Постоянно заеквам докато говоря. Не издържам вече!
Здравейте. Момче на 16 години съм. От 14 годишна възраст имам проблем - постоянно заеквам и забравям думите си докато говоря. Откакто започнах да заеквам, вече нямам никакво самочувствие. Вече не вземам участие в учебните часове, защото се притеснявам, че ще направя някаква лексикална грешка. Винаги като говоря, имам усещането, че се излагам и че хората ме съдят.

Не знам какво да правя... имам усещането, че нямам никакъв изход.
Някой имал ли е същия проблем? Ако е така, тогава как преминахте през тази фаза? Благодаря предварително!

Коментари

1.   Едно е да заекваш, друго е да забравяш думите. Потърси помощ от логопед.

4.   Родителите ти би трябвало да те заведат на логопед и на психолог. Ако те не искат отиди сам на логопед. Това се оправя.

5.   Обърни се към логопед, чети на глас, разказвай уроци пред огледалото. И най-важното - знай, че околните се интересуват много по-малко от теб, отколкото си мислиш. Просто се отпусни и с времето проблемът ще се оправи.

7.   Позната история. Няколко години по-голям съм от теб и откакто се помня го имам този проблем. На 14-15 беше страшна работата, особено в училище. В един момент като че ли спря да ми пука дали някой ще ми се присмива или не. Присмиването е проява на едно от най-грозните човешки качества и е признак за не особено голяма култура и възпитание.
За себе си не мога да кажа, че съм го преодолял напълно, защото понякога, макар и рядко, се проявява неволно, когато много бързам.
И няколко практически съвета. Като усетиш, че блокира, вмъкни някоя излишна дума като "ами" докато си поемаш въздух, за да не се накъсва много изречението. Вярно, че не е много красив изказ, но все мисля, че помага.
Упражнения доста помагат. Чети си на глас книги. Физически упражнения (може и йога), защото дишането е важно част там. Успех и най-важно е да си спокоен!

9.   И на мен ми е мого познато.... Още от малка заеквах, мама ме водеше на логопед и имах резултат. Така от детската до някъде 5 клас не заеквах. После обаче не знам защо, поради факта че се преместих в 5 клас в голамо училище ли... не знам, се почна пак старата песен на нов глас.. Заеквам като искам да кажа буквата "п, т, к, о, ... ". Наистина това заекване ме спира от много неща... но се свиква, какво да правя.
Понякога се опитвам да говоря по-бавно и да изпускам думи, които почват с тези букви. Баща ми преди ме караше да чета книга на глас и беше най-ужасното и излагащо. Не знам какъв съвет да ти дам, освен да говориш малко по-бавно и да правиш паузи. Много ми се иска да измислят лек за заекването.. Вече съм на 18, почти 19 и едва ли ще се оправя.

10.   Здравей,

Аз съм на 35 години вече и от много малък заеквам. В училище ме изпитваха понякога на лист за да не си губят времето с мен. Говориха ми как в пубертета ще се оправи това и тн. В момента още заеквам но това не ми пречи да работя в голяма международна фирма и да съм на добра позиция. Наистина опитай с логопед и да четеш книги на глас. Пробвай и приложения за Android/IOS. Аз съм си инсталирал приложението DAF и понякога преди много важна среща където много се притеснявам си го включвам. Тези приложения в общия случай са за да се чуваш сам какво говориш но с известно забавяне така те кара да говориш по бавно. Успех и се надявам да се оправи проблема при теб.