За българската злоба и завист
Поздрав на всички,
Смятате ли, че злобата и завистта са наши отличителни отрицателни черти от националния ни характера или те просто съществуват при нас, като нормално явление характерно за всички народи?
Иван, 26 г.

Коментари

1.   При нас е мааааалко повечко. Сигурно и при някои други го има, но чак като нас са малко.

2.   Да, смятаме.
Прекален силно е "при нас". Това ни пречи да същетвуваме като общество. Ние сме по-скоро щастлива случайност.

3.   Със сигурност го има и при други народи, все пак тези качества са част от човешката природа. При нас, обаче, май са особено силно изразени.

4.   При нас и при чехите сякаш най го има. При тях в комбинация с немско-австрийска студеност. При нас с турско-гръцко-балканско далавераджийство. Който те е владял...

5.   Много си млад, приятелю, за да правиш такива генерални обобщения...
Отиди поживей малко навън, и ще се убедиш, че навсякъде хората са еднакви... Е, може би в "по-културните" общества го прикриват с малко по-голяма доза изфинено лицемерие и... толкова!
Ако си мислиш, че западняк няма да ти подложи динена кора, че чифут няма да те прекара, а пък американецът не си пази хляба - дълбоко се лъжеш. Нали, може да не ти се разкрещи и да ти зашие два шамара, а просто да ти се усмихне и да ти каже, че ще стане така, както ти си го представяш, но после... нали се сещаш?
Хората са си хора навсякъде... с много леки вариации...

6.   Към автора.

Аз съм бил "навън" през повечето от съзнателния си живот, не съм малък и ще ти кажа, че не а като при нас.

До 5

Какъв хлаб, динена кора и кой по дяволите е западняка? Говорим за злоба и завист, не за ... дори не знам за какво приказваш и ти.

7.   Общество, изградено върху парите и алчността; постоянното драпане на огромният процент към върха за сметка на всички други; убийства и тормоз заради парите и властта; терор, изнасилвания и всякакви мизерии срещу останалите; лицемерие, лъжи и предателства...
Дали ще живееш 900 или само 60 години не е важно, след като един ден пак ще умреш... Важно е, че енергията живее вечно като част от Бог и той избира най-добрия и най-правилния път за нейния прогрес!
Мечтайте, радвайте се, обичайте, вярвайте и любете Бог! Впуснете се смело в този дар живота и изпитайте и преживейте колкото може повече неща!

8.   Авторе, 5-цата по няколко различна ти е казал нещо, което явно не си разбрал, а именно - навсякъде всеки гледа ТОЙ да е добре. Може би чак тогава би ти помогнал, но не е задължително. Петицата ти е направил сравнение със западняка ( Западна Европа, Скандинавия, Южна и Северна Америка ), понеже главно с тях се сравняваме, а и не само ние. Като цяло е прав.

Аз не съм фен на генерализациите, но сякаш (поради каквито и причини) при нас злобата е едно стъпало по-нагоре. Но не се залъгвай, българинът в никакъв случай не е по-глупав от западно-европейците, със сигурност.

А за сегашното ни положение проблемът е в крахът на Първата българска държава през 1018-та година, та оттогава, с въстания или не, клякаме и сме протежета на играчите на голямата маса. Затова на пръв поглед повечето страни от Западна Европа са "по-добре" икономически, а ако са по-добре икономически, са и по-щастливи (доколкото може да се каже и за двете) и съответно я няма така наречената "злоба", за която говориш ти. Надявам се да си ме разбрал, така като ти го надробих.

ДС, 21

10.   Ами може и при нас да го има малко повече, но това е не защото сме лоши по природа, а защото просто имаме по-малко. Нормално. Не завижда тоя дето живее в изобилие, а тоя дето живее в недоимък. Инвестирай в себе си, изкарвай пари, тренирай да изглеждаш и да се чувстваш добре, и ще видиш как завистта ще изчезне, просто защото ще имаш всичко, което си искаш и няма да има за какво да завиждаш.