Скучен брак
Здравейте! С мъжа ми сме женени от скоро, другия месец правим една година брак. Имаме детенце на 7 месеца. Преди да се оженим и да имаме дете нон стоп обикяхме насам натам, по почивки, по планини, на разходки в парка дори, говорехме си, смеехме се, споделяхме си всичко. Чувствах го най-близкия си човек, ако нещо ми се случеше през деня веднага исках да му разкажа, да му споделя. Никога не ни беше скучно, винаги имаше какво да си кажем. От скоро обаче нещо се случва. Потънали сме в скучното ежедневие. Почти никъде не ходим, защото детето ни е мъничко, а и финансите ни са по ограничени сега. Спряхме да си говорим което много ме изнервя. Вечер сядаме на масата, той си хваща телефона, аз се опитвам да му разкажа какво сме правили с детето днес, как е минал денят ми, да го попитам как е минал неговият ден, а той дори не ме слуша какво му говоря. Потънал е в телефона си и не ме отразява. Понякога даже като му кажа нещо, го карам да повтори какво съм му казала и той не може, защото дори не е чул... Само повтаря “ох изморен съм, цял ден съм бил на работа, искам да си почивам и да не говоря с никой”. След това отива, ляга си и заспива. На следващия ден отива на работа, прибира се и пак всичко се повтаря. С телефона в ръка през цялото време и не ме отразява. Не си говорим почти нищо, прибира се и заспива. Секса куца също. Правим много рядко и ако правим трябва той да е в настроение. Ако аз проявя инициатива той винаги отказва. Предпочита да отиде да си удари една бърза в банята и да си ляга.
Не знам какво да правя вече. Бракът ни е съвсем в началото си, а вече сме се изчерпали един към друг. Не си говорим, не сме си интересни. Най-много нещо за детето да си кажем и това е. А той дори работи 2 на 2, да найстина работата му не е лесна, не казвам, че му е лесно в никакъв случай, но това не може да е оправдание да не полага никакви грижи за брака ни и да ме приема за даденост. Аз също се грижа за детето по цял ден сама, и на мен не ми е лесно. ( според него аз нищо не правя по цял ден ) Но винаги когато той се прибере от работа, той се прибира късно, ставам от леглото да го посрещна, да си кажем някоя друга дума, защото по цял ден няма с кой да си кажа една дума, а от негова страна получавам хладно отношение, мълчание...
Какво да правя...
Знам че браковете се изчерпват в един момент и остава само уважението, а любовта се изпарява... Но не очаквах това да се случи толкова бързо...

Коментари

1.   Изпарява се влюбеносста, за появяване на любов се изисква труд, но за неговото полагане е нужно и двамата да разбирате колко е важно да се поддържа този огън. Просто говори с него, но не да го притискаш или да почваш агресивно или като че ще му се караш, а съвсем спокойно. Кажи му че се притесняваш за бъдещето ви, че желаеш всичко да е наред. Кажи му че знаеш как се уморява, но като негова жена имаш нужда от повече внимание и нежност от негова страна. Кажи че го обичаш и че цениш ролята му на мъж, но че имаш нужда от помощта му за да играеш ролята на жена, понеже жената е жена когато знае, че ласката ѝ е необходима и т. н.

2.   С телефона в ръка вечерта вместо с вас
Една бърза злобата в банята вместо с теб
Сериозно ли не се сещаш какво се случва?

3.   Виж, при нас хората има нещо, което се нарича егоизъм! Звучи просто, но има мнага пипала и измерения... :) Жените когато стане въпрос за семейство сте по подготвени вътрешно, като цяло по-бързо се настройва природата ви. Аз и Ние мъжете въобще, сме по-големи егоисти в това отношение. И за мен беше шок, от безгрижния живот и пърхане насам, натам, като гаджета, да ми ревне бебе в къщата, жената отдадена и уморена, не като младото веселе гадже :), паричките оскъдни, абе да ти се иска да избягаш някъде... Бягството от тежката реалност, която не можеш засега или не искаш да приемеш, има много измерения и варианти. При мъжа ти ми се струва, че е нещо подобно... Това с телефона, може би си чати за разтуха, може би вини теб за "тежкото си положение" затова предпочита да си удари една за да се самозадоволи, а не да задоволи теб... Вариантите са много, от написаното не става ясно ти какви погрешни стъпки или отношение имаш към него, това ни е и трудността-в себе си трудно виждаме грешките, отново функция на егоизъма. Но мисля че ти додах не лоши насоки за размисъл, реалните детайли си ги знаеш само ти и само ти можеш да си направиш адекватен анализ! Успех ти желая, да се справиш дано... Аз лично се справих и имам вече 21 години брак и две деца, но ми се е искало да избягам :) Помогна ми психологическа и най-вече духовна литература, целта е да хванеш проявите на егоизма в себе си и се справяш... И друго ценно разбрах, за да е успешен един брак, Господ май събира често хора на различно ниво и един от двамата носи Кръста в брака-т.е. повече поема, повече прощава, повече помага... Естествено всичко си има граници, но принципа работи неизменно! Още веднъж-успех и щастие ти желая!

4.   Зарибил се е с някоя колежка, затова е нонстоп на телефона и 'уморен от работа'. Освен ако не е хамалин или нещо друго изискващо тежък физически труд, приказките му са пълни глупости.

5.   Това са изпитанията на истинкото съжителство, когато и децата се появят. Опитай да комуникираш с други майки. Да има такива моменти едва ли ще са малко, но все се преодоляват. Докато детенцето проходи и стане по самостоятелно е трудничк и за двамата. Нещата полека лека ще си дойдат на мястото, давайте си повече почивка, а ти потърси контакти с други майки, оставяй си време колкото и малко да е само за теб и прави нещо което ти харесва

12.   След появата на дете настава криза в отношенията. Понякога хладна е жената (в повечето случаи), при вас пък е обратното. Не прави бързи изводи, имате си дете, трябва да укрепвате семейството. Това вероятно е такъв период - ти си по-изнервена и чувствителна, той също е изморен. Като знам в какво се превръщат жените след като родят, мога да си обясня, че твоят човек иска предимно спокойствие... Вероятно премълчаваш някои неща за собственото си държание все пак... Когато жената се предлага, мъжът е някак си демотивиран, стимулът му пропада, защото по презумпция той трябва да е инициаторът, а не да се подчинява на женските желания. Не го насилвай и не го пришпорвай. Опитай да се ръководиш от неговото настроение, и се дръж огледално, то ест, както той, така и ти. Може пък в резултат да прояви инициатива. Но също така, както вече намекнах, вгледай се и в своето поведение - ако наскоро си го нагрубила или си го дъвкала, няма как да иска близост с теб. Просто така не става. Трябва да си сдържана. Детето е изпитание и за двамата. И в тези условия важното е да не си придирчива и да не си прекалено взискателна. Имаш си детенце, имаш си семейство, трябва да цениш този факт сам по себе си. Сексът не е най-важното в една връзка, пак ти казвам, не насилвай нещата. За да не се окажеш сама до разбитото корито.

13.   И аз имам подобен проблем, само дето вече 20 години сме заедно. Точно сега когато финансова се стабилизирахме успокоихме вече не живеем по квартири имаме своя жилище детето е голямо и що годе самостоятелно, вместо да си отдадем един на друг през свободното за него време той само иска да спи и да почива. Вярно е че е работата му не е лека работи повече часове за една работна седмица, но мисля че свободното си време човек иска да бъде с най-близкия си човек. Понеже работи повече от мен аз поемам изцяло домакинските задължения пазаруване готвене пране гладене чистене той вкъщи на 90% от времето си само почива. Когато го моля да излезем да се разходим или да почнем да правим някакъв спорт защото с годините килограмите натискат, той категорично отказва и каза че по къри и баири не е гламав да ходи. Единственото мероприятие където му харесва да ходи и ходим заедно и да отидем някъде да обядваме или вечеряме на ресторант. Аз последно време внимавам как се храня правя спорт и лека-полека започнах да връщам килограмите си от повече от преди 10 години. Той вместо да се амбицира покрай мен още повече се натиска лежи вкъщи и гледа телевизия. Казвам му че вече имаме все по-малко и по-малко още теми за разговор още неща които правим заедно. Той се оправдава с работата си е че е тежка трудна има нужда от почивка а от мене няма нужда като че ли. И накрая разговорите не свършват със спор и сме сърдите няколко дена, това още повече охладнява отношенията ни. Секса никога не му е бил приоритет, но сега е доста разреден. Иначе когато го има е много старателен, виждам че иска да ме задоволи. Лошото е, че понякога се хващам да мисля какво ще е ако имам друг живот, с друг подемен и енергичен мъж. После си казвам, че на 50 години накъде. Но 50 години също не са края на живота когато искаш да живееш и знаеш как. Не зная какво да правя

14.   До 3-та, 5-та година поне е нормално да сте постоянно заедно!
И, ако семейството е добро и след това да си имате добри и задружни отношения!

А това, за което разказваш е някакъв пълен абсурд!

Трябва да вземеш крути мерки, ако искаш нещата да се оправят!

Първо поговорете, когато е почивка, сериозно и му ги кажи тези неща и постигнете твърда договорка да не ги прави!

Ако не те послуша - раздели се с него, но без да се развеждаш!
За да може, ако се осъзнае - да се съберете отново!

15.   Ти някога пита ли го дали иска дете?