Заминаване за чужбина с цел събиране на пари.
От много години съм мечтаел за собствен бизнес (знам какво ще правя) но поради липса на средства не съм успял да си осъществя мечтата. От няколко седмици насам ми се върти в главата и това е единственото решение да замина за чужбина (Германия) с цел да събера пари. Имам роднини, който няма да ме оставят на улицата и ще ми помогнат. Периода в който искам да остана там е 5-6 години за да мога да събера някой лев, понежя не ми се занимава с банки/ипотеки и т.н
Като за тези години, ще се лишавам почти от всичко и ще взимам неща от първа необходимост. Целта ми е около 20-30 хил. лева?
М/24г

Коментари

1.   Какво смяташ да работиш там? По принцип тази сума можеш да я събереш за по- малко време ако наистина се стегнеш. Приемам че, работата ще е обслужване или строителство щом смяташ толкова години.
В Германия можеш да работиш включително камериер в хотел например- почистване на стаи. Някои предлагат стаи и храна за персонал, но съответно ти удържат от заплатата някаква сума за тях. В Австрия са по- високи заплатите и в повечето случаи предлагат безплатни стая и храна.
В Германия ако знаеш езика на някакво ниско ниво колкото да разбираш задълженията си за работа, за подобно място ще имаш заплата около 1500- 1600 евро като отпуши почти половината за удръжки. От останалите да речем средно 800 евро ако можеш да спестявам месечно 500, за две години ще имаш начален капитал.
Този пример е за ниска позиция с ниско ниво на езика.
Също ако си в хотел примерно, можеш да поискаш допълнителна работа на 4 часа ако имаш енергия за това, там се работи здраво.
Ако пък изкараш 5- 6 г не мисля че, после ще искаш да се върнеш в България. Първата година винаги е най- трудна за адаптация. Адаптираме ли се веднъж обаче...е, малко са които мислят за връщане после.
Аз живях малко преди години в Германия, не ми хареса начина на живот там и се установих в слънчева страна с по "топли" хора въпреки че, тук също е пълно с немци хаха и те търсят слънчице.
Успех! Не се отказвай от мечтите си! Няма да постигнеш само онова което смяташ за непостижимо! И където и да отидеш- учи езика добре, преквалифицирай, развивай се, не стой на едно място, винаги може повече!

2.   Като човек, живеещ вече над 5 години в Англия, ще ти кажа, че това стискане е до време. По някое време ще развържеш кисията и ще харчиш повече, ще си купуваш по-хубави и скъпи неща и тн. Естествено, пак ще можеш да спестяваш, но не и ккто в началото.

3.   Пич, заминавай смело че тука м*мата си е*ало всичко

4.   никакъв смисъл няма, ако станеш програмист или друга високо платена професия за няколко месеца ще ги събереш. Друг е въпроса че с тия пари и една кебапчииница не може да отвориш и разработиш.

5.   30 хиляди за 5 години ще спестиш, ако всеки месец заделяш по 500 лв. Целта ти далеч не е непосилна. Аз толкова спестявам на година, а съм по-малък от теб. Ако си работлив и амбициозен, и в България може да спестиш толкова че дори и повече. Разбира се значение имат знанията и уменията ти. Предполагам си от малък град. В такъв случай се премести в по-голям с повече възможности. Живял съм в чужбина и мога да кажа, че това е огромна стъпка и промяна. Трябва да си подготвен за нея, да знаеш език и тн.

6.   Следвай си мечтите,обаче кой ни обещава,че ще сме живи след 5-6 години?

7.   Щом искаш да събереш пари, отиди в Скандинавските държави. Там се изкарват доста повече и не е толкова скъпо, както всички говорят (говорят го само тези, които не са стъпвали там). Германия е изпята песен.
Аз заминах със същата идея и в момента изкарвам по 300 лв на ден, а работя лежерна работа.

8.   Живота е за смелите, ако не отидеш няма да разбереш какво е щяло да стане. Още повече щом имаш роднини, действай смело. Ако нещо е ти хареса след година ще се прибереш, но ще знаеш че си пробвал и ще си видял друга култура.

9.   6 години за 30 000лв. Това означава за 1година 5000лева. Което на месец прави 416лв на месец. Тези пари може да ги събереш като се лишаваш от всичко и в България.

10.   Имай предвид, че заради пандемията положението с работата в Германия далеч не е песен и не се очаква това скоро да се промени. Не е добър момента за ново начало.

11.   Имам приятелка, която се върна миналата година от Германия... И добре направи. Там работеше работа на по 6 ч. дневно, но се налагаше да пътува много... естествено заради квартирата - да й е по-евтина. Върна се буквално без пукнат лев. Без спомени от екскурзии, излизания с приятели или нещо друго в графа социален живот. Неуспешна връзка там и автоимунно заболяване от всичките тревоги и глупости, през които трябваше да мине... Тук си намери работа веднага. Живее в голям наследствен апартамент и за година и нещо спести за автомобил около 10 хиляди. Реално е спестила ТУК това, към което се целиш ти. Не е в столицата, но и не е в много малко градче или селце. Ти си реши... Но прекаленото ограничаване, неминуемо се отразява зле на психиката. Сега с тая пандемия нещата май навсякъде са се затегнали и е интересно, дали ще успееш да намериш веднага работа.

12.   Първият въпрос език поне на някакво ниво знаеш ли? Не мисли, че твоите роднини ще те дондуркат в Германия, както днес сте си мили утре няма да се погледнете. Неколкократно изпитано. Ти прочете ли най-малко за живота в Германия, какво да очакваш, типични неща.

13.   Научи език на някакво ниво и е добре да имаш занаят - строителство или каквото решиш, за да има какво да започнеш да работиш. После там може да учиш нещо, защото местните дипломи по се уважават.