Устойчивост на двойката и връзка с личното щастие
Здравейте, искам да Ви помоля да споделите мнението си по един на пръв поглед елементарен и дори глупав въпрос:
„Доколко устойчивостта на двойката е важна за личното щастие на хората. Или обобщено за обществото като цяло- доколко устойчивостта на семейството е важна за просперитета и развитието на обществото.
Питането ми е породено от това, че аз не съм щастлив вън от общуването с партньор. Не съм нещастен когато съм сам, но да си сам ми изглежда някак абсолютно безсмислено. Имал съм дълъг и според мен успешен брак, който се разпадна от нищото, после съм имал дълга и според мен успешна връзка, която също се пропуква. А влагам всичко от себе си. Никога не съм си позволявал груба дума, обида, поведение или жест, всичко спечелено съм влагал веднага и изцяло във връзката, нула вербална или физическа агресия, емоционална балансираност, физически добра форма, хигиенна поддръжка, доходи 3-4 пъти по-високи от средните за страната. И…..провал.
Добре де, ако съм само аз-приемам, че нещо проблема е в мен. Но масово е. Жени напускат мъжете си защото мъжете им били неудачници, мързеливци, разплути дебелаци, грубияни. Мъже предпочитат да не им се мрънка вечно и за всичко. Е, кажете ми моля Ви- по-щастливи ли сте като няма сутрин до кого да се събудите, когато няма на кого да кажеш „добро утро“, когато няма с кого да планираш екскурзия до Италия, когато няма кого просто да хванеш за ръката и да минете през морската градина. За обществото е същото. Аз поне не знам да има социална формация, която да се развива и просперира, а семействата да се пукат и разпадат.
Да си сам добро ли е?“

Коментари

1.   Няма идеално. Мъжа ми страшно ме дразни, мрънка, никога хубаво нещо не ми казва. Желание за секс и желание да е с мен не виждам. А сме само от 5гженени. На мен пак и е самотно. Имам деца и с тях никога не съм сама.

2.   Здравей,
При мене е същото. Добра работа, доходи над средното. Всяка стотинка инвестирана в брака. Никога нищо не е липсвало (поне според мен). Никога не съм нагрубявал, посегал и т.н. Тренирах всеки ден. формата ми беше покъртително добра. Децата си имат всичко, ама буквално всичко. И изведнъж след близо 20 годише брак ми се заявява :
-Вече не те обичам. Вече не ме правиш щастлива.
Опитах всичко, ама буквално всичко да спася брака си , но ударих на камък. Нищо . Както и да е изнесох се буквално само с дрехите на гърба си. Последва развод. Изживях го много тежко, нправо се сринах. Изобщо не знаех къде се намирам. И само 2 дни след развода, тя представи в социалните мрежи " Новия " . Аз прец цялото време обвинявах себе си. Постоянно търсех вината в себе си, а то ... Имало си причина. Сега почти 2 години след раздялата още съм сам, нямам желание за нищо. Занемарих външния си вид. Единственото , което правя е работа. По 12-14 часа на денонощие 7 дни в седмицата. Празници, делници няма значение. Крепи ме единствено работата. Нямам представа, защо навсякъде около мен всички, масово се разделят. Всички са полудели. Жените са меркантилни изпозвачки, а мъжете мислят само коя да изклатят. Няма го вече семейното мислене, няма думата НИЕ. Аз давах всичко за семейството си, а него вече го няма. Поне видях, че не съм само аз така. Това е масова епидемия.
М45

3.   От описанието ти за теб се разбира че, не разрешавам проблеми в личният си живот. Дори ги игнорираш явно, все едно нищо не се случва, че мине момента на кризата и всичко ще е ок без ти да правиш нещо. Е, както виждаш не стават така нещата.
Няма как да се разбият и брак и в последствие дълга връзка ей така от нищото. И ето, сега и сам се страхуваш да останеш...
Да поемеш отговорност за себе си.
Да си сам ще ти е от полза ако приемеш този етап като предизвикателство към себе си- себеопознаване на първо време, да се научиш да прекарваш приятно време със себе си, дори да ходиш на почивка сам и да ти е ок.
Коментарът ми ще ти прозвучи може би като размахване на пръст, но е само насочване към теб самият, от теб си зависи дали ще погледнеш себе си откровено.

4.   Ном 2. Не се терзай, ами се стегни. Стани си самодостатъчен. Ти не живееш заради брака си, а заради себе си. И това е всичко, което имаме в живота. Всичко друго може да го имаме, може и да го нямаме. А бившата ти жена скоро ще разбере какво е загубила и ще съжалява. Тя може би вече съжалява.
До автора на поста - същото - бъди си самодостатъчен. И тогава може и да се появи точната жена. Ако се вкопчваш в някого само да не си сам, така я отблъскваш. Жените не обичаме отчаяни мъже. Остани сам и пак ще кажа - ние сме единственото, което имаме в този свят.

5.   Ако имахме отговори на всички въпроси нямаше да имаме проблеми. Семейството е важно, ако отношенията вътре между мужа и жената са балансирани. Смисъла е да осигурим спокойна среда за да растат децата ни. Другото... относно отношенията мъж-жена е толкова крехко и изисква доста грижи от двете страни. Чудя се и аз, защо идеята за сключване на брак е наложена, след като създава илюзията едва ли не притежаваш човека до теб и няма нещо което да ви раздели. Ако нямаше брак дали идеята, че всеки е свободен в даден момент да напусне връзката, дали не е мотивиращ фактор да останеш в нея по-дълго. Да, авторе, истински споделените мигове с някого са хубави и осмислят много неща.
Номер 2, не се давай, горе -долу на едни години сме. Не се знае къде ще срешнеш жена, с която да се разбирате.
Друг е въпросът дали в двойката, хората не започват да се приемат за даденост след определен период, защо си позволяват да се стигне до там? Как се излиза от тази криза?

6.   Знам, че нещастието във връзката ми може да повлияе на всеки друг аспект от живота ми. Знам също, че щастието във връзката ми може да ме направи в пъти по-мотивирана и усмихната за всичко извън дома ми. Тук ми излиза онзи клиширан цитат- по-добре сам, отколкото зле придружен. Била съм в лоша връзка, не ми се отрази благоприятно и ако това се повтори, със сигурност ще си тръгна.

Искам човек, с когото да споделяме еднакви чувства и да бъдем добър екип в живота. Ако ще се разсейвам на работа, не искам да е заради скандал с мъж, предпочитам да е защото мисля за обедната почивка или защото съм се загледала в календара. Няма по-тъжно от това да стоиш в някакви кофти отношение, единствено за да не се събуждаш сам... то не е по-добре да се събудиш до напрегнат човек и денят ти да започне с разправия.

7.   Здравей,
Не ни е добре, но сякаш човек, когато преживее разочарование малко се затваря в себе си. Имах труден брак и развод след това. Трабваше ме доста време след развода да преодолея всичко и мисля, че успях. Сега съм добре-работа, кариера, дете, но и сама на 42 години. Не си го признавам, но вътрешно не ми е добре сама. Година и половина след развода се запознах със симпатичен, интелигентен и реализиран мъж в процес на развод, но не знам защо не се получи. Миналата година го видях случайно с новата приятелка. Намери ме в социалните мрежи и каза, че иска паралелна не ангажираща връзка с мен. Харесвал ме и му допадал секса с мен. Отговорих- "Не! Не бих искала да бъда на мястото на приятелката ти - женска солидарност. " Подобно предложение съм получила и от един обвързан мой познат, който смятах за свестен. Това ме дистанцира малко от мъжете и ме направи по предпазлива в преценките ми. Аз не съм от жените, които скачат от връзка на връзка, само за да не са сами. Не съм намерила мъж, като теб и номер 2 например. Вероятно, ако имам късмета да срещна такъв мъж ще се позамисля и ще му дам шанс, за да го опозная.
Номер 2 - мисля, че има изключения от това правило "Жените са меркантилни изпозвачки, а мъжете мислят само коя да изклатят. " Поне аз не смятам себе си за меркантилна. Може би наистина ние сме приели в съзнанието си за абсолютна истина това твърдение и затова не се получават нещата?

8.   Проблема е, че всеки търси някой, само за да не е сам. А понякога с такъв човек ставаш още по-самотен. По-добре сам, отколкото с неподходящия. Предпочитам да лягам и да се събуждам сама, отколкото до човек, който не обичам.