Кръстник и кръщелница
Имахме спор, дали може кръстник и кръщелница да се женят и обратното. И дали могат да правят секс?
Моля запознати да пишат само.

Коментари

1.   Могат. Нямат роднинска връзка.

2.   Може и да нямат роднинска връзка,но кръстника е духовен родител, така че не ми се струва много редно

3.   Това, че кръстникът и крещелникът нямат роднинска връзка може да е вярно, а може и да не е. Това го казвам, като отговор на твърдението на казаното от номер 1. Аз, например, съм кръстник на детето на първия ми братовчед, т.е. аз се падам, нещо като чичо на кръщелника.

Отговрът на въпроса не е еднозначен. От гледна точка на църквата, кръстникът е нещо като духовен родител на кръщелника, т.е. той/тя трябва да го наставлява по важни въпроси на духовността и морала. Казано така, в 90 % от случаите това означава, че кръстникът е значително по-възрастен, защото се очаква, че той трябва да има житейски опит с проблеми и да е излязъл от тяк по богуугоден начин. Т.е. за да си кръстник трябва да си смирен, добър, одухотворен човек и чак тогава можеш да предадеш този опит на кръщелника. Точно тази разлика във възрастта и ролята, която имат двамата (учител-ученик или духовен родител-дете), прави недопостими секса и връзките между двамата според каноните на църквата (т.е. християнската религия). Разбира се, ако двамата са на приблизително на една и съща възраст и нямат близко-родствена (кръвна) връзка по между си, могат да правят каквото си искат по между си, като да сключат брак, но само граждански, защото църквата няма да одобри църковен такъв.

Разбира се, ние живеем в светска държава и религиозните тайнства (кръщение, венчавка) нямат юридическа стойност, незавсимо за коя религия става дума (православие, ислям, католицизъм или юдеизъм). Т.е. ако се гледат само светските закони е възможно (разрешено) да правиш секс и да създавете деца и семейство, с когото си поискаш, с изключение на случаите, когато това не е резрешено. А такива случаи са, когато секса не е по взаимно съгласие, т.е. изнасилване или по някаква незакона принуда, коигато е с лица под възрастта предвидена в законите и когато е между изключително близкородствени хора (кръвни или безкръвни). Във всички останли случаи е рарешено, включително между кръстник и кръщелник. Но това не означава, че съвпада с църковните канони и закони, които не разрешават такива взаимоотношения.

Т.е. ако трябва да се отговори директно на въпроса, отговорът би бил - зависи, първо от това дали двамата имат близка роднинска връзка или не и дали и двамата са преминали законната възраст за започване на полов живот и второ, дали участниците в тези взаимоотношения ги интерсува мнението на църквата или не.

4.   Пич настанаха години да се е...бът роднини

5.   Според канона на Православната църква, това е пълен абсурд. Ние живеем в православна държава, тъй че няма как.
Въпреки че повечето хора не ходят на църква, не се изповядват и не са грамотни по тази тема, всеки си мисли че има нещо вярва си той в нещо си; или пък е атеист т.е вярва в атеизма следователно пак е вярващ но в друго.
Все пак всеки знае, че кръстникът е духовен баща, което е повече от биологичен такъв и ако го прави(секса с кръщелницата) е по-лошо от това биологичният баща да чука дъщеря си.
Ама ваша работа, той х*й рода не признава .
Поне не се излагайте като цигани да искате и да се жените отгоре на всичко.
Не стига развратни, безпросветни ,неграмотни и не се сещат, ами и нагли.

6.   Юридически според закона няма пречка, но както и другите казват според църквата не е редно.

7.   Разбира се, че може, ако не са кръвни роднини. Църковно-духовните врели-некипели вече не интересуват никого.

8.   Аз съм 5ти коментар и въобще не се изненадвам, че са ми напраскаши само единици.
Хораа, съвсем сте изтрещели искате да се евете през куп за грош кой когото и както завари, без един грам мисъл за нещо.
Нещо повече , скачат на бой при всяко силно и издържано мнение против тях.
Няма да ви се размине, на мене, на тоя и на оня да речем устата ще запушите ама там се трупат тия работи и един ден се чудят - ама що на мене.
Безсрамници всичко ви се пише!

9.   Не могат. Поне според църковните канони. Иначе никой не може да им забрани секса. Но е аморално и неестествено.

10.   Не съм религиозна, но си е неморално. Като включим и разликата в годините, .. кръщелникът е бил вече зрял човек когато кръщелницата още е сукала, та не, за мен поне не е ок.