Законно ли е да ме принуждават да работя в събота?
Здравейте, работя в голяма немска фирма, намираща се в България и управлявана от българи. На няколко пъти вече се издават заповеди за работа в събота, а нали уж е по желание. Работим на 2 смени и по принцип в събота има само първа смяна и само за тези, които искат. Напоследък обаче издават заповеди за работа втората смяна. Получава се, че съм прецакана отвсякъде. Хем ми се вдига много данъкът и голяма част от парите ми никога не стигат до джоба ми, а пълня чужд, хем като работя 2 смяна съботата нямам никаква почивка. Спя в неделя до обед, после се занимавам с битовизмите, за които нямам време в останалите дни, после вечерта (в 2 през нощта) идва време отново да се глася за бачкане. Е, това на какво прилича?! Ако откажа, имат ли право да ме глобят или изгонят?

Коментари

1.   Няма как да те глобят. Не знаем с какво точно се занимава фирмата, но не мисля, че е от значение де...

Кажи им, че въпросните уикенди си имаш лична работа, която трябва да свършиш и толкова. По закон в събота и неделя се почива, или два дни в седмицата. Работния месец в България 22 работни дни или 160 часа. Ако го надвишиш това - искаш компенсация. Никой не може да те задължи.

2.   На кой му пука дали имат право или не,докато са ти работодатели всеки ще гледа те експлоатира колкото се може повече,без значение дали са тез или други. Примири се или мисли какво ти да правиш,каква услуга или стока да предлагаш или пък да твориш.

3.   Имат право да те изгонят, да.

5.   Не слушай двата инфантила над мен. Явно са работодателчета и си гледат техния интерес сега в кризата. Окей, нека е извънредно и да се заплаща, но ако не се заплаща можеш да ги съдиш.

По принцип законно не могат да те изгонят. Какво? Ако решат да те иволнят трябва да изпишат един тон страници с обяснения... Какво ще напишат "не иска да идва в събота на работа"? Хахаахах. Ако искат могат да те съкратят, но тогава ти дължат обезщетения и нямат право да наемат някого във фирмата в срок от 6 месеца. Знайте си правата бе хора. Учете си ги.

6.   Тези заповеди за работа на 2-та смяна ми са съмнителни.
Имах подобна ситуация и се оказа че са в доста нарушения и ще се съдим. Всичко що е българско гледа да експлоатира работната ръка до дупка защото знае че хората са на зор за работа и не си знаяат правата.Мисля че по закон работното време трябва да е написано в трудовия договор. Ако в договора липса изискване за работа в събота-това е нарушение.
Ако искаш да си знаеш правата-виж КТ или питай адвокат

7.   Привет, авторката съм. Благодаря за отговорите. Ще ми се да сезирам съответните органи, но ме притеснява фактът, че може да са си платили, за да имат свободата да издават такива заповеди. (Разбирайте платили под масата.) Другото, което ми идва наум е, че дори и да не са платили, ще платят (или не) за да може органите ще издадат коя съм и да ме изгонят от работа.

8.   Най-вероятно нямат право, всичко е в договора ти, прегледай го!

9.   А какво ти пише в договора? Колко часа трябва да работиш в седмицата трябва да е дадено там. Ако в договора ти пише, че работиш 40 часа на седмица и ти успяваш да ги изработиш от понеделник до петък, тогава никой няма право да те кара да работиш допълнително, поне не без някаква компенсация.

Дават ли някакви причини, защо ви карат да работите и в събота в последно време?

Лола

10.   Имах служителка младо момиче и я карах да работи в събота, за да може спокойно да я чукам, но и давах свободен ден през седмицата.

11.   Ако имаше начин на работа щеше да си 24 часа, само така има угода българина. Незаконно е, каквото и да си говорим. Търси си правата.

12.   Но. 6 съм-наясно съм с игричките, но ако подадеш сигнал до инспекция по труда те няма да кажат на работодателя от кого точно е сигнала. Мисля че това поне го спазват защото аз наскоро подадох сигнал и знам че не са им казали че е от мен.
Инспекторите отиват на място и проверяват всички документи.
Или действаш, или си стоиш в страх и ги оставяш да те натискат както си искат-те и на това разчитат

13.   Аз затова емигрирах, колкото и да не исках и да ти кажа, изобщо не съжалявам! Тази година ще ми платят всички дни от коледните празници без да съм била на работа!
Търси си правата, аз винаги съм го правила, но колкото и да си търсиш правата, системата те смазва и тези, които плащат под масата. Дори имат наглостта да ти се смеят и подиграват в лицето.
Ж21