България и чужбина?
Здравейте търся мнения от хората живеещи и работещи тук и на Запад.
Къде е по-добър живота?
Кои са плюсовете и минусите на двете страни?
Колко пари изкарвате в чужбина и тук и какви са разходите?
Къде е по-добро образованието и цени ли се българската диплома за висше образование в чужбина.
И колко според вас трябва да се изкарват в България ,за да се впишем във висок стандарт на живот?

Коментари

1.   Работя с езици и ако тук ми дават над 2000 лева, в чужбина ще ми дават по 800 евро. Тук имам собствен апартамент и разходите ми са минимални, мога да пътувам, да спестявам, да ходя по заведения и т.н., а там ще си дам цялата заплата за един наем и ще остана без нищо. В моя случай мисля, че изводът е ясен и за съжаление наистина така стоят нещата, ако желая да се преместя другаде. Дано не ни застигне същото с влизането на еврото.

2.   За какво са ти чуждите мнения по този въпрос? Дали тук, или в чужбина е личен избор и всеки има всое виждане и мотияи за избора си. Прави ми впечатление, че повечето коментиращи изтъкват финансови причини. В моя случай те не играят роля за избора ми да заминем цялото семейство. Пари изкарваме достатъчно, но мръсния въздух, тоталната липса на инфраструктура, работещи институции, прекомерна корупция и още такива нещица ме принудиха да си избера по-благоприятна дестинация за живот.

3.   Само с български в бивша соц страна получавах 1300 евро бруто. Картата там беше като в София - 50 лв. В София пак само с български трудно ще взимам 1300 лева, какво остава за евро. Работя с френски тук в София и получавам 1500 бруто.

4.   3, моля, сподели за коя страна става въпрос.

Нина

5.   Познавам много малко хора, които могат наистина да направят пари на Запад. Трябва да имаш доста специфични умения, за да печелиш достатъчно. В по-богатите държави наемите и разходите ти са ужасни, хората са студени и просто не си заслужава.
В средната част на Европа има добри бивши соц. страни, в които престъпността е ниска, условията на живот са приятни и хората сравнително дружелюбни, но там няма да печелиш повече от България, просто простотията и хабенето на нерви е по-малко.
Ако са ти важни социалните връзки, семейството и приятелите по-добре си стой тук.