Защо е така?
Имам следния проблем.
Заради работата трябва да ставам рано и затова през целия ден ми се спи. Но вечерта, когато вече съм се прибрал от работа имам много енергия и изобщо не ми се спи.
И заради това тогава вместо да си легна рано гледам сериали до 03:00/04:00ч., а сутринта трябва да ставам в 08:00ч. за работа.
Ами това е ужасно трудно.

Коментари

1.   Бих казал "не се уморяваш достатъчно на работата". Пробвай да влагаш повече енергия там.
Не пускай сериали - вземи книга. С нея се заспива по-бързо.
Една ракия също помага.

2.   Обърнат кортизилов ритъм. Не знам да има лечение. Но можеш като за начало да визмаш някакви леки приспивателни 1-2 седмици, докато организма свикне да ляга в 10. Час-два преди сън, никакви телефони и компютри, синята светлина пречи на съня.

3.   2, би ли споделил/а дали обърнатия кортизолов ритъм може поне да се диагностицира?

4.   Автор е:

Не сте ме разбрали, защото когато писах темата бях в движение.
Не е проблема в това, че не мога да заспа и нямам проблем със съна,аз мога да легна в 23ч.и пак ще заспя правил съм го,но проблема идва в това, че тогава се чувствам енергичен и не искам да хабя тази енергия на вятъра, затова гледам сериали, защото те ме разтоварват.
До номер 1: физически не се умарям, защото съм момче на 20г.,но психически се уморявам, много,покрия работа доста често получавам мигрена.
Въпросът ми е,как да се настроя да си лягам по-рано,а вътрешно ми се гледат сериали,а само тогава мога да ги гледам, реално погледнато само това ми е развлечението,от работата и личните ми проблеми.
Благодаря за отговорите на всички!

5.   Ти сам си отговорил на въпроса си - трябва да се умориш физически, но да съхраняваш психическата си енергия.

Спортувай. Или просто се разходи пеша навън след работа. И не отлагай - когато леко ти се доспи (към 22, 30 например), не си казвай "още мъничко и после". Нищо, че още ти е рано. Защото точно така идват моментите, в които вече е станало 5 сутринта, а ти си на 6тата серия от сериала.

Проблемът идва от това, че когато работим нещо скучно (т. е. пред комп) по цял ден, вечер телата ни се чувстват сякаш не са си изпълнили "задачата" за деня. Все едно нищо не са свършили.

Както когато бяхме деца - ако не си играл, не можеш да заспиш, защото имаш още нещичко за вършене. All work and no play makes Jack an insomniac.

Казвам го, защото и аз самата имам този проблем. Наскоро обаче установих, че няма смисъл да се целя в мечтания час за лягане (точно в 12). По-добре е просто да заспя.

И ето я наградата - понякога, ако заспя рано вечерта, ставам супер рано сутринта и имам адски много енергия. Много е готино, защото мога да си направя закуска и да се разходя преди работа...

Иначе ще си като парцал през целия ден, чакайки да стане 11 вечерта и да почнеш сериалите, докато отново не дойде време за душегубката на работа. Не бъди зомби :) Успех