Как да поискам контраоферта?
Поводът да пиша всъщност е хубав. Благодарен съм на Бог, че съм добър в професията си и има много работа за моята квалификация.
Работя в настоящата компания почти две години. Хората са готини, интересно е, забавно е. Негативните страни са малко, като цяло се чувствам добре.
Наскоро ме потърси друга фирма. По принцип отказвам, но тези са едни от най-добрите в София в сферата и ги изслушах, най-малкото за да си сверя часовника. Харесаха ме на интервюто и ми предложиха заплата с 50% над това, което вземам в момента.
Разликата в парите е значителна. Не са единственото важно в една работа, но са си важни. Сега не знам как да подходя към настоящия си работодател и да поискам по-висока заплата, за да остана. Мисля директно да ида при мениджърката си и да ѝ кажа "Много ми харесва работата, но ми предлагат с 50% повече. Можеш ли да ми издействаш подобна заплата? Бих се радвал да остана.". Или да подходя по-заобиколко? Някой имал ли е подобен случай?

Коментари

1.   Кажи че имаш оферта от друга фирма, но ти харесва настоящата и попитай дали е възможен диалог за преразглеждане на условията (разбирай заплащане и тн).

Другото важно е в настоящата кога последно са ти вдигали заплатата. Ще ти я вдигнат ли пак? Условия за вдигане?
Ако не са я вдигали отдавна, значи можеш да говориш питаш за преразглеждане. Ако не ги получиш и не откликнат на запитването ти - напускай.

2.   Номер 1 е дал отличен съвет. Просто ифрай с открити карти. Кажи, че имаш друго предложение, кажи за сумата, която ти предлагат и че обмисляш да приемеш, но че много си харесваш настоящата фирма и би останал ако ти направят подобно предложение.

Лола

3.   Не намесвай друга фирма, защото ако ти откажат, ще се окаже, че си оставаш там и си лъгал, а при отказ за повишение ще очакват да се махнеш и ще очакват и информация кога точно.... 1 и 2, добър съвет, да занаете!

4.   Стратегията ти е абсолютно правилна! В деловия свят няма "заобиколни начини", говори се директно. Заобиколните начини ги остави за обясненията в любов към гаджето. В офиса - право куме в църни очи. Ти всъщност даваш шанс на фирмата, в която работиш, да те задържи. Дори ясно заявяваш, че я предпочиташ пред конкурентите й, т.е. постъпваш напълно лоялно. Оттук нататък, както казват в холивудските филми: "въпрос на бизнес".

5.   Много зависи какъв тип човек е шефа ти. Тук се искат малко психологически умения и такива да преценяваш хората. Примерно ако на моята шефка ѝ кажа, че имам оферта от друга фирма и се колебая, съм 100% сигурен, че не само ще ме отреже, ами веднъж завинаги щще си затворя вратата за тази фирма. И това са го тествали други колеги и тези хора отдавна не са част от нашия екип. Нещо повече иска ли са да се върнат, но шефката каза "те можеха да избират между мен и еди кой си, избраха еди кой си". Така че няма универсален съвет, който може да ти се даде. Ти най-добре би трябвало да знаеш от нас. Ти познаваш шефовете си, работил си с тях, виждал си им реакциите в различни ситуации, ти прецени най-добре. Ако не си гопреценил до сега, значи ти куца преценката към хората, което е голям минус, съдейки от личния си опит. Поработи над това и обръщай внимание на реакциите на хората в различни ситуации, ще ти помогне много и няма да задаваш неуместни въпроси и да си вкарваш автогол с това.

6.   Според мен не трябва да споменаваш за другата фирма. Директнят подход може да се изтълкува неправилно. Просто говори за евентуално увеличение на заплатата , не са глупави , може да се сетят, че си офертиран от друго място и да се съгласят на увеличение. И както ти сам каза , заплатата е важна , но не е най - важното , проучи добре фирмата , която ти е отправила предложението , виж каква е атмосферата , какво развитие можеш да имаш там. И най - вече разчитай на усета си , ако там ти се стори по - добре , действай !

7.   Поиска ли? Или и ти няма да отговориш какво е станало на края като всички автори?