Защо програмистите са (много) вървежни?
Вчера една глупава статийка написана тук "Защо програмистите са нежелани? " мина през офисният slack (покрай тая корона епидемия не се виждаме много с колегите) като буря.

Писана от "любител-психолог". Което звучи, като "нещо като нищо".

Ето и моите наблюдения - като професионален програмист.

Програмистите СА желани (от жените имам предвид). Бяха желани и преди 15 години , когато започвах в тая индустрия, а в днешно време са някъде на ВЪРХА на хранителната пирамида.

Какво се промени ли?

Първо се започна острият недостиг на такива кадри - всякакви бизнес процеси, търговия и т. н. започнаха да се електронизират.

Заплатите (които винаги в тоя бранш са били сравнително високи) се вдигнаха още, компаниите започнаха да ухажват програмистите (и всякаквите други ИТ wannabe-та). Съответно и самочувствието на програмистите скочи до небето (е познавам и достатъчно колеги на които самочувствието достигна противни размери - ама хора всякакви).
Всякакъв тип хора започнаха (да искат) да стават програмисти, qa-и, дизайнери и лаладжии дето не вършат нищо (от сорта на проджект мениджъри и scrum master-и).

Започнаха да се появяват едни засукани recruiter-ки (понякога съвместяващи и задълженията на HR-ки) които започнаха (буквално) да глезят техничарчетата в ИТ фирмите. И да има и случаи в които рекутърки предлагат секс, след подписване на договор...

В годините културата в ИТ компаниите се промени, което промени и хората там. Дори старите пушки (гоня 40-ка но има достатъчно колеги които са по-стари от мен) промениха начина по-който си харчат парите, начина по-който се обличат и т. н.

И жените забелязаха (тъй като не ми дреме за полит коректноста - повечето програмисти са мъже и вероятно така и ще си остане).

Случиха се и неща като Tinder, OkCupid (под случиха се имам предвид, че избухнаха). С годините стана все по-приемливо да се запознаеш с някой в такава платформа.
И в един момент и за най-задръстените колеги стана възможно да стигнат до среща с момиче. В някои случаи задръстените колеги даже имаха по-добри шансове - клишето за задръстения умник не е паднало от небето - и успяваха да впечатлят разни жени само с това, че водеха по-добри диалози (онлайн)

И стигаме и до това, че програмистите са умни. Еми наистина СА!

Няма как да е иначе - заради парите професията привлича много хора, интелектуален труд е и добра среда умните да пропокопсат.
И с уменията си да си купят самочувствие.

Умът и самочувствието са комбинация която привлича жените - отделно, че средната възраст в индустрията не е висока и освен умът и самочувствито добавяме, че програмистите са натопорчени навитаци и са добре материално.

Нямам представителна статистическа извадка, но прехвърлям на ум колегите с които работя повече (100-на човека).

Само двама не са заети (подозирам, че е защото са доста дебели - не, че бих им го казал директно в очите ама и физическата привлекателност си казва думата).

Има вървежни типове които си сменят гаджетата през половин година, има семейни чичаци със солидни коремчета, има открити гейове които внасят колорит, има младежи с емоционални проблеми оплетени в мрежите на властни кучки, има странни хипари които обичат да работят отдалечено от морето-планината-или-там-където-са-в-момвнта, има control-freak-ове за чийто половинки направо се плаша и т. н.

Тъй, че майната им на любителите-психолози.

Коментари

51-56 от 56

53.   До 49

Че аз по-завистливи типове от нацепените батки не съм виждал.
Нито пък по-парадиращи с коли,пари и жени ,които изобщо нямат.

Завиждат си един на дргуг за мускулите защото друго нямат, работят като СОТ-аджии,бармани,шофьори в добавка със сенчести тарикатлъци - защото и една крушка не могат да сменят.
Яките мацки ,които им се лепят наистина само това могат - да се лепнат за някой. Или да му лепнат нещо.

Интересно какво ти е мнението за адвокати, лекари, инженери? И те ли са смотани?

Подозирам ,че и социалните умения се изчерпват до перченето.

Приятелката ми е доста фина жена и си пада леко сноб (не като да не съм и го казвал). Лекар.
Връзката ни е малко трудна понякога - и за заради нейните особености на характера. Които и я правят толкова интересен човек. Късали сме веднъж.
Ако при някакъв хипотетичен сценарии реши да си поиграе с теб мисля ,че доста бързо ще те направи луд и ти няма и да имаш идея как да реагираш. Но подозирам ,че доста бързо ще разберете ,че намда си допаднете.

Това което искам да ти кажа е ,че има един вид жени с които ти просто нямаш шанс - красиви (но не по чалга начина с който си свикнал), с достойнство, интелект и чепат характер.
Не можеш да ги имаш ( в смисъл лично ти), не можеш да ги разбереш и в същото време разбираш ,че изпускаш нещо.

И почти сигурно завиждаш.

54.   Аз го виждам така - програмистите са типове хора които като малки и юноши са самотни по една или друга причина ( по принцип защото са умни, но несоциални, може и арогантни, абе типичен нърд) и с това отцепване се срещат с хора които ги запознават с програмиране. По принцип като такъв човек, най-големия ти шанс е да peak-неш в 30те ти години и да си вземеш някоя така, по-учукана мацка. Защото жените като поостареят вече не харесват тия музикантчета, байкъри, скинари тип мъжкари, а търсят някой с повече пари за да им създаде семейство. Чиста биология. Тъй че като такъв тип човек ( който е правилния, този който инвестира в бъдещето си а не “i want to f*ck bitches in college) в 30те ви е времето за сияене.

55.   До номер 50: или си малоумен, или имаш 10 милиона спестени. За да може да си позволиш този живот, който описа, без да работиш, ще ти трябват поне толкова. Малко икономика научи. А ако има нова финансова криза, а то все някога ще има, тогава не знам какво ще правиш, умнико :D

До 54: спри да живееш в тъпи американски филми.

56.   Като си наби душевната ч*кия с тази тема, олекна ли ти? Ако всички програмисти са самовлюбени мазници като теб, не им завиждам на жените.

57.   Имат доходи над средните, повечето са домошари, не са женкари, а жените опарили се от последните е логично да потърсят тяхната противоположност.

58.   38, ха-ха-ха със списък не става, драга.
Всеки бизнесмен има друга професия, тоест висше образование, което е завършил, може да е инженер, архитект, лекар, икономист и тн.
Хората са толкова различни. Архитекти познавам големи пънове и дървета, на които липсва всякаква творческа мисъл и фантазия. Някои от тях са ужасни властни и неповратливи.
Човек формира характера си много преди да избере професията си.
Омъжена за бизнесмен.

51-56 от 56