За приятелството между мъжа и жената
Имах един приятел. Беше по-голям от мен с 10 години. Помагаше ми много в трудни моменти като ме подкрепяше морално и проявяваше разбиране за дадените ситуации, помагаше ми да видя грешките си, подкрепяше ме.

Не сме имали връзка на сексуална основа, но имах усещането, че съм му симпатична и донякъде тази всеотдайност е свързана със симпатия. Бях много спокойно, защото той е семеен и повярвах в безкористното приятелство. След това се появиха ситуации, в които ми се загатна, че се очаква от мен проява на по-голяма близост.

За мен това беше нещо, което е в разрез с разбиранията ми. От една страна човека ми е много симпатичен, но от друга си мисля, че не може да се общува на това ниво с всеки по принцип, който ти е симпатичен. Струва ми се, че това опорочава чистотата на приятелството.

И изведнъж разбрах, че едно и също нещо се повтаря до безкрайност. Явно не съществува приятелство между мъж и жена без сексуална връзка. Не ми се иска това да е така.Не може всеки мъж, с когото си в приятелски взаимоотношения да ти е един сексуален партньор в перспектива. Питам се съществува ли истинско приятелство между мъж и жена без сексуални отношения? Изобщо възможно ли е да има приятелство между мъж и жена?

Коментари

1.   Не и преди секса :-) След секса евентуално ДА.

2.   Не вярвам в приятелството между мъж и жена. Винаги единия има нещо друго наум - ако в началото го няма се появява рано или късно.

3.   Не съм съгласна изобщо с коментарите. Момиче съм и имам 3-ма истински много добри приятели и бих дала всичко за тях. Те за мен също. Да, казват ми, че съм много хубава. Но винаги са били наясно, че са ми само приятели. Никога не са искали абсолютно нищо от мен. Те са ми като братя и знам, че винаги мога да разчитам на тях. Приятелството между мъж и жена е прекрасно. Стига да успееш да го съхраниш и да поставиш още в началото ясна граница. Явно хората, написали 1-ви и 2-ри коментар никога не са имали такова приятелство и честно казано много са загубили. Не всичко е секс!!!

4.   Няма такова приятелство, освен ако сте колеги и работите заедно, при всичко случаи обаче подкрепям и№ 1 и №2.

5.   Много мислиш! Имате приятелство, харесвате се взаимно, проявявате чувства - защо не се и обичате. Може би наи-вече те притеснява разликата в годините! А за тази мистична чистота на приятелството - не съществува!

6.   Приятелството не се гради за ден два. Обикновенно се
приема че последният етап в една връзка е чистия
сексуален контакт. И обикновено когато се случи така,
че някой иска да скъса, то другият, демек изоставения
обикновенно моли двамата да си останат приятели.
Когато някой пита после примерно: "Какъв ти е този?"
Отговорът е: "Ами никакъв, просто приятел."
Това не е приятелство.

Когато съпругата се случи една скрита змия, когато
си минал през няколко любовници, които се оказват
още по големи змии и се сещаш, че имаш приятелка
на която да се оплачеш, и когато след втората чаша
алкохол ти стане добре на душата си казваш.
Добре че си имам приятелка, която да ме зареди с
енергия.

И още нещо. Когато ползваш проститутки независимо
дали са циганки или манекенки, които се събличат по
бързо отколкото се обличат, разбираш че сексът е сдна
елементарна физиологична нужда на човека.
Не всеки може да има приятелка. Границата между
приятелка и любовница е много тънка. Не смея да давам
съвет.

7.   Незнам за №3, но и според мен няма приятелство м/у мъж и жена! Винаги, рано или късно единият ще изпита дори и малки чувства.

8.   Пак съм номер 3. Нямам намерение да убеждавам никой тук в каквото и да е. Аз си имам доказани истински приятели мъже и съм много щастлива. Та аз ги познавам от около 8 години. В момента живея заедно с тях. Разберете, че никога не са искали нищо от мен, а винаги са ми помагали с каквото могат. Тъпото е, че наистина почти никой не вярва в такова приятелство. Но то явно се гради и от двете страни. А и хора всякакви. Наистина ви пожелавам да срещенете приятел от другия пол.

9.   Абе кво приятелство бе? Има само един вариант за приятелство между мъж и жена без секс! Това е красива жена-грозен мъж и красив мъж-грозна жена! При всички други случаи рано или късно се стига до секс! Номер 3 въобще не е в час, явно живее в друг свят!

10.   И аз съм на същото мнение. А, тези, които казват, че имат приятели и приятелки.... то несъмнено просто тези техни приятели подтискат това свое желание. И рано или късно обаче го показват.
Нооо, винаги има изключения. :)

11.   Номер 3, най-вероятно е още на 18-19 години и живата още не е показал нищо. Но със сигорност няма такова нещо между мъж и жена. Рано или късно едната страна избива, разбира се всичко се подтиска и нещата продължават по старому. Но вътрешно е съвсем различно и болезнено за двете страни.

12.   Това, че не можете да си намерите верни приятели си е изцяло ваш проблем. Явно моите приятели са изключение... Аз също...

13.   Номер 3, подкрепям думите ти! Аз също имам приятел мъж вече от около 10 год. И двамата сме на по 24 години и от година и половина си имаме семейство и деца, но продължаваме да си се виждаме всеки ден и да си бъдем най-добри приятели. Преди да се задомиме аз спях у тях, той у нас и никога, ама никога не сме имали сексуален контакт или намеци за такъв. Чустваме се като брат и сестра, а това не може да се сравни с приятелствата от един и същи пол. Наистина много жалко за тези, които си мислят, че не може да има приятелство между мъж и жена... в голяма грешка сте.

14.   Номер 13, благодаря ти! Най-после да има някой, който освен мен вярва в това приятелство. А на номер 9 ще задам един въпрос: Кой определя дали мъжът или жената са грозни. Едно ще ти кажа. Аз не харесвам физически моите най-добри приятели, няма как да ги харесвам. Ти би ли харесвал брат си или сестра си? Обаче мога да ти кажа, че със сигурност не са грозни. Нито пък аз. Някой може да не ги харесва, други да са луди по тях... Много повърхностно гледате на нещата. А на номер 11, ще кажа, че не съм на 18-19. На 24 години съм. Видяла съм и съм преживяла достатъчно хубави и лоши моменти. Отбрала съм няколко истински приятели. И съм сигурна в тях. Искам да цитирам номер 13, за да го осъзнаете по-добре: "Наистина много жалко за тези, които си мислят, че не може да има приятелство между мъж и жена... в голяма грешка сте."

15.   Подкрепям номер 3 и номер 13. Приятелство съществува и то се гради с години, и при жените и мъжете и между тях. Вероятно има хора, които предпочитат да четат Фройд или въобще не четат, както и не си учат и уроците в живота. Може и да има чувства, но и ако познавате истинските измерения на най-висшето чувство любовта, ще разберете, че има различна любов. От страстната, романтичната, до приятелската и т.н и още една, която напоследък не е много популярна универсалната. Е, аз съм на 40 и мога да гарантирам от собственият си опит и натрупана житейска мъдрост, че има от всичко, зависи... кой какво търси през краткия си живот.

16.   До Номер 3/8/:
На колко години си?

Между 16-20, предполагам.
Да, но въпросът не е: Има ли приятелство между МОМЧЕ и МОМИЧЕ, а между МЪЖ и ЖЕНА. Правиш разлика, нали?
Разбира се, че подкрепяме тинейджърските ви приятелства, но все още не са в категорията МЪЖ-ЖЕНА.

Както казва мъжът ми: ''Приятелство между мъж и жена няма, запомни това! Рано или късно всичко свършва в леглото''.

И наистина е така (изпробвано...).
Просто още не сте се убедили в противното.

И ще добавя още нещо: свърши ли в леглото, такова приятелство се разваля - завинаги.

17.   Номер 16, ти ако си се чукала с всичките си мъже-приятели или пък твоят мъж с жените си приятелки, това не важи за всички. Запомни го и стига сте ме дразнили :)

18.   До номер 17 от номер 16:

Би ли ми казала на колко години си?
ВЕЧЕ КАЗАХ-ПРИЯТЕЛСТВО МЕЖДУ МОМЧЕ И МОМИЧЕ-ДА, НО МЕЖДУ МЪЖ И ЖЕНА-НЯМА.

ЩЕ ПОРАСНЕШ-ЩЕ ГО РАЗБЕРЕШ.
Ако обичаш не обиждай толкова просташки-случило ми се е един път и въобще интимният ми живот не те интересува.
Ако имаш смислен аргумент-го изложи без да оплюваш.

И само за да се аргументирам, ще ти задам следния въпрос:
Ако често виждаш заедно мъж и жена, които нямат връзка (тоест не са женени или гаджета)-какво би си помислила на определен етап-едва ли би си помислила, че са ''САМО'' ПРИЯТЕЛИ.Напротив, убедена съм,че ще си помислиш само за едно-знаеш какво.

Мога да се опитам да приема тезата ти, но само ако се аргументираш.

19.   За какво са ми жени-приятелки, след като имам момчета-приятели? Момичетата са само за гаджета. Аз съм на 20 и още в детската градина бях на този принцип, другите ми познати също.

20.   Имам момиче причтелка от 8-9 години вече, тя не е въобще грозна, а аз съм някаква смеска м/у Брад Пит и Арнолд Шваренегър :) ; та думата ми е че никога не е имало нищо м/у нас освен приятелство. Постоянно сме заедно, ходим на почивки само двамата, пием, спим в едно легло, но никога не е и ставало дума така да се изкажа. И да ви кажа всички си мислят че се шибаме, но колкото и да обясняваш ...... !........

Тя ме урежда с приятелки и аз обратното, пита ме за всяко свое гадже дали го одобрявам и т.н. не знам дали тва не е приятелство м/у мъж и жена.

21.   Да възможно е но винаги от едната страна ще има симпатии и мисли на сексуална основа.... иначе според мен истинско приятелство не съществува нито между мъж и жена нито между жени е за това между мъжете не съм сигурна.... приятели няма има просто добри познати.

22.   Няма такова животно......хахах спрайт има да ти каже нещо....!!!!

23.   Аз също мисля , че между мъж и жена нямя истинско приятелство, но живота ми показа друго.
Загубих съпруга си и останах съвсем сама.Много трудно ми беше , но имахме едни семейни приятели на село.
Винаги ,когато отивах на село приятелят на съпруга ми веднага се отзоваваше на моите молби.Идваше и ми помагаше безкористно говорехме си и си правехме компания.Разбира се идваше и съпругата му ,която аз много харесвах.
Мога да напиша много за моя селски приятел, но аз винаги съм разчитала на него ,където и да съм когато и да съм го повикала той идва веднага.
Винаги ми е казвал ,че докато съм аз жив винаги ще ти помагам.
Той беше голям приятел на съпруга ми ,но стана и моя подкрепа в живота ми .
Днес го приели в болницата и той обграден от семейството си ми се обади че е болен.
Аз веднага отидох и усетих , че това е приятел ,който иска да сподели с мен какво го боли и каво му се е случило с мен като сестра и приятел , защото знае че аз ще бъда искрена и състрадателна.
Вярвам , че приятелството му е искрено .
Промених мнението си , но не всички мъже ,когато си малко по внимателен с тях приемат приятелството за чиста монеталл

24.   Смятам, че между ИСТИНСКИ мъж и ХУБАВА жена не може да има само приятелство, а и не е редно.
Падне ли ви, не изпускайте шанса, а се на...айте.

25.   ако приятелството прерасне в любов и след това единия скъса другия не могат да си бъдат приятели повече според мен,защото как може да си просто приятел с този който ти е разбил сърцето и знаеш че неможеш и няма да можеш да споделяш любовта си с него,а просто да си му приятел и т.н.

27.   За съжаление мисля че наистина няма шанс за приятелство между двата пола... Наскоро го разбрах и ми стана доста тъпо. Нямам приятели мъже, които в основата на приятелството си да не искат нещо повече... Когато си пиинат са ми намеквали, уж заради алкохола... но защо аз като пиина не ме подкарва към романтика? Има обаче силно приятелство между мъж и жена, които са били приятели ( уж ), после са правили секс, поговорили са си ( че нищо няма да се промени ) и после стават по близки. Казвам го от личен опит.... Но и тука се врърнах в началото... Единя пак е приятел ( по-често мъжа ), за да има шанса пак евентуално да стане нещо.... дори а е само секс на него му стига.... Тези мъже са способни да бъдат до гроб до вас...

28.   Ей хора,
не се заблуждавайте... 30 години мислех, че е възможно НО НЕ Е за най голямо съжааление... Винаги едната страна се надява на нещо повече и това е мъжа... защото иначе, защо да си губи времето с вас. На мъжете сме им досадни с вечните си подробни разкази и не биха си го причинили ако няма защо... Става ако от деца са израснали заедно и пак не е много сигурно.... Ако не вярвате замислете се за всичките си приятели мъже, вгледайте се в реакциите им и ще разберете... Съжалявам, не искам да си го призная, но ако една жена изглежда добре, единствения мъж който може да има за приятел е гей.... не и хетеро... няма как да стане... И на мен не ми харесва мили дами, много ми се искаше да е истина, но е факт... Мъжете са си мъже, а ние сме тъпи патки, щом мислим, че сме приятели :))

29.   Аз имам приятели мъже от близо 20 години. Повечето се изпожениха и пак са същите към мен - приятели. Чувствам ги като братя. Зная обаче, че всеки един от тях ме иска или ме е искал сексуално в определен етап от приятелството ни. Защото съм доста привлекателна може би или защото мъжете са си такива по природа. Нямам грозен приятел. Всичките са много ухажвани от жени и с голямо самочувствие. Моите приятели никога не са ме привличали сексуално и затова са ми само приятели. Те приеха съпруга ми като техен брат. Обичат всички хора, които аз обичам. 5-тима са и са с различни професии, на различни възрасти, различни интереси... нямат нищо общо един с друг. За мен са като братя... тва е. Ако на някой от тях това не му харесва знае, че ще ме загуби като приятел. И щом са до мен толкова години значи и те държат на моето приятелство. Много пъти са ми казвали, че не говорят пред другите жени това, което говорят пред мен и с мен и че ме чувстват като техен приятел от мъжки род. И голям % от хората, които ме познават твърдят, че нямам женски разсъждения. На първо място съм човек, а на второ съм жена и то само пред мъжа си;)... Така, че има приятелство между мъж и жена, но жената е необикновена;)... това не е тема за обикновени жени... те просто няма как да разберат;)

30.   и аз имам приятели мъже, особено един, но си мисля, а и са ми казвали в момент на откровеност, че почти винаги си мислят за нещо повече в 1 или друг момент. друг е въпросът дали ще направят нещо, за да осъществят мераците си :-)
ж41

31.   Не знам дали има реално приятелство между мъж и жена, мога да кажа само за себе си. Дори и жената да не е много привлекателна, ако съм много често покрай нея, винаги ще се зароди желание да правя секс с нея. А и самите помисли за нещо интимно между двама, показват, че не са истински приятели, а някой от тях просто се преструва и се мъчи. Мога да кажа и на жените тук, които са толкова убедени, че имат истински приятели мъже, да не бъдат. Това, че не са го казвали или показвали, не значи, че не са си помисляли да правят секс с вас.

32.   Има, зависи от отношенията и възрастта.

33.   До всички, който коментират, че такова животно съществува... Е, няма такова нещо, дори вие, които се опитвате да ни убедите в това, че има чисто приятелство, показвате, че няма, само поради факта, че сте прочели тази изповед или там каквото е. Щом сте стигнали до тук, значи или вие имате някакви съмнения за своите чувства към "приятелите си" или имате съмнения, че те имат нещо към вас :)

34.   може да има приятелство между мъж и жена но просто е доста трудно постижимо -трябва да има определени условия за това и те могат да бъдат разнообразни:
например ако приятелите мъж и жена по никакъв начин не са привлечени от другия като визия;
или и двамата имат успешни връзки в които има много любов и толкова обичат половинките си че за тях по дълбоки отношения са просто фарс.
може мъжът да е гей или пък жената да е лезбийка;
може да са колеги и да са приятели на работното място - но това не може да е точно това истинско приятелство поне според мен а иначе мъжете докато работим не мислим за секс затова съм склонен да вярвам че може да се поддържат едни добри взаимоотношения без сексуално напрежение на работното място
другия варянт е да са отраснали заедно и просто психическата им нагласа един към друг да е приятелска.
Но в всички други случеи това е пълна тъпотия
за жената може ид а просъществува но за мъжа как да стане ако е необвързан и жената срещу него го привлича
най малкото ще си е мислил за секс с нея.
а може би ако мъжът е уравновесен наясно е с себе си и какво иска -сексът е на заден план той най вече търси качества в жената които са специфични за всеки и абе това е любовта и всяка друга мацка за теб която няма това излъчване както се казва може да ти бъде приятел
Но преди това за да си такъв мъж трябва да си минал много жени и общо взето да си мастер в областта ;)
а и тея приятелства са опасни -
жени представете си да имате приятел когото обичате много и той да има красива приятелка с която са само "приятели"
или пък моята приятелка да има "приятел" тип мачо
ами аз лично бих се ядосвал много.
едно е да са приятели като излезнем по двойки -
друго е сами да прекарват време заедно може би съм консервативен но това е неприемливо за мен.

35.   Приятелство между мъж-жена прераства или в нещо повече, или се прекъсва, тези, които твърдят, че има такова нещо, най-вероятно бъркат приятелството с едно просто познанство- излизане по заведения заедно, и може би определени моменти на откровени разговори. За да съществува едно приятелство, то трябва да е дълготрайно, а такова между мъж-жена е възможно само в един случай, когато единият не е хетеро, или е много грозен, но дори и тогава не е сигурно дали пак няма да свършат в леглото, въпрос до време е.
В живота ми, всички хора, които познавам и са били само приятели, или нещото е прераствало във връзка, или някога е имало нещо, след което са си останали 'приятели', докато единият не се обвърже.

36.   Към 34
Много яко си го описал. Съгласна съм и с номер 33 и 35. Аз преди мислех, че мъжете около мен ме харесват само като ЧОВЕК, но разбрах че аз съм ги приемала така. Не отричам, че съм хубава ( поне така казват другите ), но винаги съм смятала че онова което всъщтност съм е по добро. Уверих се че винаги мъжете когато са ме харесвали на пръв поглед, опознаят ли ме още повече ме харесват. Няма как да има приятелство.. просто няма как. Какво ли не съм правила, как ли не съм опитвала да отблъсна с поведение дадени мъже, НЕ става. Дори напротив. Мъжете не са така мнителни като жените и по скоро дори могат да те оправдаят ако направиш глупост... Но ние жените няма как да го разберем.
П. П. Към 34 : Искам да ти кажа, че въпреки всичко може гаджето ти да има приятел МАЧО, но никога да не го пожелае. Аз имам такъв приятел. Знам, че ме е харесвал и все още ме хааресва, но това е яко. Винаги е до мен, помага ми и ми е страшно важен. Дано никога не се разделим. И двамата сме семейни. Виждаме се често и винаги тайно, тъй като сме атрактивни и никой не вярва, че няма нищо. Жена му го ревнува от мен, мъжа ми не( те са приятели)... така, че ако гаджето ти има приятел, особено ако го познава отдавна, колкото й да е атрактивен вероятността да стане нещо е малка... А свободата :Тя е най-добрия съветник и застраховка :))

37.   Интересни коментари прочетох, въпреки че скоро не са писани нови. Знаете ли, аз не съм още ЖЕНА, момиче съм и до скоро бях най-ревностния защитник на тезата, че приятелство между момче и момиче / мъж и жена, но нещата наистина не стоят точно така. Има приятелство, ако излизате веднъж в месеца на по кафенце, споделяте си, помагате си, имате си доверие, знаеш, че когато имаш нужда от някого, този човек ще е до теб, НО станеш ли прекалено близък с човек от другия пол и бъдете ли, така да се каже, 24/7 заедно, често пъти мъжът издава багажа, ако мога така да се изразя. Тоест аз поне съм на мнение, че трябва да се спазва известна дистанция, за да може дори да има нещо, то да бъде притъпено навреме... И все пак - дори това не е гаранция. Хахаха Та, простете ми, че така ще ви нарека, но всички заблудени патки, които си мислите, че вашите "просто най-добри приятели" нямат поне малко странични чувства към вас - просто си поставете за цел някой път да наблюдавате държанието им към вас като се абстрахирате от вашето мнение. :)

38.   Приятелството между мъж и жена е възможно, но не е за всеки. Такова приятелство има граници и очертания, то не е като приятелство между само мъже или само жени. Такова приятелството е възможно само при определени условия, но дори тогава е крехко и често нежелателно:

1)Двамата са щастливо обвързани с други хора, но се познават отдавна и държат един на друг, подкрепят се, споделят си и не изпитват взаимно привличане.
2) Имат сходни интереси и се познават, но между тях няма привличане
3) Някога единия е имал сексуален интерес към другия, но е бил отрязан и мераците му са се изпарили (рядко е, но го има в живота)
4) Имат еднакви морални задръжки (между 2 религиозни хора, които държат на брака, морала и семейните ценности и осъзнават, че страстните влечения не са любов). Християните познават истинската любов, която не е просто ерос.
5) Колеги са в работата и са станали близки с течение на времето, но нямат интерес един към друг
6)Между двамата е имало секс, но впоследствие нещата са се разпаднали и понеже двамата не таят обиди и огорчения един към друг, нито са били влюбени, а просто са се харесвали, имат общи неща помежду си и в повечето случаи връзката им е била кратка, дори и еднократна.
7)Мъжът е гей

Разбира се приятелството между мъж и жена е нещо доста сложно и подобно на гъбите, има отровни двойници, тоест често се среща фалшиво такова, в което едната страна (обикновено мъжа) се преструва на искрен приятел и има сексуален интерес или дори е влюбена в другата страна. Това е доста гаден вариант. Често такива мъже, лижат краката на своите "приятелки", а онези умело се възползват от ситуацията за да измъкнат лична изгода. Такива мъже често водят жените насам-натам, стават им емоционална опора, дори направо кошчета за душевни отпадъци, но въпросните жени са влюбени в други и се чукат с други.

Все пак е ясно, че наистина приятелство между мъж и жена е мног, ама много трудно нещо, то е за изключително зрели хора и има своите специфични граници. Няма как с една жена да си говорим като приятели за секс, както с приятел мъж. Именно създаването на сексуално напрежение, може да развали такова приятелство, защото на няколко питиета, сладки приказки и възбуда у жената, такова приятелство е отишло на кино. Някои считат, че сексът между приятели е нещо нормално, но това не са приятели, а любовници, които от време на време си го слагат по приятелски, което е абсолютно фалшиво приятелство и просто задоволяване на нагон.

Впрочем, между двама бивши любовници е възможно приятелство, но не и такива, които са били в дълга и страстна връзка, които са преживели множество житейски събития заедно. Между двама души, които са имали авантюра, но бързо са разбрали, че не са един за друг е възможно приятелство, но пак с условности и пак е твърде рядко и пак опира до емоционална зрялост, житейски опит и разбира се някакви морални задръжки. При бившите любовници, приятелство се среща изключително рядко и по друга причина. Когато те се обвържат с нови хора, новите биха ревнували. Няма как мъж да не ревнува жена си от бивш любовник, защото се появяват страхове и съперничество. Изобщо нещата са много, ама много сложни и условни и хич не могат да бъдат толкова опростенчески разгледани, както в повечето коментари. Извода все пак е един: има такова приятелство, но винаги е с едно наум...

40.   Приятелство с жени. — Жените могат много сполучливо да станат приятели с някой мъж; обаче за да поддържат тази връзка, навярно трябва да помогне и малка физическа антипатия.
Ницше