Аудио книги на Български език
Здравейте. Имам три четци на е-книги. Два цветни Pr*** и един черно бял 6" Po**** без подсветка. Купувани са преди повече от 7 години. Отскоро установих, че ми е по- приятно да слушам на компютъра на слушалки Аудио книги, отколкото да ги чета на екран. В маимунда има само библията на Български език, като аудио файлове. Друго нищо няма на Български език. В Гугъл има само църковни аудио книги, който се възпроизвеждат през вградения софтуер на сайта и става неприятно. Например: Точка, запетайка и др. се възпроизвеждат на глас. Това ми е неприятно. Търсих в Гугъл, но не намерих там отговор на въпроса ми? Къде безплатно в интернет мога да свалям аудио книги / аудио файлове на Български език? С Арч Линукс съм.

Втори въпрос: Къде от интернет мога да сваля ретро каталози на Neckermann, Quelle, Otto, Burda, Бюрле, Conrad и др. под. в подходящ формат - например pdf. В гугъл не можах да намеря помощ, затова питам тук.
Благодаря предварително.

Трети въпрос: От къде да изтегля безплатно годишен каталог на компютрите от 1976 год. до когато са издавани в подходящ електронен формат.

Коментари

1.   Не е нужно да търсиш аудио книги, защото има много по-добър начин за четене на всякаква литература. Това е програма за четене. Има много такива програми. Аз ползвам руската Балаболка. Тя е безплатна. Като се инсталира, в нея има вграден английски език. За да четеш на руски език, има няколко безплатни програми, които като се инсталират, излизат в прозорчето за избор на език в Балаболката и могат да четат на руски. Тази която ползвам е с гласът на Николай, а има и поне две с женски глас. Те обаче някога забиват, затова ползвам на Николай: Acapela Elan TTS Russian Digalo Nikolai 5.1 В руският език няма буквата Ъ и като поставиш за четене на български език в думата с буква ,,ъ'' четецът казва ,,твьордъй знак'' и не е никак добре. Освен това чете българският с много силен руски акцент. Затова ти трябва да инсталираш програмата за синтез за реч SpeechLab. Тя е с гласът на актрисата Гергана Стоянова и чете много добре български текст. https://bezmonitor.com/speechlab.htm Тя е безплатна за слепи хора, а за останалите струва между 200 и 300 лева. Тя се инсталира и се появява в прозорчето на Балаболка. Може да правиш различен тембърът на гласа и да увеличаваш скоростта на четене. Освен това, Балаболката може да разцепи книгата на части и да ти направи една книга примерно на 50 части. Като я конвертира в адио, получаваш 50 части и ги слушаш на телефона или мп3 плеер като 50 песни. Може да е само на един файл. Като свикнеш, променяш скоростта на максимум и една книга можеш да изслушаш за 2-3 часа. Новата версия на Балаболка чете TXT, Word, PDF и други формати. Примерно работиш някаква работа, а четеш книга. По този начин съм прочел наистина много български и руски книги. Имаше една версия на програма PDF, която има вградено четене на текста на английски и български език с мъжки глас. След като преинсталирах лаптопа, вече не мога да намеря тази версия. Можеш да слушаш даден текст и направо от компютъра си. Защо не е толкова известно това, не знам. Тази програма Гергана може да се постави в КМ плеера и да ти чете субтитрите на български, без да се напрягаш да четеш. Тези програми стават за Уиндоус, но за Линукс не знам.