Привет на всички българи
Здравейте,

От години на сам ме гризе един странен въпрос.
Като циганин имам ли право на празнувам Национални български празници. Не, че не ги празнувам в момента. Но като се замисля и почвам да се чувствам виновен. В ума ми се въртят разни мисли.. От рода на... Ама чакай сега. Аз не съм българин, не е редно да се празнува. Даже често направо се срамувам от себе си. Все едно лъжа някого.
Какво мисли те?

Коментари

1.   На българите може би ще им се стори странен въпросът ти, но аз като турчин също съм си задавал. Дядото на дядо ми е загинал в Балканската война и се е сражавал на страната на България, макар че е бил турчин. Ето примерно 3-ти март. Аз съм турчин по произход, но съм роден и израстнал тук, т.е. реално аз или по-скоро моите баби и дядовци са били освободени. А сега де. Ние сега освободени ли сме били или сме престанали да бъдем "поробители"?

2.   Причината за войната е различия в религията, езикът, етносът. От тая гледна точка турци и цигани нямат място на български национални празници свързани с независимостта на България. Циганите да празнуват индииските празиници защото са индиици, турците турските, но в Турция, защото тук са незаконни.

3.   Има разлика между етнос и националност.
Вие сте си българин като националност, но сте етнически циганин. По-голяма част от циганите са се заселили по тези земи преди векове по време на Османската империя, няма как да не сте станали българи за това време. Самите българи са смесица от тракийски, славянски и други общности. Мисля, че тракийските гени са преобладаващи, което е доста учудващо - тази общност напълно е загубила културната си идентичност през вековете.

(Може би дори нямаше да сте от маргинална икономически и социално група от обществото, ако управляващите ни и разните там НПО-та изобщо вършеха нещо за премахване на расизма, интеграцията на малцинствата, повдигане на стандарта на живот на гражданите и тн.)

4.   Никога не съм се замислял над подобни въпроси, но е доста интересно, че явно има не малко цигани и турци, които имат подобни философски дилеми.

Според мен, празнувай това, което чувстваш. Аз също не празнувам голяма част от българските празници, макар че съм си българин отвсякъде. Може би ми липсва някаква национална гордост. Падам си повече по индивидуализма, така или иначе.

5.   Аз почитам много от "чуждите" обичаи само защото уважавам хората и техните морални ценности, за мен това представляват обичаите и празниците.

6.   Че в махалата почти през ден е празник и ти неволно празнуваш почти всички празници в света.

7.   От автора
До номер 6
Не живея в махала, а в центъра на един прекрасен град!