Възможно ли е човек с леко умствено изоставане да има връзка и да бъде обичан?
Здравейте, според вас хората, които имат леко умствено изоставане, аутизъм или Аспергер имат ли шанс някой да ги обикне със странностите им за нещо повече от приятелство и да имат дълготрайна и щастлива връзка? Мисля, че те също заслужават да се чувстват обичани и желани, защото нямат вина за състоянието, в което се намират. Интересно ми е какво ще е вашето мнение по въпроса, имали ли сте повече от приятелски отношения с такъв тип хора и ако не сте дали бихте дали шанс на такъв човек?

Коментари

1.   За можене сигурно е възможно. Ако питаш за мен лично, аз не бих имала връзка с такъв човек. Съжалявам, но съвместният живот е да се подкрепяме взаимно, а не аз да тегля хомота и за двамата.

2.   Възможно е. Дали със здрав или себеподобен. Аз не бих дала шанс. Все пак искам да дам максимален шанс на децата си да бъдат здрави. За приятелство, подкрепа, колегиалнаст и т. н. съм готова с такъв тип хора, но за романтична връзка, семейство и най-вече деца - не.

3.   Може и да има, светът е пълен с всякакви случаи. Има такива, които живеят и с хора с по-тежки психични заболявания - имах колежка с мъж шизофреник, но не издържа и се разведе с него. Като са се събирали, сигурно и тя е очаквала дълга и щастлива връзка... Ако човек започва отношения с някой с психични проблеми трябва да е наясно с диагнозата му, същността на болестта и да се консултира с психиатър. Да не говорим за риска децата им, ако имат, да наследят заболяването.
Аз лично не бих желала подобна връзка.

4.   Вероятно да - ако си намери подобен партньор, да го разбира и особеностите му да не ги възприема като проблем...

5.   Възможно е. Аз лично бих била с такъв човек. И те са нормални хора, просто имат някои недостатъци които не могат да премахнат което е ок.

6.   Към номер 1: Изгледайте филма Форест гъмп, върнете се след това и вижте каква повърня сте изръсили. Съжалявам и аз, че сте толкова сляпа!

7.   Да, напълно е възможно. Има едно "риалити" - The Undateables, където хора със синдром на Даун, разстройства от аутистичния спектър, различни видове деформации и т.н. си търсят половинки. Рядко имат късмет, но понякога успяват. Следвам няколко канала в ютуб, в които единият от партньорите, е с някакво увреждане. Има едно момче с мускулна дистрофия, което е зависимо от чужда помощ 24/7 - наскоро се ожени за страхотна мадама, която се и грижи за него. Знам, че не е умствена изостаналост, но явно някои вадят късмет. Уви, повечето нямат този шанс и подобни случаи са по-скоро изключение. Малко хора биха се влюбили в такъв човек. Впечатление ми прави, особено в онова риалити, че голям процент от участниците имат доста сериозни претенции за половинката си на база външен вид особено - секси тяло, големи гърди, хубаво лице и т.н. Хем е нормално да имаш някакви изисквания, хем трябва да си реалист и да си знаеш възможностите. Дори в тези среди, ако мога така да се изразя, по-обикновените и непривлекателни индивиди не са желани и са по-скоро компромисен вариант, отколкото истински желани и харесвани.
Аз самата не бих, въпреки че изпитвам силно съчувствие и ми е мъчно за някои от тях, но няма какво да се лъжем - не ме привличат и не може да ходиш с някого от съжаление.

8.   Познавам такъв човек . Има 2 брака и 3 деца .

9.   За начало трябва да е ясно, че аутизъм не е равен на умствено изоставане. Самият Илон Мъск наскоро призна, че има синдрома на Аспергер. Така че не само е възможно да бъдеш обичан, а и да си успешен и богат. Аз самата имам лека форма на аутизъм. Никога не съм ходила да ме диагностицират официално, но имам симптомите едно към едно. В живота се оправям малко по-трудно от повечето хора, но съм завършила магистратура, имам семейство и деца. Така че, ако формата на отклонението е лека, с повече усилия човек можеш да се самоусъвършенства и да води почти нормален живот. Просто с такова състояние винаги трябва да даваш повече от себе си, за да си равен с останалите.

10.   Уви, никой не иска болен човек до себе си, много трудно се живее с такива хора. Аз не бих създала връзка с такъв човек..

11.   Изцяло зависи от заболяването, дали е придобито, вродено, каква е сериозността и т.н.

12.   За възможно, възможно е. И не само, даже повечето връзки са нормален-кретен.
Тия които са кретен- кретен бързо се разпадат.

13.   Най-потресаващото и затрогващо нещо, което съм виждал в живота си бяха двама със синдром на Даун, момче и момиче. Те се държаха за ръце, гледаха се един друг и просто се ОБИЧАХА! Гледах ги като хипнотизиран, в безнадежното си състояние всеки от тях бе намерил начин да бъде щастлив. Това се случи преди много години, но гледката на тези двамата и го ден днешен стои в съзнанието ми като доказателство, че любовта е по-силна от всичко.

14.   Аз не бих дала , може да ги обичаш само като приятели, но за връзка не ,не че не заслужават ,но ще има голяма.несъвместимост.В един момент ще се превърне в бреме.Трябва да сте си максималмо на един акъл иначе нищо няма да се получи.

15.   Леко умствено изостанал-определено не. Човек с психично заболяване, но интелигентен и с хубав характер-да. Истината е че умствено изостаналите могат да бъдат обичани само от такива, като тях или ако са красиви-от тези които се влюбват в това което виждат. Относно тези с психически заболявяния, които не засягат интелигентността-има много такива хора, които дори не знаят, че имат съответното отклонение и се вписват в абществото.

16.   Разбира се, че заслужават да бъдат обичани, но нормален човек едва ли би се съгласил да е с такъв. Аз, например, не бих. Хора с подобни диагнози имат шанс най-вече с такива като тях.

Нина

17.   Аз съм работила с хора с аутизъм и на семинарите, на които съм била, са казвали, че аутистите не чувстват емпатия и не могат да създават приятелства. Също така не изпитват привличане към срещуположния пол. Така е и при хората, с които съм работила. Но може и да има изключения при по-леките случаи. Ни бих спала с умствено изостанали.

18.   Сред себеподобни, да.

19.   Хора с такива заболявания имат връзка със себеподобни. Иначе е много трудно, да не кажа невъзможно. Още по-ужасно е някой да е с теб от съжаление. А и в днешно време никой не тръгва доброволно да става болногледач. Знам, че звуча жестоко, но това е самата истина.

20.   Не, не е възможно! И не си мисли, че става дума за това какъв е този човек! Просто в наши дни и хората без умствено изоставяне не могат да имат това, което си написал, та този симпатяга ли ще се вреди? Връзките станаха най-обикновен бизнес: всеки си търси краткотрайни вложения /секс за една нощ/ или дълготрайни /пич с много пари или супер външен вид/, но никой не отстъпва и на йота от тези си искания дори при факта, че пазарът не може да зареди всички с исканото. Ситуацията е като с работодателите, които искат да имаш стаж, но ти няма как да го имаш, защото всеки пиклив работодател през живота ти те е държал безработен с това оправдание. Съответно няма оправия там, няма и с връзките!

21.   Към номер 1 защо си мислиш, че ще теглиш хомота и за двамата и не би получила подкрепа от такъв човек? Голяма част от тях са си пълноценни и интелигентни хора, които са трудоспособни и могат да живеят и да се издържат сами без помощта на друг човек.

22.   За съжаление е така, както 20 го описа. Разбира се има изключения от правилото, но не бива да разчиташ на това. Защото може би ще се чувства по-добре ако не му се вменяват такива надежди. Ще има по-малко разочарования. Зависи и от състоянието , в някой случаи е слабо забележимо. Ако е мъж и има професия с добри пари и няма сериозни проблеми , може да го вземе лесно самотна майка. Той би се разбирал добре с децата. Ако е жена, може по-лесно да намери някой, но и може да я използват лесно за кратки отношения. Ако знаете историята на Мильо от Пловдив ще знаете че и надарени момчета може да ги използват жените по подобен начин.
За себе си мога да кажа със сигурност, че има някаква вероятност да харесам подобна жена. Преди няколко години се запознах с момиче от франция, което се държеше по подобен странен начин поради депресия. Беше много неугледна, със скъсани обувки, обаче имаше сърце. Нямаше го това искам, мога, заслужавам, ЕГО. Първиначално ме отблъскваше визуално, но като я опознах я харесах заради чистите мисли и сърце. Рядко срещам хубава модерна жена със сърце. Повечете са го заровили някъде.

23.   Българката ако си мисли, че за нормален човек не изглежда като умствено изостанала крава, жестоко се лъже. Тукашните чанти редовно коментират как някоя изневяра е "грешка човешка" (в полза на жената, естествено, обратното не важи), как мъжете били свине и трябвало да приемат жените такива, каквито са. Къде отидоха моралните ви ценности, селянки? Покрай истерията, биполярността и нищожния интелект, вие сте на същото дередже като аутистите.

24.   Много теория, много нещо... и все разбирачи, които никога не са се сблъсквали с такъв проблем. Аз, за разлика от вас, съм била омъжена в продължение на 16 години за човек със синдрома на Аспергер. Смятам, че съм извършила полагаемите ми се геройства за три живота напред. Тези хора трябва наистина да живеят с други, които имат техните особености. Съжителството между психически балансиран човек и друг с един от двата дефекта се оказа невъзможно, поне за мен.
Веднага ще ме попитате защо цели 16 години се борих да установя някакъв адекватен контакт с бившия ми съпруг? Ами защото аз не знаех, че страда от синдрома на Аспергер. Мислех, че озадачаващото ме поведение е просто негова странност и непрекъснато тъсех вината у себе си.
Всичко казано по-горе за липсата на емпатия, за отсъствието на привличане към срещуположния пол, за необясними завои в насторението и налудничави увлечения - всичко това е вярно. За психически здравия човек е невъзможно да проследи логиката в действията на аутиста, защото тя се определя от съвсем други стереотипи.
С много болка напуснах съпруга си, защото истински го обичах, но просто не можех повече. Покрай него останах без деца, без пиятели, без близки, без самочувствие, без ласка, без надежда... бях напълно опустошена. Като моята лична разруха на него не му помогна и грам. Напълно безсмислена жертва.

25.   Много ми е интересно как някой с психични отклонения или кривоглед или нещо пише дали някоя би му вързала и веднага се намират сума ти хора от съжаление и то без да са имали допир с подобни хора да му обясняват, че няма невъзможни неща, а в същото време е пълно с теми как на нормални мъже не им пускат и са девствени на 30.

Как я мислите вие тая работа българка да не поглежда нормални мъже, а да пуска на кривогледи и психично болни? Вярвате ли си въобще? Разбирам желанието ви да не отчаяте човека, което е похвално, но все пак да не му даваме напразни надежди, защото и това не е много хуманно.

26.   24, уважавам мнението и опита ти, но недей да генерализираш аутистите. От аутизъм до аутизъм има огромна разлика. Не съм съгласна, че всички имат липса на емпатия или че не са привлечени от срещуположния пол. Не е задължително всички симптоми да са изразени накуп. Има много описани случаи на деца, при които се открива аутизъм и след това възникват въпроси дали е наследствен и откъде се е появил. Накрая се оказва, че единият родител също страда от такъв, но изобщо не е подозирал и бива диагностициран заради детето. Според мен хората с разстройства от аутистичния спектър са много повече, отколкото има данни, защото много хора с по-леки отклонения успяват да се впишат в обществото, въпреки своите странности. Намират работа, създават семейство и т.н. И околните ги търпят цял живот и се научават да живеят с тях. Твоят съпруг вероятно е бил по-тежък случай, но има аутисти, които много трудно можеш да разпознаеш. Все пак съжалявам за горчивия ти опит и се надявам да намериш щастието.

28.   От твоя гледна точка даже е плюс да си "леко изостанал" защото няма да осъзнаеш всъщност какво представляват повечето хора, в частност - жените . Ще можеш по лесно да се замозалъгваш, че ги обичаш. Разбира се, ние знаем, че ти практически би тръгнал със всяка една която ти се усмихне.

От женска гледна точка шансовете ти са минимални. Не съм много сигурен дали и 1 на 1000000 ще се намери дето да се "жертва" за тебе. Типичен представител - номер 24. Просто тя е била невежа за да разбере с какво се е сблъскала. Днешните жени са особено прагматични и чувствителни що се касае личния им кеф и комфорт.

След всичко това бих искал да кажа, че аз лично наистина те съжалявам и нямам нищо против да бъда приятел с такъв човек. Но честно казано не съм много сигурен, че бих издържал цял живот да съм гледачка и да те гледам като малко дете.

29.   Ако и той си намери такава като него що не ..Или някоя която го обича такъв какъвто е всичко е възможно!

30.   При Аспергер няма умствено изоставане. При това Аспергер и аутизмът като цяло, са спектър. Има аутисти с огромна емоционална емпатия, има и такива, на които им липсва, това също е от значение при търсенето и избора на партньор. Лично аз имам лека форма на биполярност и нямам против липсата на когнитивна емпатия, но емоционалната ми е важна. Важен ми е и сексуалният живот, както и сексуалната съвместимост. Така че аз лично бих била с някой, който има Аспергер (без интелектуално изоставане и с наличие на емоционална емпатия). Не ми е от значение дали имаме общи интереси, защото обичам да се занимавам сама с моите и по-скоро не ми е приятно някой да изисква постоянното ми внимание. От изключителна важност за мен са честността, идеализмът и душевната дълбочина, а при Аспергер това са част от характеристиките, заедно с чистотата на сърцето, което е най-важното и изключително рядко в наши дни. Естествено, партньорите трябва да са и привлечени един от друг физически, така че е хубаво да се ориентираш към някой, с когото няма да имате чутовни разминавания в това отношение (той/тя супер модел, а ти нисък и пълен - не е опция). В чуждестранните форуми има много съвети за изграждане на mind theory за хора с аутизъм, както и най-различни истории и препоръки по темата. Бих те посъветвала да потърсиш и там информация, това че си със симптом, не означава, че не си човек, нито че не можеш да работиш върху себе си и изграждането си като личност. А личностите в България... са рядкост.