Българин и Туркиня
Две различни вяри могат ли да създадат здраво семейство ?

<< Предишна Следваща >>

Коментари

1.   Защо непременно вяри?
Туркиня съм и не съм религиозна! А и повечето турци които познавам не са религиозни! Престанете вече с тия ваши измишльотини!
Друг е въпросът ако ти самият си от крайните религиозни фанатици които не приемат, че други не приемаме и не се кланяме на никаква религия.

2.   То защото сте много религиозни .... Хайде да не се лъжем, за повечето хора в България религията се изразява в ритуали по празници, ядене и пиене, и харесване и споделяне на фб статуси. Повечето нямат и идея нито от основни понятия и философия в съответната религия, нито са чели и разбират свещени книги като Библия/ Коран. Сблъсък ще има, ако имате разлика в семеен модел. Най-много да се карате какви имена да носят децата и какви ритуали да изпълнявате. То е ясно, че ще се хапва и пийва на всички празници, присъстващи и в двете религии. Разберете се предварително за тези неща и живейте отделно от родители, недопускайки външна намеса.

3.   Малко трудно, но да. И аз преди съм се замислял над тази тема.

4.   Могат, но трябва след това да емигрират - в БГ няма да им се получат нещата и ще сте черните овци на стадото...

5.   И защо да не може ? Посочи ми една причина. За мнозина българи - "християни" религията им се изчерпва до преяждане по коледните празници и чукане с яйца по великденските. Ако ги питаш какъв е смисълът на кръщенето, какво е характерно за православието или дори как са имената на апостолите повечето ще те гледат поне 5 минути тъпо.

При турците е малко по-особено според мен и най-вероятно ако тръгнеш да се жениш в Анадола ще трябва да си смениш религията. Но ако пък е някоя българска туркиня, която по нищо не се отличава освен турско име най-вероятно няма да ти правят проблем родителите й и просто ще трябва да покажеш, че си сериозен. Твоето обкръжение и роднини от друга страна е най-вероятно ще те гледа накриво 1-2 месеца и да се правят на патриоти, после искат не искат ще я приемат. Престанете да делите хората по този начин. Туркини, българки - няма значение. Освен всичко друго туркините имат и една много силна положителна черта - там мъжът в семейството е много на почит, те не си зарязват мъжете/развеждат/изневеряват току-така както го правят европейките с лека ръка.

ZZ

6.   Не верите ще създават семейство, а хората. Зависи от ума и характерите и на двамата, от качествата им, от това колко толерантни могат да бъдат, колко са способни на взаимен компромис и колко се обичат и уважават. И до колко могат да се изправят срещу опитите на родата да им се месят (ако има такива). При някои се получава, при някои-не.

8.   Леле каква неграмотност:
1. Пише се "вери", а не " вяра".
2. Предполагам, че имаш предвид "мусюлманка", а не Туркиня. Едното е принадлежност към религия, а другото към националност. В България има мохамедани българи (всички имат БГ паспорт), турците са в Турция. Ако не се научим да правим тази разлика, Турция след време ще си поиска тези хора и територии. Как може да сме толкоз глупави сами да им ги даваме, като идентифицираме религията със съседната държава... Гърците, например, на българите там, които живеят им казват " славяноговороящите".... а сетете се защо? !? !

9.   И кво, ти като си мъжът българин, тя ще трябва да се покръсти и да спазва християнските обичаи. Ти нямаш проблем.
Проблем е, когато си в ситуация като мен - аз съм християнка, но обичам човек, който е скромен, добър, възпитан и е... п*омак. Следователно обществото и роднините ми ще ме заклеймят, Господ ще ме накаже и още и още лоши и кофти неща.
Радвай се, че си мъж, в твоята ситуация всичко е позволено, мъжете си правите каквото си искате, може и китайка да доведеш, пак няма да има проблеми. Проблемите са за жените.

11.   Има доста подобни теми, писани в сайта през годините. Само напиши тези две думи в търсачката отгоре на страницата. Възможно е, разбира се, но е важно да се разбирате - както коментиралият по-горе спомена за имената на децата и ритуалите.

13.   Леля ми е туркиня (на чичо ми жена му). Особена е, но братовчедите са напълно нормални - с български имена и не се турчеят по никакъв начин.
Така че, за мен, всичко е възможно. Зависи си единствено от хората.

14.   До автора:
Пише се - вери. Пишем още - вероизповедание, вероотстъпник.
Пишем: вяра (ед.ч) - вери (мн. ч.), бял - бели, цял - цели, зрял - зрели, умрял - умрели и т.н.
Анадъмо!

15.   "Две различни вяри могат ли да създадат здраво семейство"

Не, не може. Първо, прями да сме - ни си чел Библията, ни някога ще я. Буквално револвер да ти опра, пак няма да можеш първите няколко думи (не реда, думи) да кажеш. Важи и за Корана. Не си чел тези книги, нямаш духовност, нямаш ни образованието, ни знанието, ни нищо, че за "вяра" да говориш. Да купуваш елха за Коледа и да знаеш, че съществува нещо като "пости" (без да го правиш) не те прави верен, вярващ, религиозен или каквото и да е.

Второ, ограничен си. Не те дразни "вярата" (която нямаш), дразни те етноса. Не искаш туркиня, не искаш турци покрай теб, това е. Нарича се ксенофобия, не "вяра", не се оправдавай с вярата, която не изповядваш. Вярата Христова го казва: обичай ближния. За теб отговорът е буквално написан в "наръчника" на вярата. Да я бе чел, да го знаеш. Но не си, което личи.

Не е до вяра, защото няма как да се сведе до нещо, което изначално нямаш. Ти просто не искаш палавите турчуля. Признай го пред себе си, претендирай за момент, че си мъж, после ако щеш поправяй грешките си.

16.   Различно е, зависи доколко вярващи са хората. Аз например съм силно вярваща християнка и никога, ама никога не бих се омъжила за мюсюлманин. Така го чувствам.