Мога ли да напусна по време на болничен?
Здравейте, имам питане дали мога да пусна предизвестие по време на болнични. В Болнични съм втори месец заради операция на двустранна ингвинална херния, болничният ми е до 28. 06. 2021, като ще взема и продължение от още месец. Искам обаче да напусна с предизвестие от 30 дни като го пусна по време на болничния и ДА НЕ работя нито ден повече на работното си място, защото работата е свързана с тежък физически труд. Не искам отново да бъда на операционната маса.. Има ли член по който мога да сторя това?

Коментари

1.   Най- верояъно те пък чакат да ти свърши болничният за да прекратят договора с теб. Така поне ще имаш право на борса.
А друг вариант е ако няма да ти прекратяват договора (много малка вероятност, нищожна) да се поослушаш един ден като се върнеш на работа и да си продължиш болничният докато те прекратят договора.
Ако напуснеш доброволно, нямаш борса! Ако имаш друга работа, ок.

2.   Ако нямаш право на болничен си пусни молба,няма какво да ти направят.

3.   Говори открито с шефовете. Щом злополуката се е случила на работното място, ще са много притеснени от действията ти и ще изпълнят всичките ти прищевки. Не че има лекар, който ще го опише директно като "трудова злополука", но със сигурност ги е страх от теб в момента - може да подадеш жалба. Въобще не се притеснявай.

4.   Вземаш си заключение на трудово-експертната лекарска комисия, или поне лекарско предписание, след края на болничния, пишеш едно заявление за напускане по чл 327 т.1 (напускам от тази дата поради.... )и се явяваш на работа, представяш на работодателя заявлението заедно със заключението/предписанието, че не можеш да работиш тежък физически труд и държиш да прекратите трудовите отношения по чл 327 т. 1.
Ако има опасност да ти е ядосан и да скъса заявлението, може да му го пратиш по Еконт (само те имат правилния лиценз за препоръчани писма), заедно с копие на лекарското предписание. На товарителницата пишеш Заявеление по чл 327 т.1 от КТ, знай че Екон ще ти искат телефонния му номер. Вземе ли писмото се счита за уведомен и е длъжен да ти предостави за подпис заповед за напускане по чл 327 т.1. да ти оформи трудовата книжка и т.н. Ако се прави на луд, ИТ и адвокат за дело.
Чл 327 т.1 е предназначен за напускане без предизвестие и гласи: Работникът или служителят може да прекрати трудовия договор писмено, без предизвестие, когато:
1. (изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) не може да изпълнява възложената му работа поради заболяване и работодателят не му осигури друга подходяща работа съобразно предписанието на здравните органи;

5.   Няколко дни преде да се върнеш напиши молба, но по чл.325, т.1 и напиши , че искаш да си освободен на датата последваща ти последния ден на болничния.Задължително искай входящ номер на молбата.В случая трябва да ти отговорят писмено до 7дни, а ако не то направят ще счита, че са съгласни с молбата ти!

6.   До 4,
И като е подписал на минимална и работодателят му даде да полива тревичката навън за 610лв. или взависимост от работата го накара да прави нещо гадно, което не включва тежък физически труд пак за 610лв. какво прави?