Кърмене на голямо дете . Защо ?
Здравейте! Наскоро ми се случи следната случка, която ме накара да се замисля дълбоко за човешката психика и потребности. Моя позната на 48 години роди трето дете преди три години. Едното е на 20+, другото в пубертета и последното на три и половина. Децата са здрави, без някакви специални потребности. Тя спря да работи заради малкото и отказва да го пусне на детска градина, не можела да се раздели с него. В компания започна да кърми детето, което както предполагате на три години и половина се храни с всичко, съмнявам се и че има кърма. Не съм и казала нищо, защото аз самата не съм майка и не е уместно да давам акъл на такава. Но се зачудих дълбоко какво кара тази жена да го прави? Досега от нея сме видели, че тя иска да гледа само децата докато имат нужда отт нея чисто физически, стане ли едно дете на 7-8 тя ражда следващото и продължава. Сиурна съм, че това кърмене е по скоро някаква нужда на майката отколкото на детето? ще се радвам да споделите мнение а защо не и професионално такова. Въпросната дама е и с по-млад от нея мъж, ако това има значение. Не е самотна майка.

Коментари

1.   Зависимост, свикнала е, чувства се полезна. За мен кърменето беше отвратително и по скоро само пробвах, ужасни болки, бебето не се нахранваше и не бих си го причинила. Много смятат, че кърмата е нещо вълшебно. Просто е свикнала. Иначе и аз малката искам да е с мен и не искам да я пускам на ясла.

3.   Подозирам авторке, че ти имаш някаква лека злоба към тази жена.
Аз също като теб нямам деца, но и не искам де. Все пак ще ти коментирам, защото имам какво да кажа.
Моите родители преди време са ми разказвали, че един мой прадядо си е искал да си суква чак докъм 3-4 год. възраст. Неговата майка и моя прапрабаба е имала възможност и му е давала. Този мой прадядо си е бил съвсем нормален човек с нормален живот и е доживял до дълбока старост. Имал е брат и сестра, с които са били на близка възраст и са били от обикновено бедно патриархално семейство.

4.   Децата порастват страшно бързо и за някои майки е трудно да приемат това. Кърменето може да развие зависимост на майката, която само по този начин може да усети подрастващото дете като малкото бебе, което и се иска да остане бебе по-дълго - малко, сладко и напълно зависимо от нея. Това съм го чувала като признание - "не искам да порастваш толкова бързо". Лично за мен след 2та година кърменето не е полезно от психологическа гледна точка, защото след тази възраст детето започва да се себеутвърждава и да развива самостоятелност, и това трябва да се насърчи, а не да се възпира със зависимости като тази храненето да е свързано единствено с майката. Отделен е въпросът, че между 1 и 3 г. активността на ензима лактаза намалява до нивата, характерни за възрастните и консумацията на прясно мляко и в случая на кърма вече е абсолютно ненужна, да не захващаме въпроса какво се случва с недоразградената лактаза.

5.   Според мен не иска да приеме реалността - че на тези години това е последното дете, което ражда и кърми и предвид възрастта от бебешкия период директно ще влезе в критическата. Реално кърменето на бебе до годинка няма общо с "кърменето" на 3 годишно. То е като навик, подобен на този с бибероните-залъгалки, с които ходят много 3-4 годишни деца.
Та, според мен майката има някакъв емоционален проблем, който е съвсем разбираем, но ако не ѝ се помогне да го осъзнае, може и да се задълбочи.
Самата аз кърмя второто си дете вече 1,8 месеца и имам моменти, в които ми е мъчно, че скоро всичко ще приключи, защото си давам сметка, че повече деца едва ли ще имам, вече ми липсва аромата на новородено, малките ръчички и първите гукания, но съм на 30 години. Ако бях над 50 вероятно щях да съм в някаква депресия...

6.   Е така се създават цицоманите :Д

7.   Кой както го разбира този живот, така го живее. Какво толкова те засяга теб кой колко деца има, кога ражда и кога кърми, че чак и тема пускаш? Детето си е нейно, да го кърми ако иска и 5 години.

10.   №7: Много лекомислено разсъждаваш!

11.   Както вече е написано, това е вид психологическа зависимост, за която се намират всякакви оправдания като нужди на детето, имунитет, полезни вещества и какво ли още не. Жената има някаква слабост към бебета и не иска да пораснат и да станат самостоятелни.

12.   И на 5 г. още ива, които го кърмят. Всеки да прави, каквото иска. И как раждат на 45 да се чудиш?

13.   Според мен това е една дълбоко огорчена и разочарована от живота си жена, която чрез прекалените си грижи към децата си, се опитва да запълни някакви свои липси и да се самоубеди, че е "супер майка". Сигурна съм, че не е само кърменето на 3 годишно дете, но и цялото и отношение към децата й.

14.   Такива майки- откачалки с мания за бебета, които никога да не порасват и да ги дундуркат цял живот, трябва да бъдат кастрирани а децата им - отнети, защото създават емоционално смачкани и зависими индивиди. Особено ако са синове. Затова и синовете им стават едни мамини синчета, неспособни да се оправят сами в живота.
Бебетата и децата не са такива, за да бъдат малки, пухкави и сладички цял живот и да ги глезим постоянно, а за да станат големи и независими хора. Ако тръгвате да създавате дете с идеята, че то цял живот ще е мъничко и сладичко, ами.... не се размножавайте, защото ще му навредите с егоизма си.
А това да се кърми дете над 2- годишна възраст е гнусно и изпратено, да не кажа, че вероятно има и сексуален подтекст.

15.   БЕБЕТО Е НАПЪЛНО НОРМАЛНО ДА СЕ КЪРМИ ДО 3 (ТРИ) годишна ВЪЗРАСТ!

Да, кърмата е най-силната и естествена храна за него!

3.5 г. вече е повечко.
Не съм чувал за такива, които и на 5 г. още кърмят децата си.

12 - ако знаеш такива майки, сподели?

За здравето на майката също е добре да кърми по-дълго.

Не знам защо е този спор? Огромната част от родилките имат кърма за няколко седмици до няколко месеца.

Жената от историята може да има психичен проблем. Вероятно въобще няма кърма, за да го кърми....

16.   10 - А кое е дълбокомислено? Да чепкаме мисленето и постъпките на хора, които реално не и сме зървали, на базата на информация, поднесена/избирателно/ от други, които също не познаваме? На кой всъщност му пука за кърмачката и децата ѝ? Помагаме ѝ с нещо ли, при положение, че няма и да прочете това?

18.   До 2 г. В. Е нормално да се кърми. Да, кърмата е най-полезна за бебето, но на 3г и нататък вече не е точно бебе. Пък и то се захранва още след 6-тия месец, до 3г вече би трябвало да яде нормална храна. Тоест, детето вече няма нужда от кърма, а и тя няма същите хранителни качества!

19.   Дори и да е излишно, теб какво те засяга?
Тя пита ли те защо нямаш деца?