Вълк
(На Ваня, която ме вдъхнови да го напиша)

Катереше винаги сам. Обичаше планините от малък. Първите му спомени бяха свързани с тях. Планините не обичат много хората - казваше дядо му. Планините са за самотници. А той беше самотник и то какъв.
Другите планинари го наричаха Единака. Като вълк-единак се скиташе по чукарите. Избираше си такива маршрути, че да не засича други хора. В планината се чувстваше като у дома си. Не беше заради тръпката от катеренето. С всяко вдишване на въздух горе усещаше свободата, безвремието и се сливаше с природата. Това му действаше по-силно от който и да е наркотик. Той живееше за това. Живееше за тези два дни, в които се чувстваше себе си. Тогава преставаше да бъде сервизния техник и ставаше Единака.
Този път избра още по-необичаен маршрут. Не за пръв път качваше връх N, но никога не беше минавал през тази дивотия. Гората се изпречи пред него като тъмна зелена маса и го прие в хладната си утроба. Прохладата го връхлетя приятно и леко прониза изпотеното му тяло. С един замах нагласи раницата на гърба си и погледна часовника. После закрачи решително. Имаше 12 километра път нагоре, а беше си поставил за цел да се качи с половин час по-бързо от преди. Някъде на половината преход спря да отдъхне и докато отпиваше вода чу необичаен шум. После - приглушено скимтене. За момент се замисли дали да не отмине, явно поредната горска драма. Но после съдбата си навря пръста и го бутна към храстите. Когато ги разтвори го видя.
Вълче! Малка, космата, скимтяща топка безпомощно се опитваше да намери закрила, попаднала внезапно в нещо страшно, за което нямаше никаква представа. Единака не му мисли много. Забеляза капките кръв, които след няколко метра се превърнаха в локва. Вълчицата умираше и очите й гаснеха. Явно до тук бе успяла да донесе потомството си.
- Калпави бракониери! - презрително изсумтя Единака. - Да бяха я гръмнали като хората, да не се мъчи.
След това се наведе и взе вълчето в ръце. Усетило топлината му то доверчиво заскимтя, опитвайки се да му обясни, че е гладно.Така Единака стана баща.
Не си падаше много по сантиментите, на бившата така и никога не каза, че я обича. За това наричаше вълчето просто Вълк. И така докато то се превърна в едър и силен звяр. Единака не го глезеше, но се грижеше за него като за син, какъвто никога не бе имал. Отначало дори рядко го галеше, но вълчето усетило в него нещо свое, еднокръвно, постепенно разтопи сърцето на мъжа. Двамата все по-често излизаха навън и играеха. Съседите се стряскаха, но постепенно свикнаха с него, трогнати от доброжелателността му. Само жените им ги клюкареха и иронично подмятаха, че единаците са станали глутница.
На втората година двамата бяха вече неразделни. Където и да се беше Единака, до него като сянка се движеше вълка. И тази сивкава ноемврийска събота двамата катереха усоето. Пътеката беше стръмна, почти козя. Тук-таме имаше нестопен сняг, като кръпки по черни кожух на планината. Единака така и не усети какво стана. Унесен в мислите си, в следващия миг беше на дъното на дерето и се превиваше от болка. После се стегна и отблъсна паниката. Опипа крака си. Беше счупен на две места. Имаше охлузвания на лицето и доста кръв по дрехите. Вълк тичаше към него. Заскимтя, чудейки се как да помогне на приятеля си.
- Ама се наредих тоя път, Вълчо - изскърца през зъби Единака. Извади от джоба телефона си. Батерията беше на края на заряда, а нямаше и обхват. Раницата с всичко необходимо никаква не се виждаше.
Свечеряваше се бързо и рязко застудя. Задуха силен вятър и замириса на сняг. Единака се опита да си направи шина. Омота я с връзката на едната обувка и пробва да се движи. Болката направо го просна в несвяст.
Събуди го нещо мокро. Вълк ближеше лицето му и скимтеше като кутре. Вече беше нощ. Тъмна, студена и беззвездна. Отнякъде се чу вой. Отсреща друг му отговори. После още един. Единака лежеше безпомощен. Вълк се беше свил до него и го топлеше с тялото си. Е, май ще се мре - мина през ума на Единака. Вълчият вой се чу по-близо. Вълк вдигна муцуна, подуши въздуха и зави. Силно и протяжно.
- Вече всичко си идва на мястото - Единака като че забълнува в просъница. - Ти, приятелю, не се бой! Аз всичко разбирам. Това е твоето племе. Не съм мислил, че ще си отида така, ама живот - не може да си го напишеш.
Вълкът слушаше шепота на човека и се оглеждаше с наострени уши. Когато трите големи сенки се отделиха от близките дървета той вече беше на крака. Напрегнат и готов за битка. Най-голямата сянка изръмжа предупредително. Другите две приближиха. Вълк не се поколеба. Засили се и скочи към водача...

Единака дойде в съзнание на разсъмване. Главата на Вълк тежеше на гърдите му. Наблизо се въргаляха два трупа. Вълк не дишаше.Така ги намери горската охрана.

Коментари

1.   Така потънах и изживявах всяка дума, че накрая се разплаках...
За съжаление хората малко познават вълците. Имала съм опит като дете с вълче, намери ме в градината на баба, уплашиха го хорските викове и никога повече не го видях. Поне така мисля. Като по- голяма вече няколко пъти засичах голям вълк, едва ли е същият защото малкото беше по- скоро сиво, а големият кафяв към черен. Големият все го виждах полускрит зад някое дърво, гледаше ме, но никога не се приближи, нито аз, то е ясно.
Интересното обаче е, че след случката с малкото вълче та до ден днешен, често мигове преди да заспя или точно в момента на събуждане виждам бял вълк. Виждам го през бяла мъгла, наблюдава ме, но също като онзи другият не се приближава до мен.

Страхотно написана историята ти! Потопи ме изцяло в изживяването, а после се върнах и в моите си спомени.
Благодаря ти!

2.   Благодаря за коментара ти. Щастлив съм, че ти е харесал разказа ми. Само като допълнение на думите ти, според доста алтернативни днешни учени, името българи идва от думата вълци. Хубав ден.

3.   Благодаря за коментара ти. Щастлив съм, че ти е харесал разказа ми. Само като допълнение на думите ти, според доста алтернативни днешни учени, името българи идва от думата вълци. Хубав ден.

4.   Готина история.
Евала!

5.   Плаках като дете. Защо публикуваш тук анонимно?