Измамена ли съм?
Здравей, работих в една фирма известно време, 2г почти, всичко беше точно. Сега напускам, пуснах си предизвестието, имах да взимам отпуска 16 дни, дадоха ми сами 10 с триста зора. Накрая ми изплатиха цялата заплата, която изработих, а бонуса към нея не. Свързах се с шефа той каза че ще погледне, очаквах в следващия ми превод всичко да е ок. Трябваше да ми изплатят още 7 дни работа и 6 дни отпуска и бонуса, следващия месец , но ги изплатиха в по малка сума, по моя логика като ги смятам е на база минимална заплата, а бонуса липсва, възможно ли е да са му ги изплатили на минимална настина..
Понеже в договора ме водят на минимална както и колегите, но всеки взима сума по договорка. Такъв случай няма как да се защитя пред органите? !?
Същевременно обаче през НАП минава реалната ми заплата и осигуровки, а в договора се води на минимална.
Според вас има ли начин по който да се защитя за да си взема полагащите ми се пари изчислени на база моята заплата а не на минимална...

Коментари

1.   Всички правят така минимална и вариант 1 - останалото в плик, вариант 2 - към заплатата ти се добавя "бонус"(до реално договореното) и този "бонус" е по усмотрение на работодателя. Демек, са те прецакали и нищо не можеш да направиш! Вариант 2 е законен!
П.с. В предишната ми фирма и мен ме прецакаха така за 1 месец....

2.   Щом по договор си на минимална, останалото е по усмотрение на шефа и юридически не е длъжен да ги дава. Иначе когато ги дава, си плаща осигуровки и всичко върху тях и всичко си е законно. Можеше да имаш претенции, ако по договор беше на реалната заплата. Останалото се води "допълнително материално стимулиране" и е по преценка на шефа

3.   Измамена си още когато си се съгласила по договор да пише, че работиш на минимална заплата, а останалото да го получаваш в плик...

4.   Не си прецакана. Плащала си осигуровки и данъци на минималната, така че, оттам си спестила пари.Сега имаш право да се запишеш на борсата за четири месеца, но и там ще ти се плаща въз основа на минималната. За следващата работа да си знаеш!

5.   Щом за Държавата т.нар. "бонус" е законен, то Държавата Е НЕЗАКОННА!!!

6.   Отпуската не се дължи цялата. Ако напускаш по средата на годината се смята колко отпуска ти се полага за отработеното време и ти се дава/изплаща толкова. Щото нали като отидеш на другото място също ще искаш да имаш отпуска ;)
Общо взето на всеки две седмици и половина отработени ти се падат по 1 един отпуска (на месеца по 2 дни почти - 12 месеца = 20 дни отпуска).

7.   По принцип си измамена, но измамата се е случила в момента на назначаване. Когато си се съгласила на тези условия - официална заплата - минимална, останалото в плик. За това в плика няма как да претендираш и е до доброто желание на собственика да ти ги даде или не.
Затова не е редно да се взема заплата в плик - накрая работника е прецакан.
За държавата парите които са вземани над минималната в твоя случай не съществуват. Не са плащани данъци и няма как да те защитят/обезпечат за тях.

8.   Най-добре поискай консултация в инспекция по труда, ще ти дадат най-точна информация. Аз имам случай, в който служител е доказал, че бонусът е имал постоянен характер и осъди работодателя за цялата сума, който освен това трябваше да плаща осигуровки назад за целия период на договора върху реалната заплата.

9.   Не виждам да си измамена, сама си се измамила, още като си подписала, че си съгласна да работиш за минимална заплата.
Шефовете от години ползват този тарикатлък да назначават на минимална и да наказват служителя с последната заплата. Често дори отказват да наемат служител, който иска реални осигуровки.
Няма как да търсиш пара, която не ти е обещана на хартия с подпис на работодателя, устно какво ти е обещал няма как да докажеш

10.   Измамил те е и ти си се съгласила още в началото. Не е трябвало да подписваш договор на минимална.

11.   Не може да се водиш на минимална и да получаваш сума на ръка, а пред НАП да минава цялата сума и да се осигуряваш на нея. Като се водиш на минимална, можеш да претендираш изцяло за нея, всичко останало е добра воля на работодателя.
За в бъдеще никога не се съгласявай на този вариант, сключвай договор на цялата сума, осигурявай се на цялата заплата и имаш защита от закона. Всичко друго са сметки на дребно, от които накрая ти си потърпевша

12.   Всички накрая така правят, някъде и не плащат.

13.   Как може да си измамена, когато си подписала договор, в който е упоменато, че ще взимаш минимална?

Не, не си измамена. Или поне не от тях, а от собствените си решения.

Продължи нататък без да го мислиш и гледай занапред да не работиш за ''пликчета''.

Братан.

14.   Значи по договор ще взимаш минимална заплата, а после искаш да ги съдиш? Ми не става.

15.   Да подчертая пак нещо .
В договора съм се прецакала да,защото сега бера плода на това .
До сега си получавах обявената заплата и бонус без грешка , осигурявах се дори на сумата по договорка бонуса ми ,който влизаше в месечните ми осигуровки които реално варираха поради бонуса.
Сега с извадка от НАП не мога ли да направя нещо по въпроса да си защитя , защото за едни осигуровки и доходи съм взимала и при напуска други изплатени по ниски суми от последния ми превод ..

16.   Да допълня ,пе на ръка в плик не сме получавали пари , а директно превод по сметка!
Договор на минимална , по сметка по договорка ,с осигуровки на договорената сума плюс бонуса!

17.   16< както казах и по-горе разликата ти я дава като ДМС (допълнително материално стимулиране), внася ти осигуровки и всичко върху тях, но то по договор и по закон си е по усмотрение на шефа. Всеки месец решава дали да ти го даде или не и това си е напълно законно. Този месец явно е решил, че няма да ти го даде и нищо не можеш да направиш.

18.   Имаш ли изрочно описани услувия, при които получаваш дадените бонуси? Защото ако нямаш, то не можеш да претендираш за нищо, за съжаление.

19.   Авторке не можеш да се защитиш, щом работодателя ти е изплатил задължението по договор от там нататък повече не ти е длъжен! Независимо че в миналото ти е давал (ДМС) допълнително материално стимулиране.
Между другото за бонуса (ДМС) не се плащат осигуровки, а само Данък върху общия доход (ДОД) 10%. Провери си пенсионни са плащани само за минималната. От сега да си наясно, че при този работодател си имала пенсионни осигуровки само за минимална заплата, да не си помислиш че с подписване на такива договори ще имаш по висока от минималната пенсия.

20.   Интересно ми е как тогава през НАП осигуровките ми бяха върху цялата ми крайна заплата плюс бонуса , който реално всеки месец варираше.

Ние не получавахме фишове, сега пак не получавам

21.   20, чисто и просто основната ти заплата е била на минимална и той всеки месец ти е давал бонуси по негово усмотрение и ги декларирал в НАП и ти плащал осугировки върху тях. Всичко си е законно. Закона му дава право да дава бонуси над заплатата всеки месец и разбира се, трябва да си внася осигуровките върху тях. Само че точно този месец е решил да не ти даде бонус и по закон и по договор той не е длъжен да ги дава всеки месец. Това е. Не е сложно. Всичко си е законно. Просто договора ти е калпав (за теб). Ако договора си беше на по-високата сума, той щеше да е длъжен да ти плаща високата заплата всеки месец и нямаше да може да ти плаща по-малко от това. Но обратното може - да ти плаща над уговореното, стига да си внасня осигуровките, разбира се, а той си ги е внасял. Така че ти още с подписването на договора си се съгласила, че може да ти плаща минимална и нито лев отгоре. Всичко над това е на добра воля от негова страна и ти се съгласила да е така.

Затова се мисли при подписването, а не пост фактум. Веднъж подпишеш ли такъв договор, вече нямаш претенции за нищо над минималната. Може и да ти плати повече ако прецени, но може и да не ти плати и закона е негова страна.

Ако не ги разбирате нещата, поне се консултирайте със специалисти, като подписвате такива важни неща. Друг е въпроса, че има много маймуни на клона и ако ти не се съгласиш, някой друг ще се съгласи да си свали гащите още с подписването. Но това е суровата истина тук. За съжаление. Просто не си търсим правата и те се възползват.

Реално не си измамена от законова гл. т., а сама си се сгъласила на кофти условия, това е. Дали от незнание, дали за да си пазиш хляба, ти си знаеш, но сама си съгласила и си подписала при такив условия.

22.   До 21 - Прав си, заотва с правата. Повечето хора не им пука особено, освен као не са директно засегнати, но след като си сменят работата и кризата отмине, пак забравят.

23.   Всички във фирмата бяха така и си взимаха договореното , това ми даде 2 г сигурност, докато не намерих ново работно място където всичко е точно и просто при изплащането на старите задължения осъзнах колко правилно решение съм взела да се махна , впоследствие разбрах и станаха и други неща .
Така ,че сега съм на по добро място.
В България е така само цакат и трудно намираш нещо нормално.
Благодаря за изчерпателния отговор на 21.
Благодаря и на отговорите на всички участници.
Успех на всички !