Каква ви е заплатата към юли 2022?
Здравейте, как усещате инфлацията, вдигнаха ли ви се доходите, с какво се занимавате, колко ви се заплаща и в кое населено място на България сте, ще се радвам да обменим информация, благодаря!

Коментари

51-67 от 67

53.   Драги Кифлоприземителю, аз спадам към категорията, описана от теб в мнение 44 като "... разни книжни плъхове - дипломаджии с по 1500 лева заплата". Нещо повече - общият ми месечен доход от пет ангажимента, свързани с редакторска работа, с писане на книги, на драматургични миниатюри за БНР и статии за едно голямо научнопопулярно списание, както и с преподаване на литература плюс два чужди езика, рядко надхвърля 1200 лв. Толкова излизат след като през април тегля чертата под данъчната декларация. Нека не звучи нескромно, но съм добра в това, което правя и имам огромен теоретичен и практически опит. В бранша и кучетата ме знаят, но в този "сектор" просто се плаща толкова. Въпреки това, не си представям смяна на амплоато си. На мен просто ми харесва да пиша текстове. Нямаш представа колко колеги - писатели, учени и преподаватели в университети, живеят със същите пари, но за нищо на света не биха станали стругаро-фрезисти, защото се чувстват полезни по друг начин. Баща ми умря върху чертожната дъска, до последния си ден работеше върху изобретението си. Да, живееше със смешната си пенсия, но днес "предавката Димоф" се прилага в металорежещите машини по цял свят. Той дори не я патентова, подари я - на хората. Има и такива "будали", Кифлоприземителю! Със сигурност не и в твоя социален кръг, но има! Повечето от тях наистина са "дипломаджии". Но когато се разболееш, отиваш при дипломиран лекар, а не при стругаро-фрезист, нали? Не ти пречат май трите му дипломи на стената и 20-е години, прекарани в учене и специализации?
България е може би единствената страна в света, в която се подиграват на образования човек, задето е такъв...

54.   Номер 53, не зная защо се обръщаш към мен и тръгна в съвсем друга посока относно дипломите, след като аз ясно писах за точно определена част от така наречените "инженери" (разбирай на български: разработчици, изобретатели), които не изпълняват специалността си, не разработват нищо, но се водят уж на такава длъжност и се тупат в гърдите какви са дипломаджии. Повечето такива неслучайно са точно на такава службица, защото въобще не ги бива в това, което са завършили; или пък не искат да полагат усилия за това, защото обикновено изисква постоянно мислене, време, труд и не позволява чести раздумки и зяпане в телефона в 80% от времето. Работил съм редом с такива, занимавал съм се с подобни и като посещаващ разни фирми за продажби, производство и разработка. Едни "инженери" бяха вносители на всякакви части, включително нит-гайки, ябълковидни съединения и крайни изключватели, а дори не знаеха, че се наричат така. Бяха си обикновени търговци с ограничени познания, въпреки защипаните табелки на ризите си, на които пише, че са инженери. Други не знаят разликата между винт и болт, или какво е скосяване, накатка и прочее, а един уж току-що завършил с отличие дипломиран инженер се чудеше как да направи разгъвка на тръба на Solidworks (на която той работеше и уж бил много добър на нея) и трябваше аз да го уча как става, без да съм пипал програмата в онези години, но имайки представа как става в тази, която аз ползвам. Половината от тези не просто нямат практически опит, ами и не искат да го придобият през годините, защото ги вълнува просто да си получават заплатката и да скатават в работно време.

Никой на никого не се подиграва, а се обсъжда кой какво работи и какво възнаграждение получава за труда си, като отделните хора тук споделят личен опит с останалите. Пазарът на труда и заплащането, за добро или лошо, обикновено се образуват от съчетанието между полезната стойност на нечий труд с това кой колко е готов да заплати за нея. Също и дали има твърде много или твърде малко специалисти, които могат да свършат тази работа. Ако всеки втори беше опитен летец, програмист или мозъчен хирург, заплатите на тези специалисти щяха да са в пъти по-ниски и повечето направо щяха да са безработни, защото нямаше да имат заетост.

Няма как да знаеш какви хора има в моя обществен кръг. Аз лично много пъти съм работил само за едната чест и слава. Прецаквал съм се, продавайки труда си евтино, правил съм безплатни услуги, често съм помагал със съвети и съм предавал опита си на хора, у които съм забелязвал желание да се развиват. В по-горно мнение отбелязах, че дори и сега работя за незаслужени ниски пари, предвид печалбите, които правят всички други по веригата след мен (стругари, фрезисти, заварчици, електротехници и други, та чак до основния поръчител). Но пък и не се оплаквам, защото виждам какво е нивото на заплащане в България и имам щастието да не робувам така, както съм го правил в миналото.

И защо тръгна да сравняваш лекари и стругаро-фрезисти и да натъртваш колко учели лекарите? Мислиш, че стругаро-фрезистите не попиват и обогатяват знанията си през целия си живот ли? Че не трябва да са внимателни, с богат опит и не носят отговорност ли? При тях грешките често се плащат с цената на това лично те да се осакатят доживот (загуба на око, пръст, ръка, крак, обезобразяване на лицето), а в редки случаи някои дори умират при миг невнимание. По-малката беля е да се потроши техниката, с която работят, като това понякога не зависи от тях.
Сравнението ти не е удачно и поради това, че ако зъболекар, например, постави коронка или вложка на някой човек, за по-малко от час може да вземе дори над 1000 лева, докато стругаро-фрезистът на час взема по 10-100 лева в зависимост от сложността на изпълнението и какъв е крайният срок. Или едночасова сърдечна операция за 5-10 хиляди лева (вярно, че там има и 1-2 медицински сестри да подават това-онова, но все пак...). Също така, стругаро-фрезистите не получават пари от Здравната каса, нито тя покрива част от стойността на услугите за поръчителите, които ги посещават.

Давам ти пример и с носачите. Плащал съм на такива да ми преместят мебели с камиончето им до друга квартира, намираща се на по-малко от 1 км от предишната. Платих 60 лева за 15 минути работа още през далечната 2006 година, когато тези пари не бяха малко (МРЗ беше 160 лева тогава). Но пък си ги платих, защото аз нямаше как да го сторя това сам. Даже да ти качат едно легло ти вземат по 5 лева на етаж. Ако си на четвърти етаж, плащаш 20 лева за няколко минути. Сега не зная как вървят тези цени, но преди 10-15 години бяха такива.
Наемал съм многократно и голям камион фургон за превоз на материали от предприятие на 50-ина км извън Пловдив. Услугата струваше 118 лева в двете посоки през 2009 година, за два часа пътуване. На следващата година цената вече беше 150 лева, при минимална заплата 240 лева тогава. Ама - ако щеш! Който не го устройва цената, се чуди и мае как да си прекара материалите от друго населено място. Затова си плащах и въобще не съм се пазарил за цената, макар че имаше такова увеличение на услугата без увеличение на заплатите.
Всеки трябва да цени труда си, но и това да е съобразено с качеството на услугата и обслужването, които получаваш. Плащащият все се замисля, че дава твърде много пари, а изпълнителят пък има усещането, че взема малко. А истината е някъде по средата.

За личния избор кой какво да работи споделям същото като теб. Човек се чувства най-добре, когато получава удовлетворение от свършеното от него и това го кара да продължава да го прави с желание.

- Кифлоприземител

55.   До 53 - Поднасям извинения за държанието на въпросният господин! Накратко - човекът не е много добре и показва доста черти в държанието си, които са типични за психопатите (за него, подобни обвинения са клишета - явно ги е чувал доста често в живота си). Не очаквай извинение, още по-малко разбиране от него. Винаги е в опозиция на всеки, който има и най-малкта критика или съмнения към него и ще се "отбранява" докрай. Има нужда, да е в опозиция, за да "спечели" и да се наложи. Ако ти се струва, че ти говоря повече за битка, отколкото за разговор, то е, защото при него всичко е борба и няма разлика.
Затова те моля, да не се занимаваш с него! Няма да го промениш, няма да получиш извинение и всякаквва критика, ще бъде посрещната от ужасаващо монотонно монолози, които стават много дълги и скучни, особено, ако получават отговори.

56.   1330лв

57.   Между 4, 5-5 хил. лв. на месец. Местоработата ми е в София, но със семейството ми живеем около града.

Прочетох няколко мнения, които се опитват да изкарат споделянето на информация за заплащане като проява на лош вкус. Смятам, че грешите. Доста е полезно човек да има представа какви са доходите на хората като цяло. От една страна дава перспектива, от друга помага при договарянето на заплащане.

Поздрави

58.   София, 2400лв. в сферата на финансите.

59.   Семеен бизнес в чужбина инвестиции в Бг. В левове след данъци и такси около 20К.

60.   2000 чисто, което за София е малко, но работата не е тежка, имам досатъчно свободно време и ако се наложи мога да работя допълнително за още пари. А, да - имам наследствено жилище, което определено е от голяма полза.

61.   Слънчев бряг 900 лв истината, а за пред хората казвам 1500, защото всички лъжат.

63.   61, защо лъжете, че е по-висока? Обикновено се лъже, че е ниска.

64.   Н 61, защо лъжеш? Казвай реалната заплата, да се срамуват шефовете ти, ти от какво се притесняваш? Нали си изкарваш парите с честен труд?
Казвай реалността, те трябва да потъват в земята от срам, но са нагли.

65.   930 лв - лекар, София.

66.   63, защото ме е срам.

67.   64, виждам колко ги е срам. Хора с пари никога не ги е срам.

68.   До 14,
Здравей,

На 25 съм работя в IT сферата, но бих искал да разбера доста повече за твоята работа, би ли споделил моля.

Как се става?
Трябват ли сертификати и какви?

Поздрави,

69.   До номер 7, може ли да кажеш какво по-точно във финансовата сфера?

70.   до 25, може ли да споделиш каква търговия развиваш?
Какво продаваш, къде?

Поздрави,

51-67 от 67