Има ли любов като едно време?
Наскоро си поговорих с баба ми, жена на 86 години. Разказа ми историята си с дядо. Запознали са се през 1951 година, веднага след гимназията, били са на по 17-18 години. Много са се харесали. През 50-те, в ранния социализъм, са били първото поколение, което само си е избирало брачния партньор.
Влюбили са се, имали са връзка четири години преди да се оженят. От тези четири години, три са били връзка от разстояние - дядо е бил в казармата и са си писали писма. Семействата им не са били особено ентусиазирани, но не са ги и питали. След като дядо ми се е върнал от служба, са се оженили веднага. Няколко години са били в неговото село, после са си купили къща в града с кредит. Първото им дете умира, изгледали са още две. Цял живот са работили - дядо инженер, баба учителка. Поддържали са и къща с двор в града, още една на село и лозе.
Бях на пет, когато дядо почина. Баба беше на 55. Така и не успя да приеме смъртта му. Затвори се в себе си, продължи да живее заради децата и внуците си, но си остана сама. Тя ми е споделяла, че е имала шанс за нова връзка, даже за други хора в нейното положение се е радвала, че са си намерили нов партньор. Но на нея сърце де ѝ даде. Казва, че никой не може да замени дядо ми. Още пази неговите вещи, дрехи снимки. Още ми разказва за него с такава любов, че очите ми се пълнят със сълзи. Дядо го помня смътно, но го помня като прекрасен човек.
Аз съм мъж на 34 години. Не ми липсва женско внимание. Секс получавам лесно. Имал съм и няколко сериозни връзки, но не се получи. И ми се иска да намеря някоя наистина специална за мен жена. Да ме обича, както баба ми обича дядо.

Коментари

1.   Почти не за съжаление.

2.   ДА!!! Има такава любов! От нас Хората зависи! Аз ОБИЧАМ мъжа си. Знам, че и той ме ОБИЧА! Чувствам го всеки миг!
Но не очаквай само цветя и рози. Ще се разочароваш. Знай, че баба ти и дядо ти също са имали своите "неразбории". Просто са се държали за същественото!
И знай, че докато търсиш и получаваш само секс от жените, шансовете ти не са големи. Не, че ги няма. Има ги. Но от теб зависи да ги увеличиш. Да, може да се наложи дори да се лишиш от някои "екстри". НО!!! От теб зависи да търсиш, даваш и получаваш ЛЮБОВ!!!

4.   Да мечтая и аз затова
Ж30

5.   Уви, всичко на днешно време е пошлост. Истинска любов има във филмите и книгите.

6.   И аз се чудя с какво, аджеба, "днешното време" е по-различно?!

7.   Сега всяка гледа да се уреди по-добре и чувствата остават на заден план. А освен това, самите чувства са по-нетрайни, защото отвсякъде ни облъчват с какви ли не влияния за Брад Питовци, жената търси по-готин и по-готин и по-богат, иска всичко да изживее на макс, нищичко да не пропусне... - потребителско общество, с една дума. На какво се е крепяла любовта преди? На съчувствието към партньора, на понятието за дълг, да си помагат, да се подкрепят, да се разбират, да не се предават един друг. Сега всеки тегли чергата към себе си, не му пука, ако изостави човека до себе си, какво ще стане с него, най-вече жената гледа тя да си е добре, дори философия такава са измислили, че никой на никого не е длъжен. Това не е така, разбира се, защото в крайна сметка ограбват самите себе си, текучеството в брачната институция стана огромно - кадрите постоянно се заменят и така и не си научават задълженията както трябва.
Хубаво е, че се замисляш как може да се върнем към истинските ценности и към стабилните основи, дано стават повече такива, като теб, но с това разделение между секс и истинска любов, което изповядваш и практикуваш, не виждам как ще успееш. Просто така не става. Лошите навици не изчезват с надяването на брачната халка, те си остават и рушат семейството.

8.   И тогава е било рядко. Сега още повече, особено от жена.

Жените в днешно време искат само да грабят и се стрямят да докапат най-високия пич в пряк и преносен смисъл.

После след 3-4 години го зарязват.

Пич, ти си на 34. Ако е щяло да стане да стане до сега.

НЕ казвам, че никой няма да те обича. Може и яка да намериш, но такава никога.

Това е.

Хората имар различни съдби.

И един съвет - нека мнението ти за теб не е базирано на това, коети мислят жените за теб.

Не ги боготвори. Те не са по-добри от теб.

Не си личи да си осъзнал това.

Защото сякаш искаш жена Господ.

Не става брат. Нема за всички.

9.   Така е, чакали са се хората...2г. казарма...а моята ме заряза след месец и половина отсъствие по работа.

10.   Евалата автор е. Не мога да повярвам, че това го е писал мъж. Като ги гледам всички съм се отчаяла. Явно има и свестни. Обнадежди ме. Успех

11.   https://www.youtube.com/watch?v=XtDU7wmRiGg

Много им се кефя и са големи сладури и забавни. Мъж и жена на 87 г. със 72 г. брак. Че и секс правят още и се важават и обичат. Представяте ли си - 72 г.? Днес повечето и 7 г. не могат да изкарат.

12.   7 и 8, абсолютно всичко, което сте описали, важи И за мъжете в така нареченото "днешно време". Аз все недоумявам - с какво това "днешно време" така променя хората и начина, по който би трябвало да чувстват?!

13.   Преди са правили секс с по един цял живот, сега всеки го прави с всеки, но не предлага нищо насреща. Имали са ценности, развода не е бил масов, нашия живот е по-лесен, в Библията пише какви ще са хората в последните времена, сега е Содом...
Всички обичаме, особено тези дето са ни оставили, липсват ни. Семейния живот е труден, трябва работа за да върви.

15.   Авторе, не търси жена, която силно да ТЕ обича. Търси такава, която ТИ ще обичаш силно. В днешното общество много хора само искат да вземат, без да дават. А любовта, която описваш е антипод на консуматорството.
Дали има и днес такава любов? Разбира се. Но трябва да си готов за нея.

16.   Номер 15, и като я обичаш силно ще ти се качи на главата... аз се убедих, че в днешно време, за да спечелиш една жена, не трябва да правиш абсолютно нищо за нея.

17.   Глобализация и подражаване на американския консуматорски манталитет. Оттам тръгна мсиленето да се гледа на хората като на ресурс който да бъде употребяван. След като омръзне или стане не достатъчно полезен - бива захвърлен. Докато едно време хората са били по-склонни да съпреживяват трудностите сега рядко се проявява разбиране към партньора, особено когато всеки 'има избор'.

18.   Вярвам, че има любов. И аз дълго време не можах да намеря. Но в момента съм с едно момче вече повече от половин година и виждам, че с времето човек намира подходящи партньори, просто трябва да осъзнае какво точно търси и да започне да го търси на правилното място.

Успех! Вярвам, че ще намериш човека за себе си. Бих те посъветвала, ако не се запознаваш често с нови хора, да опиташ тиндър, знам, че може да е странно предложение, но при мен свърши работа.

19.   Жена и кола на късмет бате.

Няма значение дали има или няма, а дали ще има за теб.

То и тигри има в тундрата ама боли ли те фара?

Бог дал Бог взел.

Според мен си попадал само на педалки каквито са повечето.

Не си виновен ти. Просто тва е играта.

20.   Аз съм на 32 и мислите са ми същите като на автора. В същото положение съм. Мисля, гледам за НЕЯ и се надявам, че някой ден Господ ще ни срещне. За мен връзка основана на идеята, че е по-добре с някоя отколкото сам НЕ съм съгласен. Или ще се обичаме, вярваме, уважаваме или ще си остана сам.
За протокола : висок съм 187 и съм 92 кг.
Не е до височината. Има за всеки. Бях спасител две лета и наистина мойте впечатления са, че момичетата са по-развратни от момчетата. БЕЗ оглед на нацията!
И........не съм бил бройкаджия!!! По-скоро по-често се правих, че не ги разбирам.
Късмет на ВСИЧКИ които търсят, чакат ЛЮБОВТА!!!

21.   Разбирам те, май вече почти не съществува такова нещо. Сестрата на баба ми и нейният мъж също много се обичаха,той цял живот една дума на криво не й е казал, тя на него - също. Много са се уважавали. Накрая на живота си обясняваха колко бързо е минало времето и как един живот време не им е стигнало да се обичат. Когато той почина, тя се разболя и почина малко след него, не можа да го понесе. Те бяха и по-възрастни от баба ти. Предполагам, че сега някъде там са отново заедно и са пак щастливи. Бяха много добри хора.

Имам и истории от същото време с други хора, които нямат нищо общо с тази. Предполагам, че е от хората, но и времето и нравите понякога оказват влияние. Сегашната култура се опитва да обезцени всичко нематериално и много хора не го приемат и страдат от това. Други пък го намират за нормално. От там идва разминаването. Когато системата се смени за пореден път, нещата ще тръгнат в друга посока, но не очаквам чудеса. Някой хора просто не могат да обичат, такива са си. Все едно да очакваш от риба да се катери по дърветата. Тя просто е ограничена откъм тази способност и това не я прави лоша. Просто нещата са такива, каквито са. Трудно е да намериш някой със сходни ценности.

Ж31

23.   Историята на баба ти и дядо ти е толкова емоционална, че хем ми стана хубаво на душата, хем ми стана много мъчно за техния край.
Може би съм твърде млада да говоря за голямата любов, но пък хората казват, че опитът не винаги е въпрос на години, колкото на преживявания и вътрешно усещане.
Преди мислих, че любовта от едно време просто се случва магически. Срещаш един човек и всичко се подрежда, взимате се, край, отиде цял живот. Сега не съм на това мнение. Истината е, че ти трябва да избереш друг човек и със сърцето си, и съзнателно. Съзнателният избор означава, че ти решаваш с разума си, че ще го подкрепяш, обичаш и ще си там дори когато той не го заслужава напълно. Любовта е красива, но никой не говори открито за трудностите при сблъсъка на характери. Наистина всичко може да е наред, да се обичате безкрайно и така нататък, но въпреки това за да имате прекрасната връзка, трябва да издържате на ударите от съдбата без да се пускате. Много хора имат навика да се пазят, да се затварят в себе си, да следват яда си и болното си его. Затова не е достатъчно просто да обикнеш, затова нищо не се случва просто така. Трябва да избираш жена си всеки ден, всеки час и всяка минута. Когато тя има нужда от теб, а дават много интересен мач, трябва да изключиш телевизора и да знаеш защо го правиш, а тя трябва да го оцени. Когато тя е на кафе с приятелки, трябва да си дава сметка, че ще е хубаво да те посрещне след работа и да знае защо ще си тръгне по-рано от събирането. Такива малки избори се правят всеки ден и те са следствие от големите избори.
Едно време нашите баби и дядовци са живели по друг начин. Там семейството е било приоритет. Сега индивидуализмът е по-силен, това е проблем за връзките. В днешно време жената ще се чуди защо го чака този мъж три години, дали той не ходи тайно по други жени, мислите на мъжа няма да са по-различни. В един момент липсата им на вяра ще доведе до много нови грешки, а те до раздяла. Истината е следната, приятеля ми е в чужбина вече от година и няколко месеца. Никой не ме пита какво ми е на мен, всички ме питат защо го чакам, защо не излизам късно вечер по барове с приятелки. Той не излиза по барове и аз не го правя. Такъв е животът, всеки ден правиш избори. Не търси жена, която да те обича страшно много, търси такава, с която взаимно да се обичате страшно много и да виждате света през еднаква призма. Спорове ще има, ще ви се иска да се разделите, понякога ще е ужасно, но тези мъки създава здрави 50-годишни бракове.
Пожелавам ти цялото щастие на света и прекрасно семейство. Както на теб, така и на всички стигнали до тази част от коментара ми и на онези, които са го подминали. Успех и любов!

24.   Аз съм мъж или по-скоро момче на 20. Дадох цялата си любов и не само на момиче, което беше на моите години. Заби ми нож в гърба след 1-вата година от връзката ни. Сигурен съм, че не съм единственият, и когато те наранят вече не си същият човек. Не, че си лош или искаш злото на жените, но сърце не ти дава да се привързваш и обичаш силно. Така много хора, които са се опарили от бивши, имат обеца на ухото си и не се привързват към никого. На 34 си и се учудих как досега не си разбрал, че такава любов вече няма.

25.   От номер 15 до номер 16.
Има разлика между това да обичаш и да позволиш да ти се качват на главата ;)
Когато единият дава и прави всичко, а другият само взима - това не е любов, а използване. Независимо кой в коя роля е.
Когато даваш всичко, а от другата страна те мачкат, обичайно скачаш в другата крайност - ти да бъдеш използвача.
Истината е в средния път. И двамата дават, и двамата получават. Да даваш, когато те ценят, е удовлетворяващо и прекрасно.

26.   Ако искаш любов, трябва да даваш любов. Не е лесно :) За това и повечето връзки са такива каквито ги описваш.
Само това, че си мъж не стига. Както и обратното само да си жена не стига. Всеки трябва да си има някакви качества/умения специфични за него, които друг трудно би заменил- те те правят специален и искан.
Ако сравниш дългогодишни връзки между хора, които се обичат ще забележиш качества които липсват при хората които не могат да задържат някого повече от няколко месеца. И често дори не става въпрос за външен вид или доходи. Става въпрос за подкрепа, доверие, уважение. Ако е жена умения да накара мъжа си да се чувства важен и да създава уют. Ако е мъж е умение да дава закрила, сигурност. Да можеш да се чувстваш добре и да разчиташ на този човек.
Т.е ако ти не можеш да дадеш повече от повърхностното, то и няма да намериш човек, който да иска да се открие пред теб и да даде повече.