Мъжете и нарицанията
Здравейте на всички.
Въпроса ми може и да ви се стори смешен, но аз лично не мога да си го обясня. Ще се обърна главно към мъжете.
Защо казвате на жени, с които, подчертавам, нямате любовни или всякакви такива сходни взаимоотношения - миличко, мила, скъпа ? Много ми е странно това. На почти непознат човек се обръщате с тези. На мен два пъти ми се е случвало. Първият път сегашния ми приятел още от първите дни на нашето запознанство ми каза "миличка" , което някак ме отблъсна. Супер странно е да кажеш на почти непозната жена така. Наскоро и един човек, с когото съм в компания ми казва понякога "миличко". Не знам, на мен ми е странно. Аз никога не бих казала на мъж мили, скъпи и т.н, освен ако не ми е мъж, но даже и на приятеля си не говоря така.

Коментари

1.   Щото се опитват да ти говорят в бъдеще време и да ти намекнат техните намерения.

2.   Защото се лигави и са невъзпитани селски бекове. Само много, ама много тъпа жена може да се върже на подобни "любезности".

3.   Ами щом си пуснала на единят от двамата с подобно държание, сама си си отговорила мисля... Явно е свалка, не особено адеквана, но пък изглежда работи. Защото сигурно си подминала хиляди и хиляди мъже, но точно тези които са те провокирали по тоя начин, си им обърнала "специално" внимание... И естествено като всяка жена, те са станалите вече "мъжете", останалите 99.99% - кучета ги яли... Аз лично не съм попадал на такъв образ, и на мен щеше да ми направи впечатление. По-класическият трик е с докосвания, които пак са не особено социално адекватни... но хей, като си мъж трябва да се отделиш от останалите 99.99% незабележими...

4.   Правят го, защото имат намерения към теб. И мен ме отблъсква.

5.   Щото имате вземане-даване с някакви лешпери. Ега кажа на някоя случайна "миличко", "скъпа" или кавото и да е от производните...

Братан.

6.   Не. Не съм съгласна с номер 1. Аз съм жена и също понякога така се обръщам към старите си приятели. Например на вилата: "Иво, хайде, пиленце, слез до хладилника и донеси още бира". Или в заведение: "Коце, какво ще кажеш да си разделим една пица, слънце?" В работата: "Бойко, обичам те, бе, човек! Сама нямаше да се справя!" Към малко познати хора се обръщам на "вие". Мъжът ми е същия. За него всички мои приятелки са "мила", "скъпа", "прекрасна", така им говори. "Как си, скъпа? Ще пиеш ли едно уиски, съкровище?" В този дух. Обаче на тях им харесва, чувстват се просто добре приети. Към непознати жени също се обръща по този начин. "Ще донесеш ли сметката, мила? Благодаря ти, скъпа" - към сервитьорката, например. И нищо не влага в това.

7.   А, това се нарича "фамилиарничене"! Един вид коткане! Това е присъщо и на пенсионерките на пазара, "Вземи си, булка, имам сливи, билки, на сносни цени"! Това чувам, когато има жени клиенти там!

8.   ОО това е навик. В Англия непознати хора постоянно ти казват - май лав, тоест моя любов. Е, все пак е по-добре отколкото да се държат грубо и да ти казват лоши дми.

9.   Абе явно не те е отблъснал. ;)

10.   Често ми се случва, но не заради което казва н 1. Дребна съм, изглеждам крехка (Не съм) а излъчването и гласът ми са малко "детски" и те реагират на това. Освен посочените от теб и "малката" а никак не съм малка, това включително по- млади от мен. Активира им се чувството за покровителство. Колкото и да опитвам да изглеждам респектираща не ми се получава. Само ако съм наистина много ядосана за нещо ми се променя излъчването.

11.   Точно така, номер 7. Това са чисто и просто социални ритуали. Със съпруга ми в повечето пъти сме заедно на различни събития. Имаме един приятел Иво. Щом ни види, разперва ръце и се втурва към нас с думите: "Ето я най-прекрасната и любимата! Изглеждаш зашеметяващо, скъпа! Тони, приятелю, от година на година бракът с тази красавица ти се отразява все по-добре... Какво ще пиеш, мой човек? Пазя ви места на моята маса..." Просто мило приятелско отношение, никой не го възприема по друг начин.

12.   Тая практика на фамилиарност е отвратителна и е белег на ниска култура. Но е много заразна, и ето че вече и аз сам се улових, как веднъж казах на една омъжена колежка СЛЪНЧИЦЕ...))))
Освен ниска култура, когато е отправена към не особено близки хора, такава фамилиарност звучи като подбив, подигравка, неуважение. Защо ли? Ами, можете ли да си представите някой да нарече английската кралица, или дори коя да е графиня или баронеса МИЛИЧКО?....... Това значи,че събеседникът ти те смята за някакво недоразвито същество, което е много, много под него самия, той се отнася с него много-много отвисоко, все едно че той те е зачевал или раждал... Изключително просташка българска привичка. Бай Ганьо си е Бай Ганьо. Кауза пердута е да тръгнеш да го превъзпитаваш. Извинявай, ако съм обидил мъжа ти.

14.   Ами защото си миличка бе сладур. Как искаш да те наричат, ей кифло, ко искаш ма, така ли? Всички жени сте милички за мъжете, докато си покажете дяволските рогца, после вече няма милост. Споко и друго ще чеуш от мъжете, още си малка.

15.   Мисля, че тези умалителни са навик за повечето хора. Много от познатите ми ме наричат слънчице, мила и други подобни. Говорим не само за мъже, а и за жени. Имам миловидно излъчване, така си го обяснявам.

16.   Ей, аман от тея жени, чудят се що не ги сваляме, а като почнем да се закачаме с тях, що го правим... Както са ти казали по-горе, на пичът му се е получило с теб, било е вид свалка, закачка... Кво толкова го премисляте и се засягате не мога да разбера.