Избягах от баща си и продължава да ме тормози.
Здравейте !
Аз съм жена на 25 години .Историята ми е следната,от малка моят татко го помня ,супер нервен,избухлив и прочие.Той е умен човек ,възпитан по годе,страшно работлив и много стиснат също така .Мама винаги е била по -добрия родител може би .Не мога да определя .Той със своята изнерерност още от дете ме стресираше,прибираше се вечер смръщен и започваше да крещи ,да чупи и съм плакала с дни .Удрял ме е,а смея да кажа ,че бях толкова послушно дете ..Караше ме на село да работя ,докато другите деца играят навън,ходеха по барове и заведения.Само като отвореше вратата вечер и ми се свиваше сърцето от страх .После бързо му минаваше ,след скандалите. А иначе сме съвсем нормално семейство ,той ми е купувал много хубави неща ,винаги ме е водил на лекар ,когато съм била болна,притеснявал се е за мен (обича ме ). Аз на 18 започнах работа ,за да мога по-малко време да си стоя вкъщи и да го засичам.На 21 се омъжих за първото си гадже и отидох да живея при него (в същия град),защото исках да избягам от живота с баща си.Честно казано много избързах,но това беше моето душевно спасение.Имам предвид ,че той се дразнеше от това ,че някой е легнал например,или че си е пуснал климатика зимата,че гледа тв(особено ако не е в настроение) и можете ли да си представите ,как всяка вечер бях в очакване да се тропне входната врата и се чудех къде да застана ,какво да правя за да не започне да ми вика ,може да звучи смешно ,но ме е жал за себе си в тези години ,била съм на 10,12. Сега в тези дни ,той продължава да е загрижен ,но този тормоз продължава под друга форма .Бърка се в моите неща и тези на мъжа до мен.Звъни ми ,държи ми сметка кога почивам ,да ходя на село да работя ,мъжа ми също кога почива и той да ходи.А той няма желание да ходи там ,защото постоянно му се правят забележки и му се броят цигарите ,които пали.За всяка цигара се прави коментар и той просто не обича да ходи ,заради това отношение .От там баща ми изпитва някаква непоносимост към него. Настроил баба и дядо и всички те седнаха да ме настройват срещу момчето до мен ,как съм заслужавала повече,защото той нямал висше и тем подобни .Аз съм доволна от него ,от това че ме уважава,никога не ми е викнал,не ме е убидил ,държи се с мен прекрасно ,чувствам го като най-добър приятел ,страхотен мъж и се гордея с него ,защото постигна хубави неща докато сме заедно ,което ме кара да се гордея .Баща ми обаче ,звъни и казв той пак ли лежи ,почива ли .А дори не му говори като отидем .Смръщил веждите и това е .От сватбата имахме спестени пари,които изхарихме за домакински уреди ,климатик ,съдомиалня,пералня и т.н.Той постоянно ме питаше за тези пари ,дали ги пазя.(Не за да му ги дам ,а за да имам сигурност) И аз не можех да му кажа. че ги няма тези пари вече,но ме притискаше постоянно с тези въпроси .В край на сметка разбра ,че ги няма и изпадна в криза ,как мъжа ми само пуши цигари и едва ли не,той ги изхарчил .Просто е такъв човек ,че винаги гледа това ,което му изнася .има различен тип хора .Ние с мъжа ми след 10 часов работен ден ,обичаме да се приберем да си сготвим ,да си пуснем филм ,или да се разходим в парка .Друг тип като баща ми ,работят по 100 неща и се сърдят ,че другите не го правят . Аз обичах да ходя на село,но само като го видя вече там и ми се свива всичко .Много ми е тежко ,като ми повиши тон и се заяде с мен и започва да ме обвинява ,тежи ми и не знам как да постъпя.Преди звъня отново и се скарахме ,отново се намеси и отново ставаше дума за пари. Иска да контролира нещата .Ако отидем някъде на почивка и се започва едно звънене ,мрънкане .Той си крие парите от мама и не казва колко има(според мен има мнооого пари),аз и мъжа ми нямаме пари ,взимаме хубава заплата ,но успяваме да ги наместим по сметки и битовизми (опитваме се да заделим по някой лев).Общо взето това е ,Бих се радвала на съвет,мнение .Извинявам се за хаотичната история и благодаря за вниманието .

Коментари

1.   Здревей, още към средата на историята и започнах да се притеснявам за вашия съвместен живот със съпруга ти. Баща ти е напълно способен да ви раздели и скара. Мъжът ти дори и за момент да се почувства НЕ подкрепен от теб при някоя ситуация с баща ти, и ще започне да се затваря в себе си. Това може да е дори и от пасивно отночение към бащати (за да не вика).
За мен решението е едно: максимално разреди контактите си с баща ти, когато си почивате с мъжа ти, просто не вдигай телефона. Когато ти е удобно върни обаждането. Ти не си на баща ти, ти си на съпруга ти. Ако цената е да си скарана с баща ти, плати я. (Той ще поомекне и ще приеме нещата, просто трябва време, понякога много време...)
Ако трябва да избираш между двамата, ти реши с кой ще спиш , ядеш, веселиш...
М 40

2.   Сложи ясна граница на баща си и не само. Много му се обясняваш и отчитащ. Ясно му кажи СТОП нямаш право да се месиш, коментираш, контролираш МОЯ живот и пари. Нитоъкиэдлъжна на село да ходиш, да работиш и т.н. Осъзнай, ме ти има свои живот и семейство.
Винаги се запитай искам ли да направя това. Ако отговорът е не, не го правиш. Ако мозъка ги може да те подвете да направиш нещо,защото "така трябва", то тяло ти никога няма да те излъже. Кажи ясно и високо, не на външната намеса. На никого, за нищо не си длъжна, още повече на вашите. Минимилизарй контакта с родата, игнорирай коментари, намеси и непоискани съвети.

3.   Отдавна е трябвало да поставиш ясни граници във вашето общуване - къде може да се бърка баща ти, какви коментари да прави, как да се държи и т. н. Това е единственият начин да се справиш с контролиращи и обсебващи роднини или да ги отрежеш тотално от живота си. Не е важно, че сте една кръв, това много обичат да го изкарват като оправдание за поведението си. Важно е какво е отношението към теб и към човека, който си избрала за партньор. Бъди директна и твърда - ако продължава да се опитва да те командори, да злослови и хленчи, директно да забрави, че има дъщеря. Не си на 10, голям човек си, който няма нужда някой да му свети непрекъснато и да му опява за всичко. Държи се така, защото му се обясняваш, оправдаваш се, докладваш му всичко и му се връзваш. Като му резнеш квитанциите и спреш да даваш отчети по колко време седиш в клозета, ще спре и да ти държи сметка за всяко действие. В случая по-нахалния печели... Същото беше и с моята майка - всичко, което споделя, в някакъв момент се обръщаше срещу мен, все беше недоволна от всяко решение, все съм глупава и нищо не разбирам. Сведох комуникацията до разни битовизми и теми, които не касаят личния ми живот. Наставничеството значително намаля, а когато все пак се опитва да ми дава акъл и да критикува, просто кимам и се съгласявам с нея, не я конфронтирам, не се обяснявам защо мисля по друг начин и т. н. Демек не даваш сламка, за която да се хване и да се почне с поученията. Казваш: "да, добре, мхм, така е" и не се пенявиш излишно. Като види, че няма ефект, ще се откаже рано или късно. Правейки това, те очакват някакво противодействие, някаква реакция и резултат. Като видят, че минава от едното ухо през другото, мотивацията им постепенно секва. Това няма да спре, докато ти не промениш поведението си в тези ситуации. Човекът е нахален и иска да се налага, наложи се ти, за да получиш някакво спокойствие.

4.   Добре, на 25 години си, толкова ли още трябва да се водиш по акъла на баща си. Казваш му че твоя живот си е твоя работа и да не се меси. Кажи му че не всички искат да си изхабят живота в бачкане, някои предпочитат да го прекарват с хората които обичат без да им натякват нонстоп. Може би ще му светне някоя лампичка.
Но в никакъв случай не влизай в излишни обяснения или пък да му даваш отчет. Ти вече си отделно от родителите си и имаш собствен живот - поставяй границите или никога няма да се отървеш.

5.   Баща ти е един домашен тиранин. Явно в обществото не заема високо място и си избива желанието за власт в семейството. Ти вече по никакъв начин не си зависима от него, още по-малко съпруга ти. Всеки заема толкова място в живота ти, колкото ти му дадеш. Грешката е ваша, повече твоя, че го оставяте да властва и във вашето семейство. Кажете му в прав текст, че имате свой живот и вие решавате как да го живеете, а не той. Спрете да го слушате и да му изпълнявате желанията. Ако вика, крещи и буйства, игнорирате го напълно, прекратявате отношенията с него и толкова. И да звъни, не му вдигате, не му ходите в селото, а в планината на разходка, някъде на екскурзия, изобщо го отсвирвате. Не му давате никакви отчети за парите си, за почивките си, изобщо за нищо. Жалко, че не живеете в друг град или държава, тогава по-лесно щеше да се отървеш от него. Както казва и №1 напълно е способен да ти разруши семейството, все пак на мъжа ти един ден ще му писне от родата ти и твоята зависимост и безхарактерност.

6.   Много го търпиш, това ти е проблема. Да, баща ти е, но това не му дава право да се държи с теб като със своя собственост. Та ти си пълнолетна, вече семейна жена. Ако ти или мъжа ти имате възможност и най-вече желание да отидете да му помагате, добре. Но да ти държи сметка кога почиваш, че да ходиш да работиш, и на всичко отгоре да има претенции кой колко пуши, е извинявай, ама мъжа ти явно е голям добряк или има стабилни нерви, че не го е скастрил о време. Така да се дразня на това примитивно мислене, което го има голяма част от по-старото поколение, че не е истина! И лошото е, че това е една от причините да се развалят млади семейства. Родата ли живее с мъжа ти, та се загрижили какъв е, що е. Те вместо да се радват, че бракът ти е потръгнал и с човека до теб се разбирате и живеете спокойно, тръгнали да си проектират техните неосъществени фантазии и едновремешни разбирания.
Тегли чертата, докато не е станало късно. От личен опит ти казвам, че човек на тези години характера си няма да промени, даже по-зле ще стане. Ти и мъжа ти сте отделно семейство и баща ти трябва да е благодарен, че изобщо още му вдигаш телефона. Жалко, че даже и да му нарисуваш ситуацията, той вместо да отчете вината си, ще те навика, че си неблагодарна и ще го играе обиден.

9.   Смени си номера на телефона, както и този на мъжа ти. Не вдигайте телефона, обади му се ТИ когато решиш. Не му отваряйте входната врата на жилището ви и пр. Блокирай го отвсякъде. Ти вече си пълнолетна и си живей своя живот. Ако баща ти продължава да нахалства и да те тормози, се оплачи в полицията и издействай ограничителна заповед. Баща ти те тормози съвсем съзнателно и е време да приключиш с него. А и с всеки, който те тормози. Жалко, че майка ти и до днес не те защитава.

10.   Авторката: Благодаря много за коментарите, просто съм такъв човек, който постоянно премисля нещата и наистина не се чувствам добре като сме скарани, опитвам се да държа нормална комуникация, защото от друга страна, виждам, че той иска само доброто за мен, но не го прави по правилния начин...