Гузна съвест без изневяра,моля за съвет!
Здравейте!
Аз съм момиче на 20 години! Имам приятел с който се запознахме когато аз бях 1-ви курс,(да го наречем Даниел) а той втори, в началото на учебната година на 2020! Тогава бях приключила връзката си с бившия ми приятел, (Александър)с който бяхме в един клас. Нашите отношения със сегашния ми приятел са страхотни, той е изключително умен и добър!Също така живеем заедно. Чудесен приятел, изглежда страхотно и най-важното, много се обичаме!
Работата е там, че вчера отидох на гости на моя приятелка в Плевен (също бивша съученичка).
Тя си поддържа контакт с бившия ми Алекс, а той много често пита и говори за мен, а аз в продължение на година и повече не съм говорила с него, нито писала ,нито дори поздравявала, тъй като края на отношенията ни беше доста грозен.
Той й се обади и разбра че съм при нея, аз не говорих нищо , докато тя не каза че отива до банята и ми остави телефона да говоря с него!
Говорихме си за стари спомени от училище, какво се случва с живота ни и за някоя друга стара случка от миналото ни, не сме се закачали нито обяснявали в чувства и т.н
Не искам да казвам на сегашния си приятел , тъй като е ревнив и ще стане конфликт и помежду ни и помежду им.
Просто ми е гузно, имам приятелки които смеят да изневеряват на приятелите си или си пишат с момчета,докато са във връзка, а на мен ми е съвестно и гузно заради това. Какво мислите вие?

Коментари

1.   Това е само един разговор както го описваш. И не си го инициирала ти. Ако е толкова ревнив, по-добре не му казвай и избягвай повече контакти с бившия.

2.   Глупаво и детинско поведение, след като нещата са приключили между вас не виждам смисъл да водиш разговор с бившия си, при положение че имаш друга настояща връзка. А кой нормален човек си оставя телефона по средата на разговор и отива в банята? Аз ако съм на мястото на сегашния ти партньор, и ако разбера за тази случка просто ще загубя поне половината от чувствата си, които изпитвам към теб. Проблемът не е в това, че си водила разговор, а в това че не можеш да контролираш поведението си и попадаш под чуждо влияние.

3.   Извинявай много,ама ти си си си виновна и после ревеш,че имаш гузна съвест. Да не си говорила с него. Нямаш ли уста,за фа откажеш?!Не може някой да те накара насила да говориш,ако не искаш. И да ти е оставила телефона,просто го затваряш и не приемаш и й казваш да си гледа работата.Какви са тези работи.
Аман от идиотщини.

4.   Не му казвай,нищо фатално не е станало

5.   Чувстваш се гузна защото бившия ти е поискал да говори с теб не от куртоазия, а защото все още има интерес към теб. Съответно ти си откликнала на този интерес като си приела разговора.

Защо мисля така - при положение че сте прекъснали връзката си и очевидно не сте приятели, въпросния разговор е бил излишен. В такива случаи обикновно обмените се свеждат до предаване на поздрави чрез междинната страна - в случая приятелката ти. Заключението е ясно.

Дори ако приемем че си отговорила от учтивост, подсъзнателно си наясно горните неща, съответно знаеш че си допуснала грешка и се чувстваш отговорна. Сега остава да прецениш защо си говорила с въпросния бивш, дали наистина само от учтивост или нещо повече. Оттам нататък вече ще знаеш дали имаш реална причина да се чувстваш гузна, или можеш да си простиш тази малка грешка, като гледаш да не я допускаш отново.

Успех.