Защо счетоводителките ни ядат хляба.
Здравейте,
Завършила съм Бизнес администрация и смятам да работя, като секретар или офис мениджър, както сега се казва. Проблемът е обаче, че масово на тези позиции са счетоводителки и се чудя защо е така? Толкова ли няма работа за счетоводителки та работят, това което ние трябва да работим за да започнем отнякъде.
Бих искала да разбера защо е така и има ли някой опит в тези неща да разясни защо навсякъде счетоводителките са ни заели местата?

Коментари

1.   Не бях чувал за такива случаи, но като гл. счетоводител се досещам защо е така. Заплатите в счетоводството са безобразно, ама безобразно ниски. В моя град дори главните взимат около и под 1000. Виждал съм обяви за гл. счетоводител с опит за 850 лв БРУТО, демек за 650 лв чисто. Оперативните масово взимат 600-700 лв и ги спукват от работа по счетоводните къщи, работят и извънредно без допълнително заплащане и под стрес.

Е, какво се чудиш? Ако може да взима дори същите пари, но без да се унижава само с 3 кафета на ден и вдигайки 5 телефона, защо да се мъчи?

2.   Защото могат, затова. Могат да пишат писма и др., да вдигат телефона, да посрещат посетители, да варят кафе и всичкото това, което си го учила ти. А ти можеш ли да водиш счетоводство?
Работих в малка фирма в провинцията - освен счетоводител и касиер, бях личен състав/човешки ресурси/ и секретарството го вършех между другото. Заплатата беше смешна. Положението е такова, както го описва №1.

3.   Хляба, душко, е за който си го вземе.

4.   Не знаех, че за тази работа има образование. Извинявам се, но това не може ли да го върши почти всеки, който знае малко английски, уърд/ексел, да пише имейли и т.н. базисни компютърни и комуникационни умения? Защото аз това работих, след като завърших училище, нямам никакво висше. В този смисъл хляба не го взимат само счетоводителките, ами всички, които умеят да изпълняват подобни елементарни дейности. Мисля, че това е доста нискоквалифицирана длъжност, затова и заплатите са смешни на повечето места.
Разбира се, това не променя факта, че 95% от родните шефчета, искат един човек да върши работа за трима различни специалисти. Естествено, че ще наемат тези, които могат да надграждат над това да са секретарки, ама да им плащат колкото на чистачка. На позиция офис мениджър от мен се искаше да съм маркетинг специалист, контент райтър, да ползвам фотошоп, да водя кореспонденция с програмистите на сайта ни и като кажа, че бъкел не разбирам, отговорът беше: "виж в гуугъл няколко статии как се прави и до час да е готово". Отделно са си задълженията, които са по трудова характеристика - работа с клиенти, мейли, търчане по институции, консулства, външно, куриерски дейности, обработване на поръчки и прочее. Заплата 800 лева, за 3 години едно увеличение с 25 лева и 50 лева бонус на Коледа. Колкото и да ти е елементарна работата, не знам как се живее с под 1000 лева в София.

5.   Защото в по-малките фирми вероятно няма работа за счетоводител на пълен работен ден и съвместяват длъжности. Без счетоводител не може, а те могат да вършат и твоята работа. Обратното не знам дали е вярно

6.   Ти искаш доколкото разбирам да се откажат,да ти освободят мястото и ти да седнеш на него като принцеса.Еми не става така в живота-ще работите паралелно,ще се доказваш и ще ги изместиш ако си по-добра от тях.Естествен отбор се казва това и го има навсякъде в природата,затова там има ред.Ами това е-ти си на ход!
Ама че нагла тема-чета и не вярвам на ушите си...

7.   Майка ми цял живот беше главен счетоводител. Преди няколко години се пенсионира.
Не знам какъв хляб ви взимат счетоводителите, като майка ми работеше за под 1000лв. (не в София).
Спомням си пък в 90-тарските години как мъкнеше една пишеща машина вкъщи да си доработва извънредно, естествено без да ѝ бъде заплащано допълнително за труда.
Общо взето това е една гадна работа, която ти изпилява нервите.
Нали знаеш как е в България. Защо му е на шефа да наема двама души, като може да наеме само един, който да му работи като за двама. Жалко но това е факт.

8.   Тук се изказват явно незапознати хора. Счетоводител съм в кока кола София, с два езика и сертификати САП и ИСО. Заплатата ми е 5000. Чисто. Учете и се развивайте. Да, на счетоводителката със пишещата машина и 1000 лв. няма кой да и даде. Бизнес администрацията е нещо, като секретарско висше, апропо.

9.   8, е, явно не сме толкова кадърни като теб.

10.   Защото, за да станеш секретарка не са нужни кой знае какви умения и един счетоводител може да изпълнява и секретарските функции между другото.

11.   С този грозен въпрос си отговаряш сама. Какво значи "счетоводителките ни ядат хляба"? Това някой да си изкарва парите със своя труд съвсем не означава, че е взел нещо твое. Това, че някой е завършил едно, не означава, че не може да работи друго. Ако толкова ти се струва, че нямаш работа, защото някоя счетоводителка ти я е "взела", изкарай едно висше по счетоводство и ти. А ако тогава не намериш работа, ще разбереш, че никой не ти е взел хляба, а просто сама не умееш да си го вземеш. И счетоводителките нямат нищо общо с това.

12.   Авторката: Хейтъри, злобни хеейтъри. Въобще не разбрахте смисъла. Исках да разбера какво е общото между секретарката и счетоводителката, че масово счетоводителки работят, като секретарки. А вие се нахвърлихте със злобни коментари и изсипахте толкова жлъч, че няма до къде. Това злобата е страшно нещо.
Номер 4, относно коментара ти, че не ти трябва висше. Мога да ти каже, че във всички обяви за офис мениджър или секретар искат висше.

13.   В градовете извън София няма много големи фирми и шефовете назначават един поливалентен служител - секретар, ТРЗ и счетоводител.
За офис.мениджър не се изискват кой знае какви умения, най-вече добра грамотност, обикновено счетоводителят съвместява и тази дейност.
Приятелка юрист е и секретар в немалка за мащабите на Бг фирма. В момента учи и счетоводство. Заплатата й поне е прилична за областен град /1500 лв/.
Да, авторката е права, изисква се вече висше образование и за позиция офис-мениджър/секретар.
Сайтът е за съвети, мнения, но напоследък наистина се изсипва много злоба.
Пожелавам ти успех в намирането на работа!

14.   Авторке, май ти си хейтърката в случая.

Но добре, ето ти отговор: защото хората, които имат познания по счетоводство, по-лесно се ориентират сред фактури и договори, и ако се наложи да оформят даден документ в отсъствие на шефа, ще се справят по-добре. Разбира се, има изключения, но като цяло е така.

По същата логика, ако имам клиенти-германци, ще предпочета бивша учителка по немски за секретарка, отколкото някоя, която е завършила Публична администрация.

Това са допълнителни умения, които винаги са полезни на работното място.

Не знам какво учите в Публичната администрация, но не ми идва на ума никакво конкретно качество, което да ви отличи от останалите хора, завършили Философия например. Или от онези без висше образование.

15.   8, ти си изключение. Я ела в нашия град, който е под 20 000 души та да видим кой ще ти дава 5 бона чисто, пък ако щеш сертификат от Луната да имаш и не два, а 200 езика да знаеш.