За мъжката отговорност
Здравейте, споделям една статия, която е писана от свещеник Петър Гурянов и с която съм напълно съгласен. Преди да я прочетете обаче, едно уточнение - жените също имат своята вина за разпада на съвременните семейства и за краткотрайността на връзките между хората. За съжаление и двата пола имаме своята вина, но конкретната статия е само за нас, мъжкото съсловие, и смятам, че ще е полезна на доста хора, най-малкото може да Ви накара да се замислите за доста неща и защо едно и друго се случва в днешните безбожни времена. Християнското семейство е семейството което е изградило Европейската цивилизация и целенасочено то беше разрушено през последното столетие, първо феминизирайки жените, а после развращавайки мъжете чрез порното, а покрай тях и жените. Затова и в днешния свят и двата пола са подчинени на нагона, на страстите и не могат да им противостоят по никакъв начин. И ще става и още по-зле, описани са тези времена още преди столетия, от Светите Отци на Православната църква. Но нека видим самата статия, правете си изводите, вразумявайте се и се борете със страстите, не им бъдете РОБИ! :

"Днес живеем във време, когато мъжете са слаби. Нямам предвид всички мъже, но за съжаление достатъчно многото такива. Външно съвременните мъже изглеждат достатъчно успешни – развиват се в много отношения, спортуват, посещават фитнес-зали, гледат да са в крак с модата и да се хранят здравословно, да развиват успешен бизнес, но всъщност са толкова слаби и беззащитни, че жените в някои отношения ги превъзхождат по сила. Мъжът може да бъде и олимпийски шампион, да оглавява списъка на Forbes и да бъде в числото на най-желаните съпрузи, но при всичко това да си остане нищожно слаб. Често зад прекрасната външност се крие едно страхливо момченце. И дори физическата издръжливост, умението да печели добре, волевия характер и бруталния изглед не може да бъде главната сила на мъжа.

Какво представлява мъжката сила? Това е преди всичко чистота на душата, и умението да се противостои на злото и на греха! Нима силният мъж може да изневери на жена си и да зареже детето си? Нима силният мъж може да лъже и да предава? Нима силният мъж може да се бои да поеме отговорност? Страшно е да се помисли, какво може да се случи, ако, не дай Боже утре избухне война… В същото време, когато милиони мюсюлмански мъже стоят в джамиите и се молят, болшинството православни се отдават на гуляи и блудство. Нима може да защити Родината си онзи, който предава най-близките си и даже родните си деца? За каква доблест, храброст и благородство можем да говорим, когато мъжете са се втренчили само в това да удовлетворяват животинските си инстинкти и обладани от жажда за власт и лесна печалба, са готови да предадат всичко свято? Разрушават семействата си, карат жените си да правят аборти, скандалничат и носят страдание и болка на близките си. Извинете ме, но дори животните не постъпват така. Слабите мъже не могат да обичат и да правят жертви. Всички семейни драми и трагедии са следствие на мъжката слабост, гордост и блудство.

Мъжът трябва да бъде глава на семейството – не някой деспотичен глупак, а отговорен за всичко. Глава на жената е мъжът, а глава на мъжа е Христос. Единици живеят на този принцип, а повечето са „семейства“ само по име. И виновен за това е мъжът! Та нали мъжът без Бога, без вяра, е слаб и беззащитен. Колко горчиво е да слушаш, как понякога дори при изповед, вместо да се покаят, мъжете обвиняват своите жени, без изобщо да признават вината си. Каква страхливост и подлост! Аз не оправдавам жените. Ако те не са целомъдрени преди брака и верни по време на него, ако нямат любов и смирение, семейните отношения са обречени. Но по-голямата отговорност все пак носи мъжът.

Със своята духовна слабост мъжете се боят да понесат отговорност. Но пък за сметка на това въобще не се боят да блудстват, да прелъстяват жени и да се хвалят със скотските си похождения. Истинският силен мъж покровителства избраницата си, създава семейство в морална чистота без блудство, в семейния си живот е верен и предан на любимата си и я пази от злото. Да, такива са рядкост. Но, слава Богу, все още ги има и благодарение на тях не всичко е загубено. А на блудниците им е тежко на душата, съвестта им ги мъчи, но все пак, нали си стоят в ноктите на дявола, и играят по свирката му, не им остава нищо друго, освен покорно и безропотно да изпълняват волята на сатаната. Колкото по-надолу слиза човек в блатото на греха, толкова повече бесът отслабва духовното му зрение. Човек ще се чувства зле, дори и външно да изглежда „добре“. Той ще вие от мъка и безнадеждност, но никога не ще разбере причината за своите страдания. И всичко е заради това, че той живее без Бога, отдавна е продал съвестта си и е забравил пътя към храма… Откъде ще намери сили да противостои на злото? С голи ръце срещу дявола? О, нека да не подценяваме силите му и да надценяваме своите възможности. Неговата цел е да унищожи, разруши, погуби!!! На него всичко му се получава, ако живеем без Бога.

Тези, които са се омъжили за слаб мъж, трябва да се смиряват и да се молят усърдно. А неомъжените съветвам да бягат като от огън от блудниците и слабите духом, и особено да отделят внимание на духовния живот на своя избраник, на неговото отношение към Бога, към вярата – това е най-главното. Защото силният мъж отива в храма, моли се за близките си, живее по християнски и не се бои от нищо в тоя свят, освен от греха. Ако православният мъж не започне да се променя с Божията помощ и не стане истински воин Христов, то той неизбежно ще погине, ще загуби и всяка една война…"

Коментари

1.   В християнството, жената трябва да е подчинена на мъжа. В този КОНКРЕТЕН контекст, отговорността се стоварва логично на мъжа. Но няма как да изкараш този патриархален семеен модел от контекстът му, за да си развиваш теми днес какви били нещата, и какви били мъжете...

"целенасочено то беше разрушено"

Мда, беше, така че какъв е смисъл от цялата тирада? Този сайт е за споделяне, не за четене на (избирателен) морал, особено като той както сам казваш беше разрушен.

"феминизирайки жените"

Това нещо не ти се получи. Сигурно се опитваш да кажеш - промиването на мозъци чрез идеологията на политическия Феминизъм. Но това не "феминизира" жените, напротив - маскулизира ги. Феминизма е като Комунизма, реално точно обратното на това което обещава на "онеправданата" си класа...

"развращавайки мъжете чрез порното, а покрай тях и жените"

Нещо не ти е ясна последователността на нещата. В порното се снимат жени. Т.е. няма как без първо да се "развратят" жените, да се заснеме това порно... Порно винаги е имало, дори по християнско време. Просто мащабите му днес са големи и за това вина имат колкото мъжете, толкова и жените. А и тоя твоя бог, който е създал нагона за репродуциране...

2.   Искам да се опитам да ти обясня някои неща. Едно време хората са създавали семейство от много ранна възраст, животът е бил кратък и са били зависими от децата, които създавали. Имало е войни, медицината не е била толкова развита и това е карало хората да се обръщат към Бог. Навремето още от ранна възраст са имали интимен живот, а сега това е заместено от контролни, стрес и в повечето случаи контролираш хормоните си чрез порно. Стресът преди е бил най-вече в принцовете и принцесите, а точно те били най-сбърканите в обществото. Преди мъжа и жената били зависими един от друг във всяко едно отношение, но в днешно време не е така. Хората са егоисти и искат най-доброто за себе си, да грабят от живота с двете шепи, няма борба за оцеляване, а за надмощие. Това за мен са причините за разпада на толкова семейства и връзки.

3.   Благодаря! Най-после смисленa тема. Ж, 35

4.   Автора найстина ли е мъж и е съгласен с всичко това.? Моят съпруг още ме ме мисли за негов враг и колкото и да му обяснявам, неговият егоизъм е по силен от мен

5.   Моля ти се, това което виждам наоколо е жени, които държат на "семейството" и мъже, които правят всичко възможно да го опропастят - или пият, или изневеряват, или нон стоп се репчат на жена си, не вършат нищо вкъщи и чакат на жената хем да работи, хем да върши всичко вкъщи, хем да гледа децата. Единствената вина на жените е, че не ги зарязват по-рано такива. Обикновено чак, когато съвсем ескалират нещата, тогава жената спира да държи на мъжа и "семейството" се разпада, тъй като на мъжа такива работи са му в тежест и не прави нищо, за да го запази. Всичко се крепи от жената. Сами си го правите, после някой друг ви е виновен. Е, в крайна сметка като не искате, то семейството се обезсмисля, за какво сте ни, да сте ни в тежест и да ни се репчите ли? По-добре се замисли ти как се държиш със жените и дали те не си живеят по-добре без теб и ако е така, определено вината си е в теб. Не се опитвай да я търсиш на друго място. И светица да намерите, пак ще сте недоволни, не заслужавате ей такива като описаните и това е. А това са голяма част от мъжете в България. Не че извън България са цъфнали и вързали, ама тук точно си знаем какъв е конкретния проблем - че се държите като тиранични ориенталци и после се чудите защо имало разводи. Естествено, че ще има, за какво сте ни.. Няма жена в България, която да не е ставала свидетел на подобни "семейства" и връзки, дори и да е извадила някакъв невероятен късмет и да е намерила някой, който не се държи като мюсюлманин през турското робство с някояжена, която е направила невероятната грешка да му се довери.

6.   Какво искаш да ни кажеш с тази статия. Изоставя децата си.... , живеем във време в което когата нещата в едно семейство не вървят е добре да се разделят и да носят отговорност за детето си, а именно да не расте в скандали побоища.
Целомъдрие преди брака в 21 век, във време на порно на всяка крачка и реклама. Как да стане?
Карат жените да правят оборти. В сексът отговорността е на двамата.. Никой никога не може да кара да прави, каквото и да било.
Липсата на информираност не е оправдание за аборт.
Светът се е променил, мъжете, жените също. Ролята на мъжът и жената отдавна са се променили, каква война за мъжете, а жените къде са, масата не се справя с елементарни домакински задължения. Не ти говорят да ти омесят пита, едно яйце не могат да издържат.

7.   Супер, ама ако не сме християни, кво правим?

8.   Съжалявам. Не споделям какъвто и да е религиозен модел за семейството.

9.   "Мъжът трябва да бъде глава на семейството – не някой деспотичен глупак, а отговорен за всичко. Глава на жената е мъжът"

поразбърках тази велика мисъл в главата си но в крайна сметка реших да оставя жените да се изкажат по въпроса :)

Братле, седи глей мача ся :)

10.   "Глава на жената е мъжът" хаххаххаха така не съм се смяла отдавна :)))))))))