Социална тревожност
Здравейте,

Искам да питам между вас дали има хора, които изпитват социална тревожност и какви мерки взимат по пътя към стравянвто с нея? При мен случаят е такъв, че винаги като ме гледат в ръцете, когато съм под прожекторите така да се каже или трябва да държa реч и да ме гледат или пък трябва да говоря по телефона с някого пред няколко човека.. В съзнанието си знам какво трябва да кажа и имам много за казваме, но доста често от притеснение започва леко да ми трепери устата(не мога да я контролирам, просто трепери) обърквам думите и не се разбира много какво искам да кажа.. Просто се притеснявам и изпитвам социална тревожност. Какво правите, за да се справите? Знам, че алкохол не е добра идея, но просто съм забелязала, че когато малко си пийна се отпускам и притеснението сякаш изчезва, цялото ми съзнание се отпуска и не ми пука..а и с тази пандемия съвсем ограничих контактите си.. винаги съм се притеснявала като трябва да се изказвам, да имам реч или пък да ме гледат няколко човека и трябва нещо да разкажа по-дълга случка например.. Или пък видя някой стар познат на улицата.. Вие какво правите? Като малка помня, че като трябваше да излизам на дъската устата ми пак потреперваше от притеснение, просто загубвам ума и дума.. Как се контролира това нещо.. Искам да мога да се изявявам и да изразя правилно мисълта си, а не да се тревожа и да обърквам всичко... Искам да си помогна, но не знам как..

Коментари

1.   Виж, кое е най-лошото, което може да стане? Няма страшно, обещавам, че няма да се промени животът ти, ако някоя интеракция не мине добре. След всеки следващ път когато минеш през такава социална ситуация ще се чувстваш по-уверена. Всички сме хора и няма как да бъдем оптимални във всеки разговор. Убеден съм, че ще прескочиш това, което те притеснява без особени усилия. Всичко ще е точно!

2.   Момиче, ние тук не сме нито психолози, нито терапевти. Най-добре потърси специализирана помощ.

3.   Има една техника- когато говориш пред много хора си представи, че говориш само на един от тях. Даже гледай само него в очите и забрави, че има и други.

4.   Тренировки пред огледалото.

5.   Бях същата като теб като малка. За мое нещастие (в началото), от 1-ви клас съм под светлината на прожекторите поради личното си творчество и други изяви.
Концерти, рецитали, тв участия, изнасяне на речи пред стотици хора, понякога хиляди. Знаеш ли какво помага? Влизаш в роля.
Излизайки на сцената мислиш само и единствено за това, което ще изпълниш или предадеш като информация, сливаш се с него и спираш да бъдеш ти, притесненото и свито момиче. Спираш да мислиш за това как ще се справиш, просто си поставяш за цел да кажеш/изпълниш даденото нещо и се подготвяш, за да го направиш възможно най-добре. Поставяш него над себе си като значение.
Това лично на мен ми помогна и след редица малко по-напрегнати изпълнения, спрях да се притеснявам въобще.
Трябва да осъзнаеш, че хората отсреща са там, защото искат да те чуят, искат да те усетят. Те не са лоши хора, нито злобни критици, не са там да те оценяват и съдят. Те просто искат да попият информацията от теб, усещането от изпълнението ти. Нищо повече. :)
Никой няма да те цапардоса, ако сгафиш с лапсус или друго, дори винаги можеш да го обърнеш на майтап.
Не пий, няма смисъл от алкохол и други подобни, пробвала съм всичко и аз в опитите си да се успокоя в началото.
Просто започни да виждаш публиката си като фенове, като почитатели, като добронамерени хора, желаещи да те чуят, вярвай в себе си и това, което говориш/изпълняваш и давай смело :)
А, да, препоръчвам ти и йога или друга физическа активност, за да си изразходващ енергията и да си подсигуриш повече ендорфини, хормоните на щастието :)

6.   Пфу, аз съм абсолютно същич случай. Много е кофти, но с времето се пооправят нещата. Има различни техники на дишане, които помагат. Дишай дълбоко.
Медитирай и тренирай, помага също доста за събиране на увереност.
Всичко се свежда до това - да градиш повече увереност.