Да запиша ли магистър "Фармация"?
Здравейте. Завършила съм средно специално с професионална квалификация като "Оперативен счетоводител". В момента записах бакалавър със специалност "Икономика", защото имам желанието да продължа да изучавам икономическите дисциплини. Имам интерес и от медицината, но тъй като не съм напълно ориентирана в решението си, реших да не рискувам. Мислите ли, че бих могла да се реализирам като фармацевт с магистърско образование? Другият ми въпрос е от кои класове се взема материала за кандидатстудентските изпити? Благодаря предварително за отделеното време!

Коментари

1.   Здравей!
Темите по които ще бъдат изпитите за химия и биология, ще бъдат от материала 8,9 и 10 клас. По биология са общо 64 теми, а по химия 25.
Справочника където пишат какви ще са темите на конкурсните изпити е от МУ Варна 2021/2022.
С удоволствие сега бих ги написал, но нямам особено много време за това, защото е късничко хд .
Ако имаш случайно ФБ или Инста, ще ти ги пратя на снимка.
Или другия вариант е след два-три дена да ги напиша като коментар

3.   Фармацията е добър избор. Все още не е заситен пазара и стартовата заплата е висока, но имай предвид, че по-трудна специалност от икономиката.

4.   Магистър Фармация си е 5 годишно обучение. Да не го бъркаш с магистратура. Разбира се че ще се реализираш, има много търсене. Само да издържиш 5 години учене.

5.   Без проблем би си намерила работа. Това е една от най-хубавите професии, лично за мен. Аз съжалявам, че не учих това.

6.   По-добре си гледай икономиката. Фармацията е недостойно занимание, да тровиш хората и така да изкарваш пари - дилърска работа.

7.   Стига да обичаш биология и химия, и да можеш да зубриш здраво, иначе още на анатомията ще закъсаш здраво, ако ли не на микробиология, уменията ти по математика и физика също трябва да са на добро ниво.

8.   За да те вземат в някоя аптека за 800лв искат да си магисър-фармацевт ;)

9.   Фармацевт означава продавачка на лекарства. Нищо повече. Нито ще си лекар, нито медицинска сестра. Номер 8 ти е отговорил правилно. Заплатата е 800 лв. Ти по-добре си стой без образование, само със завършен 12 клас и стани продавачка на дрехи в мола, те взимат по 1200 лв. Закакво ти е този магистър?

10.   8, във Варна вземат 2200 ЧИСТО. Какви 800лв? Като не си запознат недей приказва

12.   Номер 9, простотията личи личи, та чак лъщи. Един съвет - преди да бълвате глупости поне малко се поинтересувайте и разучете темата, за която ще говорите, в противен случай просто се излагате. Трагично.

13.   Не съм запозната, но може ли наистина с бакълавар икономика да влезеш фармацевтика? Някак ми се струва нереално, нещо като бакалавър икономика и магистър медицина, не знам...

Колкото до фармацевтиката, не е съвсем просто продавач на лекарства. Не знам как е в България, но тук можеш да прескочиш лекаря (когато става въпрос за нещо леко, рачбира се) и да идеш направо в аптеката. Аптекаря би трчбвало да е запознат с основни неща, така че да ти продаде съответното лекарство (разбира се, когато за него не е необходима рецепта). Освен това те смесват различни съсравки и създават мехлемите, предписани от лекар. Точно поради това се и учудвам, че има възможност с икономически бакалавър да запишеш магистър в тази насока.

Лола

14.   Значи ще учиш Икономика, а после Фармация. 2 неща, които нямат нищо общо. По-добре за 1 година учи за изпитите и виж дали ще те приемат още другата година бакалавър Фармация. И не мисля, че може да го запишеш като магистратура ей така след това. Магистратурата май е за малки неща които се учат по 1 или 2 години. А Фармацията е 5. Сега ако учиш Икономика 4, после Фармация 5 ще изгубиш много време от живота си.

15.   Номер 13, не можеш да "продължиш" фармация като магистър след завършен бакалавър, полагат се изпити по биология и химия и ако те приемат започваш отначало, като обучението продължава 5 години. Също така се изискват знания по химия не само за кандидатстването, а и по време на цялото обучение. Не знам, аз доста се очудвам на хора, които мислят, че просто така се влиза и учи фармация, това е сериозна професия и изисква доста подготовка и много труд и желание по време на цялото следване.

16.   Аз завърших фармация преди 6 г, не го записах по мое желание, нашите ме накараха. Много ми вървеше по биология, знаех всичките теми на изуст , с химията що годе се справях. Приеха ме, първата година е доста трудно. Учат се едни и същи неща каквито учат и медиците. Кофтито за мен беше , че на “ практика” по анатомия гледахме много човешки органи… повръщах като се прибирах вкъщи. Много е трудно първите две години, ама да ти кажа третата свикнах и ми се плачеше като си предсравях , че ще свърши. Лично аз не работя по професията си, защото не съм човек, който може да е затворен в аптека по 8 или 12 часа. Потготви се , че ще имаш всякакви клиенти, леко мръднали и не толкова леко, пенсионери, които ще си изливат душата пред теб, наркомани и тн. Или го чувстваш, или не. Иначе ученето е огромен труд, но в крайна сметка имах едни хубави студ.години. Лично аз в момента търся къде да запиша втора магистратура , която да е нещо, което НАИСТИНА искам да правя в живота си. Успех

17.   И друго пак от мен- фармацевти в София се търсят като луди. Ще намериш реализация и заплащане със сигурност над 1800лв в зависимост от позицията ти, ако станеш управител на аптека ще е около 2500

18.   И пак от мен, понеже не прочетох добре какво искаш да кажеш- ъпсурдно е да мислиш, че можеш с друг бакалавър да запишеш магистър фармация. Няма такова нещо. Фармация се учи 5 години редовно, няма вариянт да се учи като магистратура.