен манипулативен номер да няма дори минимален ефект. Не е нужно да се държиш лошо, че да ги обезоръжиш. Докато ходиш след него, той ще продължава да те лъже и манипулира. На него му е лесно да прави каквото пожелае, когато очаква ти да се бориш за вниманието му. Той не бива да знае, че му вярваш, че го обичаш, че ще го последваш и ще положиш усилия за неговото добро бъдеще. Не си направила никому зло и не заслужаваш подобно отношение.

Вземи си домашен любимец, да си даваш любовта на някое същество. Купи онази книга, в която се припознаваш. Започни да ходиш на психолог, ако искаш и мислиш, че ще ти помогне. Отделяй си по 1 час дневно само за теб, без електронни устройства. Направи каквото е нужно, за да се събереш и занапред да намираш стойностни мъже, които да те обичат искрено.

3.   Типичната заблуда на жените, че ще променят някого, ще го вкарат в правия път и т.н. Не живеем в приказка, нито в сериал.
Този потенциал е само в твоята глава, тоя е пълен хахо. Блокираш го и толкова.
Промени мисленето си, иначе ще привличаш само такива индивиди и ще си им играчка. Поработи върху самочувствието си, не издигай в култ тоя или някой друг мъж. Има доста литература, отиди на психолог, не е срамно. По-срамно е такива да ти се подиграват.

4.   Параноя на страстта я има безплатна он-лайн. Можеш да намериш и "Отровните родители", не помня авторите, но в нея има няколко типа родители, ще можеш да разпознаеш своя. Към всеки тип има по няколко казуса на пациенти (авторите са психолози) и каква терапия са правили, вероятно в историите им ще откриеш себе си и ще можеш да прецениш какво би ти помогнало.
Не знам какви откъси си чела, наистина ти препоръчвам цялата книга, но и при днешните ти знания... Нямаш право да се забъркваш с такъв човек, никаква любов и светлина не могат да променят физиологията на друг човек. Нямаш работа с човек, който няма способност за емпатия и любов.

5.   Незабавно преустанови контакт с него и поработи над собствената си душевност!
Ж