Какво е нужно за един бебчо?
Здравейте, жена съм на 28години и чакам първото си детенце.
Тъй като е редно малко по малко да започваме да се подготвяме с материалната база искам да ви попитам какво според вас е необходимо да се подготви и закупи предварително за бебенце?
Става въпрос за неща от необходимост, не за глезотии, без съществена практическа стойност.
Чувала съм множество мнения на близки и роднини, кои от кои по-различни, но ще ми е интересно да се съберат на едно място повече мнения, за да мога да си извадя изводи сама за себе си.
Какво ви беше жизнено необходимо и спасение през първите месеци/година/две на вашите деца? Също така ако може някой да сподели за някои покупки, които са се оказали ненужни и непрактични.
Благодаря :)

Коментари

1.   За бебчо ти трябва или време или много пари.

Нашият е на точно годинка. Единственото нещо, без което не можехме са памперсите. Мързи ни с пелени. Повечето дрехи не ги облече изобщо. Достатъчни са ти 3-4 комплекта дрешки. Ако не кърмиш - стерилизаторът (не за микровълнова) спестява много усилия. Ако те мързи да приготвяш храна, бая пари отиват за пюрета. Имай предвид, че дори скъпите са си вредни.

Честно казано останах бая изненадан колко евтино излиза едно бебе. Скъпата козметика е много зле и не си заслужава. Уж "медицинската" е бъкана с парфюми. По-добре обикновен цинк от аптеката.

Аве, ако е здраво, ще се справиш лесно. Ако има някакви проблеми, и кош пари може да не ти стигнат. И не чети бгмама, че там са луди.

2.   Ралица от Стара Загора ти ли си?

3.   Объркала си раздела, май и сайта. Питай БГ мамите, там са компетентни по бебешките въпроси. Пък на бебето, като на всеки човек му трябва легло, където да спи, посуда, от която да се храни- в случая шишета, биберони и стерилизатор за тях, количка, в която да го возиш, дрехи да го облечеш, отделно памперси, разни играчки, ваничка за къпане, термометър за водата. Влез в сайтовете на фирмите и избирай- като цени и модели.

4.   Тази тема е за раздел "Семейство". Хубаво е модераторът да я премести там, за да се забележи от повече хора, които биха могли да са полезни на авторката ѝ.

5.   Нужни:
1. Хранене
Бутилки( не кърмих)
Стерелизатор
Биба- залъгалка
Помпа за кърма

2. Дрехи
Цели бодита с цип/ копчета
Пижамки, ританки, ръкавички, лигавници
От всичките му там дрехи по 3-4 чифта от размер, бързо ги израстват

3. Мебели/удобства
Креватче
Активна гимнастика
Машина за бял шум
Шезлонг/ люлка

4. Други
Бепантен крем против подсичане
Тензухени/ муселинови пелени ( за всичко ги ползвах)

5. Превоз
Количка
Кош за кола/ столче

Моят съвет е - не се презапасявай. Особено с дрехи. Знам, че са сладки и изкушаващи, но просто си оставят така
Моето диване в ергономична раница не искаше, но много други бебета искат. Пробвай го, то ще си покаже.
Питай за козметика в болницата, където раждаш. Ако понесе на бебето- не я сменяй. Бях доволна от Мустела, икономични са.
Иначе новороденото може и с малко неща. После нуждите им се увеличават. Най - вече любов, търпение и мляко

6.   Вана за къпане, дрешки, бодита, които се откопчават(а не се обличат през главата), ританки, яке или грейка, одеяло или сак за крачетата като сте навън, количка, снолче за кола. Има един инструмент, с които се изсмукват сополките (нещо като помпичка). Лигавничета, шапка за студ или срещу слънце според сезона, памучни тънки кърпи(малките бебета връщат малко мляко като се оригнат след хранене), термометър, памперси, свещички парацетамол(за всеки случай, не съм ги използвала за третото дете). Ножичка със заобени краища или нокторезачка. Ако не кърмиш ти трябват шишета, аз не съм купувала, защото кърмя, а после почват да пият от
чаша. Може би има още неща, но в момента не се сещам. Кажи на приятелите ти ако ти подаряват неща първо да те питат от какво имаш нужда. Има хубави чанти, не е нужно да е специална чанта за повиване като сте навън. Може ако има баба и може да плете да му изплете терлички и други неща. Или да си направиш сама кърпи от стари памучни дрехи. Кога очакваш бебето?

7.   Bedside crib-легло за бебе, което няма преграда от едната страна и се залепва за леглото на родителите- за да може да го взимаш при теб през нощта, когато плаче и да го кърмиш в леглото, без да ставаш (ако ще го кърмиш). Количка, чувалче за количка според сезоните. Playground килим с букви или картинки и числа, babygym -активизира бебето от ранна бебешка възраст- 1м. На български не знам как се превеждат точно, но може да ги google- неш и да видиш за какво става въпрос. Много памперси и парцалчета, които да мокриш с вода, вместо мокри кърпички. Вълнени дрешки - най-добри са за през зимата, ранна пролет и късна есен. Ако няма да кърмиш ще ти трябват шишета, изварители и т. н Като цяло едно новородено бебе има нужда най-вече да го гушкаш, успокояваш, кърмиш. и сменяш често памперси. Като поотрасне нуждата от неща се увеличава.

8.   Люлка шезлонг може да вземете.
Крем за подсичане, може и без него, гледайте да е сухо, но за резерва.
Общо взето креватче, количка, дрешки, бързо сменят размера, не купувайте прекалено.
Може без стерилизатор за шишета, ако е на АМ.
Това е най-важното.
Леко раждане.

9.   Нужно е да си психически стабилна и да не се окаже, че си поредната избрала негоден за семейство мъж, с който си се разделила. Да обвиняеаш него, а изборът си направила ти.
Нужно е съшо да внимаваш как си гледаш детето първите седем години. Да не му викаш още докато е бебе, да не го ползваш за запъляане на емоционални дупки или за снимки във фейса и инстаграм. Да не ползваш детето като билет за това мъжа ти да е под твой контрол.

10.   Трябва му любов, храна и сън. И някакви дрешки.