Ревността и параноята ме убиват
Здравейте! Момиче на 21 съм и от известно време непрекъснато ме измъчват натрапчиви мисли, че приятеля ми може да ме лъже. В главата ми се сформират всякакви ситуации от типа, ако види бившата си, ако някоя малка му се натисне. Той е по малък от мен с 2 години, ако има значение. В един момент чувствам панически страх, че нещо може да се случи, че може да ме остави. Преди не съм била такава. Заедно сме от 8 месец, но в началото на връзката ни още първия месец той ме остави по доста грозен начин, без обяснение и още на същия ден беше с друго момиче. Това ме съсипа и разби психиката ми, защото наистина му вярвах много. Позволи на едно момиче да застане между нас и да го настрои да ми каже страшно тежки неща. Обичах го толкова много, че дори след случката не съм мислила лошо да него, познавах друга негова страна, знаех че е наивен и ще съжали. Някои от вас ще кажат, че съм голяма глупачка и сигурно е така, но много обичам това момче. Имала съм връзка 3 години и не съм обичала така. Около 4, 5 дни след раздялата ме потърси, пиян и отчаян и аз го смазах с думите да не ме занимава повече и не ме интересува какво му е, понеже каза че е зле като звънна. Той ме моли да го изслушам. В последствие го направих. Чух цялата гадна история и се самонараних още. Разбрах, че я е оставил, изпокарал се е с всичките си приятели през тези 5 дни на агония за мен и накрая се е обадил на единствения човек, който винаги го е изслушвал. Поиска да продължил да си пишем като приятели. Обясняваше, че съжалява че ме е загубил и няма очи за прошка. Пишехме си около три седмици като "приятели" - аз влюбена и преструваща се, че вече не съм и той по нисък от тревата и намеквайки ми постоянно, че ме обича. Поиска ми втори шанс и аз отказах защото се страхувах. Той ми каза нещо от сорта, ме ще ме чака колкото е нужно да приема да опитаме отново. И се случи се така, че се видяхме в неговия град след седмица, понеже сме на 1 час път един от друг. Исках да видя как ще се държи наживо с мен и ще направи ли нещо, за да ме спечели пак. Поиска ми отново втори шанс да сме заедно и аз приех, просто не издържах, защото го обичах. От този ден всеки ден е по-мил от преди, обръща ми внимание, чуваме се виждаме се. Показвал ми е много пъти, че е различно, че държи на мен. Но от скоро паниката и тревогата ме побързва. Не ми дава повод да го ревнувам, но аз си мисля че отново нещо ще стане, страх ме е като ходи някъде на събиране само с момчета дори, страх ме е, че пак може да ме остави. Сега ще е един месец в града в който стана всичко и в който живее и работи онова момиче, и приятелките и които също искаха да застанат между нас. И аз непрекъснато се тормозя, знам че няма смисъл, защото ако реши да ме излъже и да се тревожа няма да го спра, но много го обичам а се побърквам. Все съм неспокойни, все го мисля. Не е като да не ми обръща внимание, а на мен не ми стига. Не му го показвам, държа се нормално а вътрешно умирам. Дори се чудя дали да ходя на психолог, защото развивам параноя. Не знам как да си върна спокойствието без да губя и връзката.

Коментари

1.   А глупостта не те ли убива?

2.   Той вече е предал доверието ти по брутален начин. Така че нормално е да се чувстваш така. На твое място и аз щях да съм мнителна и да се тормозя. Според мен е грешка, че изобщо си го допуснала отново до себе си. Колкото и да ти се иска да му простиш и да забравиш, счупена ваза не се лепи. На твое място щях да го зарежа и да обясня защо. Да си знае за напред, че с хора, на които евентуално държиш, така не се постъпва. Да си научи и той урока. И на теб ще ти е трудно, но ще си в мир със себе си. А не постоянно да мислиш кога ще е следващия нож в гърба. И според мен ще има следващ, въпрос на време е.

3.   Каква връзка?! Тя е свършила още на първия месец, когато те е зарязал. После ти се е мазнил , не заради любов, уважение, приятелство и съжаление, а просто е нямал с коя да спи и коя да го търпи. Ти си била резервният вариант, отдушникът, кошчето .
Ако не знаеш какво е мазнене и лицемерие- прочети и ще разбереш каква двулична змия е. Този не те уважава, защото си била достатъчно слаба и мекушава да го приемеш обратно. Унизително е за теб като човек да си резервата. Въпросът не е дали ще ти изневери , а защо си губиш времето с някой, който се примирява с теб.

4.   "Нищо не може да спре гората да се разлиства". Каквото има да става, ще стане със или без твоята параноя, страхове и ревност. Не можеш да имаш контрол върху нечий чужд живот и действия.
Съвсем отделен въпрос е, че той веднъж вече е постъпил грозно с теб. Това не могат да го проумеят много хора и затова самите те позволяват последващи унижения. Хората (и за мъжете и за жените се отнася) трябва да разберат веднъж и завинаги, че караниците, споровете и разногласията в една двойка са неизменна част от връзката, но изневерите, обидите, лъжите, да не говорим за физическия тормоз са съвсем друго. И ако след нещо такова простиш и продължите все едно всичко е както преди, вероятността да се случи отново и отново е огромна. Любов, любов, ама повечето такива "любови" имат отвратителен финал.
Все още си прекалено млада, не много зряла, но със сигурност заслужаваш някой да се държи добре с теб не само, когато сгафи. А пък и извинявай, но имайки предвид, че мъжете съзряват малко по-късно от жените, на твоя приятел, още неизлязъл от пубертета, очевидно няма да му дойде скоро акъла. Даже бас хващам, че това, че си е хванал "кака" му дава някакво самочувствие, ама не спира да се оглежда за негови наборки, та дори и по-малки.

5.   Не си глупава, просто си влюбена :)