10 годишна връзка на 26
Здравейте и предварително благодаря за отделеното време! Историята ми е следната... На 16г. се запознах с приятеля ми, който е със 7 год. по-голям от мен. Влюбихме се, тръгнахме и малко след като завърших гимназия заживяхме заедно. За мен бих казала, че съм весел характер, не обичам спорове, гледам на живота от положителната страна и съм много любвеобилна. Той е обратното на мен - сериозен, студен, работохолик и винаги анализира всичко в детайли и мрази да се оставя по течението. Най-големият проблем във връзката ни винаги е било това, че е нервен и че не ми дава достатъчно ласки, каквито аз давам в изобилие. Предложи ми да се оженим през 2015-та, но така и не стигнахме до сватба поради ред причини. Главно финансови. Преди 2 години започнахме да правим опити за забременяване, но се оказа, че той има проблем. В края на миналата година след поредна консултация, лекарят ни предложи ин витро забременяване. Той го изживя тежко, но мълчаливо. С всички тези натрупвания от здравословни проблеми, проблеми в работата и битовизми сякаш започнахме да живеем по протокол. Целувки само по бузата от време на време. Секс само около овулация и то не повече от 3-4 Мин. Дори не си спомням кога последно се целунахме нормално, с език. Вечер на телефоните, без никакви общи занимания и в това се превърна връзката ни в няколко изречения. Точно преди празниците аз се разболях от Ковид и се наложи да остана сама с моето семейство, което също беше с Ковид, а той прекара празниците с неговото. През това време се чувствах много спокойна, отърсих се от напрежението, което внася работата му във връзката ни. На моменти даже се чувствах щастлива, че посрещам празниците без него. Почти не си взимах телефона, защото вкъщи постоянно правихме неща заедно и не ми е било скучно, за да убивам време в социалните мрежи. Замислих се, че не се чувствам щастлива във връзка ни, че няма интимност между нас и че се чувствам по-добре без него. След като карантината ни мина и се прибрахме вкъщи заедно му казах как съм се чувствала. През това време той смени работата си и обеща, че ще бъде по-спокоен, че новата му работа е без напрежение и че ще се постарае да е по-любвеобилен. Наистина виждам старание от негова страна. Няма напрежение, помага ми във всичко, направи ми страхотна изненада за св.Валентин и колкото и да ме радва тази променя, в същия момент се чувствам нещастна. Промянва в интимността помежду ни няма. Виждам вина и в себе си, че той се старае, а аз сякаш съм се отказала от нас. Вече нямам желание за нищо. Когато ме прегърне, не се чувствам спокойна и у дома. Дори като правим секс не чувствам нищо, няма страст. Сякаш отново е по задължение. Целувки все още няма. От една страна вече искам да създам семейство, но искам това семейство да е щастливо и децата ни да взимат пример от нас, да ни виждат щастливи и влюбени, а не вече мрънкащи и вечно нацупени на телефоните. Трудно ми е да си представя живота без него, защото израстнах с него и моментите, в които съм била без него са били като дете и не мога да си представя какво ще е, ако не присъства в живота ми. Но също така ми е трудно да си представя, че оттук нататък в живота ми няма да има емоция, трепети к страст към любимия човек. Сякаш това ми се вижда напълно изгубено. Чувствам се много объркана и не знам кой път да поема. Ще съм благодарна, след като чуете историята отстрани да прочета и вашите мнения.

Коментари

1.   Само 10-20% от връзките ,които са като от любовен роман ,пърхат пеперудки и всичко е на 6 са такива ,за които си мечтаеш .....Еми малък е шанса ,дали ще си с друг,после пак с друг и т.н .надали ще попаднеш в тези проценти .
Просто от малка си живяла с един човек и идва момента на любопитството -с друг може да ми е по-добре.Сори,но не е така ,много такива като теб тръгват в неизвестното и после съжаляват ,но е късно.

2.   Искам да ти кажа,че това става с времето,ако искаш и още две дълги връзки смени..Няма вечна страст.Има само любопитство дали би било различно.
Отговорът е Да,но само до време.

3.   Връзките, както всичко на този свят имат край. Щом няма взаимна любов, няма смисъл да живеете като съквартиранти. Като си изстинала към този човек и не го желаеш, какви опити и какви деца ще правиш с него? По-добре се раздели сега, докато нямате дете. То не е панацея на отношенията в двойката, даже напротив- с появата му отношенията се изнервят и влошават.

4.   Аз имам въпрос, ако рано или късно всички връзки завършват по този начин, тогава какъв е смисъла от тях? Просто за преход?

Ронин

5.   Не е нужно да има трепет цял живот, за да създадеш здраво семейство, изпълнено с обич и семейни занимания.
Когато някой ти казва, че мъжът ти преди всичко трябва да ти бъде най-добър приятел, точно това се има предвид. Трябва да умеете да се забавлявате заедно, без страст. С времето трепетите намаляват, то е цял нов етап от връзката и не е задължително да е по-лош или пък направо скучен. Не... трябва просто да си с мъж, с когото се чувстваш добре. Да можете да разговаряте, да играете, да гледате филми, да излизате и да ви е добре един с друг. Както с приятел. Иначе сивото ежедневие е кошмарно- вкъщи се готви, чисти, яде, пере, седи се на телефона и се спи. Вие семейство ли сте, любов ли сте или съквартиранти? Родителите ти какво правят в ежедневието си един с друг?

На практика си се върнала в родния дом, където цари някаква хармония и човек не се сеща за телефона си, а след това обратно в твоя живот, в който няма такива неща. Какво по-логично от това, сега да не си напълно щастлива? Ти имаш ясна идея какво семейство искаш, а сега се опитваш да създадеш семейство, което няма да е такова.
Приятелят ти може да се старае, но ти го познаваш добре и от 10 години го гледаш обран откъм ласки и емоции. Вероятно просто не му вярваш, че ще се старае цял живот да те целува, да разговаря с теб вечер, да прекарвате някакво качествено време заедно.
Време ви е за един сериозен разговор за бъдещето. Положението не е непоправимо, но ако обичта си тръгва (не говоря за страстта, а за обичта), то нещата вече приключват.

6.   на мен ми разказа играта една такава като теб.... дълги години заедно. всякакви кусури ми намери и си събра багажа и директно при другия... не оценяваш какво имаш според мен... а то не е никак малко. защото не ти пърхат пеперудите, не се целувате с език и химията ти е изчезнала ти си готова да загърбиш 10 годишна връзка, за да се чувстваш щастлива ... егоистично и наивно... но давай, играй си с хората напусни го момчето и атакува следващия. живота си знае работата, тогава ще оцениш какво си имала.... Хората какви проблеми имат и пак остават заедно и се борят а ти имаш решение и то е да избягаш. В главата си си решила, че не ти е окей и си навъртваш в съзнанието колко си нещастна. а дали всъщност се замисляш какво имаш до себе си. човек на който му пука за теб( щом работа сменя да ти угажда?!? ) прави ти подаръци, никъде не прочетох да имате големи скандали, караници или да има някакви тежки зависимости ( алкохол, хазарт, наркотици ) Помисли реално ситуацията, но със сигурност не му смазвай живота. Или си с него на 100% приемайки, че рутината може и да е изяла романтиката или не си играй на разочарована тинейджърка. никой няма нужда от това. Ти си му казала какво не ти харесва, той е взел стъпки да оправи нещата, но на теб пак не ти харесва... погледай се от страни и мисли.

7.   Вече сте се разминали. Когато си тръгвнала с него си била още дете, после си пораснала, оформила си се като личност и вече не го искаш. Даже аз ви виждам като приятели, от това, което разказваш, а не като гаджета. Разделяй се с него и си търси друг. А и кой нормален мъж на 23 години ще тръгне с 16 годишна тийнейджърка и ще търси сериозна връзка?

9.   Не ми звучиш щастлива, по-добре приключвайте тази връзка. Кой каквото търси намира, не се примирявай с по-малко от това, което заслужаваш. Има битовизми във всяка дълга връзка, но когато си с правилния човек, не изпитваш облекчение, ако сте разделени.

10.   Ако на 26 не се целувате и правите секс за 3 Мин, на 36 какво ще правите? Продължавайки тези отношения след 5 години те виждам с любовник.
Номер 6 хората трябва да са егоисти, а не да живеят за живота на другия и ако той не я прави щастлива и задоволява, какъв е смисълът да се създават деца на базата на изстинали отношения. Никой не ти разказва играта, ти сам решаваш как да живееш живота си. Дали да се самосъжаляваш или да приключиш и поемеш напред

11.   Здравей, аз също те съветвам да приключиш връзката. Запитай се - сега ако срещнеш приятеля си, би ли се влюбила в него?
Била си дете като сте се запознали, сега си по-узряла и шанса да се влюбиш в по-подходящ човек за теб е по-голяма. Да, страстта може би угасва, но когато човека си е твоя човек, това няма да те кара да се отказваш.

12.   До 10
Попринцип само искам да спомена, че връзка не се гради върху егоизъм, а семейство още по-малко. Като имаш дълбоки чувства към даден човек, като се разделите ти се показва играта. Това обаче не важи за всеки нали, както не важи и за теб. Не съм номер 6, и аз съм на мнението, че авторката трябва да се раздели с партньора си, но разсъжденията ти са доста грешни според мен. При всяко изстинало отношение ако трябва да сменяш партньори, да поставяш първо себе си преди собственото си семейство, значи положението не е никак добре. Като се създава семейство то става ние, а не аз, но явно си много млада да го разбереш. Надявам се и да не се налага да го разбираш по трудния начин.

13.   Най-важното е да си щастлива. както обичам да казвам, понякога времето на една връзка минава и тя вече не е това, което искаме. Щом не си щастлива не чакай да станеш на 40 и имаш дете, а търси сега любовта си. изпитай нова тръпка, ново усещане. Не притъпявай и не се обвинявай за чувствата си, защото те са истински, а представите ти са просто нещо с което си свикнала.
Всеки рано или късно свиква с човека до себе си, но е важно да сте щастливи, ако не сте то всичко губи смисъл.
За мен никога не е късно да започнеш нещо ново и никога не е късно да си щастлив.

14.   Била си дете, когато си започнала тази връзка. Вече си жена. Променила си се, вероятно и той.
Искаш семейство, деца - осъзнаваш, че той не може да ти даде. Заради това ли ще го зарежеш? Нямате интимност - ти положи ли усилия или чакаш само той да те награби? Карате ли? Имате ли скандали? Ходите ли на почивки?
Много трудно се намира свестен партньор. Да не съжаляваш след време...

15.   От Авторката:

Благодаря на всички за мненията и съветите ви! Последният човек, на когото искам да "разказвам играта" е приятелят ми. Точно затова ми е толкова трудно да взема решение. Към 14: казах, че той има репродуктивен проблем, а не че не може да ми даде дете. Медицината е достатъчно напреднала и когато двама души искат да създадат семейство в почти всички случаи успяват по един или друг начин. През годините съм полагала безброй усилия за разнообразяване на интимния ни живот, но просто за мъжете е доста лесно да стигнат до край и на него му е добре да не се старае и да не полага усилия. Когато съм търсила целувки и нежност, винаги точно в този момент той има някаква работа или гледа нещо и просто се уморих да изисквам ласки и нежност. Просто осъзнах, че имаме нужда от различна любов. Или поне аз.. Затова исках да видя вашите мнения и опит. Дали човек би могъл да направи компромис с тази липса? И дали би бил щаслив занапред без тези неща.